Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Voisiko vika olla matossa? Muussa tapauksessa taitaa olla selvää, että joku sitä rottaa kämpässäsi häiritsee.Onko kellään ollut ongelmia MSI gm70 clutch hiiren kanssa? Kaverin koneella testatessa langattomana ei mitään ongelmaa, mutta kun omaan koneeseen laittaa niin vähän väliä tökkii ja päivitys nopeus tuntuu olevan jotain perus 10€ markettihiiren luokkaa kun oikein hitaasti liikuttaa. Firmwaren mukaan kuitenkin 1000hz. Piuhan kanssa ei mitään ongelmaa, mutta langattoman kun osti niin...
Kun oli tossa jossaa vaiheessa puhetta käden koosta ja tuosta logitech mx518 legendarysta, niin pitihän se tylsyyksissä ottaa kuva.
Jossain jos pääset Zowien FK1:stä kokeilemaan, niin saa osviittaa tosiaan tuosta model o:sta. Itsellä on tuo Zowien EC2-A myös, ja jotenkin fps peleihin omaan makuun liian raskas laite. Makuasioitahan nämä tietenkin on.
Ei o ongelmia sivujen muotoilulla itellä, samalla 1-2-2 otteellaa pelaan.. kämmen makaa hiiren takaosassa, nimetön ja pikkusormi hiiren alaosassa, melkein matossa kiinni.Kun taidan jättää tuon Model O:n väliin haluten nimenomaan ergo-hiiren, niin mitäs mieltä olet tuosta MX518:n oikeasta laidasta. Sitähän (viittaan nyt yleisesti MX518-muotoiluun enkä juuri Legendary-malliin) on käsittääkseni kritisoitu, että esim. 1-2-2 otteella (jossa siis sormussormi ja pikkusormi ovat oikean laidan puolella) tuo oikean laidan muotoilu saattaa olla ikävä sormille (olisikohan puhuttu siitä, että laita voi tuntua jopa terävältä ja siten sormia painavalta). Omistin aikoinaan orkkis-MX518-hiiren ja pieni muistikuva siitä on, että pikkurilli tai sormussormi olisi ollut välillä kovilla. Toki riippuu myös otetyylistä (itsellä siis palm grip tai ehkä hieman clawn ja tuon hybridi ajatellen, että välillä hiiren päällä olevat sormet ovat hieman koukussa eikä koko kämmen lepää hiiren päällä).
Model O - competitive e-sports gaming mouse, jo ennen julkaisua?
-Hienoa kyllä, että keveyteen on panostettu. Osasyynä kenties juurikin nuo rei'itykset kuoressa, mutta niistä tulikin mieleen että mahtaa kerätä aika hyvin pölyn ja paskan sisään, jollin esim vuoden-parin kovan käytön jälkeen näyttää varmaan mielenkiintoiselta (puhdistus ehkä hankalahkoa).
-Sensori hyvä.
-Perus "20 miljoonan clikcsin" Omronit (D2FC-F-7N?), näitä onkin muutamia jo logitecheissä mennyt viallisiksi 1-1,5 vuoden käytön jälkeen.
-Milloinhan noista disco-valoista päästään eroon, vai eikö ilman valoshowta pysty pelaamaan kilpailullisesti? Eikö nuo ledit + siihen liittyvät piirilevyn komponentit lisää turhaa painoa hiireen.
Vaikuttaa melko paljon G Pro:lta, mutta kevyemmältä (+ rei'itykset) ja halvempi. Eli ilmeisesti varsin hyvä hiiri vuoden verran käytettäväksi. Tulee varmaan tuo joskus hommattua ja kokeiltua.
Voisiko vika olla matossa? Muussa tapauksessa taitaa olla selvää, että joku sitä rottaa kämpässäsi häiritsee.
Onko kukaan kysellyt mahdollisia toimitusaikoja Logitech MX518 -uudelle mallille Verkkokauppa.comista ?
Onko tosiaan näin, ettei pöytälevyn läpi ota? Varmastikin oikeaa puuta tuo pöytälevy?Ainoa negatiivinen puoli hiiressä on se, ettei tuo langaton teknologia toimi pöydän läpi (kone on pöytälevyn alla kiinnitettynä), joten vastaanotin pitää vetää piuhan perässä pöydälle.
Onko tosiaan näin, ettei pöytälevyn läpi ota? Varmastikin oikeaa puuta tuo pöytälevy?
Minulta löytyy G305 ja Ikean (tod näk pahvikennoinen) pöytä, kone pöydän alla vastaanottimineen ja hyvin pelittää..
Moni CS:GO -ammattilainenkin tuntuu suosivan tuota Zowien ergo-mallista EC-sarjaa, mutta kun kuitenkin näyttää vähän siltä, että Glorious tulee tekemään jonkinlaiset zowiet hiirivaihtoehtojen suhteen, niin ei haluaisi Zowiehin satsata. Sen sijaan odotteluhiireksi voisi harkita tuota 40 euron MX518L:ää, jota olen edelleen pitänyt tilauksessa Verkkiksestä. Noissa Zowiessa tosin sekin vähän työntää luotaan, että DPI-painike on pohjassa. Yksi syy kun hankkia pelihiiri eikä pelata MX Masterilla on juuri tuo, että haluan DPI-painikkeen, jolla säätää herkkyyttä helposti kesken pelin.
Katos huvikses onko sulla se windows päivitys koneella mikä kusee hiiren toimintaa (KB4482887) ja poista se jos on.. ilmottele auttoko.Sama matto molemmilla, joten en usko että siinä vika. Ja nyt viikonloppuna otin koneeni mukaan peli iltamaan sinne kaverin kämppään ja edelleenkään hiiri ei toiminut kunnolla minun koneessa mutta kaverin koneessa kyllä.
Tökkimisen lisäksi nyt huomasin että jos esim pyörittää jatkuvaa ympyrää niin yhtäkkiä tuntuu niinkuin se pointteri jämähtäis ruudulla liimaan ja etenee erittäin hitaasti, sekuntia kahta myöhemmin liikkuu taas normaalisti kunnes taas toistaa saman.
Eikö sun lihasmuisti kärsi, jos kesken pelin vaihtelet nopeuksia?
G Pro manuaalissa suositellaan suoraa näkymää vastaanottimeen.Onko tosiaan näin, ettei pöytälevyn läpi ota? Varmastikin oikeaa puuta tuo pöytälevy?
Minulta löytyy G305 ja Ikean (tod näk pahvikennoinen) pöytä, kone pöydän alla vastaanottimineen ja hyvin pelittää..
En tietenkään DPI:tä vaihtaisi missä tahansa tilanteessa, mutta koen sen käteväksi esimerksi jos vaihtaa normiaseesta scopella varustettuun aseeseen.
Vielä takerrun tähän, koska kyllähän lihasmuistia tarvitaan myös kiikaroidessa? Tai riippuu varmaan pelityylistä, mutta itse aina pidän 400 dpi ja ADS-sens. tai mikä nyt onkaan 1.0, jotta flikkailu yms. onnistuu samalla tavalla aseista ja tähtäimistä riippumatta. Varsin tärkeää omasta mielestäni, jos tarvitsee kiikaritähtäimellä osua lähellä olevaan ja nopeaan kohteeseen. Makuasioita toki.
Katos huvikses onko sulla se windows päivitys koneella mikä kusee hiiren toimintaa (KB4482887) ja poista se jos on.. ilmottele auttoko.
Microsoft mokasi Windows-päivityksen – pelaajat kärsivät nahoissaan
Onko kukaan kysellyt mahdollisia toimitusaikoja Logitech MX518 -uudelle mallille Verkkokauppa.comista ?
Uskoakseni te jotka olette ennakkotilanneet hintaan 39,90e joudutte maksamaan 20 euroa lisää ennen hiiren toimitusta tai sitten perumaan ennakkotilauksen. Ainakin joskus Verkkokaupasta ennakkotilatessa kävi näin, ennakkotilaushinta oli 50e halvempi kuin myyntihinta niin jouduin maksamaan 50 euroa lisää ennen kun lähettivät tuotteen.


Tossa mun edellisessä kuvassa toi mx518 musta matta yläosa minkä vaihoin tohon on 10v+ vanha, ei näytä kovinkaa kiiltavältä vieläkä![]()
Oma ZA13 ainakin kiillottui hyvin 2v:n käytön aikana. Kuvassa vanha vs. uusi. En voi tietenkään 100% varmuudella sanoa, että onko tuossa välissä pinnoite kerennyt muuttumaan tms. Todennäköisesti ei. Kuvaa varten vielä putsasin tuon vanhan hiiren, kun ero tuntui luonnottomalta, mutta niin se vain kiilsi.Mitäs muuten porukka on mieltä tästä glossy vs. matte -keskustelusta noin yleisesti ottaen (eikä esim. vain Model O:ta koskien)?
