Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin taustalla sulla se 4k blokki koon tuen puute, jolla on merkitystä vain pienelle osalle erikoiskäyttöön ja jota ei edes specseissä luvattu.KC3000 ainoastaan omakohtaista kokemusta ja se on myös testien mukaan yksi parhaista tuon hintaluokan asemista. SN7100 ei ole kokemusta mutta sen edeltäjään ei kannata sekaantua ja ainakin itse välttelen jatkossa WD:n tuotteita ihan niiden tuen välinpitämättömyyden takia.
Lexar ilmeisesti ihan ok.
Eipä juuri väliä, hyvin samanlaisia asemia. Lexarissa paperilla parhaat speksit. SN770 on myös hyvä, SN7100 on sen korvaaja mutta SN770 on vielä saatavilla halvemmalla. Lisäksi samassa kategoriassa Samsung 990 EVO PLUS
Niin taustalla sulla se 4k blokki koon tuen puute, jolla on merkitystä vain pienelle osalle erikoiskäyttöön ja jota ei edes specseissä luvattu.
Lähde tälle itse kun en ole löytänyt MISTÄÄN tietoa joka selvästi kertoo että asema EI tue 4K LBA:ta.
Asema sen tuen raportoi, esim. sinsungin asemat tukea ei raportoi. Tähän sitten se että WD on ollut asiasta TIETOINEN jo monta vuotta ja pitäävät täyttä radiohiljaisuutta niin mitä se kertoo valmistajasta?
Se kertoo sen että vastuuta pakoillaan työntämällä pää pensaaseen.
Ei sn770 ole roskaa. Se on ihan ok asema mutta ei sovi tiettyyn erikoiskäyttöön.Ja miksi ihmeessä ostaa roskaa kun oikeasti hyviä vaihtoehtojakin löytyy? Joka kyseisestä valmistajalta esim SN850 jossa kyseista ongelmaa ei ole.
Miten kyseinen kampe toimii Macissa, siinä kun tuo 4k on oletuksena päällä, eikä kyse ole erikoiskäytöstä. Onko kellään kokemuksia?Ei sn770 ole roskaa. Se on ihan ok asema mutta ei sovi tiettyyn erikoiskäyttöön.
Ja jos ei tarvii asemaa tähän erikoiskäyttöön niin vialla ei ole mitään merkitystä. Jolloin riippuen hinnasta on ihan pätevä vaihtoehto.
Samsungiin nähden järkevä juu, Samsung on vähän ylihintainen. Renegade on melkein 30e kalliimpi kuin Lexar. 2000 TBW:stä ei ole normaalille käyttäjälle mitään varsinaista hyötyä kylläkään, itsellä oli vuosikaudet peliasemana 150 TBW crucial joka vielä käy ja kukkuu.10€ lisää tuohon simsungin hintaan ja saa oikeasti kunnon aseman
![]()
178,90 € | Kingston Technology FURY Renegade M.2 2000 GB PCI Expres...
SSD / Kingston Technology FURY Renegade, 2000 GB, M.2, 7300 MB/sdatatronic.fi
Endurance esim ihan toiselta planeetalta.
Käsittääkseni 2TB Lexareissa (NM790) on aina Maxiotechin MAP1602 ja YMTC:n TLC:tä eikä muita variantteja?KC3000 ainoastaan omakohtaista kokemusta ja se on myös testien mukaan yksi parhaista tuon hintaluokan asemista. SN7100 ei ole kokemusta mutta sen edeltäjään ei kannata sekaantua ja ainakin itse välttelen jatkossa WD:n tuotteita ihan niiden tuen välinpitämättömyyden takia.
Lexar ilmeisesti ihan ok.
EDIT:
TPU:n SSD database on aika kiva työkalu kun vertailee asemia.
![]()
![]()
![]()
Ja vertaillessa kiinnittäisin huomiota:
- Takuu
- Endurance
- SLC cachen koko (tämä vaikuttaa suoraan siihen miten nopeasti aseman suorituskyky sakkaa kun asemalle kirjoitetaan yhtäjaksoisesti paljon)
- DRAM cache (Jakaa mielipiteitä mutta omasta mielestä se pieni extra tuosta kannattaa maksaa)
Oma valintani noiden välillä olisi KC3000, mutta siinä alkaa ikä näkyä ei suorituskyvyssä vaan virrankulutuksessa. Eli jos virrankulutus on tärkeä, asema tulee esim. läppäriin niin sitten valinta olisi varmaan toi Lexar koska siinä on endurance jonkin verran parempi kuin tuossa SN7100.
Lisäksi kannattaa huomioida että nykyisin valmistajilla on fetissi julkaista asemista samalla nimellä useampia variaatioita. Tossakin näkyy että KC3000 on pari versiota ja Lexarin kohdalla ei meinaa yhden käden sormet riittää laskemaan eri versioita. Monesti tällä ei ole juurikaan väliä mutta aina toisinaan on kun se uusi versio onkin selvästi heikompi esitys kuin alkuperäinen.
Jos on läppäriin tulossa, niin SN7100 olisi noista paras valinta, koska pieni virrankulutus ja käy viileänä. Pöytäkoneeseen käy mikä vain noista. (Pleikka vitoseen KC3000.)Pitäisi ostaa 2TB asema niin onkohan mitään käytännön eroa onko kyseessä:
Kingston KC3000
Lexar NM790
WD SN7100
Ja ottaa halvimman minkä sitten saakin vai onko jokin järkevämpi vaihtoehto vielä olemassa?
Varmasti pitkälti mielipidekysymys, mutta itse suosin Samsungia, eli heiltä löytyy mm.Onko suositella ulkoista ssd-levyä? Vaatimuksena USB-C liitäntä ja toimintavarmuus tärkeämpi kuin nopeus. Toki ei saisi olla hitainkaan. Teran kokoluokassa.
Onko suositella ulkoista ssd-levyä? Vaatimuksena USB-C liitäntä ja toimintavarmuus tärkeämpi kuin nopeus. Toki ei saisi olla hitainkaan. Teran kokoluokassa.
Onko hirveästi järkeä ostaa vartavasten ulkoista asemaa? Itse ratkaisin asian niin että ostin kotelon johon saa ilman työkaluja nvme tikun laitettua sisään. Toimii oikein kivasti.
Tuommoinen:
WD SN580 2TB siirretty Win10-koneesti Win11-koneeseen (toki myös fyysinen kokoonpano vaihtui). Toimi aiemmassa koneessa normaalisti n. puoli vuotta, nyt on pari kertaa kadonnut ja palannut rebootin jälkeen. Ei siis käyttislevy, vaan varasto- ja pelikäytössä. Kuumottavaa silti. Löytyy emon (AsRock X670E Pro RS) QVL-listasta.
Netissä on raportoitu ongelmia tämän levyn kanssa Windowsin 24H2-buildilla, joka itselläni on. Samoin kuin se ongelmalliseksi todettu, vanha firmware. Kuitenkin WD on poistanut firmwaresoftansa (Dashboard) käytöstä, jolloinka firmwarea ei siis voi enää päivittää.
Aikamoista paskaa. Kannattaa välttää näitä.
Mitä jos, asennat SanDisk Dashboardin? Muistaakseeni WD:n ssd:t ovat nyt jatkossa SanDisk-nimen alla.
SanDisk SSDs, Memory Cards, and Flash Drives for Your Digital Life | Sandisk
Find software for your SanDisk portable SSD, internal SSD, SD & microSD memory cards, and much more. Free software for your digital storage needs.support-en.sandisk.com
Pieni korjaus: ei ole fuusioita vaan päinvastoin; SanDisk irtaantui WD:stä omaksi firmakseen, mutta käyttää WD:n brändiä ainakin toistaiseksi SSD-levyissä. Hieman hämäävää kuluttajan kannalta tosiaan. Eli kaiketi kaikki WD SSD:ihin liittyvä tuki, softia myöten, löytynee SanDiskin sivuilta jatkossa.Jättitattis. Onnistui tällä. En ollut tietoinen tästä fuusiosta ja WD:n sivuilta löysin infon ainoastaan WD Dashboardin tuen loppumisesta.
Toivottavasti loppuu temppuilut.
Täähän on ihan järkevän oloinen kapistus.Onko hirveästi järkeä ostaa vartavasten ulkoista asemaa? Itse ratkaisin asian niin että ostin kotelon johon saa ilman työkaluja nvme tikun laitettua sisään. Toimii oikein kivasti.
Tuommoinen:
Lyhytaikaisessa käytössä voi käyttää ilman jäähdytystä koska tällaisiakin löytyy https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BXLYT9WK/Täähän on ihan järkevän oloinen kapistus.Kysymys, mahtaako tuota pystyä käyttämän ilman tuot thermal padia? ajatuksena josko saisi forkattua yhden m.2 levyn ja laitettua takaisin PS5 ja kokeilla toimiiko se yha vai hajosiko se kokonaan.
Mahtuuko tuonne esim jokin "kaksipuoleinen" m.2 joka on hivenen paksumpi?
Käytän siinä olevaa dataa useassa koneessa ja tavallaan on myös backup, tuoreimmat ja käytössä olevat tiedostot ovat myös sisäisellä kovalevyllä.
Ymmärrän. Tuon kotelon kanssa voit siis käyttää ihan normaalia nvme tikkua ulkoisena asemana ja tarvittaessa sisäisenä asemana. Eli siis huomattavasti joustavampi ratkaisu kuin vartavasten tehty ulkoinen asema.
Tuo nyt on mielettömän suhteellinen kysymys. Jos miettii, että missä "todella" tarvii kotikoneessa "maksiminopeuksia", niin en nyt ainakaan mitään isoja tietokantoja tällä pyöritä tms.Teetko koneella jotain joka vaatii oikeasti maksiminopeuksia? Ns. normikäyttöön en kyllä näe mitään syytä maksaa noin paljon levyistä kun ~250-260 euroon alkaa jo saada ok neljän terankin levyjä...
Mieluummin pistän satkun lisää jos sillä saa vieläkin enemmän vauhtia.
Ymmärrän harrastuspointin, itsekin pcie5-väylään laittaisin pcie5-ssd:n, vaikka käytännön eroa ei juuri näe peleissä. Latausaikojen erot on oikeesti niin pieniä pcie4-levyihin verrattuna, ettei niitä huomaa.
Tuon meinasin ensin laittaa, mutta ei ollut varastossa ja Samsungia oli. Tosin harkitsen edelleen tuon tilaamista ja Sampan palauttamista, mutta se sotkisi aika pahasti aikataulut (jäisi koneen päivittäminen joko kesälomalle jolloin on muutakin tekemistä, tai sitten lomien jälkeen..)Asiaan; WD SN8100 on parasta mitä rahalla saa, kuluttajapuolella siis.
Nuo vanhemmat Gen5-levyt veivät toistakymmentä wattia joo. Nämä uudet SN8100, 9100Pro, T705 vievät 6-7W eli samaa luokkaa Gen4-levyjen kanssa joten se siitä.Gen5 asemat taitaa myös käydä kuumempina kuin Gen4 asemat.
Okei, sovitaan sitten vaikka niin että mä menen tohon kategoriaanGen5 asemat ovat lähinnä varakkaille nörteille harrastustoimintaa tukemaan
Noo, ostaaahan jengi bensan lisäaineitakin...
ja sinisiä aurinkolaseja.
Ainakin Techpowerup sai tuon 9100pron throttlaamaan vielä Thermalright TR-M2 jäähyllä, mikä on sellainen pikku jäähy millä gen4 asemat pärjää hyvin. Isommalla mötkälejäähyllä ei enää throttlannut.Nuo vanhemmat Gen5-levyt veivät toistakymmentä wattia joo. Nämä uudet SN8100, 9100Pro, T705 vievät 6-7W eli samaa luokkaa Gen4-levyjen kanssa joten se siitä.
Täytyy lukea juttu. Mulla tuo 9100Pro on tulossa käyttislevyksi X670E GENEen näyttiksen alla olevaan slottiin sillä emon omalla heatsinkillä, koska vesiblokillisen näyttiksen alle ei vaan yksinkertaisesti mahdu muuta. Tai ehkä joku pieni rivotettu voisi mahtua, jos tuon orkkiksen jättäisi pois. Täytyy varmaan laittaa siihen joku puhallin hönkimään kohti, jos lämmöt tulee ongelmaksi. Tuskin käyttislevyn käytöllä tulee, asennusten aikana jos lämpiää enempi niin ei haittaa. Tuo TR-M2 on kyllä lähinnä pelkkä alumiinimöykky joka tuo vain massaa lisää, säteilevä pinta-ala on surkea kun ei ole mitään rivotusta. Tuskin on emon omaa ratkaisua kummosempi jäähdytyskyvykkyydeltään.Ainakin Techpowerup sai tuon 9100pron throttlaamaan vielä Thermalright TR-M2 jäähyllä, mikä on sellainen pikku jäähy millä gen4 asemat pärjää hyvin. Isommalla mötkälejäähyllä ei enää throttlannut.

Ostamalla uusinta tekniikkaa, katetaan valmistajien R&D-kustannuksia. Jos uusin tekniikka ei mene kaupaksi, niin miksi firmojen kannattaisi sitten edes kehittää sitä tekniikkaa mihinkään?Edelleen noi gen 5 asemat on ylihintaisia turhakkeita eli juuri niille joilla on fetissi saada ns. "parasta" vaikka se parhaus ei missään näy, sillä vaan lihotetaan valmiostajien kukkaroa.
Ostamalla uusinta tekniikkaa, katetaan valmistajien R&D-kustannuksia. Jos uusin tekniikka ei mene kaupaksi, niin miksi firmojen kannattaisi sitten edes kehittää sitä tekniikkaa mihinkään?
On suorastaan huvittavaa, miten monella on tullut peppu kipeäksi minun SSD-hankinnoistani, ihan kuin se olisi joltakin muulta jotenkin pois![]()
Ehkä ilmaisin itseäni sitten huonosti. Olen koko ajan puhunut uusimmista Gen5 levyistä. Tarkoitin tuolla perehtymättömyydellä sitä, etten ehtinyt muutamaa revikkaa enempää perehtyä noiden toteutuksiin ja ominaisuuksiin ennen tilausta, koska olisi vähän hoppu saada nämä käyttöön ennen lomia. Tässä tuli nyt näpeille ja otin ison riskin tuon 9100 Pro:n kanssa.Siellä mainitsit että et ole perrehtynyt ja sitten lopussa kannoit huolta siitä että halvemmat asemat on merkittävästi hitaampia.
Levy ei kyseistä tukea erityisesti määrittele, mutta "minimi" on PCIe 3.0 levy ja suositus 4.0 levy.Onkos kaikissa Gen5-levyissä DirectStorage-valmius? Mikäli ei ole, ja haluaa future proofata konettaan, niin katselisin levyjä, joissa on kyseinen valmius.
Direct storage on ollut jo ainakin 5 tulossa viimeistään 2v päästä ja pelit tykkää niistä nopeuksista. Tosiasiassa tälläkään hetkellä pcie 3.0 vs 4.0 tai edes 5.0 ei anna mitään iloa kuin harvoissa tapauksissa, käytännössä vain ammattilaispuolella.Tiedän sen varsin hyvin, ettei noista nopeuksista saa juuri tällähetkellä paljoakaan konkreettista hyötyä ja hinnat on korkeampia (vrt. Gen4). Mutta mikä mahtaa olla tilanne, vuoden, parin, kolmen päästä? Onko sulla kristallipalloa? Näitä kun yleensä käytetään useampi vuosi
Onko normaalia, että Kingston NV3 käy emolevyn mukana tulevasta heatsinkistä huolimatta maksimissaan 85°C lämmöissä? Ei usein eikä jatkuvasti.
Hei!
Tässä pientä päivitys rojektia menossa ja pitäisi 3960x ripperin kaveriksi saada Prime TRX40-Pro emolevylle kaveriksi PCIe 4.0 nvme..
Käyttötarkoitus on ns cache/temp/työ levynä olo eli pääasiassa siirtyy 50-100 gb videoita, niille tehdään temput, paljon lukua ja kirjotusta ja siirretään pois eli ei pelikäyttöön tarkoitettu..
Koko olisi hyvä olla ensijaisesti 2 teraa..
Minkäslaisia levyjä raati suosittelisi omaan käyttööni? Vissii nämä ramilliset mallit voidaan unohtaa yhtälöstä?
Paljon saa lueskella peli ja perus käyttöön olevista levyistä mutta mites nämä työjuhdat joille pitäs antaa runtua?
Jos tarkoitit malleja missä DRAM cache niin ei niitä minusta kannata vältellä, kunhan ottaa mallin mikä kirjoittaa nopeasti myös sen cachen loputtua.Vissii nämä ramilliset mallit voidaan unohtaa yhtälöstä?
Amazon.de:stä ostin 2TB WD SN7100 116e hintaan.Pitäisi ostaa 2TB asema niin onkohan mitään käytännön eroa onko kyseessä:
Kingston KC3000
Lexar NM790
WD SN7100
Ja ottaa halvimman minkä sitten saakin vai onko jokin järkevämpi vaihtoehto vielä olemassa?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.