- Liittynyt
- 26.10.2016
- Viestejä
- 2 201
Onko kyse laajasta yhteiskunnallisesta ongelmasta? Apua on toki saatavilla luulosairauksiinkin.Kuuluuko tähän turvattomuuteen pelko kännisistä persuista ammuskelemassa baareissa?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Onko kyse laajasta yhteiskunnallisesta ongelmasta? Apua on toki saatavilla luulosairauksiinkin.Kuuluuko tähän turvattomuuteen pelko kännisistä persuista ammuskelemassa baareissa?
Kaikki on mahdollista, eli voit olla mitä tahdot, myös käsitteenä. Mihin tämä liittyi edes?Teoriassa voisi toki olla myös vaaraton persu, noinniinkuin käsitteenä. Teoriassa...
Pikemminkin ps on laajan yhteiskunnallisen ongelman oire.Kaiken perusteella perussuomalaiset ovat laaja yhteiskunnallinen ongelma, hyvä kun huomasit!
Niinkö? Vai tarkoititko jotain muuta, mihin Tynkkynen ei ole ottanut kantaa?
Tuota, ehkä ei näkynyt viserrys kokonaan, mutta aika alussaEi ollut riittävä irtiotto rasismista, luulisi jalkapuita brysselistä (ex nazi-saksasta) löytyvän.
Ei tuossa mielestäni ollut mitään kertelyä, tai kaartelua, vaan viserryksen hetkten tietojen perusteella mielestäni aika suoraan epäili rasistiseseksi teokasi. Sen jälkeen lisää tekstiä missä vaati väkivallan lopettamista.Erityisen pahalta tuntuu, että teko on kohdistunut lapseen ja mitä ilmeisimmin vielä rasistisella motiivilla, kun ensimmäisten tietojen perusteella lapsi on ollut maahanmuuttajataustainen.
Itse luen tuon kolmannen ja neljännen virkkeen (kts. alla oleva) vain listauksena ongelmista ja toteamuksena, että suunta mihin suunta näyttää ei ole hyvä, mutta että hallitus toimii tai pyrkii toimimaan. Yleensä muilla poliittisilla tahoilla on merkittävää poliittista tahtoa käydä perussuomalaisten päälle politiikassa, sanoi ne about mitä tahansa. Tässä tuskin on kyse siitä mitä on kirjoitettu vaan kuka sen kirjoitti.Tarkoitan, että jos 12 vuotiasta puukotetaan selkään ostarilla, niin ministerin ja puolueen PJ:n ei kannata alkaa osoittelemaan katujengien suuntaan ennen kuin on jotain näyttöä siitä, että syyllinen kuuluu johonkin katujengiin.
Tuo ei tarkoita sitä, etteikö Purra olisi voinut twiitata siitä, miten on huolestunut lapsiin kohdistuvasta väkivallasta ja julkisten paikkojen turvallisuudesta, jne. jne. Mutta se, että se veti katujengit tuohon mukaan ennen kuin oli mitään näyttöä katujengien osallisuudesta, oli yksinkertaisesti tyhmä moka, joka kostautui lähes välittömästi.
Keskellä päivää, keskellä kauppakeskusta, nuoren puukotus. Toivottavasti uhri selviää. Katurikollisuuden, jengien ym. kanssa seurataan valitettavasti samaa kehityskulkua kuin muissakin maissa. Hallitus toimii kyllä, mutta on tämä karmeaa, millaista tässäkin maassa jo on!
Timo ja Huhtis on kaksi aika isoa ääniharavaa ollu...ainakin mulle nuo homot on yksi miinus tälle puolueelle enkä yhtäkää äänestäisi oli sitte persu, vihree tai mikä tahansa.Mitä sitten sillä konservatiivisuudella tarkoitetaankin. Tuskin yleensä Suomessa amerikkalaista uskontolarppia, vaikka persuilla onkin ollut Timo ja Huhtis. Enemmänhän se liittyy vastustajien luomaan narratiiviin. Luulisi, että järkevä ihminen kannattaisi esimerkiksi islamisaation hidastamista aivan erityisellä innolla jos on lisäksi homo ja vieläpä avoimesti. Samoin voin ymmärtää että jopa rationaalinen yksilö voi vastustaa viherpesua, törsäämistä tai kieliapartheidia, niin uskomatonta kuin se onkin. En myöskään ole rakentanut päässäni sellaista kyhäelmiä, että perussuomalaisuus jotenkin muodostuisi esteeksi parisuhteelle ulkomaalaisen kanssa.
Toisaalta hyväksyn senkin, että jotkut muodostavat elämänkatsomuksensa Iltalehden etusivusta. Laitaoikeisto öyh öyh.
Normaalia Purraa. Kuinkakohan kauan menee, että saa lähteä kun tuottaa jatkuvia pr katastrofeja puolueelle.Ei vaan se on kyllä ihan objektiivisesti tyhmää. 12 vuotiasta puukotetaan selkään ja Purra onnistuu heittämään Persut keskelle tuota keskustelua erittäin negatiivisessa kontekstissa, laittaen käytännössä koko puolueen välittömästi puolustuskannalle. Ei tarvi kuin vilkaista eri medioiden otsikkoja tästä viimeisen noin 48 tunnin ajalta ja tuon huomaa suht hyvin. Taas vaihteeksi Persut joutuivat puolustuskannalla noiden äärioikeisto yhteyksien osalta, eikä tuo ole mitenkään puolueelle hyvä tilanne. Toki tuota keskustelua olisi voinut tulla ilman tuota Purran twiittiäkin, mutta se käytännössä varmisti sen ja antoi Persujen vastustajille entistä enemmän ammuksia. Kaikki vielä tilanteessa, jossa Persut juuri saivat vaaleissa turpaan ja kunnolla.
Että joo, tuo on kyllä tyhmää riippumatta siitä, että mitä mieltä on Persujen politiikasta yleensä ottaen.
Itse luen tuon kolmannen ja neljännen virkkeen (kts. alla oleva) vain listauksena ongelmista ja toteamuksena, että suunta mihin suunta näyttää ei ole hyvä, mutta että hallitus toimii tai pyrkii toimimaan. Yleensä muilla poliittisilla tahoilla on merkittävää poliittista tahtoa käydä perussuomalaisten päälle politiikassa, sanoi ne about mitä tahansa. Tässä tuskin on kyse siitä mitä on kirjoitettu vaan kuka sen kirjoitti.
Tässä on aika vahva rasistinen vivahde.Samoin ne mamupuolisot on aika outo kummajainen puolueen aktiiveilla. Jos niitä mamuja vastustetaan niin tuntus aika oudolta ottaa sellanen puolisoksi.
Ei se, että tulkinta on "yleinen" tee siitä totta, (paitsi ehkä politiikassa sitä kovasti yritetään tehdä sillä todeksi). Keskiajalla esimerkiksi tulkittiin että nainen on noita jos hän ei uppoa kivien kanssa järven pohjaan ja häntä rangaistaan asianmukaisesti eli tapetaan jollain muulla tapaa ja jos uppoaa ja kuolee niin oli viaton. Lehdistön / median mielipide ja siihen vetoaminen on noitavainon kanssa useimmiten samaa kategoriaa, koska perussuomalaiset ovat syyllisiä, eivät syyllisiä siksi, että mitä he sanovat.Toki voit katsoa tuota persunsinisten linssien läpi ja tulkita sitä noin. Mutta taitaa kuitenkin se suorin ja yleisen tulkinta olla se, että tuossa yhdistetään katujengit ja kyseinen teko. Joka on myös se tulkinta, joka näkyi uutisoinnissa ja ihmisten kommenteissa tuon jälkeen.
En tiedä miten tämä liittyy ketjuun, mutta roviolla poltto on parempi aloittaa, kun kertoo, kuka siellä pitäisi polttaa?PVL luokitellaan jatkossa kansainväliseksi terroristijärjestöksi. Vieläköhän persut käy avoimesti tilaisuuksissa?![]()
Yhdysvallat luokitteli Pohjoismaisen vastarintaliikkeen terroristijärjestöksi
Suomessa järjestön toiminta on määritelty lainvastaiseksi vuonna 2020.yle.fi
Demarilinssien läpi taas saadaan kohu aikaan siitä, että nuorisväkivalta on lisääntynyt ja kun joku mainitsee tämän, niin täällä on taas joku demarilasit omaava kertomassa, että väärin kerrottu.Toki voit katsoa tuota persunsinisten linssien läpi ja tulkita sitä noin. Mutta taitaa kuitenkin se suorin ja yleisen tulkinta olla se, että tuossa yhdistetään katujengit ja kyseinen teko. Joka on myös se tulkinta, joka näkyi uutisoinnissa ja ihmisten kommenteissa tuon jälkeen.
En käy baareissa joten pelkoni keskittyy kissojeni hyvinvointiin. Demarit kuulemma niitä polttaa.Kuuluuko tähän turvattomuuteen pelko kännisistä persuista ammuskelemassa baareissa?
Puolueesta riippumatta mielestäni pitäisikin käydä. Ei tarvi olla samaa mieltä, mutta on hyvä tietää missä mennään.PVL luokitellaan jatkossa kansainväliseksi terroristijärjestöksi. Vieläköhän persut käy avoimesti tilaisuuksissa?![]()
Yhdysvallat luokitteli Pohjoismaisen vastarintaliikkeen terroristijärjestöksi
Suomessa järjestön toiminta on määritelty lainvastaiseksi vuonna 2020.yle.fi
Ei ole väliä mitä sanoo, vaan kuka sanoo.Loppujen lopuksi Purran twiitin "tyhmyys" tuntuu korreloivan liikaa lukijaan joka sen haluaa yhdistää juuri niin kuin omaan agendaan sopii.
Perussuomalaiset on mielestäni olleet usein aika kehnoja muotoilemaan asiansa sitten niin kuin tarkoittavat, jos tarkoitus ei ole leimata kokonaisia isoja ryhmiä, vedota jatkuvasti avoimen rasistisiin äänestäjiin ja lietsoa sellaista keskustelukulttuuria, jossa maahanmuutto on syypää maan kaikkiin ongelmiin.Tässä on aika vahva rasistinen vivahde.
Ei perussuomalaiset vastusta kaikkia maahanmuuttajia. Vastustavat sellaista maahanmuuttoa, joka lisää rikollisuutta ja rasittaa julkista sektoria. Ja tällä ei ole mitään tekemistä rasismin kanssa.
Ei se, että tulkinta on "yleinen" tee siitä totta, (paitsi ehkä politiikassa sitä kovasti yritetään tehdä sillä todeksi). Keskiajalla esimerkiksi tulkittiin että nainen on noita jos hän ei uppoa kivien kanssa järven pohjaan ja häntä rangaistaan asianmukaisesti eli tapetaan jollain muulla tapaa ja jos uppoaa ja kuolee niin oli viaton. Lehdistön / median mielipide ja siihen vetoaminen on noitavainon kanssa useimmiten samaa kategoriaa, koska perussuomalaiset ovat syyllisiä, eivät syyllisiä siksi, että mitä he sanovat.
Jos vaivautuisi hetken miettimään, niin lehdistön (vapaus se on pyhä asia) siinä vallitsevine kaksoisstandardeineen on käytännössä tänäpäivänä miten sitä sovelletaan samaa settiä kuin sanottaisiin että "koulukiusaamisen vapaus, se on pyhä asia". Ainakin mentaliteetti on useimmiten samaa tasoa mediassa kuin josain ala- tai yläasteella.
Mistä tässä on kyse, niin siitä, että poliittisen liikkeen puheenjohtajaa vain syytetään/jahdataan sillä verukkeella, että hän sanoo "vääriä" asioita. Todellisuudessa häntä jahdataan koska hän edustaa muutosta, joka koetaan uhaksi. Ei siksi mitä hän oli tuossa kyseisessä asiassa kirjoittanut.
Mielestäni tälläinen trendi on kyllä huolestuttavaa, se että Purra yleisesti tästä kehityksestä kirjoittaa ja mainitsee että suunta on huonompaan, niin onhan se nyt tosi kamalaa jos näin kirjoittaa.
Oslossa eilen.
Taaskin tämä sun lopputeksti menee tuohon persujen ihmeen uhrinarratiiviin, jossa persut jatkuvasti yrittävät maalata itseään jonain poliittisen ajojahdin uhreina. Joka on yksinkertaisesti väärin. Poliitikkojen sanomisia ja tekemisiä tarkastellaan aina erittäin kriittisesti, riippumatta siitä heidän puolueesta. Jos he sanovat jotain tuollaista tyhmää tai erittäin helposti väärin tulkittavaa, niin siitä seurauksena tulee juurikin tuollaista ryöpytystä.
Kerro ensin mistä oikein puhut? Kryptisyys asetuksia voisi säätää joitain pykäliä alaspäin.En tiedä miten tämä liittyy ketjuun, mutta roviolla poltto on parempi aloittaa, kun kertoo, kuka siellä pitäisi polttaa?
Jos luet itse sen kyseisen uutisen, etkä luota siihen että muut "on saaneet lukea", niin 12 vuotias oli puukotettu, ei puukottaja. Puukottaja oli sellainen laitaoikeistolainen eläkeläisduunari.Ei ole väliä mitä sanoo, vaan kuka sanoo.
Riikka Purra yhdisti 12 vuotiaan kersan väkivallanteon katurikollisuuteen, noi voi daa, eläkeläinen vai duunariko sitä puukottaa ohi mennen kauppa- tai ruokaostoksilla? Samaan aikaan saamme lukea, kuinka nuorten väkivalta on lisääntynyt hälyttävästi 6 vuodessa, kasvua on lähes 150%, aiemmin jos puhuttiin sadoista, niin nyt puhutaan tuhansista tapauksista. Onko siis katurikollisuus ja jengiväkivalta lisääntynyt vai ei?
Kysymykseni oli aika selko kielellä esitetty, mutta sinulla tuttuun tapaan tuntuu olevan aina vaikeuksia vastata itse kysymykseen. Jännä nähdä mihin tämä keskustelu taas trollailultasi johtaa.Kerro ensin mistä oikein puhut? Kryptisyys asetuksia voisi säätää joitain pykäliä alaspäin.
Se oli varsin epäselvä että miten se liittyi lainaamasi viestiin. Vaikutti olevan taas vaikeaa saada aikaan ymmärrettävää ulosantia, jännää.Kysymykseni oli aika selko kielellä esitetty, mutta sinulla tuttuun tapaan tuntuu olevan aina vaikeuksia vastata itse kysymykseen. Jännä nähdä mihin tämä keskustelu taas trollailultasi johtaa.
Kerro nyt ensiksi, miten PVL:n jutut liittyy tähän ketjuun, kun perussuomalaiset sanojesi mukaan käyvät avoimesti heidän tilaisuuksissa.
Mun mielestä tämä "haitallisen rundin näkymä", nyt on demarilaseissa taas yksi keksitty "katastrofi" muiden keskellä. Vähän kun ei muistaisi vaihtaa kalsareita aamulla.Totuutta on aika vaikea selvittää, kerta me ei voida kytkeä Purraa mihinkään koneeseen, joka kertoisi mitä Purra oikeasti tuolla tarkoitti. Jäljelle jää se, että mitä Purra kirjoitti ja miten se tulkitaan. Niiltä osin tuo Purran teksti todellakin näyttää siltä, että siinä yritettiin yhdistää tuota puukotustapausta juurikin noihin katujengeihin. Joka aiheutti Persujen kannalta haitallisen rundin medianäkyvyyttä, hyvin pitkälle juurikin siksi, että Purra mokasi tuossa twiitissänsä.
Muistit väärin ja kun jaksat lukea linkkaamasi jutun, niin Junnila ei liity PVL:n.Se oli varsin epäselvä että miten se liittyi lainaamasi viestiin. Vaikutti olevan taas vaikeaa saada aikaan ymmärrettävää ulosantia, jännää.
Wilhelh Junnilan tapaus oli itsellä esimerkkinä mielessä, mutta muistin väärin, tämä tilaisuus ei virallisesti ollut PVL:n kun tuo porukka oli silloin kielletty.
+ Tuossahan Wilhelm itse sanoo ettei jatkossa tämmöisiin osallistu.![]()
Kuva leviää somessa – Uusi PS-ministeri puhui uusnatseille: "Eivät ole mun kavereita"
Elinkeinoministeriksi tiistaina nimitetty Vilhelm Junnila (ps) puhui vuonna 2019 Turun terrori-iskun muistotilaisuudessa, jonka järjestäjänä oli äärioikeistolainen Kansallismielisten liittouma ry, joka on tehnyt yhteistyötä uusnatsien kanssa.www.iltalehti.fi
Vieläkö vasemmistolaiset salakuvaa lapsia suihkussa ja avoimesti tukee väkivaltaa ja terrorismia?PVL luokitellaan jatkossa kansainväliseksi terroristijärjestöksi. Vieläköhän persut käy avoimesti tilaisuuksissa?![]()
Yhdysvallat luokitteli Pohjoismaisen vastarintaliikkeen terroristijärjestöksi
Suomessa järjestön toiminta on määritelty lainvastaiseksi vuonna 2020.yle.fi
Sebastian "Housuunpaskoja" Tynkkynen on pitänyt täydellistä radiohiljaisuutta kotikaupungissa Oulussa tapahtuneesta terrorisiskusta.
"Afrikasta tuodun toyboynsa kanssa" Ihan tiedoksesi että Tynkkysen miesystävä Alan opiskeli Turkissa insinööriksi ja meni itse Oulun yliopistoon vaihtoon jossa he tapasivat.Ei häntä oikeasti kiinnosta oman kaupunkinsa turvallisuus, vaan ratsastaa maahanmuutonvastasilla äänillä Brysselin kokkaribileissä Afrikasta tuodun toyboynsa kanssa, partaansa nauraen niille idiooteille jotka häntä äänestävät.
Ennakkoluulot on ainakin monella sillä saralla, jos mainitset "narratiivissa" väärän kohtaan jengiväkivallan (ongelma nuoret=kaiken kattava porukka, joista varmaan suomenkansalaiset ovat yliedustettuina) niin sanan saattajalla on väärät motiivit henkilöstä riippuen.En epӓile etteikӧ Riikalla kӓynyt ekana mielessӓ mamujengit, kun ensimmӓiset tiedot tapauksesta sai ja twiittinsӓ kirjoitti, mutta twiitti oli silti muotoiltu hyvin ja sisӓlsi kaikki jengit, myӧs uusnatsiporukat.
Vieläkö vasemmistolaiset salakuvaa lapsia suihkussa ja avoimesti tukee väkivaltaa ja terrorismia?
Tuo twiitti on kirjoitettu vuorokausi ennen viestiäsi. Pysytään nyt kuitenkin totuudessa.
"Afrikasta tuodon toyboynsa kanssa" Ihan tiedoksesi että Tynkkysen miesystävä Alan opiskeli turkissa insinööriksi ja meni itse Oulun yliopistoon vaihtoon jossa he tapasivat.
"Maahanmuuttovastaisuudesta" ja "rasismista" huolestuneilla tuntuu toistuvasti kulissi putoavan silloin kun vähemmistön edustajat eivät ole mukana uhriutumissirkuksessa ja elättävät itse itsensä rehellisellä työllä. Musta mies on Afrikasta tuotu n**keri panolelu, aasialaiset naiset on thaihuoria tai "pickme girl" kuten Binga Tupamäen tapauksessa nähtiin. Mutta raiskaajat, veitsimiehet, katujengiläiset ja kaduilla päivystävät ahdistelijat on väärin ymmärrettyjä "äärioikeiston" kiusaamia raukkoja.
Toyboy afrikasta-huutelut kyllä räikeintä ja ilkeintä rasistista paskaa mitä täällä tullut vastaan. Ilmeisesti väärin seurusteltu, koska puolue.Huvittavaa miten näistä "toyboy" huutelijoista paljastuu aina pahimmat rasistit. Eli kirjoittajan tekstista voi tulkita, että Sebastian ei olisi saanut "kuin" Afrikasta tuotuja toyboyta, ovathan he allekirjoittajan tulkinnan perusteella vähän heikkolahjaisempia.
Laitan samaan kategoriaan puolin ja toisin myös Haaviston ja Antonion kohdalla parhisuhteen kritisoimisessa. Se nyt ei muille kuulu ja jotka näistä "tuonti naisista tai miehistä" valittavat ilman perusteluita, kertovat kyllä omasta ajattelutavasta harvinaisen selvästi.Toyboy afrikasta-huutelut kyllä räikeintä ja ilkeintä rasistista paskaa mitä täällä tullut vastaan. Ilmeisesti väärin seurusteltu, koska puolue.
No ehdottomasti juuri näin.Laitan samaan kategoriaan puolin ja toisin myös Haaviston ja Antonion kohdalla parhisuhteen kritisoimisessa. Se nyt ei muille kuulu ja jotka näistä "tuonti naisista tai miehistä" valittavat ilman perusteluita, kertovat kyllä omasta ajattelutavasta harvinaisen selvästi.
Ahaa, eli silläkään ei ole merkitystä mitä henkilö on tarkoittanut eli vain se merkitsee, että mitä jatkotulkintoja ja väittämiä asiasta voidaan esittää puolivillaisesti?Totuutta on aika vaikea selvittää, kerta me ei voida kytkeä Purraa mihinkään koneeseen, joka kertoisi mitä Purra oikeasti tuolla tarkoitti. Jäljelle jää se, että mitä Purra kirjoitti ja miten se tulkitaan.
Ei hän ole mokannut tuossa. Kuten tunnettua, media, puolueet, ja myöskin palkatut mielipidevaikuttajat esimerkiksi foorumeillakin (siis ne joilla on päivät pitkät aikaa kirjoitella vuodesta toiseen samaa propagandaa satoja viestejä per kuukausi ja kymmeniä kuukausia toistuvasti putkeen) vain pyrkivät muokkaamaan ihmisten mielipiteitä ja/tai pyrkivät vaikuttamaan puolueeseen epäsuorasti siten etteivät he enää uskaltaisi ajaa ja tehdä omaa politiikkaansa. Tarkoitus on ainoastaan saada heidät pelkäämään oman politiikan tekoa ja pyrkiä vaikuttamaan siihen että puolue valitsisi sinne uuden PJ:n joka olisi enemmän jees jees henkilö.Niiltä osin tuo Purran teksti todellakin näyttää siltä, että siinä yritettiin yhdistää tuota puukotustapausta juurikin noihin katujengeihin. Joka aiheutti Persujen kannalta haitallisen rundin medianäkyvyyttä, hyvin pitkälle juurikin siksi, että Purra mokasi tuossa twiitissänsä.
Ei ole uhrinarratiivia vaan pelkkä totuus siitä, että media ja toiset puolueet systemaattisestii vääristelee perussuomalaisen puolueen ja poliitikkojen sanomaa. Viime kesänä oli tapaus Junnila joka oli myöskin täysin järjetön ajojahti ja median ja muiden puolueiden tahallista valehtelua.Taaskin tämä sun lopputeksti menee tuohon persujen ihmeen uhrinarratiiviin, jossa persut jatkuvasti yrittävät maalata itseään jonain poliittisen ajojahdin uhreina. Joka on yksinkertaisesti väärin. Poliitikkojen sanomisia ja tekemisiä tarkastellaan aina erittäin kriittisesti, riippumatta siitä heidän puolueesta. Jos he sanovat jotain tuollaista tyhmää tai erittäin helposti väärin tulkittavaa, niin siitä seurauksena tulee juurikin tuollaista ryöpytystä.
