Niinhän sitä luulis. Silti yli puoli miljoonaa suomalaista on ulosotossa.Luulis, että nää työt ja elämän hallinta on ihan perus juttuja jotka on kohillaan. Ja silti voi olla haasteellista naispuoleista ihmisen seuraa elämäänsä saada.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Niinhän sitä luulis. Silti yli puoli miljoonaa suomalaista on ulosotossa.Luulis, että nää työt ja elämän hallinta on ihan perus juttuja jotka on kohillaan. Ja silti voi olla haasteellista naispuoleista ihmisen seuraa elämäänsä saada.
Itsehän sä olet ukkos valinnut!. kait sä nyt naisena sen tiedostat että sä oot telluksen rikkain olento!!. koska sulla on markkina-arvoa miehille olit sitten rikas tai rutiköyhä!!. sitä paitsi kukaan ei ole täydellinen!. voisi kysyä että minkälaisten "vikojen" kanssa sä haluat parisuhteen?. koska jokaisessa äijässä on aina joku vika tai piirre mikä ärsyttää tai puhkaisee illuusion siitä täydellisestä parisuhteesta.En puhu vain omista kokemuksistani. Omat kumppanini eivät ole olleet lainkaan pahimmasta päästä, mutta kyllä jokaisella oli jollain osa-alueella ongelmia. Useimmiten miesten ongelma on sotkuisuus ja muut puutteet kotitöissä. Yksi ex oli sössinyt taloutensa, minkä tietenkin yritti salata.
Valitettavasti se on niin päin, että kaikilla elämän osa-alueilla handlaava mies on poikkeus joukossa. Kaiken ikäisissä.
Valitettavasti se on niin päin, että kaikilla elämän osa-alueilla handlaava mies on poikkeus joukossa. Kaiken ikäisissä.
sitä paitsi kukaan ei ole täydellinen!. voisi kysyä että minkälaisten "vikojen" kanssa sä haluat parisuhteen?
Useimmiten miesten ongelma on sotkuisuus ja muut puutteet kotitöissä. Yksi ex oli sössinyt taloutensa, minkä tietenkin yritti salata.
Valitettavasti se on niin päin, että kaikilla elämän osa-alueilla handlaava mies on poikkeus joukossa. Kaiken ikäisissä.
Tästä seuraa helposti ongelmia esim. yksi klassikko on suhteessa kun nainen sanoo "ihan sama, tee mitä haluat" mies kokee että nainen sananmukaisesti tarkoittaa tuota "ok, kiva, lähden sitten baariin kavereiden kanssa" ja baarissa kertoo iloisesti miten seurustelukumppani suorastaan ilahtui ja kehotti lähtemään sinne baariin. Kun nainen oikeasti tarkoitti tuolla "what ever" lauseella että häntä kyllästyttää jankata asiasta, miehen pitäisi tähän mennessä jo tietää että HÄN on se tärkein ja olisi todella tärkeää että yhdessä katsotaan se kauniit ja rohkeat TV:stä samalla kun syödään niitä sipsejä ja dippiä.
Tarkoitatko siis tilannetta, jossa tuota "ihan sama" -kommenttia ei edeltänyt puolen tunnin vääntö asiasta? Kaipa tää on sitten sitä "signalointia" mitä osa naisista tuntuu kaipaavan, mutta on kyllä aika pöljäsuhde jos ei saisi käydä kavereiden kanssa baarissa. Olettaen siis ettei ole kyse siitä, että vetäisi perseet kerran viikossa tjsp.![]()
Parin viikon välein imurointi kuullostaa perussiisteydeltä, olettaen ettei ole kuraa tuovia koiria tai taaperoita huushollissa. Puutteellinen siisteys on esimerkiksi sitä, ettei ymmärretä miksi vessa pitäisi pestä vähintään kahden viikon välein. Poikamiesten todellisen siisteystason paljastaa usein hänen vessansa, jonka pinttyneitä töhniä ei ehdi treffejä edeltävällä pikasiivouksella hinkata puhtaiksiMinkä tasoisesta sotkuisuudesta puhut siis?
Esim. oma äitini on usein valittanut pölyisyydestä kun ei kiinnosta pyyhkiä pölyjä kovin usein, ja imuroituakin vaan parin viikon välein... eli myönnän olevani jossain määrin "sotkuinen" mutta onko tämä sitä mitä tarkoitat, vai jotain ihan muuta?
Talousongelmathan yleensä yritetään salata viimeiseen asti, kunnes korttitalo kaatuu, ja vielä sen jälkeenkin. Ulosottovelkaisiakin on niin paljon, että me kaikki tunnemme väistämättä useita, emme vain tiedä keitä he ovat.Kyllä valtaosa miehistä osaa pääosin pitää huolta taloudestaan ja sellaisesta perustason siisteydestä. Ja valtaosa on myös joko töissä tai opiskelee. Sen sijaan sisustamisesta kiinnostuneita, sijoittamista pitkään tehneitä uraohjuksia voi olla vähemmän.
Hetkinen. Väitätkö, että miehistä noin 2%:lla on kaikki elämän perusasiat hallinnassa? Uskon heidän olevan vähemmistössä, mutta tuo nyt oli aika paksuaNäin nainen viittaa top-2% alfachadiin tajuamatta sitä itse.
Parin viikon välein imurointi kuullostaa perussiisteydeltä, olettaen ettei ole kuraa tuovia koiria tai taaperoita huushollissa. Puutteellinen siisteys on esimerkiksi sitä, ettei ymmärretä miksi vessa pitäisi pestä vähintään kahden viikon välein. Poikamiesten todellisen siisteystason paljastaa usein hänen vessansa, jonka pinttyneitä töhniä ei ehdi treffejä edeltävällä pikasiivouksella hinkata puhtaiksi![]()
Pöntön sekä lavuaarin kauttaaltaan pesemistä. Ettei ole roiskeita, kikkareita, tahmoja ja klähmiä siinä lähiympäristössä, missä nyt yleensä wc:ssä operoidaan.Mitä siis tarkoitat vessan pesemisellä? Pöntön pesemistä, vai esim. vessan seinien laatoituksen pesemistä tjsp? Pöntöstä nyt on hyvä tarpeen mukaan suihkutella roippeet pois heti käytön jälkeen, mutta ei mulla ainakaan likaannu vessan seinät niin nopeasti että alkaisi pinttymään jos ei ole parin viikon välein siivoamassa.![]()
Juuri tämän takia suosittelen ulkomaita kaikille bottom-80% miehille. On tavallaan hullua kuinka niin moni mies puree hammasta yhteen ja maksaa kiltisti veronsa saaden naisilta vastineeksi joko ignoorausta tai liki avointa halveksuntaa.
Luulis, että nää työt ja elämän hallinta on ihan perus juttuja jotka on kohillaan.
Kui?. noilla "Jännämiehillä" niitä naisia kuulee riittää että huh huh!. eikä haittaa vaikka luottotiedot on kustu ja rikostuomiokin on suorastaan kiihoke jolllekin naisille!. Tinderissäkin suurin osa naisista hakee enemmän terapeuttia kuin parisuhdetta kun juuri erottu siitä "selvinpäin maailman ihanin tyyppi" -suhteesta.Juu no ei ne ole. Siihen päälle yllättävänkin yleiset alkoholi- tai muut päihdeongelmat.
Toisaalta moni suhde on alkanut alunperin yhden illan jutusta. Molemmilla oli kivaa ja päätettiinkin tavata uudestaan ja loppu onkin historiaa jne. Eli siinä mielessä joku voisi vetää korrelaation, että jos yhden illan juttujen saanti on vaikeutunut, niin myös pariutuminen on vaikeampaa. Toki tässä tulee se ongelma, että jokainen on parikymppinen vaan kerran ja sitten kolmikymppisenä markkinoita ei oikein voi verrata vuosikymmenen takaiseen, koska pelikenttä ja henkilö itse on muuttunut. Mutta aina voi toki spekuloida miten tilanne on muuttunutTämä ketju kuitenkin ON pariutumisen haasteet nykypäivänä. Pitäisikö sinun tehdä ketju "Yhden illan suhteiden haasteet nykypäivänä?`".
Koska ainakin itse ja moni muu (myös Erkki) kokee sen pariutumisen pidempiaikaisena suhteena eikä yhden illan seksinä. Jos haluaa yhden illan seksiä sitä saa helposti ja vähällä vaivalla esim. sihteeriopiston kautta tms. Ei tunteita mukana, saa varmasti, tietää ajankohdan etukäteen. Saa täsmälleen siltä henkilöltä jolta haluaa, niin usein kuin haluaa (kunhan maksaa).
Eikä se ole mikään ihme jos ihmisen vanhetessa hän huomaa (niin mies kuin nainenkin) että sitä yhden illan seksiä todella laadukkaan ja nuoren vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa on yhä vaikeampi saada ilman että mukana on yhtään tunteita ellei sitten raha vaihda omistajaa...
Kyllä maailman asioita ja ilmiöitä voi tarkastella ulkopuoleltakin, vaikka ei itse ottaisi suoraan osaa tapahtumiin.Eli siinä mielessä joku voisi vetää korrelaation, että jos yhden illan juttujen saanti on vaikeutunut, niin myös pariutuminen on vaikeampaa. Toki tässä tulee se ongelma, että jokainen on parikymppinen vaan kerran ja sitten kolmikymppisenä markkinoita ei oikein voi verrata vuosikymmenen takaiseen, koska pelikenttä ja henkilö itse on muuttunut. Mutta aina voi toki spekuloida miten tilanne on muuttunut![]()
Tuossa useampi jo vastasikin, niin leimakirveet katkeruudesta ja inceliydestä lentävät välittömästi, jos tätä yrittää osoittaa. Ketjussa edelleenkin helposti luetellaan kaikenlaisia asioita, mitä miehen pitäisi tehdä, mutta naisille ei vastaavaa kirjoiteta. Välillä tuntuu, että kaikki ovat samaa mieltä asiasta, mutta sitten totuutta yritetään spinnata jotenkin kauniimmaksi, että eihän se nyt noin ole, koska ihan tavalliset pariutuuJoka tapauksessa kyllä kaikesta aistii, että nuorilla miehillä on juuri nyt keskimäärin paljon tukalammat olot kumppanin etsinnän suhteen kuin on ollut aikoihin. On tosi paljon isompi joukko nuoria miehiä, jotka kaipaavat suhdetta ja joille sellaisen löytäminen on ihan objektiivisesti arvioituna vaikeaa, kuin vastaavassa asemassa olevia nuoria naisia. Eikä sitä asiaa ihan täysin yksilöiden ongelmaksi voi laskea. Minusta pitää olla pikkaisen sokea, jos ei tätä kykene tunnistamaan.
Tuo ettei ole humalassa ei tarkoita sitä etteikö nainen voisi sitä haistaa. Yleensäkin yksi suurimmista eroista miesten ja naisten välillä on se että naiset käyttävät paljon enemmän aikaa päänsä sisällä tulkiten "kaikkea". Eli jo reippaasti ennen treffeille lähtöä he käyvät monia eri skenaarioita mielessään ja monesti miettivät sekä vaihtavat asustettakin moneen kertaan. Mies taas (ehkä) peseytyy tai edes pesee kädet ja kampaa hiukset sekä laittaa hieman partavettä ilman että edes vaihtaa asusteita.
Yhteiskunnanko pitäisi sitten jotenkin auttaa miesten pariutumista? Miten?
Oluthan lemuaa hengityksestä todella selvästi.No sen jos on esim. juonut yhden oluen kotona ennen treffeille lähtöä, tarvisi kyllä kirjaimellisesti haistaa, ei sitä voi päätellä mistään. En sitten tiedä onko naisten hajuaisti niin herkkä.![]()
Oluthan lemuaa hengityksestä todella selvästi.
Moni nainen sanoo samaa hajuvedestään (vaikka sen kyllä haistaa). Eli ehkä kyse on siitä mihin on itse tottunut.Jaahas, itse en ainakaan moista haista. Ainakaan jos ei ole juuri äsken kiskaissut sitä naamaan, vaan esim. 30min aiemmin.
Ketjussa edelleenkin helposti luetellaan kaikenlaisia asioita, mitä miehen pitäisi tehdä, mutta naisille ei vastaavaa kirjoiteta.
Inceliys on mielentila johon liityy olennaisesti vihamielinen ja katkera suhtautuminen naisiin. "Kaikilla miehillä on oikeus pilluun.". Ei tuo sun viesti sellaiseen viittaa. Seksittä voi olla muutkin kuin incelit.
