Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei tietenkään mene veroa.En oo vielä OST:n sisällä kertaakaan myyny ulkomaisia osakkeita. Meneeks voitolla myydyistä Jenkki-osakkeista Nordnetissä heti OST:n sisällä vero, eli voitollisen osuuden tilityksestä vähennetään samantien jotain -30% vai mikä onkaan sielläpäin myyntivoittovero? Ja jos näin on, niin tämä on sitten jälkeenpäin sumplittava Suomen verottajan kanssa kun siirtää voittoja ulos OST:stä, ettei maksa tuplaveroa?
Ei mene mitään veroja ennen kuin alat siirtämään rahoja ulos OST:lta pankkitilille.En oo vielä OST:n sisällä kertaakaan myyny ulkomaisia osakkeita. Meneeks voitolla myydyistä Jenkki-osakkeista Nordnetissä heti OST:n sisällä vero, eli voitollisen osuuden tilityksestä vähennetään samantien jotain -30% vai mikä onkaan sielläpäin myyntivoittovero? Ja jos näin on, niin tämä on sitten jälkeenpäin sumplittava Suomen verottajan kanssa kun siirtää voittoja ulos OST:stä, ettei maksa tuplaveroa?
En oo vielä OST:n sisällä kertaakaan myyny ulkomaisia osakkeita. Meneeks voitolla myydyistä Jenkki-osakkeista Nordnetissä heti OST:n sisällä vero, eli voitollisen osuuden tilityksestä vähennetään samantien jotain -30% vai mikä onkaan sielläpäin myyntivoittovero? Ja jos näin on, niin tämä on sitten jälkeenpäin sumplittava Suomen verottajan kanssa kun siirtää voittoja ulos OST:stä, ettei maksa tuplaveroa?
Oletin, että verot maksetaan siihen maahan, minkä pörssin osakkeilla tehty kauppaa, eli tässä tapauksessa Jenkkilään ja myyntivoittovero tilitettäisiin sinne heti tai viimeistään vuoden lopussa. Huomaa varmasti, etten todellakaan ole vielä juuri tehnyt kauppaa ulkomaisilla osakkeilla.Kiitos vastauksista tuohon todella nyyppätason kysymykseen.Oletin, että verot maksetaan siihen maahan, minkä pörssin osakkeilla tehty kauppaa, eli tässä tapauksessa Jenkkilään ja myyntivoittovero tilitettäisiin sinne heti tai viimeistään vuoden lopussa. Huomaa varmasti, etten todellakaan ole vielä juuri tehnyt kauppaa ulkomaisilla osakkeilla.
Tuotoista ne verot napataan ilman OST:tä, joten olisi saatanan huono veroetu, jos OST:llä rankaistais pöllimällä alkupääomasta.Osakesäästötilistä vielä..
Jos tuupaan sinne vaikka 10k niin saanko nostaa "omani" ilman veroja takaisin? Eli jos laitan sinne 10k ja en tee yhtäkään kauppaa ja haluan sen 10k takaisin niin enkai siitä maksa veroa? Onko se vero vain sen sijoitetun pääoman YLITTÄVÄSTÄ osasta, eli 10k nostosta en maksa veroa mutta sen jälkeen jokaisesta sentistä minkä ulos nappaan menee veroa? Vai kuinka se menee?
Onko tästä tullu kellään vastaan tietoa? Meinasin nyt vasta aloittaa noihin Handelsbankenin edullisiin imdekseihin sijoittamisen, koska pitkään vannoutuneena Seligsonin käyttäjänä tajusin, että halvempiakin on olemassa (superrahastot oli toki käytössä jo aiemmin).Itselle tämän uutisen merkitys Nordnet asiakkaana on vain Handelsbankenin rahastot, joista kahteen olen sijoittanut. En jaksaisi uskoa, että tämä Suomesta vetäytyminen vaikuttaisi ainakaan Nordnetin kautta Handelsbankkenin rahastoihin sijoittaneisiin mitenkään, sillä samat rahastot ovat käytössä mm. Ruotsissa. Eiköhän ne pysy Nordnetin saatavilla entiseen tapaan.