Se yleinen neuvo tuntuu olevan, että jos kädet ovat rutikuivat niin glossy tarjoaa paremman gripin. Jos taas kädet hikoavat, niin mattapintainen on parempi valinta. Olen myös ymmärtänyt, että mattapintainen on herkempi kulumaan (kulumakohdat alkavat kiiltelemään ja tuntuvat liukkaammilta) kun taas glossy on tuossa mielessä kestävämpi, mutta samalla tuo herkästi näkyviin kaiken lian, mitä käsistä on lähtenyt irti (rasva, hiki yms.). Sinänsä vaikea valinta kun hiiren pitkäkestoisuuden kannalta ei haluaisi hiirtä, jonka pinta voi kulua parissa vuodessa pois (joskin ainahan sitä voi grippiteippiä laittaa päälle) mutta toisaalta ei myöskään haluaisi hiirtä, joka näyttää jatkuvasti likaiselta (mitä olen käytettyjen valkoisten glossy-hiirten kuvia nähnyt, niin aika ällöttövän näköisiä kyllä tahtovat olla).
Hiirimaailmassahan suurin osa hiiristä taitaa olla mattapintaisia ja jos katsoo glossy-hiirien saamaa palautetta, niin vaikka fanejakin löytyy paljon, niin suurin osa tuntuu niitä joko välttävän tai sitten juuri hiovan kiiltopinnan pois.
Omia käsiäni en voi sanoa helposti hikoaviksi (ihotyyppi on muutenkin sellainen, että etenkin talvella kädet ovat todella kuivat), mutta jos ei ole joka tunti pesemässä käsiä, niin sormenpäät tuntuvat kyllä jokseenkin öljyisiltä. Tämän takia olen tavannut pyyhkiä hiirtä kevyesti Sanytoliin (desinfoiva, elektroniikallekin ainakin ohjeen mukaan soveltuva puhdistusaine) kostutella ja suht. kuivaksi puristetulla mikroliinalla.

2018 alusta lähtien tuotettiin nuo mustat Zowiet n. puolen vuoden ajan tuollaisina kiiltävinä malleina, ja kesäkuuhun mennessä tuotanto vaihtui takaisin mattamustaan. Eli kyllä se on uutenakin ollut kiiltävä, itsekin ostin samoihin aikoihin ja palautin samantien kun oli sen verran liukas kädessä.Oma ZA13 ainakin kiillottui hyvin 2v:n käytön aikana. Kuvassa vanha vs. uusi. En voi tietenkään 100% varmuudella sanoa, että onko tuossa välissä pinnoite kerennyt muuttumaan tms. Todennäköisesti ei. Kuvaa varten vielä putsasin tuon vanhan hiiren, kun ero tuntui luonnottomalta, mutta niin se vain kiilsi.
Lisäsin vielä kuvan tuon uuden tämänhetkisestä tilasta. On ollut käytössä about viime Heinäkuusta. Kiiltoa havaittavissa... Lisättäköön vielä, että minulla on kuiva käsi.
![]()
![]()
Okei. Itsellä ei mitään muistikuvaa, että millaisena tuo vanhempi tuli minulle. Mutta lisäsin vielä kuvan tuosta uudesta mattapintaisesta, joka alkanut kiillottumaan.2018 alusta lähtien tuotettiin nuo mustat Zowiet n. puolen vuoden ajan tuollaisina kiiltävinä malleina, ja kesäkuuhun mennessä tuotanto vaihtui takaisin mattamustaan. Eli kyllä se on uutenakin ollut kiiltävä, itsekin ostin samoihin aikoihin ja palautin samantien kun oli sen verran liukas kädessä.
Kannattaa testata tätäkin Mionix Naos QG -pelihiiri tumman harmaamitähän hyviä hiiriä löytys isoräpyläiselle ukolle? käsi kyllä hikoilee ja pelien puolesta tulee lähinnä pelattua apexia dotaa ym random sälää silloin tällöin eli ei tarvitse ylimääräisiä sivunäppäimiä. nyt käytössä razer deathadder elite chroma ja jotenkin tuntuu että kun käsi hikoilee niin kerää tuo hiiri jotai mehmettiä tuonne vasemman painikkeen alle ja menee aika raskaaksi painaa tuo. ehdotuksia otetaan vastaan![]()
Saksassa yleensä ihan ok tarjouksissa.Hyviä ehdotuksia! G903 vähän arveluttaa ton Transformers-muotoilunsa kanssa, mutta hinta on vielä jotenkin siedettävä. G Pro näyttää helvetin hyvältä, mutta hinta vähän suolainen![]()
Dänks, rupean tutkailemaan. Mikään akuutti hätä ei onneksi ole, mutta lanka alkaa vähän syömään miestä ja PTT:n painelu rullasta on vienyt hengen liian monta kertaa.Saksassa yleensä ihan ok tarjouksissa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.