Sähkönmyyntisopimukset ja niiden hinnat (EI yleistä sähkökeskustelua!)

Enpä ole uskaltanut painaa nappia tuon Tokmanni/Väreen tarjouksen kanssa pörssistä. Joulukuussa tosiaan loppuu nykyinen ja pitää sykli kääntää. On nuo 6kk vaan pirun kalliita. Onko muita ketkä menevät pörssillä talven yli?

Edit kulutus reilut 10t kwh vuoteen.
 
Pörssillä ajatus mennä kokeeksi ensi talvi, kun ei tullut talven yli kantavien 6kk pahvien kanssa oltua hereillä oikeaan aikaan.

Kulutus n. 22 MWh/v (~48/52 yö/päivä). Ajatus on olla talvella tarkkailematta pörssisähkön hintaa, niin kuin tähänkin asti (keväällä loppui edellistalven 6kk kiinteä pahvi).
 
Talvikin tosiaan pörssissä, mutta kulutus on sellaista 2000-3000kwh vuodessa, joten melkein sama mikä sopimus tässä on.
 
  • Tykkää
Reactions: Mco
Jos kämppä lämpeää muulla kuin suoralla sähköllä, niin eipä taida kannattaa miettiä muuta kuin pörssisopparia.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
287 395
Viestejä
4 929 302
Jäsenet
79 355
Uusin jäsen
Erkki69

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom