Kai se sopimusrikkomuksen kannalta oleellinen seikka on, että tehtiinkö tämä puolison sopimus yhteistuumin ajatuksena lakkauttaa kallis määräaikainen vai ei. Ja kun ollaan riita-asiasta käräjöimässä, niin siellä vastapuolen ei tarvitse näyttää asiaa toteen, vaan jokainen riidan osapuoli joutuu puolustamaan omaa näkemystään parhaalla mahdollisella tavalla ja oikeus sitten punnitsee, että kenen tarina on uskottavin
Ihan näin maalaisjärjellä ajateltuna tilanne kyllä näyttää pahaltaMutta jos pystyy esittämään riittävän uskottavan tapahtumaketjun, jonka perusteella puoliso on esimerkiksi toisen puolison tietämättä solminut sopparin jostain muusta syystä kuin vain katkaistakseen määräaikaisen sähkösopparin, niin eiköhän siinä perusteet sopimusrikkomuksesta häviä.
Lisätään vielä sen verran, että oikeudessahan voi tulla myös sellainen päätös, että osittain molemmat riidan osapuolet ovat oikeassa/väärässä. Lisäksi voidaan jakaa oikeudenkäyntikuluja esimerkiksi niin, että molemmat maksavat omansa ja tietysti haettua sopimussakon suuruutta voidaan kohtuullistaa.
Ei sinun tarvitse osoittaa yhtään mitään. Sanot kysyttäessä että muutit pois ja tässä todisteet muutosta (jossa lähetät väestörekisterin tallenteen uudesta osoitteestasi päivänmäärällä X, et sitä että päivänmäärällä Y se on taas eri). Voisiko oikeudessa edes ottaa esiin sen, mitä olet tehnyt sopimuksen irtisanomisen jälkeen? Ei sopimuksessa ole mitään määritelmää irtisanomisen jälkeisestä ajasta joten se ei kenellekään kuulu. Kannattaa laittaa osoitteet sulkuun sen vuoksi, ettei joudu noiden alkuseulojen kohteeksi eli koko homma jää sikseen jo sen vuoksi.
Mutta jos joutuisit sitä selittämään oikeudessa, niin menettelit siksi, että tällä tavoin pystyit katkaisemaan sähkösopimuksesi. Sopimukset on sopimuksia, niissä on irtisanomisehtoja ja niitä noudattamalla sopimuksesta irtisanoudutaan tarvittaessa. Jos myyjä on fiksu niin se on määritellyt tilanteita jossa asukas palaa takaisin käyttöpaikalle, mutta kun eivät ole fiksuja kuten Uniper saksassa niin jää rahat saamatta.
Lähiomaista vastaan ei tarvitse tulla oikeuteen, eli vaimoasi ei kutsuta sinne kertomaan yhtään mitään.
Viimeksi muokattu: