Jep, Volkkarin kohdallahan se maksoi hedgeille 30 Miljardia, ei suurta vaikutusta. Hedge funds lose $30 billion on VW infinity squeeze - MOX ReportsAlkaa vain tuo riski olla keskikokoisen valtion vuosibudjetin luokkaa jo tässä 300usd kohdalla.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Jep, Volkkarin kohdallahan se maksoi hedgeille 30 Miljardia, ei suurta vaikutusta. Hedge funds lose $30 billion on VW infinity squeeze - MOX ReportsAlkaa vain tuo riski olla keskikokoisen valtion vuosibudjetin luokkaa jo tässä 300usd kohdalla.
Ja teslan osalta maksoi shorttaajille 40 Miljardia Tesla short sellers lost $40 billion in 2020. Elon Musk made more than triple thatJep, Volkkarin kohdallahan se maksoi hedgeille 30 Miljardia, ei suurta vaikutusta. Hedge funds lose $30 billion on VW infinity squeeze - MOX Reports
Kyllä se on todennäköistä että tässä sirkuksessa tahtipuikko on jollakulla muulla kuin retail sijoittajilla.
![]()
Hedge fund Melvin Capital has closed GameStop position: spokesman
Hedge fund Melvin Capital Management, which had suffered heavy losses by betting against video game retailer GameStop, has closed out the position and repositioned the portfolio, a spokesman for the firm said on Wednesday.www.google.fi
Ja jossain tartuttiin siihen, että sanamuoto oli yksikössä. A position. Eli käytännössä yhden shortatun osakkeen lunastaminen.Tuolle melvinin sulkemiselle ei liene mitään muuta lähdettä kuin niiden oma statementti aiheesta.
Ja jossain tartuttiin siihen, että sanamuoto oli yksikössä. A position. Eli käytännössä yhden shortatun osakkeen lunastaminen.
Jännä kosto, kun se kuitenkin rikastuttaa minua entisestään.Suomalaisissa medioissakin enemmän ja enemmän tullut mediahuomiota.
Analyysi: Nokiaa ja osakemarkkinoita ravistelleen ilmiön taustalla on nettiväen erikoinen kosto rikkaille
Jännä kosto, kun se kuitenkin rikastuttaa minua entisestään.![]()
Ei niillä ollut lainattuja osake shortteja alunperinkään vaan optioita SEClle ilmoitettujen tietojen mukaan. On niitä muitakin shortaajia toki.
Joten eipä tuollaisille kovin ohraisesti käy. Optiot vain raukeavat arvottomina.
Taitaapi nuo amerikkalaiset putit vaan olla sellaisia, että erääntyessä pitää antaa tuo shares equivalent määrä osakkeita market makerille.
Mitäs tässä sitten tapahtuu jos Melvin Capitalilla loppuu rahat ja menee konkurssiin?
Melvin Capital on lainannut shortatut osakkeet toimijalta X. Kenen hallinnassa osake on, jos Melvin Capital kippaa?
Totta kai on. Kyllä Wall-Streetillä ollaan hereillä kun jotain poikkeuksellista tapahtuu, niin hyeenalauma isojen kassojen kanssa tulee paikalle.Kyllä se on todennäköistä että tässä sirkuksessa tahtipuikko on jollakulla muulla kuin retail sijoittajilla.
Onpas optio, ja noin käy jos _MYYT_ sen option. Ostamalla optiota toimii kuten sanot, mutta myymällä (siis siten että sun optiopossa menee pakkaselle) toisin, tällöin sinusta tulee "markkinantekijä".Tuote, joka toimii noin, ei ole optio.
Optio on nimensä mukaisesti johdannainen, joka antaa oikeuden muttei pakkoa lunastaa siihen liitännäisiä arvopapereita ennalta määritellyllä hinnalla. Tuossa tapauksessa siis ei käy mitään muuta kuin se, että osakkeen raketoidessa option arvo laskee. Jos osakkeen hinta ei ole option eräpäivään mennessä toivotulla tasolla, se yksinkertaisesti on vain arvoton ja option ostaja menettää alkupääomansa.
Onpas optio, ja noin käy jos _MYYT_ sen option. Ostamalla optiota toimii kuten sanot, mutta myymällä (siis siten että sun optiopossa menee pakkaselle) toisin.
Myyt put option 20$ strikella -> saat preemion X*100kpl -> jos osake menee nolliin niin joudut maksamaan 20*100kpl eli 2000 -> tappiosi rajautuu strikehintaan josta saamasi preemio pois eli (20-x)*100kpl
Myyt call option 20$ strikellä -> saat preemion X*100kpl -> jos osake nousee äärettömyyksiin niin joudut maksamaan (ääretön-(20-x))=*100kpl -> tappiollasi ei ole rajaa
Ostat put option 20$ strikella -> maksat preemion X*100kpl -> jos osake laskee nolliin niin teet voittoa (20-x) *100kpl -> tappiosi rajautuu preemioon, voitto max (20-x)*100kpl
Ostat call option 20$ strikelle -> maksat preemion X*100kpl -> jos osake nousee yli 20+X niin teet voittoa (nykyhinta-(20+x))*100kpl -> tappiosi rajautuu preemioon, voitto max "rajaton"
Eivät toimineet vai et asettanut niitä oikein?Hiphei Nordnetillä ei taas stop lossit toimineet...![]()
Paljonkohan tällä Suomen päivätreidaus"gurulla" on tulossa takkiin tämän Gamestopin kanssa.
Miksi twiittaa tollasta päivän vanhaa cnbc uutista millä ei silloinkaan ollut juuri mitään vaikutusta kurssiin. Heikkoa...
Olikos täällä ketään mukana GME:n holdauksessa? Mietin jos hommaisi pienen arpalipun vielä tästä, vaikka auttamattomastihan sijoituksen suhteen ollaan myöhässä. Toisaalta jos tuo shorttien määrä pitää kutinsa, niin varsinaista short squeezea ei ole vielä edes nähty.
Eivät toimineet vai et asettanut niitä oikein?
Itse olen miettinyt tuon GME shorttaamista, koska tuo kuplahinta tulee alas jossain vaiheessa, mutta ei pää kestä tuollaista riskiä jos se meneekin ylöspäin edelleen se hinta ja joudun sulkemaan position valtavilla tappioilla.
Oli se twiittikin päivän vanha. 18h sitten twiittasi, että vivutettu shorttisalkku +200% päivässä. Vieläköhän on plussalla.
Aktivointikurssi on kurssi, millä stoploss aktivoituu. Kurssi on kurssi, millä yrität myydä osakkeita.Noilla kriteereillä laitoin äsken Nokialle hintaan 4,8€ kurssin ollessa 4,88€ ja se meni siitä "läpi" ilman että stop loss aktivoitui.
Ehkä minä olen vain vanha kyynikko. Ne jotka tuota GME:ta tunkkaa aattellisista syistä saanevaa turskaa kunnolla. Loppujen lopuksihan tuo on ihan wanha pyramidihuijaus, jossa viimeiset osallistujat maksaa viulut. Aikaisin mukaan tulleiden kannattaa rekrytä uutta lihaa sisään. Rekrykanava on vain vähän paljon tehokas internetin aikana ja tyhmyys tiivistyy joukossa. Opportunistit, jotka ovat avoimin silmin mukana toki eivät ole tyhmiä ja ottavat tästä voitot. Toki kannattaa esittää tyhmää/aatteellista, kun sillä keinoin saa rekryttyä lisää porukkaa sisään.
Sekä AMC, Nokia, BlackBerry ja NAKD (kaiketi).Huhujen mukaan Robinhoodissa olisi estetty Gamestopin osakkeiden ja optioiden osto täysin.
Raha ei katoa mihinkään vaan aina joku voittaa ja joku häviää. Esim. Subprime kriisissä kun asuntoluotottajat ja pankit hävisivät kymmeniä miljardeja euroja joku sai täsmälleen saman summan rahaa itselleen. Eniten tässä naurattaa se, että nyt voittajien joukossa näyttää olevan suuri joukko piensijoittajia eikä rikkaat sijoitusyhtiöt. Sama pätee tähän game stop vivutukseen joku aina saa ne rahat jotka noi rahastot kirjaavat tappioiksi eli sen 5 miljardia.
Tätä draamaa on nautittavaa seurata ei helvede kun olisi kiva ollut olla kärpäsenä katossa kun noiden isojen rahastojen analyytikot huomaavat shortti position 50 miljoonaa tappiolla, hetken päästä 100 miljoonaa tappiolla ja hetken päästä 500 miljoonaa tappiolla. Hetken päästä miljardin tappiolla. Lopulta positio on pari miljardia tappiolla ja analyytikko joutuu sulkemaan position näppäimistöltään ja realisoimaan miljardien tappiot.![]()
Huhujen mukaan Robinhoodissa olisi estetty Gamestopin osakkeiden ja optioiden osto täysin.
![]()
Robinhood faces 'multiple suits' for halting GameStop and AMC ‘Reddit' trading
ROBINHOOD is facing ‘multiple lawsuits’ for blocking GameStop and AMC “Reddit rally” trading as companies’ shares plummet. A pair of federal lawsuits were filed on Thu…www.thesun.co.uk
..jonka jälkeen too big to fail ja valtio ja pankit pelastaa.Raha ei katoa mihinkään vaan aina joku voittaa ja joku häviää. Esim. Subprime kriisissä kun asuntoluotottajat ja pankit hävisivät kymmeniä miljardeja euroja joku sai täsmälleen saman summan rahaa itselleen. Eniten tässä naurattaa se, että nyt voittajien joukossa näyttää olevan suuri joukko piensijoittajia eikä rikkaat sijoitusyhtiöt. Sama pätee tähän game stop vivutukseen joku aina saa ne rahat jotka noi rahastot kirjaavat tappioiksi eli sen 5 miljardia.
Tätä draamaa on nautittavaa seurata ei helvede kun olisi kiva ollut olla kärpäsenä katossa kun noiden isojen rahastojen analyytikot huomaavat shortti position 50 miljoonaa tappiolla, hetken päästä 100 miljoonaa tappiolla ja hetken päästä 500 miljoonaa tappiolla. Hetken päästä miljardin tappiolla. Lopulta positio on pari miljardia tappiolla ja analyytikko joutuu sulkemaan position näppäimistöltään ja realisoimaan miljardien tappiot.![]()
Äh, ikiaikainen "emmehän me, mehän vainMutta hetkinen... Miksi tämä tilanne aiheuttaisi yhtäkkiä yksityishenkilöiden johdannaissääntelyä? Eihän tällä kohulla ole mitään tekemistä sen kanssa. Hedge-rahastothan tässä ovat johdannais- ja lyhyeksi myyntipelillään pulassa. Yksityishenkilöt ovat kaiketi vain massoittain vain suoraan ostaneet paskojen firmojen osakkeita.
"-puolustus.
Mutta hetkinen... Miksi tämä tilanne aiheuttaisi yhtäkkiä yksityishenkilöiden johdannaissääntelyä? Eihän tällä kohulla ole mitään tekemistä sen kanssa. Hedge-rahastothan tässä ovat johdannais- ja lyhyeksi myyntipelillään pulassa. Yksityishenkilöt ovat kaiketi vain massoittain vain suoraan ostaneet paskojen firmojen osakkeita.
Vanhan sanonnan mukaan "Nokia pettää aina!". Eihän kaikki kuulennot aina ole onnistuneet.Nokia lähes kahdeksan prosentin laskussa.![]()
Hauskaa tässä on, että isoimmat sääntelyä ja SECiä vastustavat tahot ovat itse huutamassa SECiä apuun ja sääntelyn perään koko viikon nyt.Kun upporikkaat rahastot voittavat oli se "markkinoiden näkymättömän käden ansiota". Kun piensijoittajat reddit foorumilta voittavat "on se manipulointia, joka pitää estää kaikin keinoin". Tulee eittämättä mieleen, että redditin piesijoittajat eivät ole lahjoneet valvovia viranomaisia tarpeeksi avokätisesti toisin kuin nuo rahastot. En tiedä pitääkö tämä paikkansa, mutta tälläisiä ajatuksia herää kun upporikkaiden rahastojen tappiot herättävät noin paljon huolta valvojien keskuudessa.
Tulee heti mieleen, että onkohan isot rahastot, jotka ovat short ansassa Game Stopin osakkeella lahjoneet Robinhoodin omistavan firman estämään Gamestop kauppa voidakseen rajoittaa tappioitaan. Mitään muuta syytä en näe sille, että kaupankäyti appi estää täysin laillista kaupankäytiä.
Kun upporikkaat rahastot voittavat oli se "markkinoiden näkymättömän käden ansiota". Kun piensijoittajat reddit foorumilta voittavat "on se manipulointia, joka pitää estää kaikin keinoin". Tulee eittämättä mieleen, että redditin piesijoittajat eivät ole lahjoneet valvovia viranomaisia tarpeeksi avokätisesti toisin kuin nuo rahastot. En tiedä pitääkö tämä paikkansa, mutta tälläisiä ajatuksia herää kun upporikkaiden rahastojen tappiot herättävät noin paljon huolta valvojien keskuudessa.
![]()
r/wallstreetbets - Robinhood will not let new options or shares be bought apparently. This is market manipulation lol
139,608 votes and 15,499 comments so far on Redditwww.reddit.com
Mielenkiintoista menoa kieltämättä, mihin pykälään tämä ostojen rajoittaminen oikein perustuu? Rajoittamisen motiivit sensijaan ovat aivan selviä.

Robinhoodin johtoporras itse mukana ilmeisesti Citadelissa, joka taas linkittyy Melviniin. Robinhoodin applikaatio pommitetaan nyt 1 tähden arvosteluilla.
![]()
Ei taida ymmärtää minkälaisen voiman kanssa nämä firmat pelleilevät nyt.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.