Onnittelut ja vaikka joku (varmasti tuhansia naisia kaatanut ja ura jatkuu) täältä voisikin todeta kokemuksen syvällä rintaäänellä "Kotileikkejä leikkimään pakotettuna että saisi pesää joltain pullukalta yh-mamilta, seuraavaksi ne varmaan haluaa naimisiin" itsekin kokisin tuon sinun versiosi enempi sinä pariutumisena mitä tämän ketjun tulisi käsitellä ja miten sen itsekin tulkitsen.Pari vuotta nyt oltu yhdessä ja matka jatkuu.
No sen jos on esim. juonut yhden oluen kotona ennen treffeille lähtöä, tarvisi kyllä kirjaimellisesti haistaa, ei sitä voi päätellä mistään. En sitten tiedä onko naisten hajuaisti niin herkkä.![]()
mielestäni ongelmallista on kuvata tilannetta minään markkinana, koska sellainen se ei ole. Markkinoilla vaihdetaan hyödykkeitä, mikä on parisuhdemarkkinan hyödyke, tai onko ihmiset itsessään hyödykkeitä? Mun mielestäni ei. Työmarkkinallakin kaupataan "8h/päivä" työpanosta eikä sinänsä ihmistä.Miten markkinoiden toimintaa sitten voisi kuvata? Satunnaisuudesta ei ole kuitenkaan kyse, vaan tietyt asiat korreloivat voimakkaasti seuranhaun onnistumisen todennäköisyyden kanssa. Onhan se epädemokraattista ja siten tuntuu pahalta, että seuranhaun osalta kaikki eivät ole samanarvoisia. Tästä kaikesta huolimatta on myönnettävä, että mukana on tiedostamatonta päätöksentekoa, henkilökohtaisia preferenssejä ja varmasti myös hieman tuuriakin. Näitten jälkimmäisten varaan on vaan hankala tuudittautua varsinkin jos on useita epäonnistumisia taustalla.
Markkina-arvolla ilmennetään, että toiset ihmiset ovat seuranhaussa halutumpia kuin toiset ja mitä siitä seuraa. Sanaan "markkina" itsessään ei tule verbaalisesti hirttäytyä.mielestäni ongelmallista on kuvata tilannetta minään markkinana, koska sellainen se ei ole.
Ihmisen ominaisuudet ovat hyödykkeitä. Ulkonäöllisiä, sosiaalisia ja taloudellisia esimerkiksi.Markkinoilla vaihdetaan hyödykkeitä, mikä on parisuhdemarkkinan hyödyke, tai onko ihmiset itsessään hyödykkeitä?
Mitä useampi yksilö haluaa tietyn ihmisen kumppaniksi, sitä korkeampi on markkina-arvo. Niinkuin nuoren naisen haluaisi liki jokainen mies verrattuna ikääntyneeseen, siten nuoren naisen markkina-arvo on korkeampi kuin vanhemman toverinsa.Lisäksi jokin hyödyke toimii aina arvon mittana markkinalla, mihin muut suhteutetaan. Mikä parisuhdemarkkinoilla on arvon mitta millä esimerkiksi arvotan vastaantulevan ihmisen ja diskonttaan sen odotetun tuoton nykyarvoon?
Tässä ihan hyvä pointti, koska pohjimmiltaan kyse on vaihtokaupasta, joten selkeitä rajoja ostajan ja myyjän välille on mahdoton tehdä. Tästä johtuen markkina toimiikin todella tehottomasti.Parisuhteen hakemisessa ei ole mahdollista redusoida asiaa rahaan, sillä "kaupankäynti" tapahtuu puhtaasti ominaisuuksien perusteella (missä varallisuus on toki yksi). Ostajan ja myyjän roolitkin ovat epäselvät, koska mitään arvon mittaa ei ole mikä määrittää osto/myynti suhteen.
Oman markkina-arvonsa saa selville ainoastaan osallistumalla markkinoille. Mikä korvaa minkäkin puutteen, niin se on ihan yksilön preferensseistä kiinni ja tässä kohtaa tulee satunnaisuuskin peliin mukaan. Jos nyt oikein lähdetään syvällisesti pohtimaan, niin jakaisin markkina-arvon vielä eri ikäsegmentteihin. Eksakti mittaaminen on hankalaa, mutta ei se tee markkina-arvoa olemattomaksi.Mun mielestäni tätä asiaa ei voi kuvata markkinana. Toki kaikenlaista kenttäteoriaa voi ihmisistä tehdä miten ihmisillä on kaikenlaisia pääomia, mutta ne tuntuu loppuviimeksi kaatuvan kun pitäisi alkaa löytämään jotain konkretiaa. Esimerkiksi tällä parisuhdemarkkinalla, montako nollaa ykkösen perässä korvaa jonkun tietynlaisen puutteen ulkonäössä tai jos kulkee seurapiireissä, mitä se taas korvaa? Ja millä nämä arvotetaan ja mistä sen arvon voi nähdä?
Tämän kyllä nyt keksit itse. Kukaan ei ole väittänyt, että markkina-arvoltaan korkeahko on ainoa joka kelpaisi. Erkkiä on nälvitty toistuvasti, kun toteaa, että ylipaino on lisääntynyt. Samaan hengenvetoon kuitenkin sanotaan, että normaalipaino on yksi toivottava asia kumppanissa, ihan jo yksilön terveyden kannalta.Markkinoista puhuvat ne, joille toisilla ihmisillä on vain välinearvo. Näille miehille naisen välinearvo on olla seksiobjekti, kotitalouskone ja egon buustaaja (jos nainen on nuori, hoikka ja kaunis, muunlainenhan heille ei kelpaakaan).
Mikäli tämä pitäisi paikkaansa, pitäisi esimerkiksi kaikenikäiset pariutua keskenään yhtä tehokkaasti. Eli nuoret miehet ja vanhat naiset pariutuisivat yhtä paljon keskenään ja päinvastoin.Moni täällä taas puhuu seksikumppaneiden haalimisessa, siihen markkina-arvoteoria voi jo käydäkin. Varsinkin yhden illan suhteissa.
Markkinoista puhuvat ne, joille toisilla ihmisillä on vain välinearvo. Näille miehille naisen välinearvo on olla seksiobjekti, kotitalouskone ja egon buustaaja (jos nainen on nuori, hoikka ja kaunis, muunlainenhan heille ei kelpaakaan).
Lisäksi vaikuttaisi olevan niin, että näillä samaisilla miehillä on suuria vaikeuksia arvottaa itsensä realistisesti. Osin se johtuu siitä, että kalkuloivat tätä markkina-arvoa vain muutamalla, pinnallisella muuttujalla, jotka eivät vastaa juurikaan sitä mitä naiset todellisuudessa miehissä arvostavat.
Harvemmin kuulee, mitkä on ne avut ja vastustamattomat ominaisuudet, joita nämä miehet itse tuovat pöytään. Ilmeisesti naisten tulisi viehättyä ihan vain siitä, että heillä on penis.
Tää kuulostaa oman tuttavapiirin perusteella aika hämmentävältä.
Kyllä valtaosa miehistä osaa pääosin pitää huolta taloudestaan ja sellaisesta perustason siisteydestä. Ja valtaosa on myös joko töissä tai opiskelee. Sen sijaan sisustamisesta kiinnostuneita, sijoittamista pitkään tehneitä uraohjuksia voi olla vähemmän.
Minua häiritsee näissä keskusteluissa se, että ne keskittyvät pelkästään ihmisen ulkoisiin ominaisuuksiin. Kaikkein olennaisinta, eli sitä miten kaksi ihmistä sopii yhteen toistensa kanssa (tätä kai jotkut kutsuvat "kemiaksi") ja tunneyhteyttä, ei oteta ollenkaan huomioon.
Edit: Ja joillain tuntuu olevan sellainen käsitys, että parinvalinta on kuin autokaupoilla oleminen, ja jatkuvasti ollaan katselemassa markkinoilla löytyisikö ominaisuuksiltaan parempaa mallia. Jos löytyy, niin huppelis vain, laitetaan vanha vaihtoon. Unohdetaan kokonaan, että ehkäpä siinä parisuhteessa ihmisten välillä on rakkautta, joka liimaa heidät yhteen.
