Oikeastihan nuo toimivat, tai niiden pitäisi toimia, siten että yhtiö on sitoutunut tuottamaan tietyn määrän myymästään sähköstä tietyllä tavalla. Esim. "tuulisähkö" teoriassa yritys tuottaa tietyn määrän sitä ja saisi sitten myydä vain sen verran erikseen "korvamerkittyä" tuulisähkön nimellä (kalliimmalla koska "ekologisempaa" tms. eli markkinointia) kuluttajille.
Tietysti kuluttaja ei voi valita onko oikeasti se seinästä tuleva sähkö ydinvoimalla tuotettua vai miten mutta teoriassa tuota ei saisi myydä enempää tietyllä tavalla tehtyä sähköä kuin miten se on tehty. Tietysti tuo EI tarkoita sitä että esim. jos EI tuule asiakas ei saisi sähköä (koska esim. sitä tuulisähköä ei nyt vaan tule jos ei tuule).
En tosin tiedä miten tuo ihan oikeasti siten lasketaan, onko se vuodessa vai miten yhtiöt "varmistavat" että asiakas saa sitä sähköä mitä tilaa. Epäilen että vuosituoton (tai ostojen) sähköä myyvällä taholla pitää olla vähintään sen verran kyseistä tuotetta kuin myyvät ulospäin?
Vuositasolla noita seurataan ja seuraavana vuonna pitää perua myydyn verran niitä alkuperätakuita edelliseltä vuodelta. Fingrid sivuilta tuosta:
"
Varmistamme sähkön alkuperän uusiutuville energiamuodoille ja ydinvoimalle.
Sähkön alkuperätakuut ovat sertifikaatteja, joiden avulla varmennetaan, että sähkö on tuotettu uusiutuvista energialähteistä, ydinvoimalla tai tehokkaalla yhteistuotannolla.
Sähkönmyyjän, joka myy tai käyttää markkinoinnissaan uusiutuvaa energiaa tai ydinvoimaa, on varmennettava sähkön alkuperä. Samoin sähköntuottajan ja -käyttäjän, joka muussa liiketoiminnassaan ilmoittaa asiakkailleen tietoja käyttämänsä sähkön alkuperästä, on varmennettava uusiutuvien energialähteiden ja ydinvoiman osuus. Varmentaminen tapahtuu peruuttamalla uusiutuvana tai ydinvoimana markkinoidun sähkön määrää vastaava määrä alkuperätakuita.
Fingrid Oyj vastaa Suomessa sähköisen sähkön alkuperätakuurekisterin palvelusta. Fingrid Oyj on eriyttänyt tämän tehtävän täysin omistamalleen tytäryhtiölle Finextra Oy:lle. Rekisterin ylläpito on viranomaistehtävä, jota valvoo
Energiavirasto. Finextran alkuperätakuurekisteri otettiin käyttöön 1.1.2015.
Finextra on
AIB:n (Association of Issuing Bodies) jäsen. AIB:n hallinnoiman Hubin kautta toteutetaan eri maiden sähköisten rekisterien väliset EECS-alkuperätakuiden siirrot."
Toki nuo mainospuheet alkavat olla jo aika mielenkiintoisia kuten:
"
Voit valita sähkösopimukseesi lisäksi Suomen luonnonsuojeluliiton EKOenergia-merkinnän. Tuulienergiaa voidaan myydä EKOenergia-merkittynä, jos tuotantolaitokset on sijoitettu suojeltujen luontokohteiden ja tärkeiden lintualueiden ulkopuolelle. Näin ollen tuulisähkösi on taatusti kestävästi tuotettua. Ostaessasi EKOenergia-merkittyä tuulisähköä tuet lisäksi EKOenergian Ilmastorahastoa, joka rahoittaa puhtaan energian projekteja kehittyvissä maissa.
"
(Uskallan väittää ettei kyseisillä aluella ole tuulivoimaloita tai ne EIVÄT olisi suojeltuja jos kuka tahansa voisi sinne tuulivoimalan pykätä...)
Kyllähän nämä on ihan puhdasta mielikuvamarkkinointia. Keksitään vaan kokoajan ihmeellisempiä himmeleitä, että saadaan enemmän rahaa samasta tuotteesta. Kuten sanoit niin ei niitä todellakaan luonnonsuojealueille meillä rakenneta vaikka ei olisikaan mitään höpöhöpö merkkejä.