- Liittynyt
- 09.06.2017
- Viestejä
- 1 120
Luultavasti kyllä. Ei se bisnes muuten tekisi voittoa.
Olen joskus elämässäni kerännyt/ ostanut katsomani elokuvat. Voin käsi sydämellä sanoa että omalla kohdallani halvemmaksi on netflix tullut.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Luultavasti kyllä. Ei se bisnes muuten tekisi voittoa.
Järkevä vertailukohta on (digitaalinen)vuokraus. Itselle ostaminen on ihan eri asia.Olen joskus elämässäni kerännyt/ ostanut katsomani elokuvat. Voin käsi sydämellä sanoa että omalla kohdallani halvemmaksi on netflix tullut.
Se on tämän triidin henki. Jos ei omaan katsomukseen sovi niin vastaukset on tuollaisia. Huumoria niistä tosin saaItselläni oli Xbox360, jonka jälkeen ps4 ja nyt löytyy ps5 plus jonkinlainen peli PC. Suurimman osan ajasta konsoleilla minulla ei ole ollut aktiivista ps plus tilausta. Uskoisin että aika monikin pelaa konsoleilla ilman noita tilauspalveluita. Yksinpelejä pelanneena en ole koskaan ole noita tarvinnut. Edellinen kommentti tuosta että ilman tilauspalvelua = sama kuin haudata konsoli takapihalle niin kertoo ainostaan siitä ettei olla tarjoamassa näkökulmaa vaan haastamassa riitaaLasten minecraft moninpelit oikeastaan ainoa syy miksi noita olen välillä maksanut.
Itselläni oli Xbox360, jonka jälkeen ps4 ja nyt löytyy ps5 plus jonkinlainen peli PC. Suurimman osan ajasta konsoleilla minulla ei ole ollut aktiivista ps plus tilausta. Uskoisin että aika monikin pelaa konsoleilla ilman noita tilauspalveluita. Yksinpelejä pelanneena en ole koskaan ole noita tarvinnut. Edellinen kommentti tuosta että ilman tilauspalvelua = sama kuin haudata konsoli takapihalle niin kertoo ainostaan siitä ettei olla tarjoamassa näkökulmaa vaan haastamassa riitaaLasten minecraft moninpelit oikeastaan ainoa syy miksi noita olen välillä maksanut.
Tämä tässä juuri vähän huvittaa...Siinä vaiheessa kun on unohdettu helppous, jätetty välittämättä rahasta, kasailtu kokonsa puolesta lipastoon sujahtava laite, hommattu PS5 padi, avattu konjakki ja otettu tiukka takakeno. Kyllä siinä vaiheessa on pakko myöntää, että joo kyllä se kannatti panostaa.
Kun kohta lähden kauppaan minun rupisella vm. 1990 Nissanilla, niin pitää muistaa psyykata itseään, että kyllä varmasti kyyti maistuisi ihan toiselta, jos jotenkin pääsisinkin kesken matkan vastaantulevan porvarin Teslan rattiin.
Pyöri muuten vuoden konsoleilla ennen kuin julkaistiin pc:eellePyörii vaikka 16k120fps pc:llä. Siis jos skaalauksen kanssa perseily on sallittu, kuten oletan että tossa 4k30 @4tflop on tehty.
No tuntuisihan se erilaiselle, vaikka toki sillä Nissanillakin sinne kauppaan pääsee. Miksi sitä ei voi edes myöntää.![]()
No tottakai tuntuisi, mutta ei, omat preferenssini, huomioiden siinä määrin ihmeelliselle, että katsoisin tarpeelliseksi sellaisen itselleni hankkia. Kuulemma sellaisen saisi pienellä käsirahalla ja 400e kuukausimaksulla, että sinällään kyllä ihan tehtävissä, jos kiinnostaisi.
Jos peli renderöidään1080p ja skaalataan 4K, ei se ole enää 4K konsoli vaan FullHD konsoli.
Se on konsoli jolla onnistuu 4k pelaaminen mikäli peli sen sallii.
Kuka on kutsunut?kutsua enää 4k-konsoliksi
Kuka on kutsunut?
Taitaa kuitenki olla yhden käden sormilla laskettavissa ne pelit joihin modiyhteisöt luo pelattavaa sisältöä, muutoin ne on juurikin noita graafisia parannuksia tai jotain vaikeustaso muunnelmia.
Jos ”pyörimiseksi” laskee sub 30fps ja jonku dvd resoluution. Ei, kyllä se pyöri vasta sillon ku pc julkaisu tuli.Pyöri muuten vuoden konsoleilla ennen kuin julkaistiin pc:eelle![]()
Ai mitäs? Pistä suosituimmat modit myös haluan oikeasti tietää.rockstarin ja ubisoftin pelejä
Nuitahan on helppo itse selailla. Klikkaa alta nexus modsin linkiä ja paina nappia: View all 2600 games tai käytä search. Sitten pelin omalla modi sivulla voi pistää top-mods filtteriksi.Ai mitäs? Pistä suosituimmat modit myös haluan oikeasti tietää.
Upea peli konsoleillakinJos ”pyörimiseksi” laskee sub 30fps ja jonku dvd resoluution. Ei, kyllä se pyöri vasta sillon ku pc julkaisu tuli.
Jos myyntistatistiikkaa katselee, niin on se jokusen ihmisen mielestä pyörinyt ennen PC julkaisua. Tosin triidin luonteeseen sopien ne on kaikki ollut varmaan kamoissa tai muuten sekaisin kun on moista voinut pelata.
Piti ihan tarkistaa että olinko klikannut threadista jonkun tosi vanhan sivun.Tuli tälläinen uutinen vastaan. Jättikö jim lying crying ryan uppoavan laivan ja onko sonyn huoli todellista? Voiko tulevaisuudessa last of us remastered remastered remastered remastered haastaa call of dutyn.
![]()
Sony pelkää Microsoftin Xboxin loikkaavan Playstationin edelle Activision Blizzardin kaupan seurauksena
Nyt niitä vuodettuja tietoja alkaa maailmalle levitä.www.gamereactor.fi
Vuodetut tiedot näyttävät olevan peräisin ajalta ennen kuin Microsoft lupasi Sonylle julkaista jatkossakin Call of Dutya Playstationilla seuraavien kymmenen vuoden ajan.
Piti ihan tarkistaa että olinko klikannut threadista jonkun tosi vanhan sivun.
Eikö tuo ollut koko homman jujuna viimeiset puolitoista vuotta siellä oikeudessa A&B kaupan vuoksi että Call of Duty on niin iso että sen pistäminen excluksi olisi kova tikki?
Sanokaa muuten joku, että mikä tuossa Call Of Dutyssa on niin ihmeellistä? Jotain osaa muistan joskus pari tuntia pelanneeni ja taitaa hyllystäkin yksi peli löytyä, mutta ei kyllä muistaakseni herättänyt oikein minkäänlaisia tunteita. Ainakin omissa silmissäni yksi fps-sotapeli muiden joukossa.
Niinhän se pelkäsi. Siksihän sitä oikeutta käytiin muun muassa. Microsoft tosin sitten lupasi CoDin myös pleikkarille.Sony pelkää, että Call of Dutyn lisääminen aikanaan Xbox Game Passin valikoimiin muuttaisi merkittävästi konsolipelaamista ja videopelien kuukausimaksullisten palveluiden tulevaisuutta.
Niinhän se pelkäsi. Siksihän sitä oikeutta käytiin muun muassa. Microsoft tosin sitten lupasi CoDin myös pleikkarille.
Okei, en ole nyt ihan varma yritätkö saada jotain uutta sanomaa ulos mitä ei jo viimeisen puolentoistavuoden aikana oli väännetty tuon oikeusjutun mukana. Mitä tulee firmojen tapojen muuttamiseen niin voisin veikata että kummallakin firmalla on jokin prosessi jonka mukaan analysoivat mennyttä ja tulevaa ja muuttavat "tapojaan" sen mukaan. Toisella se on toiminut paremmin kuin toisella (YoY myynnit nousee tai laskee).No lupasi lupasi.. 10 vuodeksi mutta etkö ymmärrä tuota Sonyn paniikkia, heidän myydyin peli menisi vihollisen GP palveluun. Itse näen uutisessa kaksi uhka kuvaa, eka oli se mitä ylempää sanoin ja toinen se että myös Sonylla joudutaan muuttamaan tapoja tulevaisuudessa.
Tämäkin on asia mistä vuosia vuosia sitten täällä sanoin, joss GP ottaa tuulta alle ni ei Sony voi kauaa pelaajia ryöstää 80€ peleillä.
Okei, en ole nyt ihan varma yritätkö saada jotain uutta sanomaa ulos mitä ei jo viimeisen puolentoistavuoden aikana oli väännetty tuon oikeusjutun mukana. Mitä tulee firmojen tapojen muuttamiseen niin voisin veikata että kummallakin firmalla on jokin prosessi jonka mukaan analysoivat mennyttä ja tulevaa ja muuttavat "tapojaan" sen mukaan. Toisella se on toiminut paremmin kuin toisella (YoY myynnit nousee tai laskee).
Joo, kyllä, olen aika varma että ollaan samaa mieltä. Näinhän se on/oli ja sen vuoksihan sitä oikeutta kovasti käytiin ja Sony oli siinä etulinjassa estämässä.Mitä väliä sen jutun iällä on? Asia tuli nyt esille ja pelko oli/on että Microsoft tuo pelin GP koska se tulisi muuttamaan kuukausimaksullisten palveluiden tulevaisuutta.
Joo ihan kohta tulee gamepassiin. MS:n raja näyttää tulleen vastaan siinä että mitä kaikkea gamepassiin voi tunkea muuttamatta merkittävästi hinnoittelua. Olishan se varmaan aika hienoa monen mielestä jos täysin ylivoimaisesti myydyin kyseisen alustan peli tulis passiin ja ei tarttis joka vuosi polttaa 70 euroa tuostakin päivityksestä.Mitä väliä sen jutun iällä on? Asia tuli nyt esille ja pelko oli/on että Microsoft tuo pelin GP koska se tulisi muuttamaan kuukausimaksullisten palveluiden tulevaisuutta.
Joo ihan kohta tulee gamepassiin. MS:n raja näyttää tulleen vastaan siinä että mitä kaikkea gamepassiin voi tunkea muuttamatta merkittävästi hinnoittelua. Olishan se varmaan aika hienoa monen mielestä jos täysin ylivoimaisesti myydyin kyseisen alustan peli tulis passiin ja ei tarttis joka vuosi polttaa 70 euroa tuostakin päivityksestä.
149 peliä joista 50 Day1. Mikäs peli on muuten tänäkin vuonna myydyin pleikkarilla?Joo ihan kohta tulee gamepassiin. MS:n raja näyttää tulleen vastaan siinä että mitä kaikkea gamepassiin voi tunkea muuttamatta merkittävästi hinnoittelua. Olishan se varmaan aika hienoa monen mielestä jos täysin ylivoimaisesti myydyin kyseisen alustan peli tulis passiin ja ei tarttis joka vuosi polttaa 70 euroa tuostakin päivityksestä.
En tiedä. Ei oo sitä pleikkaakaan kyllä.Mikäs peli on muuten tänäkin vuonna myydyin pleikkarilla?
Steamiin tais tulla vähän useampi peli tänä vuonna.149 peliä joista 50 Day1.
Steamiin tais tulla vähän useampi peli tänä vuonna.
Ei se laatu, vaan se määrä.
Häh? Keskustelija a linkkaa jotain random määriä tänne syystä x. Vastaan että muualla on isompia määriä. Tämä johtaa tilanteeseen jossa määrien merkitystä vähätellään keskustelijan v toimesta.Ei se laatu, vaan se määrä.
Ei laadulla ole väliä kunhan on korkea FPS.
Mikset vähätellyt määrien merkitystä lainaamalla keskustelijan a viestiä?
Puhuttiin noiden lisäksi mm pakkaamattomista pikseleistä (Mikkis ainakin) ja teraflopseista ynnä muustaKeskustelun sävy on muuttunut ajan saatossa. Muistan vielä ne ajat kun native 4k oli Xbox One X pelaajilla "must" ja mitään sutturesoja ei siedetty. Naurettiin PS4-pro:n "cerny-upscalelle". Niin se maailma muuttuu.
E: Puhuttiinko silloin jopa että One X oli "Only true 4k console"?
Sinä olet kyllä virallisesti tämän triidin Native 4K - kaveri. Sampsan täytyisi luoda Native 4K nauha ostettavaksi, niin saisi nimimerkin alle. Olisi komiaa.Keskustelun sävy on muuttunut ajan saatossa. Muistan vielä ne ajat kun native 4k oli Xbox One X pelaajilla "must" ja mitään sutturesoja ei siedetty. Naurettiin PS4-pro:n "cerny-upscalelle". Niin se maailma muuttuu.
E: Puhuttiinko silloin jopa että One X oli "Only true 4k console"?
No enkö minä juuri tuossa sinun lainauksessakin sanonut että keskustelun sävy on muuttunut? Edellisessä genissä se native4k oli ainoa todellinen pakkaamaton kokemus miten pelata ja ei ole enää. Yksin huudan täällä enää 4k perään ja joskus jopa pelaan DLSS-Quality 4k.Sinä olet kyllä virallisesti tämän triidin Native 4K - kaveri. Sampsan täytyisi luoda Native 4K nauha ostettavaksi, niin saisi nimimerkin alle. Olisi komiaa.
Yksin huudan täällä enää 4k perään ja joskus jopa pelaan DLSS-Quality 4k.
Hence -> "keskustelun sävy on muuttunut". Nykyään 1156p on mahtava kokemus varsinkin jos vihollisella peli pyörii vain 1132p.
Huijauskoodia ja modelswappia koko sivu täynnä. Ei pitäisi olla ongelma linkata niitä suosikki kontentti modia kerta niitä niin mainostetaan pc-pelaamisen etuuksina.Nuitahan on helppo itse selailla. Klikkaa alta nexus modsin linkiä ja paina nappia: View all 2600 games tai käytä search. Sitten pelin omalla modi sivulla voi pistää top-mods filtteriksi.
![]()
Nexus Mods
We host 690,844 mods for 3,623 games from 155,453 authors serving 61,519,188 members with 15,761,014,415 downloads to date. We've donated $11,891,617 to our mod authors through Donation Points. If you can mod it, we'll host it.www.nexusmods.com
Ei kai sitä siirrellä maalitolppia. Ainakin mulle suurin osa Konsolipelaajista on ilmoitellut kun pyörii hyvin ja hyvillä resoluutioilla. Sitten tuleekin vastaan joku all 25 FPS tai renderöinti 720p. Silti keskusteluissa puhutaan pystyvän siihen maagiseen 4K 60 FPS. Lopulta tuleekin kommenttia että "jos peli sallii" tms... Eli tämä jumal konsoli siis ei reilusti pysty 60 FPS 4K vai pystyykö. Peleissäkin tuntuu olevan aika kapea alaista verrattuna PC. eli se third person parin napin cinemaattinen kokemus. Sen lisäksi pelien Modaus mahdollisuudet aika alhaiset.Tiedän. Ja 4K.
No eiköhän tästä listasta löydy muutakin kuin cinemaattisia kokemuksia. Vai pilataanko tässä nyt hyvä väittely faktoilla.Ei kai sitä siirrellä maalitolppia. Ainakin mulle suurin osa Konsolipelaajista on ilmoitellut kun pyörii hyvin ja hyvillä resoluutioilla. Sitten tuleekin vastaan joku all 25 FPS tai renderöinti 720p. Silti keskusteluissa puhutaan pystyvän siihen maagiseen 4K 60 FPS. Lopulta tuleekin kommenttia että "jos peli sallii" tms... Eli tämä jumal konsoli siis ei reilusti pysty 60 FPS 4K vai pystyykö. Peleissäkin tuntuu olevan aika kapea alaista verrattuna PC. eli se third person parin napin cinemaattinen kokemus. Sen lisäksi pelien Modaus mahdollisuudet aika alhaiset.
Se on vaan yksinkertaista ettei konsoli ole kaikkien makuun ja ei myöskään tietokone ole kaikkien makuun. Silti Konsolitrolli vakuuttelee vuodestatoiseen kuinka paljon konsoli pystyy vaikka Digital foundryn objektiivise tutkimukset törmää ne.
Pitäiskö kokeilla kuinka se Forspoken pyörii RTX 4090 verratuna PS5....
Aika monessa listatuista peleistä on se kuuluisa dynamic 4k, mutta kyllä siellä muutama native 4k pelikin on kuten Astros Playroom.No eiköhän tästä listasta löydy muutakin kuin cinemaattisia kokemuksia. Vai pilataanko tässä nyt hyvä väittely faktoilla.
![]()
Best 4K & 60 FPS PS5 Games
The PlayStation 5 is a powerful console but not every game takes advantage of it. Which titles run at 4K and 60 fps?gamerant.com
Ei kai sitä siirrellä maalitolppia. Ainakin mulle suurin osa Konsolipelaajista on ilmoitellut kun pyörii hyvin ja hyvillä resoluutioilla. Sitten tuleekin vastaan joku all 25 FPS tai renderöinti 720p. Silti keskusteluissa puhutaan pystyvän siihen maagiseen 4K 60 FPS. Lopulta tuleekin kommenttia että "jos peli sallii" tms... Eli tämä jumal konsoli siis ei reilusti pysty 60 FPS 4K vai pystyykö. Peleissäkin tuntuu olevan aika kapea alaista verrattuna PC. eli se third person parin napin cinemaattinen kokemus. Sen lisäksi pelien Modaus mahdollisuudet aika alhaiset.
MW3..En tiedä. Ei oo sitä pleikkaakaan kyllä.
Jos pitäis arvata, niin joku semmonen jonka kaveriksi pitää sitä kuukausimaksua maksella.
Steamiin tais tulla vähän useampi peli tänä vuonna.
No bg3 on edelleen viimeisin peli minkä oon steamista ostanu, tais olla jopa 0€ ku myin vähän skinenä sitä ennen. Taitaa muuten olla pahimmillaan joku 1440p25fps sillä nopeammallakin xboxilla. Melkosta.MW3..
Ihan mielenkiinnosta, mitä pelejä olet sieltä pelannut ja mihin hintaan?
No vähiin on jääny sulla pelailut.No bg3 on edelleen viimeisin peli minkä oon steamista ostanu, tais olla jopa 0€ ku myin vähän skinenä sitä ennen. Taitaa muuten olla pahimmillaan joku 1440p25fps sillä nopeammallakin xboxilla. Melkosta.