Waifan varmaan vastaa jos kysyt.
Kaiffari suunnitteli F-117 koneen.
Jos olisit jaksanut itse katsoa edes pari ekaa minuuttia postaamasi videosta, siitä olisi selvinnyt että väitteesi on täyttä potaskaa. Videosi hyvin selvästi kertoo, samat faktat, mitkä tuossa alla kirjoitin, että (northropilla töissä olleella) Wainfanilla ei ollut (Locheedin Skunk Worksin suunnitteleman) koneen kanssa mitään tekemistä
Siis mitä...et usko että se on Wainfanin suunnittelema F-117 ?
Sävelsihän Sibelius Finlandian ?
Jollain Wainfanilla (joka oli töissä ihan eri firmassa, Northropilla) ei ollut mitään tekemistä F-117n kanssa.
F-117 suunniteltiin Lockheedin Skunk Works-osastossa, joka oli Lockheedin salaisten projektien osasto, joka alunperin perustettiin toisen maailmansodan aikana kehittämään P-80-suihkuhävittäjää, ja joka toisen maailmansodan ja F-117n välissä suunnitteli mm. U-2 - ja Blackbird(A-12/SR-71)-vakoilukoneet (joiden alkuperäinen asiakas oli CIA).
Skunk worksin johtajana F-117sta kehittäessä oli Ben Rich, joka oli suunnitellut mm. SR-71n, U-2n ja F-104n ilmanottoaukot ja SR-71n jäähdytysjärjestelmät. Ben Rich teki oleelliset päätökset että Stealth-konetta aletaan kehittämään, oleelliset ideat koneeseen muotoon taas tuli Denys Overholserilta, ja projektipäällikönä toimi Dick Scherrer.
Ja näiden lisäksi koneen suunnitteluun osallistui suuri määrä muita ihmisiä. Mutta ei kilpailijafirmalla Nothropilla töissä ollutta Wainfania.
Ja mainittakoon, että jos Skunk worksin johdossa olisi tuolloin vielä ollut itse vanha guru ja Skunk worksin alkuperäinen johtaja ja perustaja Kelly Johnson, F-117sta ei olisi koskaan kehitetty. Kelly halusi rakentaa lentokoneita jotka lentävät hyvin, Ben ymmärsi, että voidaan rakentaa kone, joka on ilmassa liikkuva "huonosti lentävä" salamurhaaja.
Jotain tietoa projektista löytyy tuolta:
en.wikipedia.org
Mutta enemmän ben Richin kirjasta
Lukaisin tuon muutama viikko sitten.