Jurpilla ja JCSH:lla on kyllä hyvin kummallinen käsitys sananvapaudesta. Samanlaiseen käsitykseen olen törmännyt useaan otteeseen vain vasemmistopiireissä.
Käsitys sananvapaudesta on nähtävästi se, että jos henkilö on heidän kanssaan eri mieltä on hän joko a. väärässä tai b. hänet pitää canceloida tai sitten molemmat yhtä aikaa.
Minun käsitykseni taas sananvapaudesta on se, että jokainen saa ilmaista mielipiteensä kunhan ei syyllisty mihinkään rikokseen sitä ilmaistaessaan.
Eli minulle on ok, jos joku tykkää kommunismista, ulkoiluttaa natsilippua, lainaa raamattua teksteissään tai rakastaa humanitääristä maahanmuuttoa vaikka itse olen näistä asioista täysin eri mieltä.
EDIT: Ja pakko lisätä, että hymyilin ääneen kun täällä puhutaan ensin Päivi Räsäsestä ja sitten seuraava rinnastus onkin Adolf Hitleriin.