Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
A-data on ihan hyvä. Ainoastaan siinä on muita heikompi kirjoituskestävyys, joten sen takia se ei välttämättä sovi ammattimaiseen käyttöön.![]()
A-Data 2TB XPG SX8200 PRO SSD-levy, M.2 2280, PCIe 3.0, 3D TLC, 3500/3000 MB/s - 204,00€
Tekniset tiedot : Mitat (LxKxS) : 22 x 3,5 x 80 mm Formaatti ja väylä : M.2 / M-Key 2280 (PCIe 3.0x4, NVMe 1.3) Paino : 8g Kapasiteetti : 2TB NAND : 3www.jimms.fi
![]()
PNY 2TB XLR8 CS3030 M.2 NVMe SSD-levy, PCIe Gen3 x4, 3500/3000 MB/s - 269,00€
Ominaisuudet : - Nopeampi käynnistys ja sovellusten käynnistys - Parempi kokoonpanosi kokonaissuorituskyky - Luotettavaa tallennustilaa - Matala virrankulutus, viile&www.jimms.fi
![]()
PNY 2TB CS2130 SSD-levy, M.2 2280, PCIe Gen3 x4, 3500/3000 MB/s - 259,00€
Tekniset tiedot : Yleistä Kapasiteetti: 2TB NAND-komponentit: 3D Flash Memory Väylä: PCIe Gen3 x4 Form Factor: M.2 2280 Mitat (PxLxK): 22 x 80 x 4 mm (maks.) Paino: 6,6 g Suorituskyky Mwww.jimms.fi
![]()
Corsair 2TB Force MP600 SSD-levy, M.2 2280, PCIe 4.0 x4, NVMe, 4950/4250 MB/s - 319,00€
Corsair Force MP600 tarjoaa ennennäkemätöntä suorituskykyä PCIe Gen4-väylän avulla! Tekniset tiedot : Yleistä Kapasiteetti: 2000GB Form Factor: M.2 (2280)www.jimms.fi
Eli esimerkiksi noista tuo A-Datan levy olisi riittävä? Vai onko luotettavuuksissa eroa?
Ihan sama Adatan TBW-speksi on kuin Samsungin hypekkäässä 970 EVOssa.A-data on ihan hyvä. Ainoastaan siinä on muita heikompi kirjoituskestävyys, joten sen takia se ei välttämättä sovi ammattimaiseen käyttöön.
Evo onkin kuluttajamalli. Joten saman voi sanoa siitä. Markkinoilla on paljon paremmallakin kestävyydellä olevia malleja halvemmalla.Ihan sama Adatan TBW-speksi on kuin Samsungin hypekkäässä 970 EVOssa.
Ööh, valmistajan ilmoittamalla TBW:llä ei ole mitään merkitystä. NAND-solutyyppi ratkaisee. Kaikki TLC:t kestää suurinpiirtein saman verran kuritusta, sama pätee myös MLC soluihin. Kontrtolleri tietenkin voi jotain pientä tuossa nykypäivänä näytellä mukana. Tuo TBW-arvo on vain valmistajan "takuu" siitä että mihin asti takuu kattaa jos särkyy. Noi levyt yleensä kestää n.10x ton TBW arvon verran rankaisua ja yleensä sieltä levystä hajoaa joku muu kuin NAND solu (nyt en puhu QLC NAND:sta).Evo onkin kuluttajamalli. Joten saman voi sanoa siitä. Markkinoilla on paljon paremmallakin kestävyydellä olevia malleja halvemmalla.
Lähde?Ööh, valmistajan ilmoittamalla TBW:llä ei ole mitään merkitystä. NAND-solutyyppi ratkaisee. Kaikki TLC:t kestää suurinpiirtein saman verran kuritusta, sama pätee myös MLC soluihin. Kontrtolleri tietenkin voi jotain pientä tuossa nykypäivänä näytellä mukana. Tuo TBW-arvo on vain valmistajan "takuu" siitä että mihin asti takuu kattaa jos särkyy. Noi levyt yleensä kestää n.10x ton TBW arvon verran rankaisua ja yleensä sieltä levystä hajoaa joku muu kuin NAND solu (nyt en puhu QLC NAND:sta).
1) Understanding Life Expectancy of Flash StorageLähde?
Kiitos.1) Understanding Life Expectancy of Flash Storage
2) SSD Lifespan: How Long do SSDs Really Last?
Kuinka monta haluat? Voin kaivaa lisääkin jos tarve vaatii?
Edit: Ja minulla on ollut käpälissä "muutamia" ssd:tä vuodesta 2009, kaikki lahonneet ssd:t on hajonneet muualta kuin NAND-solusta, yleensä mikrokontrolleri tai kapasitaattori on korkannut ajan kanssa.
TWB on valmistajan lupaama kirjoituskesto laitteen takuuaikana, varmaan tarkoitit samaa. Eli käytännössä takuuaika merkitsee enemmän kuin TBW, valmistaja voi huijata suurella TBW luvulla ja lyhyellä takuulla uskomaan että tuote on parempi kuin onkaa.Ööh, valmistajan ilmoittamalla TBW:llä ei ole mitään merkitystä. NAND-solutyyppi ratkaisee. Kaikki TLC:t kestää suurinpiirtein saman verran kuritusta, sama pätee myös MLC soluihin. Kontrtolleri tietenkin voi jotain pientä tuossa nykypäivänä näytellä mukana. Tuo TBW-arvo on vain valmistajan "takuu" siitä että mihin asti takuu kattaa jos särkyy. Noi levyt yleensä kestää n.10x ton TBW arvon verran rankaisua ja yleensä sieltä levystä hajoaa joku muu kuin NAND solu (nyt en puhu QLC NAND:sta).
Prossultahan lähtee 20 pcie linjaa joista 16 on varattu näytönohjaimille (jos meinaat käyttää kahta näytönohjainta molemmat saavat 8 linjaa.) ja 4 piirisarjalle. Näin ollen näytönohjaimeen ei ole vaikutusta, ellet laita SSD levyä pcie adapterilla kiinni pcie x16 paikkaan.Pohtinut tässä toisen NVMe levyn hommaamista. Tällä hetkellä emossa on kiinni Sampan 970 evo ja toinen M.2 paikka tyhjillään.
Jos tökkään tuohon vapaana olevaan M.2 paikkaan esim tämän: Kingston 1TB A2000 NVMe PCIe SSD-levy, M.2 2280, 2200/2000 MB/s (Tarjous! Norm. 129,90€) - 109,90€ niin kärsiikö Sampan, tuon uuden NVMe:n tai näytönohjaimen suorituskyky mitenkään?
Emolevynä on MSI:n Z370 SLI Plus
Hmm, eli kun käyttis pyörii nykyisellä 970 Evolla ja tökkään tuon Kingstonin toiseen M.2 paikkaan jonne tulisin pelejä asentamaan niin teoriassa kyseisten pelien pelaamisen aikana NVMeiden suorituskyky laskee? Vai tarvitaanko suorituskyvyn laskemiseen tuota kovempaa rasitusta?Prossultahan lähtee 20 pcie linjaa joista 16 on varattu näytönohjaimille (jos meinaat käyttää kahta näytönohjainta molemmat saavat 8 linjaa.) ja 4 piirisarjalle. Näin ollen näytönohjaimeen ei ole vaikutusta, ellet laita SSD levyä pcie adapterilla kiinni pcie x16 paikkaan.
Toisen SSD:n nopeuteen vaikuttaa vain jos käytät (rasitat) molempia yhtäaikaa. Piirisarjalla on riittävästi linjoja molemmille SSD levyille, mutta pullonkaula muodostuu piirisarjan ja prossun väliin koska siinä on vain 4 pcie linjaa.
Tuon ei pitäisi vielä laskea suorituskykyä. Suorituskyky laskee jos käytät enemmän kaistaa kuin tuo 4 kpl pci 3.0 linjoja antaa myöten. Pelit ei ainakaan tällä hetkellä lue levyltä jatkuvasti suuria määriä dataa eikä se windoskaan itsessään paljoa sitä kaistaa käytä.Hmm, eli kun käyttis pyörii nykyisellä 970 Evolla ja tökkään tuon Kingstonin toiseen M.2 paikkaan jonne tulisin pelejä asentamaan niin teoriassa kyseisten pelien pelaamisen aikana NVMeiden suorituskyky laskee? Vai tarvitaanko suorituskyvyn laskemiseen tuota kovempaa rasitusta?
Hmm, eli kun käyttis pyörii nykyisellä 970 Evolla ja tökkään tuon Kingstonin toiseen M.2 paikkaan jonne tulisin pelejä asentamaan niin teoriassa kyseisten pelien pelaamisen aikana NVMeiden suorituskyky laskee
Kiitos selvennyksestä!Tuon ei pitäisi vielä laskea suorituskykyä. Suorituskyky laskee jos käytät enemmän kaistaa kuin tuo 4 kpl pci 3.0 linjoja antaa myöten. Pelit ei ainakaan tällä hetkellä lue levyltä jatkuvasti suuria määriä dataa eikä se windoskaan itsessään paljoa sitä kaistaa käytä.
Jotkut työohjelmat voivat saada tuon piirisarjan ja prossun välisen väylän tukkoon, varsinkin jos käyttää kahta tällaista eri työohjelmaa samaan aikaan ja molemmat tarvitsevat täyden kaistan levyille ja lukevat ja/tai kirjoittavat molemmilta levyiltä gigatolkulla dataa.
Se mihin tuo toinen SSD vaikuttaa on sataväylät. Osa sataväylistä tippuu pois käytöstä jos lisäät tuon toisen SSD levyn
Taita toinen m.2 sloteista vielä mennä piirisarjan kautta joten on sitten dmi väylän varassa prossulle. Eli siitä ei sitten maksimi nopeuksia kannata odotella
Eipä tuo tarvii muuta lähdettä kuin emolevyn manuaalin:Oliko tälle jotain lähdettä?
Molemmat menevät sen piirisarjan kautta.Taita toinen m.2 sloteista vielä mennä piirisarjan kautta joten on sitten dmi väylän varassa prossulle. Eli siitä ei sitten maksimi nopeuksia kannata odotella
Oliko tälle jotain lähdettä?
Kiitos tästä!Eipä tuo tarvii muuta lähdettä kuin emolevyn manuaalin:
Tässä vielä noista Sataporteista. Eli m.2 väylät Z370 piirisarjalla on rajotettu rajusti vielä:![]()
Eka slotti saa 4 lanea käyttöön ja tokan kun ottaa käyttöön niin sataportteja putoaa pois pelistä ja saa käyttöön vain max pci-e 3.0 x2 lanea m.2:lle ja jälejlle jääville sata-porteille (jos käyttää vain sata m.2:sta, niin saa vielä ton sata6 portin käyttöön).
Lähde: Support For Z370 SLI PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global
Edit: Syy miksi kaivoin tiedon enkä jättänyt sitä alkuperäiselle kysyjälle on se että itsellä Asuksen Z370 Pro ja kiinosti jos laajentaisi itse nykyisestä Samsung 970 Evo:sta, mutta eipä näytä kannattavan. Hommaa AMD:n rautaa sitten kun oikeasti tarvii lisää cpu/gpu tehoa päivitellä seuraavan kerran (11/2017 on edellinen päivitys pelikoneeseen tullut tehtyä ja seuraava onkin sitten taas iso kun päätin siirtyä full towerista mini-itx koppaan. Vähän ahdistaa vain kun menee uusi Fractal Design R5 romukoppaan siinä vaiheessa kun päättää päivittää (hemmetti kun huoneissa ei ole enää full towerille tilaa ja seinälle noita ei viittsi oikein nostaa kun usb-portit menee hankalaan paikkaan josta niitä ei voi käyttää.
Mä en ainakaan nähnyt emon manuaalissa mitään puhetta vain x2 linkistä toiseen m.2 paikkaan.Eipä tuo tarvii muuta lähdettä kuin emolevyn manuaalin:
Tässä vielä noista Sataporteista. Eli m.2 väylät Z370 piirisarjalla on rajotettu rajusti vielä:![]()
Eka slotti saa 4 lanea käyttöön ja tokan kun ottaa käyttöön niin sataportteja putoaa pois pelistä ja saa käyttöön vain max pci-e 3.0 x2 lanea m.2:lle ja jälejlle jääville sata-porteille (jos käyttää vain sata m.2:sta, niin saa vielä ton sata6 portin käyttöön).
Lähde: Support For Z370 SLI PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global
Edit: Syy miksi kaivoin tiedon enkä jättänyt sitä alkuperäiselle kysyjälle on se että itsellä Asuksen Z370 Pro ja kiinosti jos laajentaisi itse nykyisestä Samsung 970 Evo:sta, mutta eipä näytä kannattavan. Hommaa AMD:n rautaa sitten kun oikeasti tarvii lisää cpu/gpu tehoa päivitellä seuraavan kerran (11/2017 on edellinen päivitys pelikoneeseen tullut tehtyä ja seuraava onkin sitten taas iso kun päätin siirtyä full towerista mini-itx koppaan. Vähän ahdistaa vain kun menee uusi Fractal Design R5 romukoppaan siinä vaiheessa kun päättää päivittää (hemmetti kun huoneissa ei ole enää full towerille tilaa ja seinälle noita ei viittsi oikein nostaa kun usb-portit menee hankalaan paikkaan josta niitä ei voi käyttää.
Riippunee tulkinnasta, jos luetaan että m.2 sloteille tulee yksi 4x väylä yhteensä niin silloin kahden m.2 slotin ollessa käytössä väylä on kummallekkin 2x. Itselle tämä vaikuttaisi todennäköiseltä kun GPU vie 16x väylää max. 20:stä väylästä. Sitä en osaa sanoa vapautuuko sitten kahden SATA paikan sulkeminen molemmille m.2 sloteille sen 4x väylänMä en ainakaan nähnyt emon manuaalissa mitään puhetta vain x2 linkistä toiseen m.2 paikkaan.
Mun mielestä siinä puhuttiin koko ajan x4 linkistä ja siitä kuinka sata väyiä tipuu pois käytöstä.
Voi olla myös että se meni vain multa ohi.
Minä ymmärsin että molempiin m.2 slotteihin tulee se x4 väylä.Riippunee tulkinnasta, jos luetaan että m.2 sloteille tulee yksi 4x väylä yhteensä niin silloin kahden m.2 slotin ollessa käytössä väylä on kummallekkin 2x. Itselle tämä vaikuttaisi todennäköiseltä kun GPU vie 16x väylää max. 20:stä väylästä. Sitä en osaa sanoa vapautuuko sitten kahden SATA paikan sulkeminen molemmille m.2 sloteille sen 4x väylän
On kyllä häkellyttävän hyvä suorituskyky QLC-asemalla, ei näytä menevän pahasti kyykkyyn edes jos pitää kirjoittaa satoja megoja.Tulipas tilattua Sabrent Rocket Q 2TB -SSD Saksan Amazonilta uuteen Dell-läppäriin Samsung 970 EVO 1TB -levyn kaveriksi. Sabrentille on tarkoitus säilöä jotain varmistuksia, valokuvia, videoita ja elokuvia, jotka ovat lisäksi varmistettuna pilvessä ja ulkoisilla HDD-asemilla - ja tärkeimmät tiedostot vielä vanhan Dellin SSD:llä. Myönteistä ostossa oli vielä se, että Sabrent tuli Saksan alv:lla, koska Marketplace-kauppiaan vuosimyynti Suomeen ei vielä ollut ylittänyt suomialvin käyttöönoton rajaa. Hintaa SSD:lle tuli siis 230 € - tai senttiä vaille tätä summaa!
Tietenkin voisi spekuloida, että muutaman kympin lisää maksamalla olisi saanut TLC-SSD:n, mutta omaan tarkoitukseeni tämä aivan riittävän hyvä, eli 3200/3000 MB/s ja TBW 530, takuutakin 5 vuotta. Eikä tämän QLC-levyn muutkaan arvot testeissä kalpene muiden TLC-levyjen rinnalla. Ja onkohan kovinkaan moni saanut SSD:nsä TBW-rajaa ylitettyä...
Sabrent Q review
Amazon.de
Monissa emoissa sata paikat on jaettuja ts jos m.2 otttaa sata paikan käyttöön joku emon paikoista lähtee pois käytöstä.Pieni kysymys kun en ole täysin varma, eli koneessa on 6 sata paikkaa ja ne on täynnä, mutta viälä olis 2 paikkaa m.2:sille jos ostan m.2 levyn ja ajan sitä x2 nopeudella, niin toimiikos sillon kaikki sata paikat normaalisti, tietty m.2 levy menettää nopeutta.
Asus rog z390-fKerrohan mikä emolevy koneessa on?
Kristallipallo on rikki eikä kerro emolevysi mallia.Pieni kysymys kun en ole täysin varma, eli koneessa on 6 sata paikkaa ja ne on täynnä, mutta viälä olis 2 paikkaa m.2:sille jos ostan m.2 levyn ja ajan sitä x2 nopeudella, niin toimiikos sillon kaikki sata paikat normaalisti, tietty m.2 levy menettää nopeutta.
Katso emolevyn ohjekirjasta (vastaus riippuu täysin siitä, minkälainen piiri sinulla on koneessa). Intelin vanhemmat ainakin disabloi noita sata-piirejä montakin jos ottaa molemmat m.2:t käyttöön.Pieni kysymys kun en ole täysin varma, eli koneessa on 6 sata paikkaa ja ne on täynnä, mutta viälä olis 2 paikkaa m.2:sille jos ostan m.2 levyn ja ajan sitä x2 nopeudella, niin toimiikos sillon kaikki sata paikat normaalisti, tietty m.2 levy menettää nopeutta.
Varsinkin NVMe-levyjen hinnathan pomppasivat vuoden alun jälkeen selvästi, niin tuo lasku tarkoittaisi vain niiden hintojen laskemista lähemmäs viime joulukuun-tammikuun alun tasoa.Loppuvuodesta tulee mitä ilmeisemmin nand- että tram-pohjaisten muistituotteiden hinnat tippumaan.
![]()
Olitko aikeissa päivittää tietokonettasi? Nyt kannattaa odottaa hieman
Jos tietokone tuntuisi hyötyvän lisämuistista tai ssd-levystä, hankinnan kanssa ei nyt kannata hätäillä.www.tivi.fi
Tietoviikon toimittaja oli typottanut. Alkuperäisessä englanninkielisessä uutisessa puhutaan DRAMista.Mitä on Tram pohjaiset ssd:t? Miten ne eroaa NAND ssd-asemista?
Ainakin isot (2TB) sata levyt tuntuu edullisemmilta kuin ennen. Jos vielä halpenevat tulee olemaan vaikeata vastustaa halua täyttää verkkolevy moisilla.Varsinkin NVMe-levyjen hinnathan pomppasivat vuoden alun jälkeen selvästi, niin tuo lasku tarkoittaisi vain niiden hintojen laskemista lähemmäs viime joulukuun-tammikuun alun tasoa.
Ei ole kokemusta, mutta kuullut että ne ovat lämpöhauteita.Onko kellää kokemusta emolevyn omista m.2 jäähdytyssiilistä, mietin että laittasin m.2 sinne, mutta kuinkas kovaa toi lämpötyyny tarttuu m.2 levyyn, että saakosen hyvin irti jos vaihtaa vaikka joskus isompaan levyyn?
Mikä emolevy? Ajattelin että raid on turha, jos nvme SSD:t on yhteensopivia.Tila loppuu ja perinteisiin levyihin ei ole paluuta, 2TB MX500 sataliitäntäisen tilaisin. Korvaa vanha 500Gb Samsungin ja rinnalle jää 2x MX500 1TB m2 -levyjä.
Taidan kyllä laittaa nyt nuo kaksi 1TB levyä yhdeksi asemaksi raidilla tuon 2TB pääasemaksi.
Mikä emolevy? Ajattelin että raid on turha, jos nvme SSD:t on yhteensopivia.
Mun pointi ei nyt ollut etteikö raid antaisi lisää nopeutta. Mun pointti on se että 2x sata3 raid 0 tilassa vastaa halpaa nvme SSD-asemaa (esim. Kingston a2000)Kai kaikki nopeutuvat raidissa, vähintään niissä operaatioissa jotka eivät saturoi väyliä.
Selvä.Asus Z370 Tuf Gaming. Ajatuksena oli vaan saada ne samaksi asemaksi.