Osakesäästötilistä vielä..
Jos tuupaan sinne vaikka 10k niin saanko nostaa "omani" ilman veroja takaisin? Eli jos laitan sinne 10k ja en tee yhtäkään kauppaa ja haluan sen 10k takaisin niin enkai siitä maksa veroa?
Onko se vero vain sen sijoitetun pääoman YLITTÄVÄSTÄ osasta, eli 10k nostosta en maksa veroa mutta sen jälkeen jokaisesta sentistä minkä ulos nappaan menee veroa? Vai kuinka se menee?
Virallinen julkinen tieto kertoo jotain rahastoistakin: "Suomen toimintojen myynti ei vaikuta rahastojen hoitamiseen ja hallinnointiin, vaan nämä toiminnot jatkuvat normaalisti Ruotsista. "Onko tästä tullu kellään vastaan tietoa? Meinasin nyt vasta aloittaa noihin Handelsbankenin edullisiin imdekseihin sijoittamisen, koska pitkään vannoutuneena Seligsonin käyttäjänä tajusin, että halvempiakin on olemassa (superrahastot oli toki käytössä jo aiemmin).
www.handelsbanken.fi
Näin joo siinä tapauksessa, että et tosiaan ole kauppoja tehnyt.Osakesäästötilistä vielä..
Jos tuupaan sinne vaikka 10k niin saanko nostaa "omani" ilman veroja takaisin? Eli jos laitan sinne 10k ja en tee yhtäkään kauppaa ja haluan sen 10k takaisin niin enkai siitä maksa veroa? Onko se vero vain sen sijoitetun pääoman YLITTÄVÄSTÄ osasta, eli 10k nostosta en maksa veroa mutta sen jälkeen jokaisesta sentistä minkä ulos nappaan menee veroa? Vai kuinka se menee?
Mitenhän tuo menee esim. siinä tilanteessa, jos ensin saat tuon 10k€ voiton osakkeita myymällä, ostat sitten koko 20k€:lla uusia osakkeita ja talletat 10k€ lisää rahaa. Nyt jos haluaisitkin nostaa tuon 10k€ takaisin, niin tulkitaanko se kokonaan alkupääomaksi vai katsotaanko joku laskennallinen osuus siitä "voitoksi"?
En tajua mikä tuota nvidiaa nostaa. Joku ennakoi seuraavan tiistain gtc-keynoten julkistuksia ja ostaa ennakkoon? Tai joku huhu liikkeellä mitä ei googlesta löydy?
![]()
- Nvidia (NASDAQ:NVDA) is 11.6% higher today following a sharp price-target hike at Wells Fargo, which is expecting an upcoming strategy announcement to shore up the chipmaker's approach to the burgeoning "metaverse."
Itselleni tuo OST:n verotuskohtelu avautui helpoiten kun keksin, että OST on tavallaan oma henkilökohtainen rahasto ja verotuskohtelu menee samoin kuin osataisit ja myisit rahasto-osuuksia. Tapahtuu OST:n sisällä sitten mitä tahansa, niin niistä tapahtumista ei mene veroa ja kun nostat rahaa OST:ltä, niin tuotto lasketaan nostohetken mukaisilla kursseilla. Eli vaikka et olisi tehnyt yhtään myyntiä OST:n sisällä, niin se on silti tuottanut kurssinousun myötä voittoa ja sitä verotetaan rahoja nostaessa.Nostoissa aina katsotaan koko tilin tuoton ja kokonaisarvon suhde. Eli sun esimerkissäsi tuottoa on 10k, kokonaisarvo on 30k. Eli 1/3 nostettavasta rahasta katsotaan verotettavaksi tuotoksi. Eli 3333e on verotettavaa. Järjestyksillä ei ole mitään väliä. Aina lasketaan se tilin tuoton osuus ja sillä kerrotaan nostettava summa. Se on verotettavaa tuloa.
Aika uskomatonta, jos(kun?) wells fargo pystyy noin paljon heiluttamaan kurssia.
Kyllä, nostohetkellä pääomaa on 50 000 ja nykyarvo on 50 000 => voittoa 0 => vero 0Kuvitteellinen skenaario (nehän niitä parhaita):
Laitat OST:lle vaikkapa nyt tuon 50.000 euroa ja ostat tottakai koko rahalla osaketta ACME.
Yhtiönpä kurssi nousee vaikkapa 100.000 euroon eli OST:n arvona on 100.000 euroa. Sittenpä ACME päättääkin jakaa 50.000 euroa osinkona ja kas - irtoamispäivän jälkeen yhtiön kurssi tipahtaa tuohon 50.000 euroon. Irtoamispäivän ja osingon varsinaisen maksupäivän välille jääkin sitten vaikka kokonainen kuukausi.
Myyt ACME:n (ennen osingon varsinaista maksupäivää) ja OST:llä on 50.000 euroa, jonka nostat OST:ltä ulos. Saatko tuon 50.000 euroa ns. puhtaana käteen? OST:lle kilahtaa sitten kuukauden kuluttua osinkona 50.000 euroa, joka ei olekaan sitten enää oikein verottomasti tililtä ulos nostettavissa, mutta tuon 50.000 euroa olet periaatteessa saanut ilman veroja takaisin käyttöön. Meneekö noin? Itse ainakin kuvittelen, että menee, koska irtoamispäivän ja maksupäivien välillä voi joskus olla jopa lähes vuodenkin päivät.
Shares of Nvidia Corp. are on track for their largest single-day percentage gain in nearly 19 months as optimism builds for the company’s annual GTC developer conference that could highlight opportunities within the hot “metaverse” theme.
Olisiko jotain ARM-ostokseen liittyvää juttua vuotanyt ulos…?Historiallinen kurssinousu nvidialta. Vaikea tajuta tuollaisia nousuprosentteja ilman mitään supermerkittäviä uutisia. Lieköhän siellä shorttaajillakin kakka housuissa ja ostavat pää märkänä osakkeita takaisin?
Mikä meni pieleen ARM:n kanssa... En ymmärrä, miksi he vetävät ...
Talletussuojan verran ainakin saanee miinus valuuttariski (Norjan ja Ruotsin kruunut), mutta siinä voi tosiaan mennä aikaa.mutta saatko rahasi jostian norskista tai sveasta pihalle. Tuskin heti, ehkä joskus... Eihän noilla lafkoilla mitään rahaa sisällä ole vaan kaikki on kierrossa ja jos tämä velkahärdelli kaatuu niin eipä ne niitä sun rahojasi mistään sillä hetkellä saa.
Käteinen on tässä tilanteessa se huonoin vaihtoehto. Sehän se eniten menettää ostovoimaansa, silloinkin vaikka sitä romahdusta ei tulisikaan. Ei tuolta tulevalta rysähdykseltä varmaan oikein millään keinolla voi olla varmasti turvassa. Arvometallit ehkä korkeintaan, kulta on viimeiset 10 000 vuotta säilyttänyt arvonsa ja ei ole mitään syytä miksi se ei tekisi samaa jatkossakin.Edellisellä sivulla oli vaihteeksi rommauksesta puhe. Sanotaan, että käteinen on kuningas, mutta se rommaus mikä nykyisen kaataisi niin silloin menee pankkeja ja valtioita nurin. Aivan 100% varma, että sijoituslainaa et saa, mutta saatko rahasi jostian norskista tai sveasta pihalle. Tuskin heti, ehkä joskus... Eihän noilla lafkoilla mitään rahaa sisällä ole vaan kaikki on kierrossa ja jos tämä velkahärdelli kaatuu niin eipä ne niitä sun rahojasi mistään sillä hetkellä saa.
Tästä pohjaan vaan sitä, että jos haluaa varautua niin olisiko sittenkin järkevämpää pitää rahat eri omaisuusluokissa ennemmin kuin suurta käteispainoa?
Et varmaankaan tarkoita kultaa maksuvälineenä, mutta...Arvometallit ehkä korkeintaan, kulta on viimeiset 10 000 vuotta säilyttänyt arvonsa ja ei ole mitään syytä miksi se ei tekisi samaa jatkossakin.
Joo, ei kulta toki maksuvälineenä ole kovin hyvä, sen takiahan alunperin on keksittiin kolikot ja setelit ettei tarvinnut sitä fyysistä kultaa kantaa mukana. Mutta jos sen kultaharkon vaihdat siihen kätevämpään maksuvälineeseen mikä sillä hetkellä on käytössä niin viimeiset 10 000 vuotta olet saanut suurinpiirtein saman verran ostovoimaa ja ei ole mitään syytä miksei tämä pätisi myös tulevaisuudessa.Et varmaankaan tarkoita kultaa maksuvälineenä, mutta...Kulta lienee suhteellisen hankala vaihdon väline käytännössä jos tulee oikein huono tilanne ja käteisraha menettää arvonsa. Jos menet kauppaan kilon harkon kanssa josta kassa vuolee lastuja maksua varten niin tuskin montakaan kauppareissua tarvitsee tehdä ennen kuin joku isompi ja ilkeämpi ottaa sen harkon. Gramman, parin kolikot/harkot on taas suhteessa kalliita hankkia eikä kaikilla ole välineitä tehdä sellaisia itse kun tilanne tulee päälle.
Edellisellä sivulla oli vaihteeksi rommauksesta puhe. Sanotaan, että käteinen on kuningas, mutta se rommaus mikä nykyisen kaataisi niin silloin menee pankkeja ja valtioita nurin. Aivan 100% varma, että sijoituslainaa et saa, mutta saatko rahasi jostian norskista tai sveasta pihalle. Tuskin heti, ehkä joskus... Eihän noilla lafkoilla mitään rahaa sisällä ole vaan kaikki on kierrossa ja jos tämä velkahärdelli kaatuu niin eipä ne niitä sun rahojasi mistään sillä hetkellä saa.
Tästä pohjaan vaan sitä, että jos haluaa varautua niin olisiko sittenkin järkevämpää pitää rahat eri omaisuusluokissa ennemmin kuin suurta käteispainoa?
Itse olen aika lamaantunut sen suhteen, mikä nyt olisi järkevää.
Vähän sama täällä, oikeata ratkaisua ei ole. Itse olen jatkanut samalla strategialla kuten ennenkin. Hieman lisää arvoyhtiöitä, joiden bisnes ei todennäköisesti lopu vaikka mitä tapahtuisi, ja lisää sijoituksia arvometalliyhtiöihin ja arvometalleihin ja jokeriksi kryptoja.Itse olen aika lamaantunut sen suhteen, mikä nyt olisi järkevää.
Eli jos et ole tehnyt yhtään voittoa osakesäästötilillä voit nostaa veroseuraamuksitta sen 10 000, mutta jos olet vaikka aiemmilla sijoituksilla ost:llä tehnyt voittoa ja laitat 10000 sisään niin nostaessasi se katsotaan voittojen ja pääoman suhteessa nostetuksi ja vero menee voiton osuudesta. Silloinkin vaikka voitto olisi vielä laskennallista ja kiinni osakkeissa.Osakesäästötilistä vielä..
Jos tuupaan sinne vaikka 10k niin saanko nostaa "omani" ilman veroja takaisin? Eli jos laitan sinne 10k ja en tee yhtäkään kauppaa ja haluan sen 10k takaisin niin enkai siitä maksa veroa? Onko se vero vain sen sijoitetun pääoman YLITTÄVÄSTÄ osasta, eli 10k nostosta en maksa veroa mutta sen jälkeen jokaisesta sentistä minkä ulos nappaan menee veroa? Vai kuinka se menee?
Riippunee mistä rommaus johtuu. USA:n velkakirjojen arvo voi olla heikkoa, mikäli yksi syy rommiin on horjuva usko dollariin, jota painetaan koneet punaisina.Rommatessa toiminee edelleenkin parhaiten vanhat tutut: Kulta ja USA:n velkakirjat. Itsellä tällä hetkellä tosi pieni kultapossa, eikä lainkaan noita us treasureja, koska en odota suurta rommausta. Ihme kuitenkin, jos ei taas jonkinlaista dippiä kohta nähdä, kun on noustu niin nopsaan.
Helsinki näyttää omaan silmään jopa houkuttelevimmalle indeksille tällä hetkellä ja ajattelin ostella tuota tuossa seuraavassa dipissä. Tänään keventelin vähän osakepainoa USA päässä. Tammikuussa saakin tilitellä etukäteen verottajalle kivasti eurojaSuurimmalle osalle ja ehkei pitkässä juoksussa allekirjoittaneellekaan tosiaan tällainen kikkailu kannata, kun ei huippuammattilaisetkaan siinä keskimäärin onnistu. Siksi ei pitäisi antaa rommailun pelon vaikuttaa koskaan omaan sijoitussuunnitelmaan.
Tietääkseni voitto lasketaan myydessässi. Eli jos laitat 10 000 € osakesäästötilille ja ostat osakkeita sillä summalla. Niiden arvo nousee 50% ja laitat toiset 10 000 € tilille ja nostat ne viikon päästä pois et maksa veroa, ellet ole myynyt osakkeita.Esim olet aiemmin laittanut 10 000 ja se on noussut 14000 ja laitat 10000 sisään. Sitten haluaisit nostaa 10000 pois, menee veroa osuudesta 4000/24000*10000) Näin ainakin itse olen asian ymmärtänyt
Tietääkseni voitto lasketaan myydessässi. Eli jos laitat 10 000 € osakesäästötilille ja ostat osakkeita sillä summalla. Niiden arvo nousee 50% ja laitat toiset 10 000 € tilille ja nostat ne viikon päästä pois et maksa veroa, ellet ole myynyt osakkeita.
Jos olet myynyt ja olet laittanut sen uudestaan osakkeisiin, ennenkuin olet laittanut lisää rahaa tilille tällöin ehkä menee verot nostaessasi rahat, mutta en ole varma.
Mielestäni ei saisi mennä vielä veroja.
Kiitos korjauksesta.Kyllä tuo verotus iskee heti siinä vaiheessa, kun tililtä nostetaan rahoja.
Eli käytännössä: jos osakkeiden (ja tilillä olevan käteisen) käypä arvo on plussalla suhteessa sisään laitettuun pääomaan, niin nostosta tulee veroseuraamuksia. Huomasin tämän itse, kun osallistuin osakesäästötilin kautta listautumisantiin, ja olisin halunnut nostaa tililtä listautumisen jälkeen pois vain "ylimääräiset" rahat (eli ne, joilla en saanut mitään merkittyä, kun ei tuo oma merkintä toteutunut 100%). Listattu yritys oli luokkaa 10% plussalla, kun tein noston, joten verottaja otti osansa. Muita omistuksia minulla ei tuolloin osakesäästötilillä edes ollut.
Lisätietoja löytyy verottajan sivuilta, esim. Osakesäästötili
Kiitos korjauksesta.