Erona Persujen ja monien muiden puolueiden välillä on se, että muiden puolueiden edustajat ovat yleensä paljon huolellisempia sen suhteen, että mitä sanovat ja tekevät julkisesti. Joten he antavat medialle paljon vähemmän tuollaista materiaalia, kun taaskin persut laukovat tuollaisia typeryyksiä ja sitten valittavat, kun joutuvat vastuuseen sanomisistaan.
Tässä oiva esimerkki siitä mitä pyritään tekemään vaikkei hän tuolla aktiivisuudella hommaa työkseen vielä välttämättä tee. Tarkoitus siis tylpistää puolueen puoluejohdon poliittinen tahto & energia esittämällä mielikuvia / väitteitä että jossain olisi mokattu. Ottaen huomioon kuinka määrätietoinen Purra on, sille lienee nykyisin muissa puolueissa tarvetta. Moni PJ vaihtui tässä hiljattain kun ne on ns. mankeloitu politiikassa. Mennyt nivelet sijoiltaan?Normaalia Purraa. Kuinkakohan kauan menee, että saa lähteä kun tuottaa jatkuvia pr katastrofeja puolueelle.
Toki voit katsoa tuota persunsinisten linssien läpi ja tulkita sitä noin.
Alat päästä asian ytimeen.Ahaa, eli silläkään ei ole merkitystä mitä henkilö on tarkoittanut eli vain se merkitsee, että mitä jatkotulkintoja ja väittämiä asiasta voidaan esittää puolivillaisesti?
No muitten ei tartte rasismiaan peitellä tai selitellä, siinä missä persun tunnistaa yleensä siitä "En ole rasisti, mutta...".Laitan samaan kategoriaan puolin ja toisin myös Haaviston ja Antonion kohdalla parhisuhteen kritisoimisessa. Se nyt ei muille kuulu ja jotka näistä "tuonti naisista tai miehistä" valittavat ilman perusteluita, kertovat kyllä omasta ajattelutavasta harvinaisen selvästi.
Tääkin monen muun tapauksen kanssa vain osoitti persujen olevan mediamyönteisin puolue. Itse en mitään mediapuolueita äänestä.Ei ole uhrinarratiivia vaan pelkkä totuus siitä, että media ja toiset puolueet systemaattisestii vääristelee perussuomalaisen puolueen ja poliitikkojen sanomaa. Viime kesänä oli tapaus Junnila joka oli myöskin täysin järjetön ajojahti ja median ja muiden puolueiden tahallista valehtelua
käytännössä julkisessa viestinnässä asia menee noin. Sillä ei ole merkitystä mitä on tarkoitettu vaan sillä miten viesti tulkitaan.Ahaa, eli silläkään ei ole merkitystä mitä henkilö on tarkoittanut eli vain se merkitsee, että mitä jatkotulkintoja ja väittämiä asiasta voidaan esittää puolivillaisesti?
Ketkäs näistä mamuista huutelevista persuista asuu lähiössä? Halla-aho? Purra? Tynkkynen? Peltokangas?Huomannut yleisesti tuntemieni ihmisten kautta että aiemmin kannatettu muuta puoluetta kun PS ja nykyisin ollaan enemmän heidän leirissä. Vahvasti kulminoituu maahanmuuttajiin ja heidän tuomiin murheisiin. Pelko siellä taustalla selvästi on. Asiaan ei auta tiettyjen puolueiden hyssyttelevä ja suvaitseva linjaus, varsinkin jos itse kultatuolissa ei tarvitse niistä lähiön ongelmista välittää koska itse asuu rikkaiden alueella.
Purra joutui joskus käyttämään bussia köyhien kanssa ja muuttui melkein kerrasta Vornaseksi.Ketkäs näistä mamuista huutelevista persuista asuu lähiössä? Halla-aho? Purra? Tynkkynen? Peltokangas?
Mistä se johtuu että pelko on suurinta siellä missä niitä erinäköisiä ihmisiä näkee vähiten?
Varmaan yksi syy on ennakkoluulot ja toinen voisi olla se, että ihmisellä pysyy vaihtoehtoja. Sipilän hallitus halusi tuupata noita pakolaisia kaikki maalaiskunnat täyteen ja viedä senkin diversifikaation maalaispitäjiltä vrt. kaupunkipitäjät. Sitte rupeskin kaikenmaailman ukrainalaista lappaamaan tänne maahan sisään ja niitäkin tunnuttiin haluavan vähän kaikkialle.Mistä se johtuu että pelko on suurinta siellä missä niitä erinäköisiä ihmisiä näkee vähiten?
Musta vähän tuntuu, että tämä sinun "en ole rasisti..." kertoo ainoastaan sinun ajattelutavasta. Sinä odotat jotain sellaista mitä ei ole sanottu, aka etninen tausta, ihonväri, yms.No muitten ei tartte rasismiaan peitellä tai selitellä, siinä missä persun tunnistaa yleensä siitä "En ole rasisti, mutta...".
Voi Purra parkaa, ehkä se minihame olisi kannattanut vaihtaa vaikka verkkareiks!i (kjeh), ettei tarvi ihan 9mm buranaa jakaa kanssa matkustajille.Purra joutui joskus käyttämään bussia köyhien kanssa ja muuttui melkein kerrasta Vornaseksi.
Purran twiitti ja monet aiemmat on sitä samaa persujen kaksoinpuheen jatkumoa. Jotkut kutsuisi sitä "älylliseksi epärehellisyydeksi" väittää vaikka tästäkin ettei siinä puhuta oikeasti maahanmuuttajista:En ymmärrä miten sen Purran viestin voi tulkita, kuten vaikkapa sinä koska sieltä viserryksestä löytyy kuitenkin pilkku.
Pilkku indikoi listaa.
Purran twiitti ja monet aiemmat on sitä samaa persujen kaksoinpuheen jatkumoa. Jotkut kutsuisi sitä "älylliseksi epärehellisyydeksi" väittää vaikka tästäkin ettei siinä puhuta oikeasti maahanmuuttajista:
![]()
Kommentti | Perussuomalaiset eivät malta lopettaa kaksoisviestintää
Vaikka lupiini olisikin vain lupiini, on tarkoituksenhakuinen sanavalinta syötti jatkaa maahanmuuttovastaista keskustelua, kirjoittaa Helsingin Sanomien toimittaja Milla Palkoaho.www.hs.fi
Tämä sama jengi näkee natseja milloin pesukarhukravateissa, milloin jäätelöpuikoissa. Ja jos ei muuten niin "rivien välistä luin" ja "koirapilli".
no minä voin myöntää olevani rasisti, eikä mun sitä tartte selitellä. Persuilla vaan menee selittelyksi ja ihme asian ympärillä pyörimiseksi. Esimerkiks purra pyytelee anteeksi ja selittelee jotain vanhoja kirjotuksiaan, ihan sama junnilalla. Tää on kanssa yks asia mihin olen persuissa hyvin pettynyt.Musta vähän tuntuu, että tämä sinun "en ole rasisti..." kertoo ainoastaan sinun ajattelutavasta. Sinä odotat jotain sellaista mitä ei ole sanottu, aka etninen tausta, ihonväri, yms.
Kun muut normaalit ihmiset ymmärtävät sen, että katurikollisuus alle 15 vuotiassa on lisääntynyt 150% noin viimeisen 8 vuoden aikana. (ja tämä ei ole kollektiivisesti minkään ihonvärin, uskonnon tai etnisen taustan vika, se on fakta)
no ex vihree purrahan siellä jo tekee tätä hommaaNo persuthan on jengiytynyt jo silloin kun olivat kovasti olevinaan isänmaallisia norjalaisia muinaisjumalia.
Se mikä sinönsä kumastuttaa että koska persut haluavat tuhota Suomen ja Eu:n sisältäpäin, niin miksei muut tuhoa prersuja sisältäpäin, vaikka niin että kaiki maahanuuttajat ottaa persujen jäsenkirja ja menevät kokoukseen äänestämään lyttyyn koko natsijärjestön..
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.