Käytännössä tuulettuvalla alapohjalla kyseessä on harvoin valesokkeli. Valesokkeli meinaa siis sitä, että sulla on näennäisesti talon ulkopuolella sokkelia esim tiiliverhouksen alla, mutta lattiataso onkin sitten maanpinnassa, jolloin osa rakenteista esim seinien runkotolppien osalta lähteekin alapohjalaatan alapuolelta eli maantason alapuolelta, jolloin sokkelin kosteusvaihtelut vaurioittaa herkästi noita orgaanisia materiaaleja ja tulee näitä homeongelmia. Tuo on tyypillisesti yhdistettynä salaojien puutteeseen.
Vaikka teillä siellä salaojaputket olisivat niin jos sulla ei oo seinän vierustalla mitään vettä läpäisevää soratäyttöä niin se salaojaputki on käytännössä lähes yhtä tyhjän kanssa, koska se maa sitä seinää vasten on kostea enemmän tai vähemmän kokoajan. Tällöin se kastelee sokkelia, jota pitkin kosteus voi nousta kapillaarisesti.
Et nyt suoranaisesti kertonut millaista sokkelivauriota on esiintynyt, että onko joku rappaus korkannut ja on kopoa vai mikä tilanne, mutta varmaan kannattaa kääntyä jonkun ammattilaisen puoleen sen sijaan, että diagnosoi tilannettä jollain nettifoorumilla etenkin jos ei selkeästi tiedä rakenteista sen tarkemmin mitään.