- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 17 368
Jossain vaiheessa persut olivat unelma perus elämänkoululaiselle päästä valtaan ja vaikuttamaan mutta ei ilmeisesti enää.
Kun huomataan että ne elämänkoululaiset eivät saa kirjaimellisesti yhtään mitään aikaan vaan kuluttavat vain puolueen valtapääomaa, niin ei ihme että hakkaraiset saavat kenkää.
Europarlamentaarikkojen vaikuttavuuden keskeisimpiä mittareita on mietintöjen eli lainsäädäntöpohjien määrä. Niitä Hakkarainen ei ole tehnyt yhtäkään.
Meppien aktiivisuutta voi arvioida myös lausuntojen ja päätöslauselmaesitysten määrällä. Hakkarainen on tehnyt kaikista suomalaisista europarlamentaarikoista vähiten lausuntoja: hän oli varjovalmistelijana yhdessä lausunnossa. Päätöslauselmaesityksissä Hakkarainen on myös häntäpäässä.
Hakkaraiselle on koko kautensa aikana alusta alkaen rekisteröity vain kolme tapaamista, kun esimerkiksi vihreiden Heidi Hautalalla erilaisia tapaamisia on ollut pelkästään viime vuoden aikana yli 100.
HS: Teuvo Hakkaraisella vain kolme ilmoitettua tapaamista koko meppikaudella – mietintöjä ei yhtäkään
Helsingin Sanomien mukaan viitasaarelainen europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen on ollut Euroopan parlamentissa melkoisen epäaktiivinen keskeisillä mittareilla mitattuna.
Tuntuu enemmän eliitin puolueelta nyt.
Mikä on tämä "eliitti" jota aina kritisoidaan? Tai "poliittiset broilerit"? Niitä jotka saavat jotain aikaan? Niitä, jotka tekevät lakiesityksiä, käyttävät aikansa tehokkaasti, verkostoituvat ja ymmärtävät mitä pitää tehdä että saa ajettua edustamiensa ihmisten asioita? Niitä, jotka eivät jää kaikessa muiden jalkoihin? Ovatko ne eliittiä ja poliittisia broilereita? No sitten haluan äänestää sellaisia ihmisiä päättämään, enkä sahuria joka ei saa yhtään mitään aikaiseksi. (Toki en persuja äänestä muutoinkaan mutta sama pätee kaikissa puolueissa.)
