Sähkönmyyntisopimukset ja niiden hinnat (EI yleistä sähkökeskustelua!)

Pystyykö jostakin siis simuloimaan tuon jälkikäteen että paljonko itsellä kulutusvaikutus olisi ollut +-? Itse lataan sähköauton yöllä joka on varmaan 75% vuorokauden sähkönkulutuksesta, olisi kiva tietää vähän osviittaa että paljonko omalla profiililla olisi päästy keskimääräisen spotin alle jos ottaa syksyksi/talveksi mielenrauhaa turvaamaan tuollaisen määräaikaisen kulutusvaikutussopparin
Ei liity sähkönmyyntisopimukseen mutta olethan kysynyt siirtoyhtiöstä että on heillä eri hinnastoa "yösähkölle"? Olen siirtänyt kulutuksen vahvasti yöajalle ja säästöä tulee siirtomaksuista 250€/vuosi kun siirryin "yösiirtoon"
 
Laskin että viime talven omalla loka-maaliskuu kulutuksella tuo Lumpeen 6kk soppari tulee maksamaan 300€ enemmän kuin edellinen 4,88 snt/kWh määräaikainen sopimus. Päädyin ottamaan tuon nyt ensi talveksi, 300€ on pieni raha siitä mielenrauhasta ja vaivasta ettei tarvitse joka päivä kytätä pörssisähkön hintaa ja ajoittaa kodinkoneiden ja saunan käyttöä sähkön hinnan mukaan. Nyt täytyy vaan toivoa ettei tule mitään sikahintaisia jaksoja pörssisähkölle ennen lokakuuta...

Itse laskin että tuolla säästää samalla vertailujaksolla 350 € verrattuna nykyiseen Turku energian määräaikaiseen 12,38 c/kWh. Se katkeaa 50 € sopimussakolla, kun muuten olisi voimassa vielä seuraavat 13 kk.
Sopimussakko maksanee itsensä takaisin jo siinä kun mennään lokakuuhun asti pörssisähköllä (sähkölämmitteinen talo). Olisi pitänyt siirtyä pörssiin jo paljon aiemmin.
 
Ei siirtomaksuihin voi oikein vaikuttaa, ne sattuu olemaan sitä mitä asuinalueen siirtoyhtiö veloittaa ja siksi ne yleensä jätetään näistä keskusteluista pois. Ps.14vrk keskihinta pörssissä näyttää olevan 1,26c/kwh joten sillä hinnalla jäisi sinulla siirtojenkin jälkeen alle 9sentin, ei toki reilusti mutta kuitenkin. :)
Onhan tuo yleissiirto aika eri tavalla hinnoiteltu kuin aikasiirto, ja ne jotka jälkimmäistä käyttää voivat nimenomaan siirtomaksuunsa vaikuttaa.
 
Päädyin pohdinnan jälkeen nyt sitten itsekin tuohon Lumpeen 6kk 9,27snt + 3,99€/kk -soppariin. Nykyinen määräaikainen päättyy tosiaan heinäkuun lopulle, elo-lokakuu mennään pörssillä, ja tämän jatkoksi tuo. Eipähän tarvitse enää miettiä, enkä usko, että ainakaan oleellisesti parempaa tulee tarjolle.
 
Kannattaa kuitenkin huomioida että yleissiirron perusmaksu on yleensä pienempi kuin kausisiirrossa.
Näin on. Itsellä perusmaksu nousi muistaakeni jostain 15€->40€ mutta yöllä siirron hinta/kwh tippui roimasti ja lopputulema kulutusprofiilillani on -250€/vuosi siirtomaksuihin. Kulutus +20 000 kwh/vuosi
 
Otin kuitenkin tuon Lumme Energian pörssisähkön 0€/6kk ja as.palvelu chat toimi hyvin... Muiden tarjouskokemuksista luetun perusteella tuli päätettyä chat-keskustelu varmuudeksi :) :
You:
- "Hyvä, kiitos. tämä riittää. Se oli muuten se 6kk 0€‚/kk tarjous, ettei unohdu"
Human agent:
- "Tämä tieto on tallessa! Kiitos yhteydenotostasi, aurinkoista kesää! :)"
Menin sitten ja nuolaisin ennen kun tipahti :cautious: Kolahti sähköpostiin tuo sopimusvahvistus ja...
hn.PNG

Saa nähdä mitä tästä 6kk yhteiselosta oikein tulee. Noh, alku aina kankeaa ja lopussa tulee lasku :love:
 
Lataa sahko.tk sta halutun aikavälin exceli ja piilota ei halututajatni saat itselaskettua mitä keskiarvo on ollut haluttuina tunteina
Mun koodaustaidot ei riittänyt loppuun asti, otin nyt vain 10 päivän testijakson maaliskuun alusta klo 17.00-22.00 ja keskihinta pörssisähköllä ois tänä vuonna ollut tuona ajankohtana ja noina kellonaikoina 14,67snt/kwh. Meidän taloudessa 40% kulutuksesta tulee öisin (IV-kone, lämpövesivaraaja, ilmalämpöpumppu ja lattialämmöt kylppärissä) ja 60% päiväsaikaan (IV-kone, lattialämmöt kylppärisä, ilmalämpöpumppu, ruoan teko ja pyykit, viihde-elektroniikka) Tuosta 60%:sta noin 90% tulee siis kellon tarkkuudella klo 17.00-22.00. Meillä siis vesi lämpenee vain öisin 02.00 - 07.00.

Voi olla, että aika lailla par-tuloksessa oltais pörssisähköllä vs 9.27 snt/kwh 6kk määräaikaisella, mutta eipähän tarvii kyttäillä sähkön hintaa ja jättää esim pyykkejä pesemättä, esim jos käy taas näin: "katotaan, jos parin päivän päästä ois halvempaa". Toki jos mä saisin käännettyä tuon yökulutuksen ja päiväkulutuksen suhteen toisin päin, luulisin että pörssillä vois olla siinä tapauksessa järkevämpää jatkaa.
 
Sitä juuri tarkoitin, että ovat eri tavalla hinnoiteltuja ja siksi keskinäinen vertailu on hankalaa.

Riippuen siirtoyhtiöstä, niin saatat nähdä sen niiden sivuilta, että mikä olisi itsellesi ollut se halvin vaihtoehto männä vuosina.

Esimerkiksi Caruna tarjoaa tuon vertailun ja varmasti monet muutkin.
 
Laskeskelin tuossa tammi-toukokuun x. päivään saldon pörssisähkölle vs. kiinteähintainen. Tuolloin oli vielä kiinteähintainen sopimus ja käytettiin suurinpiirtein siten, että aamulla suihkuun ja illalla sähköauto(t) lataamaan. Peruskuormana maalämpöpumppu. Pörssisähkön keskiarvoon nähden tuli joku 10-15% päälle. Eli aika rajallinen se vaikutus on loppujen lopuksi vaikka tekisi juuri niin "väärin" kuin pystyy.

e: Muistin väärin eron, eipä tuo +kulutusvaikutus mitään 5 snt/kWh ollut lähelläkään. Vähän miten ajanjaksoa valitsee, niin 10-15% spotin päälle tuli, kun käytti "väärin". Tammikuusta-toukokuuhun spotti olisi ollut marginaalinsa kanssa noin 3 snt/kWh kiinteähintaista 12,5 snt/kWh sopparia halvempi. Jos laskee lokakuun 22 alusta toukokuuhun, niin spotti olisi ollut 3 snt/kWh kalliimpi. Eli pitäisköhän ottaa 6 kk lokakuusta alkaen kiinteällä :think: (tosin sähköautojen lataus helppo pistää yölle, kuitenkin n. 25% kulutuksesta).
Sähkön hinta nyt - näyttää tämän vuoden keskihinnaksi 6,88c/kWh. Omalla käytöllä (vajaat 10 000kWh) ollut 6,56c/kWh. Molempiin tietysti marginaali päälle. Huhtikuu meni keskihinnalla 2,29c/kWh ja nyt toukokuu tähän saakka 1,01c/kWh.
Huomenna ei varmaan raski saunaa lämmitellä, keskihinta nimittäin yli 2 snt/kWh ja saunomisaikaan yli 3snt ;)

edit. Sellainen 6snt -hintainen kiinteä sopimus itselläkin kiikarissa. Mieluummin alle. Katsotaan kuinka pokka kestää odotella ja katsella mihin nuo kiinteähintaiset asettuu.
 
Ei liity sähkönmyyntisopimukseen mutta olethan kysynyt siirtoyhtiöstä että on heillä eri hinnastoa "yösähkölle"? Olen siirtänyt kulutuksen vahvasti yöajalle ja säästöä tulee siirtomaksuista 250€/vuosi kun siirryin "yösiirtoon"

Riippuu vahvasti siirtoyhtiöstä mikä kannattaa. OSS:llä ei kausisiirto kannattanut vielä 15 MWh kulutuksellakaan, vaikka lämmitykset ja autonlataus oli vahvasti optimoitu yöajalle. -35 €/vuosi laskin omaksi tappiokseni kausisähkölle lopulta.
 
Riippuu vahvasti siirtoyhtiöstä mikä kannattaa. OSS:llä ei kausisiirto kannattanut vielä 15 MWh kulutuksellakaan, vaikka lämmitykset ja autonlataus oli vahvasti optimoitu yöajalle. -35 €/vuosi laskin omaksi tappiokseni kausisähkölle lopulta.
Elenialla myös, 12mwh vuodessa kulutus about, sekä päivä- että yöaika taisi olla halvempi snt/kwh mutta kuukausimaksu on niin paljon isompi että tappaa hyödyn. En tiedä kelle tuo olisi.
 
Elenialla myös, 12mwh vuodessa kulutus about, sekä päivä- että yöaika taisi olla halvempi snt/kwh mutta kuukausimaksu on niin paljon isompi että tappaa hyödyn. En tiedä kelle tuo olisi.
Eikö noilla hinnoilla reippaan 6000 kWh yöaikainen käyttö tee hommasta kannattavaa?
 
Esimerkiksi minun käyttö profiililla kausi sähkö olisi ollut 2022 paras vaihtoehto. Kulutus varmaan jotain luokkaa 12000-15000 ja kausi sähköllä olisin viime vuonna säästänyt ~40€, joka olisi ollut halvin.
 
Siirtokeskustelu täällä täysin offtopic, joten lopetetaan se tähän ettei ketju ole taas lukossa.
 
Pari huomiota: jos asut kaukolämpö kerrostalossa
on kesä ja talvikulutuksessa vain pieni ero. käytännössä pari hehkulamppua.

Toinen huomio: Ei pörssisähköä tarvitse kytätä , vaan
kerran katsoa vaikka samalla kuin jotain iltapask... lukee.

35v vuoden jatkuvan vaihdoin pörssiin 17cent->2.26cent
putosi juuri nyt.
 
Muistutuksena, että täällä: Liukurilla lasketaan sähkön hintaa voi helposti kokeilla datahubin kulutustietojen avulla, miten se oma kulutus vertautuu pörssin keskihintaan. Joillekin voi tulla yllätyksenä, ettei se pörssisähkö olekaan älyttömän kallista vaikka kaikki oma käyttö tuntuu olevan päiväsaikaan.
Nyt sain aikaiseksi kokeilla tätä yhdistelmää ja ai että. Sen verta helppo yhdistelmä, että jopa minä osasin käyttää. :vihellys:
Tammi- huhtikuun kulutukset latasin ja vertasin 9,27s kiinteä vs 0,49 pörssiin. Meillä lapsiperheessä tuo kiinteä olisi ollut talvikuukaudet muutaman euron halvempi. Huhtikuussa sitten pörssi vastaavasti halvempi viisi euroa. Kaukolämpö rivitalo 70n kyseessä.

Ei kyllä tulevalle talvelle helpottanut valintaa. Ehkä sitä menee pörssillä koko talven kun erot pieniä. Toki tulevaisuuden ennustamisella, että ensi talvena ei pörssihinnat nouse taivaisiin. :D

Suosittelen tuota liukuria kyllä kaikille, datahubiin ei tarvitse luoda tunnuksia sen kun kirjautuu pankkitunnuksilla. Ei tarvitse olettaa tuon jälkeen yhtään mitään. Viime talven kylmimmät kuukaudet testiin kiinteä vs spot niin näkee erot.
 
Nyt sain aikaiseksi kokeilla tätä yhdistelmää ja ai että. Sen verta helppo yhdistelmä, että jopa minä osasin käyttää. :vihellys:
Tammi- huhtikuun kulutukset latasin ja vertasin 9,27s kiinteä vs 0,49 pörssiin. Meillä lapsiperheessä tuo kiinteä olisi ollut talvikuukaudet muutaman euron halvempi. Huhtikuussa sitten pörssi vastaavasti halvempi viisi euroa. Kaukolämpö rivitalo 70n kyseessä.

Ei kyllä tulevalle talvelle helpottanut valintaa. Ehkä sitä menee pörssillä koko talven kun erot pieniä. Toki tulevaisuuden ennustamisella, että ensi talvena ei pörssihinnat nouse taivaisiin. :D

Suosittelen tuota liukuria kyllä kaikille, datahubiin ei tarvitse luoda tunnuksia sen kun kirjautuu pankkitunnuksilla. Ei tarvitse olettaa tuon jälkeen yhtään mitään. Viime talven kylmimmät kuukaudet testiin kiinteä vs spot niin näkee erot.

Joo olin minäkin ottamassa tuon Lumpeen 9,27 mutta peruin sen kun katselin liukurin kanssa oman kulutuksen hintoja.

Laskin että alle 8 centin sopparit kandee ottaa jos tulee.
 
Nyt tuli ns edullinen tarj vastaan


”Markkinahintaista sähköä kuukausihintaan. Sopimus on voimassa toistaiseksi. Ohessa kuluvan kuukauden hinta. Kesäkuun hinta on 6,62 c/kWh, heinäkuun hinnan ilmoitamme 15.6.2023.”

En näe tuossa mitään hyvää kun pörssisähkö huitelee huomattavasti halvemmissa hinnoissa.

Ja tuohon vielä parin sentin marginaali.
 
”Markkinahintaista sähköä kuukausihintaan. Sopimus on voimassa toistaiseksi. Ohessa kuluvan kuukauden hinta. Kesäkuun hinta on 6,62 c/kWh, heinäkuun hinnan ilmoitamme 15.6.2023.”

En näe tuossa mitään hyvää kun pörssisähkö huitelee huomattavasti halvemmissa hinnoissa.
Eli kusetus yritys heleniltä
 
Kuinka kauas tulevaisuuteen voi sähkösopimuksen laittaa alkamaan ja kuinka usein toistaiseksi voimmassa olevia voi vaihdella?

1. Jos käytän tällä hetkellä pörssisähköä voinko jo nyt tehdä sopimuksen että Lumpeen 6 kk kiinteähintainen sopimus alkaa marraskuun alussa?

2. Entä jos teen Lumpeen pörssisähkösopimuksen jossa on 6kk ilman kuukausimaksua voinko vaihtaa sen jo 4 kuukauden kuluttua jos haluan?

3. Nykyinen kiinteähintainen päätttyy 31.8. Voinko jo nyt tehdä pörssisähkösopimuksen Hehku Energia OY:lle joka tarjoaa 0.4€/kk ja 0.35 snt/kWh maginaali. Kuinka kova huijari tuo Hehku (Entinen GNP) on? Kannattaako tuota edes yrittää vai onko helpompi ottaa vähän kalliimpi Herrfors jolla maine on hyvä.

(Pitäisi omaa ja paria vanhempien sopimusta kesän aikana optimoida kesän aikana niin on erilaisia tarpeita ja päättymisaikoja.)
 
Eli kaikki toistaiseksi voimassa olevat sopparit on kusetusta? Tuohan on vaan toistaiseksi voimassa oleva soppari, ei sen kummempi.
Enhän minä niin kirjoittanut. Tuo on kusetus sen takia, että kuluttajalle uskotellaan tarjolla olevan reilu markkinoita seuraava hinta, kun oikeasti kuluttajaa vedetään 0-100. Läski marginaali ja laskutettavalla hinnallakaan ei ole todellisuudessa mitään yhtymäkohtia itse spot-hintoihin.

Toteutuneita kk-hintoja voi katsella täältä:
Markkinahintasähkön energiahinnan muodostuminen | Helen

Ihan puhdas ryöstä ja kusetus. Boldaus minulta.
Ei vaadi sähkön hinnan seurantaa tuntitasolla
Markkinahintasähkön hinnan muutoksia ei tarvitse seurata tuntitasolla, sillä sopimuksen hinta tarkistetaan kerran kuukaudessa. Sopimuksen hinta pysyy siis jatkuvasti kilpailukykyisenä.

e: Vertailun vuoksi spottien keskiarvot kuukausittain:
 
Enhän minä niin kirjoittanut. Tuo on kusetus sen takia, että kuluttajalle uskotellaan tarjolla olevan reilu markkinoita seuraava hinta, kun oikeasti kuluttajaa vedetään 0-100. Läski marginaali ja laskutettavalla hinnallakaan ei ole todellisuudessa mitään yhtymäkohtia itse spot-hinnastoon.

Toteutuneita kk-hintoja voi katsella täältä:
Markkinahintasähkön energiahinnan muodostuminen | Helen

Ihan puhdas ryöstä ja kusetus.

No ei pitäisi ihan jokaista markkina miehen väitettä uskoa. Tuo on siis vain toistaiseksi voimassa oleva soppari, jossa hinta päivitetään kerran kuukaudessa. Jokaisessa toistaiseksi voimassa olevassa sopparissa voidaan hintaa muuttaa kun siitä ilmoitetaan vaan kuukautta aikaisemmin kuten tuossa. Ei mitään sen kummempaa. Hienosti vaan markkinoitu markkinasähkönä.

Edit: näköjään ehdit editoimaan. Kuten sanoin niin markkinamiesten höpötyksiä, jokainen toistaiseksi voimassa oleva soppari seuraa markkinahintaa.
 
No ei pitäisi ihan jokaista markkina miehen väitettä uskoa. Tuo on siis vain toistaiseksi voimassa oleva soppari, jossa hinta päivitetään kerran kuukaudessa. Jokaisessa toistaiseksi voimassa olevassa sopparissa voidaan hintaa muuttaa kun siitä ilmoitetaan vaan kuukautta aikaisemmin kuten tuossa. Ei mitään sen kummempaa. Hienosti vaan markkinoitu markkinasähkönä.

Edit: näköjään ehdit editoimaan. Kuten sanoin niin markkinamiesten höpötyksiä, jokainen toistaiseksi voimassa oleva soppari seuraa markkinahintaa.
Ei saa sanoa kusetukseksi, mutta ei pidä uskoa markkinamiehen väitteitä. Ööö? Kusetustahan se juuri on, jos markkinointi ei vastaa tuotetta.
 
Ei saa sanoa kusetukseksi, mutta ei pidä uskoa markkinamiehen väitteitä. Ööö? Kusetustahan se juuri on, jos markkinointi ei vastaa tuotetta.

Jos lukee ihan vaikka siitä tuon boldaamasi altan niin: "Sopimus: toistaiseksi voimasssa." " Hinta: päivittyy maltillisesti kuukausittain", tuosta nyt luulisi jokaisen jo tajuavan, että se on ihan normaali toistaikseksi voimassa oleva soppari. Näitä on nimetty milloin mitenkin kenellä on kesto jne. Markkinamiehet nyt lupaa ihan mitä sattuu, aika harvassa on tuotteet/palvelut joissa voisi nuo markkinamiesten puheet totuudesta ottaa. Kaikki toistaiseksi voimassa olevat sopparit seuraa hitaammin tai nopeammin markkinahintaa.
 
Mulla loppuu 31.08 Vattenfallin 0e/kk + 4,94snt/kWh soppari ja äsken tuli seuraavanlaiset tarjoukset jatkolle: Määräaikainen sopimus, 4,5€/kk + 11,55 snt/kWh. Sähköä mennyt nykyiseltään noin 12 000kWh / vuosi (600€), reilulla saunomisella ympäri vuoden ja kulutus painottuu kylmiin aikoihin kuten varmaan muillakin.

1686056813990.png
Veikkaan että otetaan pörssisopimus kun voidaan kuitenkin ajoittaa vaikka sanomiset, pesukoneet yms niihin halpoihin tunteihin. Lumpeen 6kk 9,27snt + 3,99€/kk, voisi olla houkutteleva, ja sillä pääsisi helmikuun loppuun, jonka jälkeen voisi siirtyä pörssiin ja odottelemaan muita tarjouksia. Itse tykkään kiinteästi hinnasta niin voi rauhassa mennä treenien jälkeen saunaan, ilman sen enempää miettimistä, mutta törky hintaa ei tuostakaan rauhasta jaksa maksaa.
 
Jos lukee ihan vaikka siitä tuon boldaamasi altan niin: "Sopimus: toistaiseksi voimasssa." " Hinta: päivittyy maltillisesti kuukausittain", tuosta nyt luulisi jokaisen jo tajuavan, että se on ihan normaali toistaikseksi voimassa oleva soppari. Näitä on nimetty milloin mitenkin kenellä on kesto jne. Markkinamiehet nyt lupaa ihan mitä sattuu, aika harvassa on tuotteet/palvelut joissa voisi nuo markkinamiesten puheet totuudesta ottaa. Kaikki toistaiseksi voimassa olevat sopparit seuraa hitaammin tai nopeammin markkinahintaa.
Ei tässä nyt ole mitenkään kyse siitä, että se on toistaiseksi voimassa oleva sopimus. Sopimuksen tyyppi on ihan selvä. Kuten sanoin, koko Helenin markkinointimateriaali sopimukseen liittyen on se kusetus. Muka myydään maltillisesti päivittyvää jatkuvasti kilpailukykyistä "pörssi"sähköä, kun oikeasti myydään futuurien heiluntaan perustuvaa tuotetta, jolla ei ole minkäännäköistä osumapintaa toteutuneisiin pörssihintoihin. Silti sinne on pitänyt leipoa mukaan "marginaalia" sun muuta silmänlumetta vähemmän tietävää asiakasta sekoittamaan. Täysi kusetus, jossa luodaan mielikuva tuotteesta, jossa yhdistyy pörssisähkön edulliset hinnat ja kiinteän hinnan vakaus. Tuote ei ole kumpaakaan, joten markkinoinnissa on selvä virhe.

e: Vrt. vaikka jos siinä myytäisiin pelkkää "markkinaperusteista kuukausittaishinnoittelua" ja lisätiedoissa toteutuneiden hintojen kera olisi pienellä laskuperusteet. Ihan eri imago tuotteella myydä jollekin pihtiputaan mummolle, joka ymmärtää asiasta sen verran, että nyt on lapsenlapsi sanonut "pörssisähkön" kannattavan. Nykyinen tuote on markkinointiprofiililtaan samaa tasoa näiden pörssisähköä 7 snt/kWh marginaalilla kauppaavien hämärähemmojen kanssa.
 
Viimeksi muokattu:
Veikkaan että otetaan pörssisopimus kun voidaan kuitenkin ajoittaa vaikka sanomiset, pesukoneet yms niihin halpoihin tunteihin. Lumpeen 6kk 9,27snt + 3,99€/kk, voisi olla houkutteleva, ja sillä pääsisi helmikuun loppuun, jonka jälkeen voisi siirtyä pörssiin ja odottelemaan muita tarjouksia. Itse tykkään kiinteästi hinnasta niin voi rauhassa mennä treenien jälkeen saunaan, ilman sen enempää miettimistä, mutta törky hintaa ei tuostakaan rauhasta jaksa maksaa.

Sain saman tarjouksen ja sen innoittama pistin vuoden kulutukseni 1.6.2022 - 30.5.2023 liukuri.fi laskuriin. Oma spot keskiarvo oli 17.81 snt/kWh. Omalla vähäisellä kerrostalokulutuksella tuo ei hirveitä merkitse mutta tekee kyllä todella vaikeaksi päättää ottaako pörssisähkö vai kiinteä. Odottelen jos kiinteiden hinnat vielä laskisivat.
 
  • Tykkää
Reactions: JwL
Hieno tuo liukurilaskuri. Olen pettynyt. Tammikuun puolivälistä kun otin itse pörssin ja siitä toukokuun alkuun, niin olen päässyt nippanappa centin paremmaksi kuin spot-keskiarvo. Ja meillä on syynätty joka päivälle sähkönhintoja ja ajoitettu sen mukaan ruanlaittoa sen mitä pystyy ja varsinkin käyttöveden ja talon & tallin lämmitystä.
 
Ei tässä nyt ole mitenkään kyse siitä, että se on toistaiseksi voimassa oleva sopimus. Sopimuksen tyyppi on ihan selvä. Kuten sanoin, koko Helenin markkinointimateriaali sopimukseen liittyen on se kusetus. Muka myydään maltillisesti päivittyvää jatkuvasti kilpailukykyistä "pörssi"sähköä, kun oikeasti myydään futuurien heiluntaan perustuvaa tuotetta, jolla ei ole minkäännäköistä osumapintaa toteutuneisiin pörssihintoihin. Silti sinne on pitänyt leipoa mukaan "marginaalia" sun muuta silmänlumetta vähemmän tietävää asiakasta sekoittamaan. Täysi kusetus, jossa luodaan mielikuva tuotteesta, jossa yhdistyy pörssisähkön edulliset hinnat ja kiinteän hinnan vakaus. Tuote ei ole kumpaakaan, joten markkinoinnissa on selvä virhe.

No sittenhän monet muutkin toistaiseksi voimassa olevat sopparit on kusetuksia kun niitä mainostetaan vakaa, vakio jne. Kuten sanoin kaikki toistaiseksi voimassa olevien hinnat päivittyvät ja seuraavat markkinoiden hintoja jollain aika jänteellä. En edelleenkään näe miten tämä olisi täysi kusetus. Markkinamiehet myy tuotteita & palveluita mielikuvilla, ihan sama mitä olet ostamassa ei niihin luotuihin mielikuviin pidä luottaa, vaan tarkistaa faktat.
 
No sittenhän monet muutkin toistaiseksi voimassa olevat sopparit on kusetuksia kun niitä mainostetaan vakaa, vakio jne. Kuten sanoin kaikki toistaiseksi voimassa olevien hinnat päivittyvät ja seuraavat markkinoiden hintoja jollain aika jänteellä. En edelleenkään näe miten tämä olisi täysi kusetus. Markkinamiehet myy tuotteita & palveluita mielikuvilla, ihan sama mitä olet ostamassa ei niihin luotuihin mielikuviin pidä luottaa, vaan tarkistaa faktat.
Se ero tulee siinä, että tässä surutta matkitaan pörssisähkön hinnoittelurakenteita ja koko markkinointimateriaali on rakennettu sen pohjalle. Vertaa vaikka muiden suurten toimijoiden materiaaleihin. Niillä yksi hinta ja se on siinä. Helen metsästää niitä asiakkaita, jotka eivät osaa tai ymmärrä tarkistaa faktoja. Ei tällaista markkinointia pidä hyväksyä vaikka miten itse ymmärtäisi "paremmin". Näihin tulee kiinnitettyä nykyään enemmän huomiota, kun omat vanhemmat ovat tulleet sellaiseen ikään, että tämän tyylinen "pörssisähkö" saattaisi mennä helpolla läpi heidän tutkasta. Kun eihän se mukava liimaletti nyt ihan puhdasta paskaa voi puhua. Eihän.

e: Peilaa myös tuotetta siihen, että Helenillä on myös "perussähkö".
 
Helen mielestäni kokeilee kepillä jäätä hinnoittelun suhteen. Tuosta ei ole pitkä matka siihen kun muut sähkön myyjät tarttuvat tähän.
Veikkaan että pian nähdään 6-7snt hintoja määräaikaisissa soppareissa. Kun hinta menee alle 7snt niin siinä kohtaa tartun kiinni jos kyseessä on 12/24kk sopimus.
 
Se ero tulee siinä, että tässä surutta matkitaan pörssisähkön hinnoittelurakenteita ja koko markkinointimateriaali on rakennettu sen pohjalle. Vertaa vaikka muiden suurten toimijoiden materiaaleihin. Niillä yksi hinta ja se on siinä. Helen metsästää niitä asiakkaita, jotka eivät osaa tai ymmärrä tarkistaa faktoja. Ei tällaista markkinointia pidä hyväksyä vaikka miten itse ymmärtäisi "paremmin". Näihin tulee kiinnitettyä nykyään enemmän huomiota, kun omat vanhemmat ovat tulleet sellaiseen ikään, että tämän tyylinen "pörssisähkö" saattaisi mennä helpolla läpi heidän tutkasta. Kun eihän se mukava liimaletti nyt ihan puhdasta paskaa voi puhua. Eihän.

e: Peilaa myös tuotetta siihen, että Helenillä on myös "perussähkö".

Kannattaa nyt lähteä siitä liikkeelle, että tuo perustuu futuureihin ei pörssisähkön todelliseen hintaan. Nämä toki voi kuluttajilla mennä sekaisin. Eli tässä siis myydään toistaiseksi voimassa olevaa sopparia, jonka hinta perustuu futuuriin + marginaaliin. Tämä on tuolla sivuilla mielestäni hyvin avattu. Liimalettien koko ammattikunnan toiminta perustuu siihen, että luodaan mielikuvia ja niillä myydään tuotteita. En siis edelleenkään näe tässä mitään täyttä kusetusta. Toki joku voi nähdä markkinoinnin yhtenä suurena kusetuksena, jota se varmaan jonkun mielestä onkin. Vanhempien kansalaisten tukena olisi hyvä olla joku ettei soppareissa viedä kuin litran mittaa. Myyntipuheet kun on monilla sitä luokkaa, että niitä uskomalla voi päätyä ties mitä ostamaan ja millä tahansa hinnalla.

Mitä tuohon perussähköön tulee, niin joku varmaan pitää sitä kusetuksena kun sen hinta on 19,12snt/kWh ensi kuussa. Vattenfall tarjoaa 31.5 snt/kWh kesto sopparia, joka on toistaiseksi voimassa oleva soppari.
 
Kannattaa nyt lähteä siitä liikkeelle, että tuo perustuu futuureihin ei pörssisähkön todelliseen hintaan. Nämä toki voi kuluttajilla mennä sekaisin.
Boldattuhan on juuri se tuon sopimustyypin tavoite. Muotoillaan asia toisinpäin: Kuinka monen täysjärkisen näet tuon ottavan pörssisähkön sijaan, jos ko. henkilö todella ymmärtää mitä on ostamassa? Sopimus ei tuo minkäänmoista turvaa futuurien heilunnalle ja reaalimarginaali mainostetun 2 snt/kWh sijaan on helposti moninkertainen. Veikkaisin, että tilaajien määrä lähestyy nollaa viimeistään siinä kohtaa kun katsoo toteutuneita keskihintoja (linkki aiemmassa viestissä). Eli kenelle tuote on tarkoitettu? Niille, jotka eivät ymmärrä mitä "pörssiä" ovat ostamassa. Ts. Helenillä ketunhäntä kainalossa.
 
Mainonta on mainontaa. Moniko joka osti Fiat Ritmon oikeasti sitten hyötyi siitä että se on "petojen sukua"? Miten se edes kävi ilmi kyseisessä autossa? Miten se liittyi yhtään mitenkään edes autoon? Miten petoeläimet ja ihmisen valmistama auto missä ei edes käytetty petojen nahkaa tai yhtään osaa petoeläimistä liittyvät toisiinsa?

Eli mainonta on mainontaa. Ne eivät välttämättä liity oikeasti tuotteeseen mitenkään. Sähkö mitä mainostetaan vaikka adjektiivilla "varma" oliko se sitä? "Varma sähkönsaanti edullisimpaan hintaan" <= eipä ollut...

Moni noista on vain mainontaa ja jargonia. "Väre - unohda muut sähköyhtiöt", "Karhu Voima Oy: Uuden ajan energiayhtiö" <= ovatko kaikki muut sitten vanhan ajan "huonompia" yhtiöitä? Miten se eroaa niistä? Mikä tekee siitä "uuden ajan" yhtiön? Kiva että kysyit, vastaus on " uuden ajan palveluyhtiö, joka tuo energiaa arkeesi edullisesti ja helposti " <= mitä ilmeisesti muut eivät tee.. tosin ainakin itse olen saanut ihan samalla tavalla sähköä seinästä keneltä sitten tilannutkin, eli en tiedä miten tuo olisi sen helpompi tai edullisempi...
 
Boldattuhan on juuri se tuon sopimustyypin tavoite. Muotoillaan asia toisinpäin: Kuinka monen täysjärkisen näet tuon ottavan pörssisähkön sijaan, jos ko. henkilö todella ymmärtää mitä on ostamassa? Sopimus ei tuo minkäänmoista turvaa futuurien heilunnalle ja reaalimarginaali mainostetun 2 snt/kWh sijaan on helposti moninkertainen. Veikkaisin, että tilaajien määrä lähestyy nollaa viimeistään siinä kohtaa kun katsoo toteutuneita keskihintoja (linkki aiemmassa viestissä). Eli kenelle tuote on tarkoitettu? Niille, jotka eivät ymmärrä mitä "pörssiä" ovat ostamassa. Ts. Helenillä ketunhäntä kainalossa.

No usein markkinoinnin tavoite on juuri tuo riippumatta mitä myydään. Suuriosa suomalaisista ei tiennyt sähkönhinnasta mitään ennen näitä viime vuosien sähkön hintapiikkejä, joten eiköhän niitä ottajia riitä jatkossakin. Ei kaikki vieläkään tiedä paljoakaan sähkön hinnasta. Hyvä myyntimies myy tuonkin monelle, joka ei ole perillä mitä se sähkö maksaa jossain kauppakeskuksen ständillä. Kyllä monilla on vielä varmaan noita järjettömän kalliita toistaiseksi voimassa olevia soppareitakin voimassa. On tuo nyt paljon halvempi kuin vaikka saman yhtiön perussähkö.
 
Mainonta on mainontaa. Moniko joka osti Fiat Ritmon oikeasti sitten hyötyi siitä että se on "petojen sukua"? Miten se edes kävi ilmi kyseisessä autossa? Miten se liittyi yhtään mitenkään edes autoon? Miten petoeläimet ja ihmisen valmistama auto missä ei edes käytetty petojen nahkaa tai yhtään osaa petoeläimistä liittyvät toisiinsa?

Eli mainonta on mainontaa. Ne eivät välttämättä liity oikeasti tuotteeseen mitenkään. Sähkö mitä mainostetaan vaikka adjektiivilla "varma" oliko se sitä? "Varma sähkönsaanti edullisimpaan hintaan" <= eipä ollut...

Moni noista on vain mainontaa ja jargonia. "Väre - unohda muut sähköyhtiöt", "Karhu Voima Oy: Uuden ajan energiayhtiö" <= ovatko kaikki muut sitten vanhan ajan "huonompia" yhtiöitä? Miten se eroaa niistä? Mikä tekee siitä "uuden ajan" yhtiön? Kiva että kysyit, vastaus on " uuden ajan palveluyhtiö, joka tuo energiaa arkeesi edullisesti ja helposti " <= mitä ilmeisesti muut eivät tee.. tosin ainakin itse olen saanut ihan samalla tavalla sähköä seinästä keneltä sitten tilannutkin, eli en tiedä miten tuo olisi sen helpompi tai edullisempi...
Ei "mainonta on mainontaa" ole koodi sille, että saa paskaa puhua. Mielikuvillahan on ihan ok mainostaa, jos ei ole riskiä siitä, että kuluttajalle tulee väärä käsitys tuotteen konkreettisista ominaisuuksista (kuten tässä tapauksessa helposti voi käydä). Fiattia ei saa myydä Ferrarina.

No usein markkinoinnin tavoite on juuri tuo riippumatta mitä myydään. Suuriosa suomalaisista ei tiennyt sähkönhinnasta mitään ennen näitä viime vuosien sähkön hintapiikkejä, joten eiköhän niitä ottajia riitä jatkossakin. Ei kaikki vieläkään tiedä paljoakaan sähkön hinnasta. Hyvä myyntimies myy tuonkin monelle, joka ei ole perillä mitä se sähkö maksaa jossain kauppakeskuksen ständillä. Kyllä monilla on vielä varmaan noita järjettömän kalliita toistaiseksi voimassa olevia soppareitakin voimassa. On tuo nyt paljon halvempi kuin vaikka saman yhtiön perussähkö.
Ei markkinoinnin tavoite ole kusettaa tietämätöntä. Harhaanjohtavasta markkinoinnista annetut säännöt ovat selvät ja Helen leikkii kyllä tulella tuon sopimusmallin kanssa. Kokonaisvaikutelma johtaa selvästi harhaan pörssisähkön suuntaan. Mitä nämä kesto yms. eivät tee. Siinä on se iso ero, miksi juuri tuo on kusetus.
 
Saako liukuri /fingrid yhdistelmällä vertailtua miten kauas hintoja? Viime talvi oli nyt aika poikkeuksellinen, joten vaikea tuon perusteella tehdä päätöksiä.

Pikaisella testillä sain omaksi sport-hinnaksi tasan yhdeksän senttiä, joten ainakin tällä hetkellä kiinteä sopimus vaikuttaa aika järkevältä vaihtoehdolta.
 
Liukuria käyttävien kannattaa huomioida, että syksystä 2021 lähtien sähkömarkkinat eivät ole olleet kovinkaan normaalit ja varsinkin syksyn 2022 osalta spotti oli todella korkealla. Siksi hintojen sijaan kannattaa ennemminkin vertailla omaa kulutusprofiilia spottiin nähden, ei suoria euroja. Samoin vertailua kannattaa tehdä eri ajanjaksoilla. Hyvä palvelu liukuri on ehdottomasti.

Kun nyt futuureita ihmettelee, niin ensi talvi taitaa olla vielä kallis pitkän aikavälin lukuihin nähden. Sitten futuurit näyttävät aika mukavia hintoja. Tässä joutuu itsekin pohtimaan, suojaisiko talven sähkön hintatason jo nyt vai odottelisiko vielä parempia tarjouksia. Kesä mennään pörssisähköllä.
 
Liukuria käyttävien kannattaa huomioida, että syksystä 2021 lähtien sähkömarkkinat eivät ole olleet kovinkaan normaalit ja varsinkin syksyn 2022 osalta spotti oli todella korkealla. Siksi hintojen sijaan kannattaa ennemminkin vertailla omaa kulutusprofiilia spottiin nähden, ei suoria euroja. Samoin vertailua kannattaa tehdä eri ajanjaksoilla. Hyvä palvelu liukuri on ehdottomasti.

Kun nyt futuureita ihmettelee, niin ensi talvi taitaa olla vielä kallis pitkän aikavälin lukuihin nähden. Sitten futuurit näyttävät aika mukavia hintoja. Tässä joutuu itsekin pohtimaan, suojaisiko talven sähkön hintatason jo nyt vai odottelisiko vielä parempia tarjouksia. Kesä mennään pörssisähköllä.

Tosin ensi talvikin voi olla hyvin kallis. Olkiluoto 3 on saatu lisää mutta jos tulee kovat pakkaset ja tyyntä säätä voivat talven spot hinnat olla kovempia. Hankalaa tämä tulevaisuuden ennustaminen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 249
Viestejä
4 866 121
Jäsenet
78 624
Uusin jäsen
rupureiska

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom