elmo
Tukijäsen
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 208
Harmillisesti näistä jää useimmiten mainitsematta ihan niitä konkreettisiakin hyötyjä siitä säästämisen ajalta. Indeksirahastothan nimittäin kelpaavat pankissa vaikkapa asuntolainan vakuudeksi 50% arvostuksella jolloin käsirahaa ei tarvitse kaivaa valtavasti tai ei tarvitse ottaa maksullisia takauksia. Kirsikkana kakun päällä nuo rahastot kasvattavat arvoaan mukavasti pankin panttina ollessaan joten oma varallisuus ei kärsi omistusasunnon hankinnasta samalla tapaa kuin pelkällä käteisellä touhutessa. Tämä olisi yksi ihan hyvä asia mainostaa nuorisolle, kun moni siitä itse omistamastaan kodista haaveilee. Ja tietysti käy nuo rahastot muihinkin luottoihin vakuutena, jos ei asuntolainaan sellaista sattuisi tarvitsemaan. Monet pankkien kulutusluototkin muuttuvat ihan inhimillisiksi kuluiltaan, kun niin pystyy lyömään vakuuksia kaveriksi. Sitä en muista oliko näissä riskinä, että pankki löisi sijoitukset lihoiksi, jos indeksit tulevat sen 50% alas lainanottohetken arvostustasosta?
Oli muuten ihan hyvä pointti. Tosin pitää olla siinä pankissa. Voi olla tekemätön paikka jos jotain tiettyä pankin omaa rahastoa tai nordnetin valikoimassa jotain mitä ei saa siirrettyä laina pankin aot:lle.
Tosta boldatusta lukenut, että menee eri tavalla yksityishenkilöillä kuin yrityksillä. Nopeasti googlattuna:
Pelkkä vakuuksien arvon aleneminen ei yleensä aiheuta suoria seurauksia, jos omat mahdollisuutesi hoitaa lainaa säilyvät ennallaan. Mikäli vakuuden arvon lasku ei johdu vakuudenantajan toimista, pankki ei voi vaatia lisävakuuksia.
Lainaaminen
Mielellään lukisin jotain parempaa faktaa tuosta? Saattaa olla, että kannattaisi mulkata junioreiden rahastot op maailma indeksiin ennemmin niin saisivat käytettyä vakuutena tulevaisuuden asunnon ostossa.
?

