Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Kyllä. pizzakivi oli ylätasolla noin 10 cm päässä vastuksista ja laitoin uuninluukun väliin pienen metallipalikan että uuninluukku oli hieman rakosellaan, näin grillivastus pysyy hieman pidempään päällä kun uunin ilma ei kuumene niin nopeasti.Piditkö grillivastuksen koko paiston ajan päällä? Ylätasolla?
Normaalisti en laita pizzaan ananasta, mutta ajattelin että se tasapainottaisi kallista 2,50€ (riittää kahteen pizzaan) Hungry Chefin tulista pizzakastiketta. Odotin että siinä olisi ollut ihan pieni ripauspotkua, mutta se paljastui vieläkin surkeammaksi. Tulisuuden kestoni ei ole kova ja esim. makarooniin laitan Scrirachaa vain tippoja sinne tänne ketsupin kaveriksi. Tyttökaveri ei syö "tulista" ruokaa koskaan ja hänkään ei maistanut yhtään mitään. Tulisuuden puutteen ja yleisen mauttomuuden lisäksi kastike oli aivan liian märkää, ja kun kaadoin loppupurkin toiselle pizzalle siinä oli selvästi vettä! En ole ennen moista huomannut minkään pizzakastikkeen kohdalla.

Toisen pussin olen nyt avannut ja nämä oikeasti kohoavat muuttamatta mitään muutoin. Onkohan sitten oikeasti ollut joku vika erässä?Huoneenlämmössä nelisen tuntia kohotellut ja paisuu kuin pullataikina.
Kauanko olet kohottanut ja missä? Nuo omat ainakin kohoaa reilusti, melkein jopa liikaa, kun vaan malttaa.
Itsekkin nyt kaikki tosta mun ekasta pussista olen paistanut ja kokeilin eri tavoilla mutta eivät nousseet tippaakaan millään tavalla, eli itsekkin epäilen että olis voinu olla huono erä.Toisen pussin olen nyt avannut ja nämä oikeasti kohoavat muuttamatta mitään muutoin. Onkohan sitten oikeasti ollut joku vika erässä?
Heh, justiinsa pistin pitsan uuniin, nyt siis mikrossa lämmitin sen taikinan suoraan pakkasesta ja paisui silti kuin pullataikina, eli todennäköisesti toi edellinen pussi vain ei toiminutItsekkin nyt kaikki tosta mun ekasta pussista olen paistanut ja kokeilin eri tavoilla mutta eivät nousseet tippaakaan millään tavalla, eli itsekkin epäilen että olis voinu olla huono erä.
Maultaan oli kyllä hyviä silti mut tosi pieniksi jäi pizzat eikä kauheasti ilmakuplia puskenut.
Sokeria, mutta ei suolaa?Tomaattipyrepurkki, vettä, oliiviöljyä, sokeria, mustapippuria, basilikaa, oreganoa, chiliä ja pikku loraus ketsuppia tavallisessa juomalasissa sekaisin. Noin saa lasillisen hyvää pikasoossia pizzalle, eikä tule vetistä jos ei liikaa vettä lisää.
Sokeria, mutta ei suolaa?
Pyrehän on melkoisen makeaa, siinä on kuudesosa sokeria jo valmiiksi ja suolaa sitä makeutta taittamassa alle sadasosa. Ketsuppi vieläkin makeampaa, siitä on yleensä lähes neljännes pelkkää sokeria, vaikka siitä vähän suolat ja etikka suurinta makeutta taittaakin. Mutta noh, jokainen makunsa mukaan. Itse en kyllä sokeria enää tuohon lisäisi vaan nimenomaan suolaa ja happoa niitä tomaatin mukana väistämättä tulevia sokereita taittamaan. Toki jos kerrostelee paljon suolaisia täytteitä päälle niin meneehän se silläkin. Pyre ilman happoja maistuu kuitenkin helposti vähän tunkkaiselta.Itseasiassa en ole kokenut tarpeelliseksi, ketsupista tulee toki vähän suolaa. Muuten pizzan suola pohjassa juustossa ja täytteissä. Sokeri "taittaa" pyreen happamuuden kun sitä ei kypsennellä.
Ainesosat
Tomaattipyree (vastaa 430g tuoreita tomaatteja per 100g tuotetta), suola, säilöntäaine (kaliumsorbaatti).
Eihän pyreessä ole lisättyä sokeria??
Vetisyydestäkin pääsee eroon ostamalla säilyketomaatteja ja valuttamalla ylimääräinen neste pois läviköllä ennen murskausta.Oikea keinohan on tehdä se kastike tomaattimurskasta tai tomaateista, mutta siitä tulee kyllä niin vetistä, että täytyy todella nopeasti täyttää pizza jos meinaa ettei pohja vety läpi ja lätty jumahda lapiolle. Ainakin meillä on toiminut tuo kerettiläinen soossi jo vuosikaudet, eikä tuo juuri eroa pizzerioiden käyttämästä soossista. Resepti saatu pizzoja aikaan työkseen vääntäneeltä tyypiltä.
Itse tein juuri viikonloppuna samalla reseptillä tomaattikastikkeen pizzaan, erotuksena että murskasin tomaatit kädelä puristelemalla nii ei mene ihan niin tasaiseksi.Pizzan päälle olen tehnyt san marzano purkkitomaateista, suolasta ja tuoreesta basilikasta kastikkeen. Sauvasekoittimella pyörättänyt sileäksi. Ei paljon helpommaksi voi enää mennä. Jos ei kaupassa ole san marzanoa hyllyssä, niin Mutti kirsikkatomaattipurkki ajaa saman asian.
Mozzarella on tosiaan vähän ongelmallinen, ei oikein tunnu löytyvän oikeenlaista. Olen käyttänyt Riitan Herkku Mozzarellaa(joo ei kovin autenttista), koska tuntuu olevan ainut kuivempi mozzarella.Joo, purkki kuorittuja, lusikallinen suolaa, nippu basilikaa revittynä ja valuttaa hiukan siivilällä, samalla kun haarukalla murskailee. Mozzarella on vielä pahempi ongelmalapsi tekemään lammikoita.
Vito Iacopelli sano yhdessä videossa että laittaa märän mozzarellan yöksi jääkaappiin valumaan. Juusto sihtiin ja sihti astian päälle.
Onko kokemusta, tuleeko teräksellä parempaa pizzaa kuin keraamisella kivellä? Ja vinkkejä mistä sellaisen saisi huokeaan hintaan. Ainakin valurautapariloita näyttäisi aika moni käyttävän, pitää yrittää niitä bongata tarjouksista tai vastaavasta.
Verkkokaupasta aikoinaan ostin Emile Henryn pizzakiven, jolla tulee leivottua. Tuntuu vaan että ei oikein uunissa/kivessä riitä tehot pohjan ruskistamiseen kunnolla.
Hyvännäköisiä tuli!Tämän päivän pizzoissa onnistui pohja parhaiten koskaan, oli selkeästi helpointa käsitellä tähän astisista. Makukin oli varsin hyvä!
![]()
Nämä ovat näitä kuuluisia makuasioita.@ekkiN hyvältä näyttää, mutta ei paljon syötävää (täytteet).
Mikä olis hyvä ja edullinen puualusta pizzan vatvomiseen, eli haluan työpöydällä oma alustan? Irtoaako noista liimapuulevyistä jotain?
www.maalaispuutarha.fi
Sen paperim voi nykästä välistä paiston puolessa välissä, käytännössä ehkä pohjasta tulee vähän rapeampi mutta ei se ero järkyttävän iso ole.Itellä pizzateräs. No kuitenkin, pitsan (3 päivää kohotettu ja oppien mukaan jauhotettu jne) saaminen uuniin ihan mahdoton urakka. Ollaan siis tyydytty siihen, että se leivinpapru jää pohjan alle. ja lapiolla nappaa teräksen päälle.
Vikaa varmaan tekijöisssä, 3 yön kohotus ja maltilliset täytteet.Noh, hyviä tulee noinkin eikä tartte uunia putsata.
Mikä on käytännön ero onko paistopinnalla papru vai taikina?
300g jauhoja, noin 200ml vettä, 1/2 tl kuivahiivaa ja 1tl suolaa. yön yli jääkaappiin tekeytymään.Onko hyviä ohjeita taikinalle? Yhdellä ohjeella tein viikonloppuna, niin tuntu että kun siihen öljy laitetaan niin kerää jauhoa enemmän itteensä, kun ei sekoitu kunnolla veteen.
Onko hyviä ohjeita taikinalle? Yhdellä ohjeella tein viikonloppuna, niin tuntu että kun siihen öljy laitetaan niin kerää jauhoa enemmän itteensä, kun ei sekoitu kunnolla veteen.
Tällä olen tehnyt ja erinomasista tulee. Toistan itseäni mutta tosiaan itsellä mannasuurimoiden käyttö pohjaa muotoillessa teki isoimman muutokset koko prosessiin. Ei tartu mihinkään sen jälkeen ja pystyy lapiolla liikuttelemaan todella kätevästi.
Tällä olen tehnyt ja erinomasista tulee. Toistan itseäni mutta tosiaan itsellä mannasuurimoiden käyttö pohjaa muotoillessa teki isoimman muutokset koko prosessiin. Ei tartu mihinkään sen jälkeen ja pystyy lapiolla liikuttelemaan todella kätevästi.
Laitan itse hieman pienempään taikinaan noin gramman verran. Se piisaa hyvin jos kohottelee jääkaapissa 2-7 päivää. Ja nuo mannasuurimot on ihan ehdoton!Mikä on käytännön ero onko paistopinnalla papru vai taikina?
Pidempi pizzataikinan kohotus ei ole parempi tässä oli hyvää juttua aiheesta kohdassa: kohottaminenVarmaan voisi pienemmälläkin määrällä hiivaa tosiaan toimia. Melkein voisin testata. Itse olen yleensä puolet kuivahiivapussista laittanut, eli 5.5g. Onko tosta jotain haittaa, että hiivaa laittaa "liikaa"? Tuo hiivapussin puolittaminen vain on helppo tehdä, ja ei se hiiva kuitenkaan nyt kovin kallista ole.
Kannattaa leikata se leivinpaperi pizzanmuotoiseksi, välttää pahimmat käryt ainaki ellei jopa ihan kokonaan.Ainakin oman uunin kuumuus 275 asteeseen säädettynä riittää siihen, että paperi alkaa hiiltyä ja haista. Aluksi kiersin tuon pitämällä lämmöt vähän pienemmällä, mutta kyllä lopputulos täydellä teholla on niin paljon parempi, että paperit saivat jäädä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.