Tuon verottajan sivun olen lukenut eikä siinä puhuta mitään muuta kuin osakkeiden myynninin yhteydessä tehtävästä nostosta. Huono ohje tuolla verottajan sivulla. Sen ohjeen ja maalaisjärjen yhdistelmän perusteella olin saaanut kuvaamani käsityksen.
Joo, ei kulta toki maksuvälineenä ole kovin hyvä, sen takiahan alunperin on keksittiin kolikot ja setelit ettei tarvinnut sitä fyysistä kultaa kantaa mukana. Mutta jos sen kultaharkon vaihdat siihen kätevämpään maksuvälineeseen mikä sillä hetkellä on käytössä niin viimeiset 10 000 vuotta olet saanut suurinpiirtein saman verran ostovoimaa ja ei ole mitään syytä miksei tämä pätisi myös tulevaisuudessa.
Tätä lähdin hakemaan. En muistanut oikeita hakusanoja millä googlata. Kiitos paljon.Jos sinulla ei ole muita myyntejä vuoden aikana, jolloin myynnit jäävät alle 1000€:n, ei voitosta joudu maksamaan veroa.
Juu, dollari ja us velkakirjat toimii hyvin deflatorisessa rommauksessa (esim. 2008 finanssikriisin kaltainen). Stagflatorisessa rommissa taas ei niin hyvin - stagflaatio olisikin se skenaario missä kulta loistaisi. Inflaatiosuojatut velkakirjat (TIPS) voisi toimia silloin myös ihan ok.Riippunee mistä rommaus johtuu. USA:n velkakirjojen arvo voi olla heikkoa, mikäli yksi syy rommiin on horjuva usko dollariin, jota painetaan koneet punaisina.
Kieltämättä ostamisen kannalta on nyt jo "myöhässä". Sen takia arvo on nyt nousussa kun jengi on jo varautumassa tulevaan ostamalla. Tuo kullan arvo käppyrä vastaa aika hyvin sitä millainen mielikuva markkinoilla on maailmasta ja kuten kuvasta näkyy niin pelko on korkealla ja kasvussa.Tutkin hieman millainen kullan historia on inflaatiokorjattuna. Ei näytä erityisen hyvältä sen(kään) tilanne tällä hetkellä ostamisen kannalta. Kuvassa kullan hinta logaritmisella asteikolla 1700-luvulta lähtien nykyisin käytetyllä Usan CPI (consumer price index) korjattuna. Kulta teki huiput 1980 hintaan $3045, oltuaan ensin laskutrendissä kepeät 300 vuotta. Huippujen jälkeen se kuvan perusteella otti hieman takapakkia 20 vuotta ja ~87%. Edellinen huippu oli kymmenisen vuotta sitten ja senkin jälkeen lasketeltiin aika paljon ja pitkään. Nyt ollaan taas aika korkealla, eli kallista on kultakin eikä se hirveän vakaa käppyröiden valossa ole. Toki paljon käteistä parempi, jonka suunta on aina ja ainoastaan alas. Jos haluaa ottaa positiivisemman näkökulman, niin kulta on viimeiset 50 vuotta ollut karkeasti nousutrendissä ja pitää arvonsa ajan yli ainakin kun tarpeeksi pitkään jaksaa positiota hautoa.
![]()
Just eilen jenkit hyväksyi uuden 1,2 biljoonan dollarin infrapaketin.Tuo valuutan painaminen taas sitten on vähän monimutkaisempi asia. Kyllä joo koronan aikana pistettiin rahaa liikkeelle koronashekkien ja muiden tukien muodossa, mutta ne on nyt hiipumaan päin.
Kieltämättä ostamisen kannalta on nyt jo "myöhässä". Sen takia arvo on nyt nousussa kun jengi on jo varautumassa tulevaan ostamalla. Tuo kullan arvo käppyrä vastaa aika hyvin sitä millainen mielikuva markkinoilla on maailmasta ja kuten kuvasta näkyy niin pelko on korkealla ja kasvussa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.