Ok kokeillaan jos tuo Oiva plus tuohon käy alkuun, eilen soitin aspaan ja oli sitä mieltä ettei kiinnitykset onnistu silloin. Laitoin nyt tilaukset päälle molemmista, eli PKS oiva 4.12 - ja sitten PKS priima 1.1.2025. Jos ei onnistu, niin voihan tuon perua ja priiman ottaa omavoiman kautta.Mene joulukuu Lumpeella? Kai se jatkuu tuosta jonain perushintaisena… Eli käytännössä otat priiman alkamaan 1.1.25 ja kiinnität nyt syksyllä sopivassa välissä talven 25.
e: Oiva kvartaalin lopun + priima kiinnityksin on kyllä mahdollinen sekin, soita aspaan. Mulla oli noin, kun vaihdoin niille määräaikaisen jälkeen kvartaalin loppupuolella.
Siinä on OL3 huolto joka kestää "vähintään" huhtikuun loppuun. Keväällä olettaisi pörssissä olevan jo yöt edullisia mutta päivällä voi olla piikkiä, toki putoaa myös sun kulutus lämmitystarpeen vähentyessä joten ei se reilu 10snt/kWh välttämättä paha ole lyhyen aikaa. Arpapeliähän tuo on.
Joo pitää miettiä myös Priimalla kiinnitys keväälle.
Viimeksi muokattu: