- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 2 347
Terve , minulla loppuu nykyinen soppari 30.9 , milloin minulla täytyy tehdä uusi soppari viimeistään?
Yleisesti 14 päivää ennen, eli sama kuin yleisin irtosanomisaikakin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Terve , minulla loppuu nykyinen soppari 30.9 , milloin minulla täytyy tehdä uusi soppari viimeistään?
Riippuu käyttöprofiilista.Mikä olis edullisin 6 tai 12 kk kiinteä soppari tällä hetkellä? Tän kuun loppuun päättyy edellinen 24 kk.
Täysin kiinteä hinta. Kulutus n. 13000 kWh/a.Riippuu käyttöprofiilista.
Sähkölämmitys? Sähköauto? Sähkösauna? jnejne. Miten kulutus ohjautuu vuorokauden mukaan?Täysin kiinteä hinta. Kulutus n. 13000 kWh/a.
Mä laskin suurin piirtein omalla profiililla/kulutuksella pörssisähkö huhti-lokakuu ja 10,01snt/kwh loka-maaliskuu. Tulin siihen tulokseen, että 20000kwh kulutuksellani, josta karkeasti 15k osuu tuohon talvelle, oli aika lailla muutama kymppi eroa onko pörssissä vai 12kk kiinteällä (laskin 8,5snt)Lienevätkö kiinteät määräaikaiset ensi vuonna niin paljon halvempia että kannattaa nyt mennä 6 kk 11 c/kWh (+ kk-maksu) tms. Joku noheva voinee laskea minkä hintainen kiinteä (12 tai 24 kk) pitäisi saada ensi vuonna että kuittaisi mitä maksaa nyt ylimääräistä 6 kk sopparilla jollain esimerkkikulutuksilla.
Anteeksi, mutta hieman huvittaa. Kun kaveri kysyi aluksi mikä edullisin 6kk tai 12kk kiinteä soppari, niin kysyit käyttöprofiilia. Jonka jälkeen edelleen vastasi että täysin kiinteä, niin tuli lainauksessa oleva.Sähkölämmitys? Sähköauto? Sähkösauna? jnejne. Miten kulutus ohjautuu vuorokauden mukaan?
Jos työpaikalla sattuu olemaan henkilöstöetuohjelmaa/portaalia niin keravan energialla oli 12kk ja 24kk ilman kk-maksuja. Tosin jotain 9.xx taisi olla hintana.Mikään firma ei taida tarjota kiinteähintaista ilman kk maksua? Hintavertailu tarjos lumpeelta, mutta kun meni lumpeen sivuille, niin olikin 4.04e kk maksu Sähkön hintavertailu
Jos työpaikalla sattuu olemaan henkilöstöetuohjelmaa/portaalia niin keravan energialla oli 12kk ja 24kk ilman kk-maksuja. Tosin jotain 9.xx taisi olla hintana.
Ajatusvirhe. Oletin että kiinteällä tarkoitti että kulutus on kiinteä ja nykysoppari on kiinteä.Anteeksi, mutta hieman huvittaa. Kun kaveri kysyi aluksi mikä edullisin 6kk tai 12kk kiinteä soppari, niin kysyit käyttöprofiilia. Jonka jälkeen edelleen vastasi että täysin kiinteä, niin tuli lainauksessa oleva.
Miksi ei voinut vastata vaan kysymykseen. Mistä saa halvimman kiinteän 6kk tai 12kk.
Ei kaikkia kiinnosta veivata pörssin ja kiinteän välillä eri vuoden aikoina, tai jotain kulutusvaikutusshittiä.
Jos vertaat futuureja sopimukseen, niin tuossa on toki sellainen ero, että vertaat 12 kk futuureja 24 kk sopimukseen. Futuurit ennustavat talvesta 2025/2026 selvästi halvempaa kuin tulevasta talvesta.Ohessa sähkön hinta Suomessa Nasdaq OMX 1.9.2024 sähköfutuurien hinnan päätöskurssien perusteella eri kuukausille taulukkona.
Ja näillä futuureilla 12 kk keskiarvoksi pörssilla 6.62 c/kWh alv. 25.5 % + marginaali 0.38 - 0.66 c/kWh eli karkeasti ilman hintapiikkejä ja mitään yllätyksiä n. 7- 7,28 c/kwh. En tiedä olenko hölmöläinen vai tyhmä, kun nyt 24 kk määräaikainen meillä 8.09 c/kWh alv 25.5 %. Suorasähkö ja kulutus n.19 000 kWh/v syys-talvikuukaudet ovat 3/4 vuotuisesta kulutuksesta. Optimointia, sähköautoja yms. ei ole sekä myöskään aikaa ja intoa seurata pupillit pyöreänä kulutusta päivittäin ns.kalliina kuukausina/tunteina. Olen tietoinen näin pitkistä futuureista, jotka voivat heitellä todella paljon suuntaan tai toiseen lähempänä ajankohtia. Tämän hetkisillä futuuri keskihinnoilla sähkönmyyjän kate 24 kk kiinteällä määräaikaisilla on edullisimmillaan n. 1.27 c/kWh. En todellakaan itse lähtisi myymään enään sähkönmyyjänä määräaikaista ns. "meidän" 24 kk määräaikaista kiinteää n.1 c/kWh katteella kaikki mahdollisen mahdottomat riskit huomioon ottaen.
![]()
AS:n kesähinta on ollut kesän sähkönhintoihin nähden korkea, mutta talvikuukausille se olisi erittäin houkutteleva sopimustyyppiin nähden.
Ohessa sähkön hinta Suomessa Nasdaq OMX 1.9.2024 sähköfutuurien hinnan päätöskurssien perusteella eri kuukausille taulukkona.
Ja näillä futuureilla 12 kk keskiarvoksi pörssilla 6.62 c/kWh alv. 25.5 % + marginaali 0.38 - 0.66 c/kWh eli karkeasti ilman hintapiikkejä ja mitään yllätyksiä n. 7- 7,28 c/kwh. En tiedä olenko hölmöläinen vai tyhmä, kun nyt 24 kk määräaikainen meillä 8.09 c/kWh alv 25.5 %. Suorasähkö ja kulutus n.19 000 kWh/v syys-talvikuukaudet ovat 3/4 vuotuisesta kulutuksesta. Optimointia, sähköautoja yms. ei ole sekä myöskään aikaa ja intoa seurata pupillit pyöreänä kulutusta päivittäin ns.kalliina kuukausina/tunteina. Olen tietoinen näin pitkistä futuureista, jotka voivat heitellä todella paljon suuntaan tai toiseen lähempänä ajankohtia. Tämän hetkisillä futuuri keskihinnoilla sähkönmyyjän kate 24 kk kiinteällä määräaikaisilla on edullisimmillaan n. 1.27 c/kWh. En todellakaan itse lähtisi myymään enään sähkönmyyjänä määräaikaista ns. "meidän" 24 kk määräaikaista kiinteää n.1 c/kWh katteella kaikki mahdollisen mahdottomat riskit huomioon ottaen.
![]()
Riippuu mihin vertaat? Ei sillä voittoa haeta vuoden tai kahden sopimuksia vastaan. Veikkaan että moni jotka tuota kyttäävät ovat vain talven perässä ja keväällä takaisin pörssiin.Ei taida noilla toistaiseksi voimassa olevilla voitolle päästä. Ainut etu nopeasti eroon pääseminen..
Eiköhän se hintä kipua jonnekin 12-13 c/kWh kunhan talvi oikeasti alkaa. Toki tuossa voi jonkun kuukauden voittaa 6 kk sopparia vastaan. Sitten jos tuollainen nousu toteutuu, 6 kk sopparin hinta on tod.näk. noussut myös jos sitä saa enää lainkaan.... en peilaa sitä hintaa pitkiin sopimuksiin vaan ainoastaan 6kk soppariin ja edelleen on Alajärven hinta kaikkien alle.
Laskin nopsaan keskiarvon, joten voi olla centin kymmenyksiä heittoa ja tarkoitus ei ole alkaa hiuksia halkomaan. Perus skenaario on juurikin mitä laskeskelit ja mun pointti on lähinnä oman kulutuksen ja hinnan tietoisuus sekä sähkönmyyjien kate/riski ja mahdolliset hintaheilahtelut säästä, sodista ja tihutöistä yms. Toivon ja toivottavasti kaikki futuurit menisi meille kuluttajille suotuisaan suuntaan kenenkään valintoja halveksumatta sopimuksia tehdessä.Vuosikeskiarvoksi muodostuu 6,46 c/kWh + marginaali.
Äkkiä, jos ynnäilee tällaisen perus-skenaarion...
- Sähkölämmitteinen torppa
- Vuosikulutus 20.000 kWh
- Kulutus tasaisesti 2/3 marras-huhtikuu välillä ja 1/3 touko-lokakuu välillä
...niin saa keskihinnaksi koko vuodelle 7,04 + marginaali.
Tarkemmalla kk-kohtaisella kulutusjakaumalla sitten jotain tuon yli tai ali.
Riippuu mihin vertaat? Ei sillä voittoa haeta vuoden tai kahden sopimuksia vastaan. Veikkaan että moni jotka tuota kyttäävät ovat vain talven perässä ja keväällä takaisin pörssiin.
Siitä syystä minä en peilaa sitä hintaa pitkiin sopimuksiin vaan ainoastaan 6kk soppariin ja edelleen on Alajärven hinta kaikkien alle.
Onhan se mahdollista. Viime talvena oli vain 9,5snt läpi talven kun isommat puljut oli +13snt/kWh. Minä en kuitenkaan aio maksaa kesällä 8,5snt/kWh kun pörssillä menen 1-2snt/kWh pitkän pätkän. Pidemmän sopimuksen teen kun hinnat alkaa kutosella jos vielä silloinkaan.Se Alajärven hinta tulee vielä nousemaan useita senttejä talvella. Toistaiseksi voimassa oleva on aina kallein sopimus mitä voi ottaa. Siinä maksetaan paljon extraa siitä, että siitä pääsee irti.
Missäs ne edullisimmat 6kk sopparit olikaan? Tässä nyt kolmisen sivua taaksepäin menny enkä ole hoksannu linkkiä vai olenko vaan puusilmä![]()
Jos viime talvea katsoo niin ei hinta noussut. 9,5snt/kWh läpi talven ja aikasähköllä saa "keskihintaa" napsun alemmas. En minäkään tosin omista kristallipallon joten vaikea tuota on vaikka tammikuun hinnoista sanoa juuta tai jaata. Omalle kohdalle kuitenkin pitkien sopimuksien +8snt hintataso on liikaa ja niihin en lähde.Eiköhän se hintä kipua jonnekin 12-13 c/kWh kunhan talvi oikeasti alkaa. Toki tuossa voi jonkun kuukauden voittaa 6 kk sopparia vastaan. Sitten jos tuollainen nousu toteutuu, 6 kk sopparin hinta on tod.näk. noussut myös jos sitä saa enää lainkaan..
Varmasti tämäkin asia käyty läpi, mutta kysyn silti. Menisi lokakuussa nykyinen 8c/kwh kiinteä sopimus poikki ja tilalle tarjottiin 8,4c/kwh. Mietin kuitenkin, että ottaisiko pörssisähkön. Sähkölämmitys ja kulutus n. 10 000kwh/v. Sähköä siis kuluu eniten juuri silloin, kuin pörssisähkökin on yleensä kalleimmillaan. Eli on turha tuijottaa koko vuoden keskihintaa pörssisähkössä.
Onko tästä joku tehnyt vertailua vastaavassa tilanteessa jollain tietyllä kulutuksella?
Kannattaako odottaa Black friday tarjouksia? Nykyinen sopimus umpeutuu 15.11.
Ei siinä viime vuonnakaan kovin montaa hetkeä ollut, kun sähkö oli todella kallista/kWh. Toisaalta kun on pieni kulutus, niin kiinteästä sopparista seuraava laskennallinen tappio on niin pieni pörssiin nähden vs. yksi 2 €/kWh päivä, että jälkimmäisen sattuessa ollaan jo +-0 tuloksessa.Viime vuonna Lumpeelta oli 6kk sopimus 10,90 snt/kWh ilman kuukausimaksua mikä oli itselleni varsin hyvä (pieni kulutus kerrostaloasunnossa) varsinkin kun muistaa miten korkealla pörssisähkö oli talvella ja muistaakseni myös alkukeväästä. Tästä vuodesta en ole varma, että ottaisinko.
Ja liukurilla kun haluaa laskea omaa kulutusvaikutusta niin jokainen kuukausi pitäisi erikseen käydä läpi.Tuolla saa ihan ok arviot omaan kulutukseen perustuen jos edellisiä vuosia pitää vertailukohtana.
![]()
Liukurilla lasketaan sähkön hintaa
Liukurilla lasketaan sähkön hintaa Suomessa ja havainnollistetaan kuvaajan avulla siihen vaikuttavia asioita kuten tuulivoima- ja ulkolämpötilaennustetta.liukuri.fi
Itse odottaisin, jos kiinteän meinaat ottaa. Viime vuoden Black fridayna taisi halvin sopimus olla 7,5 snt/kWh 24kk kiinteä.Kannattaako odottaa Black friday tarjouksia? Nykyinen sopimus umpeutuu 15.11.
Viime vuoden suora hintojen vertaaminen tähän vuoteen nyt on ihan turhaa. Viime vuonna BF-tarjoukset eivät olleet tuona aikana yleisesti myynnissä oleviin kiinteisiin sopimuksiin nähden mitenkään kummoisia, enkä pidättäisi hengitystä sen puolesta, että tämä vuosi olisi jotenkin erilainen.Itse odottaisin, jos kiinteän meinaat ottaa. Viime vuoden Black fridayna taisi halvin sopimus olla 7,5 snt/kWh 24kk kiinteä.
Viime vuonna Lumpeelta oli 6kk sopimus 10,90 snt/kWh ilman kuukausimaksua mikä oli itselleni varsin hyvä (pieni kulutus kerrostaloasunnossa) varsinkin kun muistaa miten korkealla pörssisähkö oli talvella ja muistaakseni myös alkukeväästä. Tästä vuodesta en ole varma, että ottaisinko.
Ja liukurilla kun haluaa laskea omaa kulutusvaikutusta niin jokainen kuukausi pitäisi erikseen käydä läpi.
Kulutusvaikutus on ihan tavan pörssissäkin. Omaa kulutusvaikutusta tutkaillessa siis pitäisi kai laskea kuukausi kerrallaan. Toteutuneet hinnat ym. tuo varmasti laskee oikein. Tuosta vaan oli juttua pörssisähkö-ryhmässä joitakin viikkoja sitten.Eikös tuolla saa kuitenkin pörssisähkön laskettua oikein ihan millä vain aikavälillä? Kulutusvaikutteiset sitten erikseen, kun niissä on kuukausikohtainen tarkastelu.
Mutta eikö viime syksynä määräaikaisten hinnat ollut keskimäärin vielä vähän kalliimpia kuin nyt, että sikäli voisi odottaa suunnilleen samanlaisia tarjouksia tämän vuoden black fridayna kuin viime vuonna oli?Viime vuoden suora hintojen vertaaminen tähän vuoteen nyt on ihan turhaa. Viime vuonna BF-tarjoukset eivät olleet tuona aikana yleisesti myynnissä oleviin kiinteisiin sopimuksiin nähden mitenkään kummoisia, enkä pidättäisi hengitystä sen puolesta, että tämä vuosi olisi jotenkin erilainen.
Sähkö on sellainen bulkkituote, ettei siinä pysty yksittäinen myyjä hirveämmin revittelemään tekemättä persnettoa, siksi mitään järisyttäviä BF-tarjouksia on turha odottaa.
Kyse on ennemminkin siitä, nouseeko kiinteiden hintataso yleisesti nykyisestä kohti loppuvuotta, jolloin voi käydä niinkin, että se mahdollinen "hyvä" BF-tarjous on käytännössä samaa luokkaa kuin tällä hetkellä myytävät kiinteät.
Kiinteiden hinnat tuntuvat jämähtäneen keväästä asti samalle tasolle, enkä usko että suurempia muutoksia on luvassa tämän vuoden puolella.
Cheap Markkinahintasähkö on toistaiseksi voimassa oleva sähkösopimus, jossa sähkön hinta on kilpailukykyinen ja markkinahintainen.
Cheap Markkinahintasähkö -sopimuksessa on kiinteä energiahinta 6,49 snt/kWh + perusmaksu 0 €/kk ensimmäisen kuukauden ajan sopimuksen aloituspäivästä eteenpäin. Ensimmäisen kuukauden jälkeen sähköenergian hinta muodostuu NordPool-sähköpörssin Suomen hinta-alueen (ts. pörssisähkön) kuukauden keskihinnasta, johon lisätään marginaali 1,39 snt/kWh + perusmaksu 2,49 €/kk.
Jos tuon laittaa alkamaan tammikuun eka päivä ja jotain muuta tilalle sitten helmikuun alusta niin ihan ok.Tuolta kun avaa tuotteen kuvauksen niin kusetushan tuo:
Katos, jäipäs iteltä huomaatta.Tuolta kun avaa tuotteen kuvauksen niin kusetushan tuo:
Tämä oli tylsä uutinen. Mullakin tehtynä soppari Alajärvelle alkaen marraskuusta. Talven yli sillä oli ajatus mennä. Noh, on se edelleen halvin hinta lyhyeen sopimukseen mutta toki ei mitenkään lukittu.Alajärven sähkö nostaa alvn osalta hintojaan 1.9, mutta tämän lisäksi 1.10 jolloin 8,5s nousee 9,5s/kwh. Eli nyt jos on otettu jo tovi sitten Alajärven sähköltä sopimus, niin irtisanomaan. Mites täällä muuten kävi sen yhden toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen kanssa, jossa sähkön toimitus ei vielä ollut edes alkanut mutta yhtiö ei halunnut hyväksyä irtisanomista. Mä lähden tekemään Alajärvelle samaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.