- Liittynyt
- 04.09.2018
- Viestejä
- 2 230
Tämänhän minä tiedänkin. En kuitenkaan usko, että tammi- ja helmikuu tulisivat olemaan erityisen halpoja, koska tuotanto ei nouse taianomaisesti kuukaudessa ja toisaalta noina kuukausina menee eniten sähköä. Joulukuu on ollut jo tosi kallis, vaikka vielä ei oo oulun alapuolella nähty edes -20c lämpöjä yhtenäkään päivänä.Pörssisähkön hintaan ei vaikuta Suomessa mennyt hinta. Eli edellisen 28 vrk keskiarvo ei aiheuta pörssisähköön nostopainetta. Pörssisähkön hintaan vaikuttavat sääolosuhteet, Europoppan sähkön riittävyyden tilanne ja voimalaitosten huoltokatkot.
Tuohan oli 6 kk soppari, joten puhutaan ihan eri asioista. Tämä 6 kk kantaa kovimpien hintojen yli siihen saakka kunnes kulutuskin alkaa putoamaan ja kesällä saa sitten rauhassa katsella uuden diilin.Sen sijaan kahdeksi vuodeksi tuollaista hintaa (Siis talvelle 2025 saakka) ei kovin helposti järkisyillä perustella.
24 kk soppariksi toi 20 c ei mikään päällikködiili olisikaan, vaikka taitaisi olla silti markkinoiden paras tällä hetkellä.