Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
K-latauksellakin saa maksaa mukavat 60snt/kWh ilman rekisteröitymistä - olettaisin että korttimaksaja maksaa tuon hinnan.Kaippa tässä vertaillaa banaania omenaan, jos jätetään nuo kk maksulliset tilaukset pois niin kyllä taitaa pääasiassa saman maksaa tägillä/äpillä/luottokortilla.
Taitaa olla K-latauksella peiliin katsomisen paikka jos asiakkaita ei näy, esim. recharge/abc/st1/neste alle 40c maksutavasta riippumatta.K-latauksellakin saa maksaa mukavat 60snt/kWh ilman rekisteröitymistä - olettaisin että korttimaksaja maksaa tuon hinnan.
Aika vähän tosiaan keskustellaan mutta onhan noita (tai ainakin ollut) että aseman omalla luottokortilla tai jollain klubikortilla saa jonkun sentin alennusta. Tietysti ihan eri juttu puhua parista prosentista kuin 100% eroista. Tosin sähkön kanssa tuohon on jo totuttu että hintoja pitää kytätä etenkin ulkomailla tarkempaa kuin nesteiden kanssa.Keskusteleeko ihmiset siitä miten maksavat bensansa? No eivät keskustele. Kaivakaa se lähimaksuväline käyttöön niin voitte unohtaa tämänkin turhuuden.
Se nesteen kortimaksu oli imo ihan farssi. Kävele maksupisteelle jonottamaan, mene laittamaan töpseli autoon ja poistuessa taas sama juttu. ST1 toimi hyvin kun kaikki hoitui siinä tolpallaEn tiedä keskustelevatko, mutta eiköhän siitäkin keskustella. Itseasiassa Neste äppiä olen käyttänyt ja se on joissakin tapauksissa nopeampi kuin maksupäätteen kanssa säätö.
Mulla on apple ja se K-Latauksen paske ei toimi edes vähää alusta vaan pakottaa joka kerta kirjautumaan uudelleen.Nämä appsien autentikaatio-ongelmat ovat varmaan jotain android-maailman juttuja kun ei ole tullut edes apple-käyttäjänä mieleen että tuollainen voisi harmittaa.
Oho. Olen mieltänyt Ionityn tämmöseksi Porsche miesten luxus tuotteeksi, mihin ei köyhät tule pölyttämään viereen. Mutta nyt näköjään hinnoittelu muuttunut ihan rahvaalle sopivaksi. Ihan samaa luokkaa kuin kilpailijat jo ilman kuukausimaksua.Ionity pudotellu lataushintoja. Ilman kuukausimaksuakin nyt kilpailukykyinen hinta. Kuukausimaksulla kWh-hinta suorastaan mainio.
![]()
Toi äppi on palveluntarjoajan tapa yrittää saada sitoutumaan alennuksilla jne. nytkin oli mammuttimarkkinoiden ajan K-latauksella joku kuponkikoodi. Enemmän ajelevalle varmaan ihan mukava juttu.Keskusteleeko ihmiset siitä miten maksavat bensansa? No eivät keskustele. Kaivakaa se lähimaksuväline käyttöön niin voitte unohtaa tämänkin turhuuden.
Kaikilla uusilla asemilla on pakko olla.Oliko Ionityllä jo korttimaksumahdollisuus?
Eihän tuon toteutumista kuitenkaan mikään elin taida valvoa ja kyllähän noita asemia tupsahtelee kentälle ilman maksupäätteitäkin.Kaikilla uusilla asemilla on pakko olla.
Kyseessä on eun afir asetus jolloin tätä valvoo kyllä viranomaiset, asetuksessa yli 50kW tehoiset laturit on oltava mahdollista maksaa kortilla.Eihän tuon toteutumista kuitenkaan mikään elin taida valvoa ja kyllähän noita asemia tupsahtelee kentälle ilman maksupäätteitäkin.
Kaikilla uusilla asemilla on pakko olla.
Vanhojen kanssa on siirtymäaikaa 2027 asti, tämän jälkeen myös vanhemmilla yli 50kW latausasemilla täytyy olla korttimaksu mahdollisuus.Joo uusilla mutta vanhojen muuttamisesta ei taida olla määräyksiä?
Kerrotko vielä, että mikä sanktio on määrätty jos tätä ei noudata? Annetaan nyt vaikka esimerkkinä K-Lataus, jolla ei vielä yhdelläkään (uudellakaan) asemalla näitä ole.Kyseessä on eun afir asetus jolloin tätä valvoo kyllä viranomaiset, asetuksessa yli 50kW tehoiset laturit on oltava mahdollista maksaa kortilla.
Voimaan tämä tuli vuosi sitten ja sen jälkeen rakennetut asemat kuuluvat tämän piiriin.
Mihin K-Lataus on tehnyt aseman missä ei ole?Kerrotko vielä, että mikä sanktio on määrätty jos tätä ei noudata? Annetaan nyt vaikka esimerkkinä K-Lataus, jolla ei vielä yhdelläkään (uudellakaan) asemalla näitä ole.
Kaikki asemat? Nimeä yksi asema k-lataukselta missä on toimiva maksupääte.Mihin K-Lataus on tehnyt aseman missä ei ole?
Sanoit että K-latauksen uusilla asemilla ei ole tätä ominaisuutta. Joten kiinnostaisi tietää mikä on uusi asema. Täällä on vain vanhoja asemia mitä itse ohitan, niin näissä ei tätä vaadita.Kaikki asemat? Nimeä yksi asema k-lataukselta missä on toimiva maksupääte.
Sanoin, että ominaisuutta ei ole uudellakaan asemalla. Yhdelläkään k-lataus asemalla ei ole korttimaksu mahdollisuutta.Sanoit että K-latauksen uusilla asemilla ei ole tätä ominaisuutta. Joten kiinnostaisi tietää mikä on uusi asema. Täällä on vain vanhoja asemia mitä itse ohitan, niin näissä ei tätä vaadita.
K-Citymarket Heinola ainakin omaa korttimaksupäätteen.Kaikki asemat? Nimeä yksi asema k-lataukselta missä on toimiva maksupääte.
Ja olet käyttänyt sitä ja se toimii? EpäilenK-Citymarket Heinola ainakin omaa korttimaksupäätteen.
Tähän en osaa vastata, traficommille vaan viestiä niin eiköhän asia lähde sieltä etenemään jos ei asetuksia ole noudatettu.Kerrotko vielä, että mikä sanktio on määrätty jos tätä ei noudata? Annetaan nyt vaikka esimerkkinä K-Lataus, jolla ei vielä yhdelläkään (uudellakaan) asemalla näitä ole.