Valitettavasti b-stockin myyminen uusina tuotteina asiakkaille jatkuu edelleen.
Reilua olisi ilmoittaa tästä asiakkaalle avoimesti ja rehellisesti, ei niin että pakkosyötetään toisten palautuksia uusina toisille.
Tässä uutena tilattu tuote:
Reitittimen käyttöönoton jälkeen aikamoinen ihmetys kun hallinta olikin täynnä laitteita, joille tehty staattinen määritys:
Otin yhteyttä reititinvalmistajan tukeen varmistaakseni, ettei kyseessä olisi heidän firmwaren testilaitteita tms.
Sieltä tuli vastaus, että ei ole, olette saaneet käytetyn laitteen ja ottakaa yhteyttä jälleenmyyjään. Reitittimessä oli myös hitausongelmia eli nopeudet tippuivat päälläolon jälkeen 500Mbps alle 20 Mbps.
Otin sitten yhteyttä ProShopiin, tein reklamaation, pakkasin ja palautin tuotteen.
Seuraava yllätys odotti sitten kohta sähköpostissa.
Kuten alkuperäisestä ylhäällä olevasta tuotekuvauksesta näkyy, kyseessä piti olla uusi tuote koska käytetyt demotuotteet ProShop merkitsee usein *DEMO* tekstillä.
Sähköpostissa oli hyvityslasku ja hyvityslasku tulostaakin
enemmän kuin ensimmäisen rivin asiakkaalle, katsokaapas tätä:
Siellähän se ** DEMOTUOTE ** nyt lukeekin selkeästi alemmalla rivillä. (Ja lukee myös ekalla rivillä)
En mä mitään demotuotetta tilannut vaan uuden tuotteen! Ja kuten ylläolevasta kuvasta huomaa, tuotekoodin perässä ei ole "d" kuten sivujen demotuotteissa eli tämän piti olla 100% uusi, avaamaton, käyttämätön tuote. Onko nyt järjestelmät sekaisin sisäisesti... ?
B-stock tuotteiden myynti ja ajatus on miljoona kertaa parempi kuin Amazonilla, joka vuosittain tuhoaa jätteenä tuotteita. Ja asiakas voi tarvittaessa säästää hyvinkin.
Mutta käytettyjen tuotteiden myynti uutena asiakkaille
EI ole okei.