Pyöräily

Hallitus näköjään on poistamassa polkupyöräedun. Kuinkakohan moni noista palveluntarjoajista menee konkkaan ja mitä tapahtuu nykyisille sopimuksille? :D
 
Hallitus näköjään on poistamassa polkupyöräedun. Kuinkakohan moni noista palveluntarjoajista menee konkkaan ja mitä tapahtuu nykyisille sopimuksille? :D
Siitä spekuloinnit menossa jo aiheen ketjussa.

 
Jotkut ovat saaneet itsekseen laskeutuvan satulaputken kuriin hiuslakalla. Ehkä se toimisi tässäkin tapauksessa?
Aika rajulta kuulostaa, tiedän et hiuslakkaa on käytetty tuppien kiinnitykseen, ettei lähde pyörimään tangossa, mutta nykyisten lukkotuppien myötä tuotakaan ei tarvita enää.

Itsellä oli samaa ongelmaa maasturissa jonka ostin käytettynä, että ohjainlaakeri löystyi helposti. En keksinyt muuta kuin, että tuo irtokuulakehällä oleva ohjainlaakeri on päässyt löystymään ja hakannut kuppeja väljäksi ja/tai kuulat kuluneet, niin että kupin pohja on väljä ja pienikin väljyys vaikuttaa heti tuohon laakerin tuntumaan. Korjaantuu uudella ohjainlaakerilla. Ongelma voi olla myöskin, ettei stemmi purista tasaisesti kaulaputkea ja pääsee luistamaan, sen lisäksi että tuo expanderi luistaa tuolla kaulaputkessa kiristäessä. Jos tuon ohjainlaakerin saa säätöön ja stemmin pultit kiinni, niin tuolla expanderilla ja top capilla ei sitten ole mitään virkaa, eikä pitäisi siis vaikuttaa asiaan. Tästä voisi siis päätellä, että stemmi luistaa, eikä niinkään tuo expanderi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 463
Viestejä
4 744 815
Jäsenet
77 325
Uusin jäsen
Kaizen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom