- Liittynyt
- 06.01.2022
- Viestejä
- 1 619
Tänään omassa salkussa hillitöntä nousua Suomi osakkeissa, paitsi Neste.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitos tiedosta. Itselläni oli hillitöntä nousua ja myös hillitöntä laskua. Nordnet myös näyttää salkun arvonmuutoksen väärin Sammon osakkeiden vuoksi. Muuten on ihan kiva päivä kun ulkona tuli lunta ja lounaskin oli maittava.Tänään omassa salkussa hillitöntä nousua Suomi osakkeissa, paitsi Neste.
Et tarvitse arvo-osuustiliä ostaaksesi perinteistä rahastoa OP:ssa.Tuleeko OP:n asiakasomistajlle muita kuluja tuohon OP Maailma Indeksiin kuin hallinnointipalkkio 0,39%?
- Arvo-osuustili ilmeisesti on maksuton?
- Maksaako kuukausisäästöohjelma?
- Merkintä- ja lunastuspalkkio näköjään ilmaisia?
Kiitos etukäteen.
Neste on hyvä esimerkki siitä miksi laskevaan osakkeeseen ei yleensä kannata tarttua ja kurssilaskulle on syynsä. Itse en siihen onneksi muuta laittanut kuin viime kevään verottomat osingot OST:llä, sekin ärsyttää.
Taisi olla analyytikotkin 20 euron tuntumassa sitä mieltä että nyt saa laatuyhtiötä halvalla...
Osta ja pidä tuntuu toimivan vähän heikosti hexissä... Omat NN jämät eli Nokian Renkaat ja YIT ovat tuonne unohdettuina molemmat yli 50 pinnaa miinuksellaJuu. Onneksi Nestettä on vain vähän salkussa ja koko ajanhan sen osuus siellä pienenee![]()
Näiden putoavien puukkojen koppaus on kyllä itsellä onnistunut todella surkeasti.
Neste -48%
Nokia Tyres -27%
CityCon -17%
Jokaista tosin on vain sellainen pieni testi osto, joten ei noista rahallisesti ole paljon tullut takkiin. Opetus oli kyllä tuon hinnan arvoinen.
Neste turskat siirtyi viisinumeroisiksi... Mutta mikäs tässä on "laatuyhtiötä" omistaessa.
Kun positiitivsesti ajattelee, ei tartte maksaa veroja useampaan vuoteen, kun noita vähentelee.
Pitää lopettaa koko OST, jos haluaa tappiot hyödyntää OST:n osaltaMiten tuo menee OST puolella?
Ainakin itse joskus huomasin yhden miinus puolen kun sijoitin muutamaan ETF:ään kuukausisäästöllä, joiden hinnat oli tyyliin X=20€/kpl, Y=50€/kpl, Z=300€/kpl, eikä aina käytettävissä ollut riittävää rahamäärää näiden kaikkien ostoon.Mites toi kuukausisäästäminen Nordnetillä oikein menee? Puhuvat prosenteista?
Esim yksinkertainen esimerkki. Yksi kilo. Jos otetaan vaikka ensimmäiseksi suositun ja kolmanneksi. (halusin kalliin ja vähän halvemman?)
Laitan 63% ekaan ja 37% toiseen, niin ostaako yhden SP500 ja lopuilla tuota SP500 information? Vai miten tuo järjestys menee?
Kuin tarkkaan noi prosentit pitää laittaa? Entäs jos kusee ja eka SP500 on yli 630€? Ostaako 37% vain tuota toista?
No jos sinne käy erikseen siirtämässä vähemmän rahaa nii samalla vaivalla kait sen saa tauolle, ymmärrän kyllä että moni tuota ominaisuutta on kaivannut, mutta ei se nyt mahottoman vaikiaksi ole kuitenkaan tehty tauottaa ja laittaa aina uudelleen päälle.Ainakin itse joskus huomasin yhden miinus puolen kun sijoitin muutamaan ETF:ään kuukausisäästöllä, joiden hinnat oli tyyliin X=20€/kpl, Y=50€/kpl, Z=300€/kpl, eikä aina käytettävissä ollut riittävää rahamäärää näiden kaikkien ostoon.
Kaikki toimi hyvin jos rahaa oli riittävästi käytössä (370€), jotta kaikki (3kpl) ostot menivät läpi.
Kuitenkin toisinaan sain siirrettyä rahaa vain vaikka 200€ euroa kuussa, jolloin automatiikka osti sitten vain X ja Y yhteishintaan 70€, mutta ei tietenkään ostanut Z kun rahat eivät enää riittäneet.
Itse olisin halunnut tuon siten, että kaikki ostot olisivat jätetty tekemättä, jotta ensi kerralla kun olisin siirtänyt taas 200€ ja käytössä olisi ollut 400€ olisi kuukausisäästö tapahtunut siten, että olisi saanut ostettua kaikkia valitsemiani tuotteita. Näin valitsemani suhdeluku eri tuotteiden välillä olisi toteutunut salkussa eikä sopimusta olisi tarvinnut koko ajan muokkailla.
Itse toteuttanut siirrot verkkopankista käsin siellä käydessä, joten siinä mielessä vaatii erillisen kirjautumisen salkkuun muutoksia tekemään.No jos sinne käy erikseen siirtämässä vähemmän rahaa nii samalla vaivalla kait sen saa tauolle, ymmärrän kyllä että moni tuota ominaisuutta on kaivannut, mutta ei se nyt mahottoman vaikiaksi ole kuitenkaan tehty tauottaa ja laittaa aina uudelleen päälle.
Mun mielestä siel on joitakin hyviä osingonmaksajia täl hetkellä. Mut tietty, jos strategia ei ole osingonmaksajat, ni sit ei. Mut kyl mulle kelpaa 7,5 % tasainen tuotto, ku aattelen, et ei noi tosta enempää voi enää laskea ja ovat melko vakiintuneet hinnassakin jo.Ei ole oikein viime aikoina ollut mitään sellaista syytä, että tekisi mieli sijoittaa Suomeen enemmän.
Neste on hyvä esimerkki siitä miksi laskevaan osakkeeseen ei yleensä kannata tarttua ja kurssilaskulle on syynsä. Itse en siihen onneksi muuta laittanut kuin viime kevään verottomat osingot OST:llä, sekin ärsyttää.
Taisi olla analyytikotkin 20 euron tuntumassa sitä mieltä että nyt saa laatuyhtiötä halvalla...
No jos sinne manuaalisesti siirtää rahaa, niin eikai se nyt ole kovin vaikeaa siirtää vain silloin, kun halutun summan saa siirrettyä ja ostot tapahtuu sitten sen mukaan?Itse toteuttanut siirrot verkkopankista käsin siellä käydessä, joten siinä mielessä vaatii erillisen kirjautumisen salkkuun muutoksia tekemään.
Ei tosiaankaan vaikeata ole tauottaa tai muokata, mutta tuo turhaan lisä vaivaa Sijoita&Unohda strategiassa varsinkin jos pystyt kuukaudessa säästämään vain pieniä summia, joka ei aina riitä välttämättä valitsemiesi kalliimpien ETF:ien ostamiseen.
Omistaja asiakkaalle merkintäkulut 0 %, myös myyntikulut 0 %Jos ostaa esimerkiksi Op-maailmaindeksiä , onko kulut samat jos summa on 100€ tai 1000€?
Eli kannattaako ostaa kerralla suuremmalla summalla vai ostella jo hieman pienemmälläkin summalla?
Asia on juuri näin. Monelle suomalaiselle pörssisijoittaminen on sijoittamista kotimaisiin osakkeisiin. Koska niitä on vähän ja hyviä vähemmän, munat menevät samaan koriin.Neste nyt muutenkin vaikuttaa jälleen kerran tällaiselle tyypilliselle Helsingin pörssin "menestystarinalle", eli muutaman vuoden menee hyvin ja kurssi raketoi, kunnes koko rakennelma romahtaa alta. Vastaavia tulee mieleen mm.
- Lehto Group (vaikutti äärettömän hyvin menestyvälle rakennusliikkeelle suht uniikkeine konsepteineen, kunnes koko homma räjähti täysin käsiin.)
- Talvivaara (joskin en enää muista ehtikö jossain kohtaa tehdä oikeasti jotain voittoakin vai oliko vaan ns. ikuinen lupaus paremmasta huomisesta kyseessä tämän kohdalla.)
- Fortum (Uniper kauppoineen, joiden suhteen jokainen voi miettiä mikä olisi ollut lopputulos jos ei Fortum niin tärkeä Suomen sähköntuotannolle ja Uniper Saksan kaasulle, että jopa valtiotasolla joutuivat asiaan sekaantumaan.)
- Nokia (maailman suurimmasta matka- sekä älypuhelinvalmistajasta muutamassa vuodessa ulos koko markkinoilta ja toisen luokan verkkoyhtiöksi Erikssonia peesaamaan. Ja jonka kannattavuudessa ilmeisesti haasteita siitäkin huolimatta, että yksi merkittävä kilpailija eli Huawei nykyisin aikalailla pannassa länsimaissa.)
Näitä kun listaa ja sitten ottaa vielä huomioon kuinka monet yritykset myydään jo ulkomaille ennen kuin koskaan edes pörssissä käyvätkään, niin ei ihme, että Helsingin pörssi vaikuttaa varsin aneemiselta ja ei houkuttelevalta jo ihan kotimaiselle piensijoittajallekin. Onneksi sentään koulussa opetettiin englantia aikoinaan.
Itse asiassa jos puhutaan esim. vuodesta 2010 lähtien, niin mitä Helsingin pörssin kestäviä menestystarinoita tulee edes mieleen?
Itselle lähinnä:
- Kone (ja sekin lähinnä silloin Matti Alahuhdan alaisuudessa, sillä viime vuosina käsittääkseni juuri enää ole kasvanut.)
- Revenio (joka sekin tosin ainakin kurssia katsellessa näyttää huippunsa jo 2021 tehneen ja jonka valmistamien mittareiden eroavaisuudesta muihin valmistajaan ei itselläni ainakaan mitään hajua.)
- Qt-Group (jolla näköjään sama juttu kuin Reveniolla kurssin suhteen + muutenkaan itsellä ei ainakaan hajuakaan miten kyseisen yritys edes eroaa kaikista muista pörssin ohjelmistofirmoista.)
Tuttu hehkutti Nesteen kurssia muutama vuosi sitten. Oli omistanut osaketta jotain parikymmentä vuotta (propsit siitä) ja potti kasvanut kaverin tuloihin nähden todella isoksi. Sanoin että olisko hyvä aika myydä ja sijoittaa johonkin muuhun. Ei myynyt kun oli selvästi rakastunut hyvin tuottaneeseen osakkeeseen. Nyt se potti sitten on jotain puolet pienempi..On siitä ihan hyvin osinkoa tullut, vaikka olisi toki kannattanut myydä huipulla muutama vuosi sitten ja ostaa jotain muuta.
Kyllä se varmaan joskus lähtee ja tämän ajoituksen löytämällä tekee tuottoa. Yleensä näissä on myös ylireagointia.Voihan paska. Uskoin eräiden analyytikoiden ennusteita joiden mukaan oli lähdössä nousuun.
Olisihan se yksi vaihtoehto ostaa vaan lisää ns. "averaging down". On tuossa vaan sitten riskinä hävitä vielä enemmän.Kyllä se varmaan joskus lähtee ja tämän ajoituksen löytämällä tekee tuottoa. Yleensä näissä on myös ylireagointia.
Sama esim. F-Secure (nykyään nimellä WithSecure). Iso piikki vuosituhannen vaihteessa ja sen jälkeen ei ole koskaan noussut.Neste nyt muutenkin vaikuttaa jälleen kerran tällaiselle tyypilliselle Helsingin pörssin "menestystarinalle", eli muutaman vuoden menee hyvin ja kurssi raketoi, kunnes koko rakennelma romahtaa alta. Vastaavia tulee mieleen mm.
- Lehto Group (vaikutti äärettömän hyvin menestyvälle rakennusliikkeelle suht uniikkeine konsepteineen, kunnes koko homma räjähti täysin käsiin.)
- Talvivaara (joskin en enää muista ehtikö jossain kohtaa tehdä oikeasti jotain voittoakin vai oliko vaan ns. ikuinen lupaus paremmasta huomisesta kyseessä tämän kohdalla.)
- Fortum (Uniper kauppoineen, joiden suhteen jokainen voi miettiä mikä olisi ollut lopputulos jos ei Fortum niin tärkeä Suomen sähköntuotannolle ja Uniper Saksan kaasulle, että jopa valtiotasolla joutuivat asiaan sekaantumaan.)
- Nokia (maailman suurimmasta matka- sekä älypuhelinvalmistajasta muutamassa vuodessa ulos koko markkinoilta ja toisen luokan verkkoyhtiöksi Erikssonia peesaamaan. Ja jonka kannattavuudessa ilmeisesti haasteita siitäkin huolimatta, että yksi merkittävä kilpailija eli Huawei nykyisin aikalailla pannassa länsimaissa.)
Onhan noita aika paljon muitakin, mitkä olisi pitänyt myydä silloin 2021 huipuissa. Jälkikäteen on aina helppo nähdä mitä olisi pitänyt tehdä. Aina niitä voittavia hevosia ei kuitenkaan kannata myydä, vaikka olisivat kuinka nousseet vuosien saatossa, kun sitähän ei tiedä kuinka paljon ne vielä nousee.Tuttu hehkutti Nesteen kurssia muutama vuosi sitten. Oli omistanut osaketta jotain parikymmentä vuotta (propsit siitä) ja potti kasvanut kaverin tuloihin nähden todella isoksi. Sanoin että olisko hyvä aika myydä ja sijoittaa johonkin muuhun. Ei myynyt kun oli selvästi rakastunut hyvin tuottaneeseen osakkeeseen. Nyt se potti sitten on jotain puolet pienempi..
Syöminen kannattaa yleensä lopettaa juuri siinä vaiheessa kun tuntuu parhaalta.
Edit: kurssi näemmä laskenut kuudesosaan huipuista![]()
Hohhoijjaa, en ole edelleenkään väittänyt erityisen hankalaksi. @KiLLPaTRiCK kyseli tuosta kuukausisäästämisestä ja sen sijaan että joku vastasi hänelle, että lue NN ohjeet äläkä täällä kysele niin ajattelin jopa jotain vastata ettei tule yllätyksiä, että näinkös tämä toimiikin.No jos sinne manuaalisesti siirtää rahaa, niin eikai se nyt ole kovin vaikeaa siirtää vain silloin, kun halutun summan saa siirrettyä ja ostot tapahtuu sitten sen mukaan?
Neste ei ole öljy-yhtiö vaan jalostaja eli välikäsiÖljy-yhtiöt ovat eräitä maailman kannattavampia firmoja, mutta silti Neste onnistuu tekemään persnettoa. Näitä asioita on joskus vaikea ymmärtää.
Fortumin tuotto osinkoineen 11.1% per vuosi 26 vuoden ajalta ja Nesteen 6.7% per vuosi 20 vuoden ajalta. Mielestäni kyseessä on ihan hyvät tuotot enkä sanoisi näitä ivaillen "menestystarinoiksi". Totta kai riippuu paljon siitä, milloin on rahansa työntänyt sisään.Neste nyt muutenkin vaikuttaa jälleen kerran tällaiselle tyypilliselle Helsingin pörssin "menestystarinalle", eli muutaman vuoden menee hyvin ja kurssi raketoi, kunnes koko rakennelma romahtaa alta. Vastaavia tulee mieleen mm.
- Fortum (Uniper kauppoineen, joiden suhteen jokainen voi miettiä mikä olisi ollut lopputulos jos ei Fortum niin tärkeä Suomen sähköntuotannolle ja Uniper Saksan kaasulle, että jopa valtiotasolla joutuivat asiaan sekaantumaan.)
Pitää lopettaa koko OST, jos haluaa tappiot hyödyntää OST:n osalta
"Osakesäästötilin tappio on verotuksessa vähennyskelpoinen veronalaisista pääomatuloista sinä verovuonna, jona osakesäästötili on lopetettu."
![]()
Miten verotus suoritetaan, kun osakesäästötili lopetetaan?
Jos osakesäästötili lopetetaan, sen tuottoa on se osa tilin lopetushetkellä tilillä olevien säästövarojen käyvästä arvosta, joka ylittää osakesäästötilille teht...www.nordnet.fi
Tappio on vähennyskelpoinen ainoastaan sinä vuonna kun tili lopetetaan (Osakesäästötili). Jos tappiota on enemmän kuin saadaan vähennettyä, niin mielestäni siitä syntyy pääomatulolajin tappio, mitä sitten vähennellään seuraavan kymmenen vuoden ajan.Palaan vielä tähän. Siis onko todella niin, että tappio on vähennyskelpoinen ainoastaan sinä vuonna, kun OST lopetetaan? Entä jos verottetavaa voittoa ei ole tarpeeksi, eikö loppuja tappiota voikaan vähentää seuraavien muutaman vuoden voitoista?
Olen marras-joulukuussa ostanut Hesulista lappuja juuri Inderesin suositusten mukaan. Valmet +30%, NoHo Partners +29%, Nordea +15%, Metso +22%, Outokumpu +19%.Suomipörssissä parhaisiin tuottoihin pääsee kun tekee Inderesin mallisalkun kanssa päinvastoinEli kun he lisäävät Nestettä kannattaa myydä jos sitä sattuu salkusta löytymään ja harkitsemaan ostoja kun Inderes laittaa myyntiin...
Heillä analyysinä / sijoituspäätöksenä on pääasiassa "Juteltiin toimarin kanssa ja kyllä siinä tuli sellainen olo että tarina etenee tosi hyvin ja näkymät on parantumassa". Toki joitain onnistumisia mahtuu historiaan (Revenio ja QT) joiden perusteella salkun kehitys edelleen näyttää ihan hyvältä. Muutaman kerran peesannut heidän tekemisiään ajatellen että "kai noi nyt joskus on oikeassa", mutta lähes poikkeuksetta mennyt miinukselle sijoitukset. Viimeisimpänä Neste, mutta nyt kyllä loppuu![]()
Oletko ostanut mitään muita suomilappuja marras-joulukuussa?Olen marras-joulukuussa ostanut Hesulista lappuja juuri Inderesin suositusten mukaan. Valmet +30%, NoHo Partners +29%, Nordea +15%, Metso +22%, Outokumpu +19%.
Hyvin onnistunut sijoitukset sulla, mutta viittasin mallisalkkuun jos ihan tarkkoja ollaan:Olen marras-joulukuussa ostanut Hesulista lappuja juuri Inderesin suositusten mukaan. Valmet +30%, NoHo Partners +29%, Nordea +15%, Metso +22%, Outokumpu +19%.
Hyvin kalliita epäonnistumisia on paljon, onnistumisia yritysostoista ulkomailta tältä vuosituhannelta ei juuri tule mieleen.
Kyllä ne jonnekkin ovat hukanneet vähän enemmänkin kuin tuon 2Mrd. Ei varmaan kaikki tuohon Rotterdamiin, mutta joku oli kauppalehden palstalle kaivanut Nesteen viime vuosien velkakehityksen:Nesteen Rotterdam-sijoitus on sentään vain 2 miljardin euron rahareikä. Viimeksi kun Neste aloitti 600 hengen YT:t eilen, firma valitteli että kovin on raskas taakka se Rotterdam tällä hetkellä yritykselle. Itsellä Neste on nyt +-0 tilanteessa koska ostin sitä kauan sitten. On siitä ihan hyvin osinkoa tullut, vaikka olisi toki kannattanut myydä huipulla muutama vuosi sitten ja ostaa jotain muuta.
Nvidia’s biggest short‑term risk is U.S. export controls, which are equally problematic for AVGO. In the long term, the greatest risk is not competition but a slowdown in investment—which we forecast to occur around mid‑2026
MI350 does not seem revolutionary, and the MI400 remains somewhat of an unknown. We have confidence in the execution of both AMD and Nvidia
Ostin typeryyttäni Nestettä joskus elokuussa 2024, kun kuvittelin että pitkä laskukausi olisi ohi ja investoinnit mm. uusiutuvaan lentopolttoaineeseen alkaisi tuottaa hedelmää.Syksyllä 2023 OP sijoitusillassa heidän joku "sijoitusguru" lähestulkoon käski laittamaan all in Nesteelle![]()
Oisko niin lähellä nollaa et järjestelmä ei näytä? Tarkista kulut aina liikkeellelaskijan sivuilta.Katselin noita kuukausisäästöön sopivia ETF:iä ja siellä oli puolisen tusinaa Xtrackers, joissa juoksevat kulut oli 0%. Mikäs juttu tuo on?
Ja mikäs tämä on? RS S&P 500 TR USD sitä on 100% tällä ETF:llä:
iShares S&P 500 Swap ETF USD Acc
Parempi maantieteellinen hajautus. On siellä ollut Japanikin 40% joskus ysärin alussa. Ei tartte ite tasapainotella sit kun maailmantalouden rattaat kääntyilee isosti. Toki voi olla ettei yhden ihmisen salkun aikana näin käy, mutta tiedä häntä.Mitenhän MSCI World Index vaihtoehtona S&P 500:lle? Aika vahva USA paino näyttäisi kyllä olevan tällä hetkellä tuossakin.
MSCI World Index
The MSCI World Index captures large and mid cap representation across Developed Markets countries. The index covers approximately 85% of the free float-adjusted market capitalization in each country.www.msci.com