Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
En kyllä tosiaan ymmärrä mitä persut siitä höytyi, kun laittoi Tik-tok pojun 13 000 duunarin eteen haukkumaan heitä epäisänmaalliseksi. Noh eipä voi kauhalla vaatia jos lusikalla on annettu.
Varmaan iskee suosioon, mutta äänestäjien viesti oli se että leikataan, toki leikkaukset harmittaa ja seuraavaksi äänestään lisämenoja.Kyllä nämä leikkaukset iskevät ihan samalla lailla Kokoomuksen suosioon, kun niitä äänestää paljon muutkin kuin ison pääoman porukka.
Vaikka kyse puolueesta joka on useasti joutunut tekemään isoja myönnytyksiä, tai siis edes saanut tavoitteita ohjelmaan, ja ei aina saadutkaan mene maaliin.Jostain syystä usein ajatellaan ettei Kokoomus muka joutuisi näin tekemään ja kävelee voittajana toteuttaessaan politiikkaansa.
Kenestä puhut?En kyllä tosiaan ymmärrä mitä persut siitä höytyi, kun laittoi Tik-tok pojun 13 000 duunarin eteen haukkumaan heitä epäisänmaalliseksi. Noh eipä voi kauhalla vaatia jos lusikalla on annettu.
Berghbom todistaa sen verran väkevästi että veikkaan että kys. puhe myös tuo kannattajia.
Vaatii aika paljon pokkkaa mennä tuolle yleisölle puhumaan. Epäilen että vihaajien omiin nilkkoihin kapsahtaa tämä hänen dissaaminen iän perusteella.
Berghbom todistaa sen verran väkevästi että veikkaan että kys. puhe myös tuo kannattajia.
Vaatii aika paljon pokkkaa mennä tuolle yleisölle puhumaan. Epäilen että vihaajien omiin nilkkoihin kapsahtaa tämä hänen dissaaminen iän perusteella.
Hoh hoh.... Pitää vissii taas sitä rautalankaa vääntää...Mihis tää nyt viittaa? Eiliseen miekkariin? Kuka siellä oli ja oikeastiko "haukkui epäisänmaalliseksi"? Jotain lähdettä tuolle?
Hoh hoh.... Pitää vissii taas sitä rautalankaa vääntää...
Jäikö tässä nyt sulle vielä jotain epäselväksi?
Berghbom todistaa sen verran väkevästi että veikkaan että kys. puhe myös tuo kannattajia.
Vaatii aika paljon pokkkaa mennä tuolle yleisölle puhumaan. Epäilen että vihaajien omiin nilkkoihin kapsahtaa tämä hänen dissaaminen iän perusteella.
Lähteet, lainaukset ym kannattaa postata heti yksirivisen mielipiteen perään.Hoh hoh.... Pitää vissii taas sitä rautalankaa vääntää...
Teollisuusliton demareilla on vielä kipuilua eduskuntavaaleista, en väitä että kaikki paikalla olleet on demareita, ilman muuta persujakin, ja heille tuo puhe suunnattu, innokkaimmat sitten jatkoviestiä. Perus perussuomalaista toki.Kyllä, eilen oli Stop nyt mielenilmaus, missä poliisin arviolta senaatintorilla oli 13k ihmistä. Tik-tok miko siellä päätti syyttää heitä epäisänmaallisuudesta kaikkien edessä. Epäilen, että varsinkin teollisuusliiton riveissä oli yksi jos toinenkin viime vaaleissa persua äänestänyt. Seuraavan kannatusmittauksen yhteydessä jää nähtäväksi oliko tällä positiivinen vai negatiivinen vaikutus. Epäilen itse jälkimmäistä.
Lähde: Analyysi: Ministerin torilla saama vastaanotto paljasti, ettei helppoja aikoja ole edessä
Sitaatti uutisesta:
Katse on kohdistunut etenkin perussuomalaisiin. Pettymistä puolueeseen oli ilmassa ainakin Senaatintorilla, kun lakkoilijoita epäisänmaallisuudesta syyttänyt perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom piti puheen mielenosoitusväelle.
Omaa tarinaansa kertoi yhden mielenosoittajan kantama kyltti, joka julisti tutunkuuloista fraasia mukaillen: ”Perussuomalaiset pettävät aina”.
Jäikö tässä nyt sulle vielä jotain epäselväksi?
Mistä sen ns. paljouden näkee? En tiedä millanen jakauma puolue-edustuksia siellä on ollut, mutta ainakin pari viidettäkymmenettä käyvää ahtaajatuttua oli paikalla. Kuulosti varmaan kivalta kohta 30 vuotta töitä painaneena ja rasitusvammojen vuoksi leikkurissa käyneenä kuunnella miten joku parikymppinen ei koskaan oikeissa töissä ollut nulikka tulee paasaamaan miten tärkeää on, että ihan kaikki menee nyt töihin.Tuota videoo kun kattelee, niin aika paljon kommari painotteista väkeä on paikalla![]()
80k€ vuodessa tienaavat ahtaajat saavat lakkoilla ihan vapaasti omastapuolestani.Mistä sen ns. paljouden näkee? En tiedä millanen jakauma puolue-edustuksia siellä on ollut, mutta ainakin pari viidettäkymmenettä käyvää ahtaajatuttua oli paikalla. Kuulosti varmaan kivalta 30 vuotta töitä painaneena ja rasitusvammojen vuoksi leikkurissa käyneinä kuunnella miten joku parikymppinen ei koskaan oikeissa töissä ollut nulikka tulee paasaamaan miten tärkeää on, että ihan kaikki menee nyt töihin.![]()
Okei. Mikä sun orjatyöhön oikeuttava tuloraja on kun ei enää saa?80k€ vuodessa tienaavat ahtaajat saavat lakkoilla ihan vapaasti omastapuolestani.
Itse tienaan 40k€ vuodessa, eikä nappaa lakot ollenkaan vaikka olen teollisuusliitossa. Kannatan ensimmäisen päivän saikutuksen omavastuuta, koska olen näitä motivaatio saikuttajia nähnyt elämässäni liikaa.Okei. Mikä sun orjatyöhön oikeuttava tuloraja on kun ei enää saa?
Miko Bergbom ei sanonut tietääkseni puheessaan sanaakaan isänmaallisuudesta. Hän syytti Teollisuusliittoa epäisänmaallisuudesta lakon koskiessa myös ammustehtaita.Hoh hoh.... Pitää vissii taas sitä rautalankaa vääntää...
Kyllä, eilen oli Stop nyt mielenilmaus, missä poliisin arviolta senaatintorilla oli 13k ihmistä. Tik-tok miko siellä päätti syyttää heitä epäisänmaallisuudesta kaikkien edessä. Epäilen, että varsinkin teollisuusliiton riveissä oli yksi jos toinenkin viime vaaleissa persua äänestänyt. Seuraavan kannatusmittauksen yhteydessä jää nähtäväksi oliko tällä positiivinen vai negatiivinen vaikutus. Epäilen itse jälkimmäistä.
Lähde: Analyysi: Ministerin torilla saama vastaanotto paljasti, ettei helppoja aikoja ole edessä
Sitaatti uutisesta:
Katse on kohdistunut etenkin perussuomalaisiin. Pettymistä puolueeseen oli ilmassa ainakin Senaatintorilla, kun lakkoilijoita epäisänmaallisuudesta syyttänyt perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom piti puheen mielenosoitusväelle.
Omaa tarinaansa kertoi yhden mielenosoittajan kantama kyltti, joka julisti tutunkuuloista fraasia mukaillen: ”Perussuomalaiset pettävät aina”.
Jäikö tässä nyt sulle vielä jotain epäselväksi?
No tällaista tekstiä nyt heiluttaa ne vasemmistoaktiivit, koska etenkin vihervasemmiston iskulauseena nyt on ollut ne "perussuomalaiset pettävät aina"- fraasit.Omaa tarinaansa kertoi yhden mielenosoittajan kantama kyltti, joka julisti tutunkuuloista fraasia mukaillen: ”Perussuomalaiset pettävät aina”.
Minä taas vähän veikkaan, että nämä poliittiset lakot, Palestiinan liput, Che Guevarat ja tiedä vaikka siellä olisi heilunut vasara ja sirppi -liput kääntyvät heitä itseään vastaan suuremmassa mittakaavassa jonkun kannatusmittauksen sijaan, joita mahtuu vielä kymmeniä kolmeen vuoteen.Seuraavan kannatusmittauksen yhteydessä jää nähtäväksi oliko tällä positiivinen vai negatiivinen vaikutus. Epäilen itse jälkimmäistä.
Ahtaajin AY toiminta on kyllä maineeltaan yhdenlaiden yhdistystoimintaa, toki vaimon kanssa keittiöpöydän ääressä voi puheet olla toiset, mutta no.Mistä sen ns. paljouden näkee? En tiedä millanen jakauma puolue-edustuksia siellä on ollut, mutta ainakin pari viidettäkymmenettä käyvää ahtaajatuttua oli paikalla. Kuulosti varmaan kivalta kohta 30 vuotta töitä painaneena ja rasitusvammojen vuoksi leikkurissa käyneenä kuunnella miten joku parikymppinen ei koskaan oikeissa töissä ollut nulikka tulee paasaamaan miten tärkeää on, että ihan kaikki menee nyt töihin.![]()
Kerrotko vähän lisää? Ja siitä että miten oikeiston äänestäjille valehtelu eroaa vasemmiston äänestäjille valehtelusta?Perusoikeisto on kyllä niin säälittävää porukkaa, että ei ole pitkään aikaan näkynyt näitä persuoikeisto pellejä. Miren nämä edes kehtää höåistö tuolla jotaon, kunnon oikeisto jyryä
Miten tuo persuoikestossa edes kehtaa, minua ainakin hävettäisi, ollaan valehdeltu äänestäjille niin että korvat heiluu, minua hävettäsisi.
Mitä silloin tapahtui?Niin viime kaudellahan iski pandemiat sun muut niskaan, mutta eihän se tietenkään mitään persuoikeistoa kiinnosta pätkääkään. Jos ihan oikeasti ja rehellisesti ajatellaan niin järkevät ihmiset varmasti ymmärtää mitä silloin tapahtui.
Oli uhkana massa katasaroofi ja valtio tuli apuun jo otti itse en iskun vastaan. Valtion velka on valtion velkaa, sillä ei ole mitään tekemistä normaali ihmisten velkojen kanssa, teidät on aivopesty osittain.Mitä silloin tapahtui?
Voisitko vastata esittämiini kysymyksiin?
Ai niin joo, velkaahan ei tarvitse maksaa takaisin ja mitään korkoja ei myöskään ole olemassa. Näin sanoi Sanna. Aivopesusta puheen ollen.Oli uhkana massa katasaroofi ja valtio tuli apuun jo otti itse en iskun vastaan. Valtion velka on valtion velkaa, sillä ei ole mitään tekemistä normaali ihmisten velkojen kanssa, teidät on aivopesty osittain.
Ai niin joo, velkaahan ei tarvitse maksaa takaisin ja mitään korkoja ei myöskään ole olemassa. Näin sanoi Sanna. Aivopesusta puheen ollen.
Miksi olemme sitten joutuneet maksamaan Kreikkaan ja Italiaan kaiken maailman tukipaketteja? Nämä maathan voisi myös ottaa vaan lisää velkaa ja hoitaa ongelman tällä tavalla kuntoon. Vai onko Suomi joku erikoistapaus maailmassa? Meillä on jotkut eri säännöt lainan otossa kuin kaikilla muilla mailla?
Miksi olemme köyhin pohjoismainen kansa? Mihin kaikki rahat oikein katoaa? Nyt pidetään kulisseja yllä lainarahalla, ja tämä ei ole kestävää pitkässä juoksussa.Tottakait sitä pitää maksaa takas tai ainakin korot, ei täällä mikään taivas ole tippumassa jos näitä ei nyt himona makseta, kaikki luokitukset on edelleen lähes maksimia eikä kukaan ole tulossa näitä karhuamaan, kyse on tämän hallituksen ideologiasta eikä mistään muusta! Nyt on hirvittävä kiire makselle näitä, itse kysyn että miksi on niin pirunmoinen kiire.
Olisiko esimerkkiä antaa siitä että kuka tukee poliitikkoja silmät kiinni ja hyppii kun ne käskee?Välillä ihmetyttää että miksi jotkut ihmiset tukee näitä polittiikkoja käytännössä silmät kiinni, jos sanotaan että hyppää niin lähinnä kysytään että kuin korkealle. Mikä juttu tuo oikeasti on että tuetaan politiikkoja.....Nuo on helvetin alhaista porukkaa, kaiikhan sen rietää ja silti ollaan mielissään papukaijana höpisemässä.
Menee arvailuksia mitä tarkoitat. Ketjussa ei ole kritisoitu kertaluontaisia menoja joilla järkevä käyttökohde ja toki esim jossain korona menoissa oli huteja, mutta se kuuluu asiaan. Ei se velka ole ongelma.Oli uhkana massa katasaroofi ja valtio tuli apuun jo otti itse en iskun vastaan. Valtion velka on valtion velkaa, sillä ei ole mitään tekemistä normaali ihmisten velkojen kanssa, teidät on aivopesty osittain.
SDPssä ja Vasemmistoliitossa tuli vallalla talouspolitiikka missä julkistavelkaa ei pidetty riskinä, vaan nähtiin se jopa keinona rahoitaa perusmenoja. Jos duunari palkasta iso osa keirrätetään poliitikkojen kautta, niin aletaan olemaan heikoilla jäillä, siinä vaiheessa kun duunarin kohdalla suhde muuttuu niin että hänen menoista suurimman osan rahoittaa julkinenpuoli, niin se jää murtuu.Valtion velka on valtion velkaa, sillä ei ole mitään tekemistä normaali ihmisten velkojen kanssa, teidät on aivopesty osittain.
Lainaus linkistäKuinkakohan iso soppa tästä sitten lopulta syntyykään.![]()
Poliisi selvittää, onko Teuvo Hakkarainen syyllistynyt rikokseen – näin kommentoi Hakkarainen
Viime viikolla uutisoitiin, että perussuomalaiset on evännyt europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisen asettumisen ehdolle kesäkuun eurovaaleissa.www.is.fi
Ihmeellistä kun puoluesihteeri, Hakkarainen ja Purra kaikki pitävät suunsa supussa vaikka puolue tehnyt jo päätöksen jättää ääniharava pois jatkosta.
Poliisi ei kertonut kenestä kyse, mutta tarina sopii nimeen. (hän antanut jotain lausuntoja ennakopidätyksistä, ja verokalenterissa ei ole ollut tuloja jne)Poliisilaitoksen mukaan Verohallinto on toimittanut Sisä-Suomen poliisilaitokselle tutkintapyynnön, jossa se pyytää poliisia tutkimaan, onko eräs luonnollinen henkilö veron välttämistarkoituksessa laiminlyönyt verotusta varten säädetyn velvollisuutensa Euroopan parlamentilta saamiensa tulojen osalta.
Noooh eihän siinä kovin kauaa sitten mennyt, että kommentoi.No, vielä ei ole tuomittu, joten voi olla on toimittu oikeinkin. Selviää kun syytetään tai ei syytetä. Sinänsä hyvä veto puoluesihteeriltä, että ovat sopineet Teuvon kanssa että Teuvo pitää suunsa kiinni eikä kommentoi...
Referoidaan vähän.Noooh eihän siinä kovin kauaa sitten mennyt, että kommentoi.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e683ac2b-b22f-4d7c-8370-696cd070085e
Ei ole mikään ihme, että Hakkarainen pääsee eläkkeelle.“Hänen avustajansa keskeinen tehtävä on käsittääkseni toimia hänen lastenhoitajanaan. On täällä suojatyöpaikassa. Aivan käsittämätöntä tuhlausta, että meillä on tämmöinen meppi. Hän ei ole millään tavalla oikea ihminen olemaan yksi Suomen edustajista Euroopan parlamentissa.”
Hyvä näin.. vai jääkö joku häntä kaipaamaan puolueesta riippumatta?Olen aina ihmetellyt miten Teuvo Hakkarainen on päässyt mepiksi. Hänhän pääsi Laura Huhtasaaren vetämänä mepiksi.
Sanna Ukkola on tehnyt hyvää työtä ja selvittänyt suomalaisten meppien työtä. Tässä hyvä esimerkki EU-seuraajien mielipiteestä:
Ei ole mikään ihme, että Hakkarainen pääsee eläkkeelle.
Valitsemalla puolueen sopivasti.Olen aina ihmetellyt miten Teuvo Hakkarainen on päässyt mepiksi
Valitsemalla puolueen sopivasti.
Missit, urheilijat ja kylähullut on aiemmin päässyt kansanedustajiksi, Teuvo vei hommat vaan astetta pidemmälle.Jep, ei kai se nyt mikään ihme ole, että puolueen entinen VPJ valitaan myös mepiksi.
Missit, urheilijat ja kylähullut on aiemmin päässyt kansanedustajiksi, Teuvo vei hommat vaan astetta pidemmälle.
Kertoo ehkä vähän myös siitä että äänestävät kansalaiset ei ihan hahmota kuinka vaativaa vaikuttava työ EU:ssa on. Tai aika moni saattoi äänestää Teuvoa ihan vaan koska EU vituttaa.
Hyvä näin.. vai jääkö joku häntä kaipaamaan puolueesta riippumatta?
Mielestäni Teuvo Hakkarainen edustaa hyvin sitä kansanosaa, joka on vähemmän koulutettua, konservatiivista ajattelultaan sekä vähän myös viinaan menevää.
Kun tyyppi ei osaa edes englantia ja puhuu pelkää suomea, niin se kertoo ihan riittävästi hänen kyvyistään. Kunnanvaltuustoon saattaisi kyvyt riittää mutta tämäkin on kyseenalaista miten hän pystyy oikeasti siellä asiaansa edistämään.Kyllä, ja oppikirjaesimerkki henkilöstä, jolla ei ole mitään kompetenssia edustaa Suomea, PS:ää tai edes niitä kouluttamattomia viinaan meneviä suomalaisia jotka vihaavat EU:ta. Huono meppi käytännössä luovuttaa valtaa muille kun ei kykene tai viitsi hoitaa omaa tehtäväänsä. Siksi PS potkii sahurin hiuksista vittuun eikä jää kaipaamaan. Tevon kohdalla meni mandaatti ja rahat hienosti kankkulan kaivoon. Mutta tämä ei toki yllättänyt ketään muuta kuin vannoutuneet Teuvo-fanit.
Artikkelli ei kyllä mitenkään tukennut väitettäsi, eikä nyt tule muutenkaan mileen uutista missä olisi käynyt ilmi että olisi kohtuudella, saati hyvin tuonut esiin tavoitteensa Parlamentissä. Siis en nyt tarkoita että on painanut äänestynappia tai tyhjille seinille ilmassut mielipiteensä.Mielestäni Teuvo Hakkarainen edustaa hyvin sitä kansanosaa, joka on vähemmän koulutettua, konservatiivista ajattelultaan sekä vähän myös viinaan menevää. Kaikkien edustajien ei tule olla koulutettuja, koska koko kansa ei ole koulutettua.
Mielestäni Teuvo on hyvin tuonut esiin EU-parlamentissa sen, että hän haluaa vähentää ns. Euroeliitin valtaa ja pitää mahdollisimman monen asian suhteen päätäntävallan jäsenmaissa. Myös ilmastonmuutoksessa Hakkaraisen linjana on ollut maltillisuus, eli muutoksen torjunta ei saa syödä liikaa ihmisten ostovoimaa.
Teuvossa on hyvää myös se, että hän ei liikaa peittele tavoitteitaan tai arvojaan, vaan on valmis edustamaan näitä ”vääriä” arvoja ja seisomaan niiden takana. Hakkaraista on siis selkeä lukea, eikä hän anna arvoituksellisia lausuntoja kuten presidentti Niinistö teki.
Hakkarainen on ollut vähintään siis OK-tasoinen edustaja niin Eduskunnassa kuin Euroeduskunnassa.
Arvostitko tätä todellista kansanedustajaa?
Kun tyyppi ei osaa edes englantia ja puhuu pelkää suomea, niin se kertoo ihan riittävästi hänen kyvyistään. Kunnanvaltuustoon saattaisi kyvyt riittää mutta tämäkin on kyseenalaista miten hän pystyy oikeasti siellä asiaansa edistämään.
Artikkelli ei kyllä mitenkään tukennut väitettäsi, eikä nyt tule muutenkaan mileen uutista missä olisi käynyt ilmi että olisi kohtuudella, saati hyvin tuonut esiin tavoitteensa Parlamentissä. Siis en nyt tarkoita että on painanut äänestynappia tai tyhjille seinille ilmassut mielipiteensä.
Huono meppi käytännössä luovuttaa valtaa muille kun ei kykene tai viitsi hoitaa omaa tehtäväänsä. Siksi PS potkii sahurin hiuksista vittuun eikä jää kaipaamaan. Tevon kohdalla meni mandaatti ja rahat hienosti kankkulan kaivoon. Mutta tämä ei toki yllättänyt ketään muuta kuin vannoutuneet Teuvo-fanit.
Jotenkin tämän artikkelin perusteella opettelukin on jäänyt tekemättä kun kaveri on täysin ulkona kaikista piireistä ja valiokunnista joissa todelliseen päätöksentekoon pääsee mukaan. Tyyppi haahuilee käytävillä kontribuoimutta yhtään mitään koko instituutiolle.Tähänhän Hakkarainen totesi, että tämä ensimmäinen meppikausi meni hommaan opetellessa, eli hän olisi toisella kaudellaan nostanut edustajuudensa tehoa, koska oli oppinut talon tavoille. Harmillisesti häntä ei päästetä ehdolle, sillä olisi ollut mielenkiintoista nähdä, kuinka hyvän kannatuksen hän olisi näissä eurovaaleissa saanut.
Toivoisin siis, että voisitte antaa pluspisteitä Hakkaraiselle hänen rehellisyydestään sekä siitä, että hänen kohdallaan ei tarvitse arvuutella arvojen suhteen tai miettiä sitä, pelaako hän jotain imago- tai taktikointipelejä politiikassa. Hakkarainen vain ja ainoastaan edustaa heitä, jotka samaistuvat häneen ja hänen eurokriittisiin arvoihin.
On myös mielenkiintoista, että osa näkee hänen politiikkauransa vain eurojen keräämisenä, vaikka toki se on tosiasia, että hänen eduskuntakautensa sekä europarlamenttikautensa tekevät mojovan lisäyksen hänen eläkkeeseensä (800 euroa eduskunnan 8 vuodesta sekä noin 1750 euroa 5 vuoden kaudesta europarlamentista), eli noin 2500 euron buustin eläkkeen tasoon.
Parlamentissa ja muissa ryhmissä sitten katsellaan näitä haastatteluita, käännettynä ?Ainakin erilaisissa videoklipeissä, joissa Hakkaraista on haastateltu EU-asioista on tullut esille tämä hänen eurokriittinen linja sekä toki hänen puoluetaustansa puhuu myös tämän puolesta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.