Eikö tuossa yhdellä voi olla useampi seksikumppani ja jollakin ei yhtään. Eli siten menisi kuten täällä on selitetty menevän. Ainoa vaan että täällä väitetään tason olevan tietty painon tai muun takia eikä että se muodostuisi markkinoiden perusteella. Jos ei kelpaa kenellekään niin markkina-arvo on nolla. Jos kelpaa kympin miehelle niin on silloin itsekin korkealla riippumatta mitä täällä väitetään. Markkinoilla kysyntä ja tarjonta määräävät arvon.Mikäli tämä pitäisi paikkaansa, pitäisi esimerkiksi kaikenikäiset pariutua keskenään yhtä tehokkaasti. Eli nuoret miehet ja vanhat naiset pariutuisivat yhtä paljon keskenään ja päinvastoin.
Minkä tasoisesta sotkuisuudesta puhut siis?
Esim. oma äitini on usein valittanut pölyisyydestä kun ei kiinnosta pyyhkiä pölyjä kovin usein, ja imuroituakin vaan parin viikon välein... eli myönnän olevani jossain määrin "sotkuinen" mutta onko tämä sitä mitä tarkoitat, vai jotain ihan muuta?
Tämä olisi itselle ehdoton ei heti ja näitä näki paljon myös naisissa.
Kertoo kyllä paljon ihmisen elämänhallinnasta jos ei jaksa edes imuroida, saatikka pölyjä pyyhkiä. Mites peti vaatteet, kuukausi samoilla menee helposti?
Osta vaikka robotti-imuri niin ei tarvitse imuroida, toki vaatii sen että lattialla ei loju vaatteita ja muuta roinaa, vai onko sekin liikaa vaadittu?
Meillä kyllä pedataan sänky joka päivä ja sen petaa aina se joka viimeisenä nousee, tänään se olin minä. Petivaatteet vaihdetaan vähintään kerran viikossa joskus useammin, samoin kun pyyhitään pölyt, imurit käy joka päivä eikä mitään ylimääräisiä tavaroita ole pitkin pöytiä ja lattioita vaan jokaiselle tavaralle on oma paikkansa. Ei ole pölyä tai koirankarvoja missään vaikka niitä on 3kpl, mutta kun kodin pitää siistinä perus arjessa niin ei tarvitse hinkata 2vko välein montaa tuntia.
Sanoinko mä että sun pitää imuroida joka päivä? En kyllä yhtään ihmettele että ei löydy seuraa kun lukemisen ymmärtäminen tuota tasoa.Siis mitä sää nyt taas selität? Joka päivä imurointi menee jo naurettavuuksiin asti. Eikä kahden viikon välein imuroidessa todellakaan tarvi hinkata montaa tuntia.
Elämänhallinta ei ole sitä, että haaskaa aikaansa kodin pitämiseen supersiistinä. Ja sanotaanko että ei kiinnosta on tarkempi termi kuin ettei jaksaisi.
No ei todellakaan toimi meilläKerran kuussa voi ihan hyvin peti vaatteet vaihtaa. Tai harvemnin.
No ei todellakaan![]()
Sanoinko mä että sun pitää imuroida joka päivä? En kyllä yhtään ihmettele että ei löydy seuraa kun lukemisen ymmärtäminen tuota tasoa.
Joka päivä imurointi on tarpeellista jos sitä likaa tulee ja kuten sanoin niin KOLMEN koiran takia sitä MEILLE tulee.
Mutta kyllä mä ilman koiriakin kerran viikossa siivoaisin, vähintään imurointi+pölyt sekä petivaatteet...
Kerran kuussa voi ihan hyvin peti vaatteet vaihtaa. Tai harvemnin.
Riippuu varmaan paljon siitä, että käyttääkö pyjamaa. Jos käyttää, lakanat likaantuu hitaammin.
No kyllä siitä sai vähän kuvan että jos nyt ei pitäisi joka päivä, niin vähintään paljon useammin imuroida... Kerran viikossa olis ehkä maksimi mihin itse suostuisin, mutta poikamiehenä menee vähän harvemminkin ilman että se haittaa.
Lähinnä sitä kun itse sanoit "Esim. oma äitini on usein valittanut pölyisyydestä kun ei kiinnosta pyyhkiä pölyjä kovin usein, ja imuroituakin vaan parin viikon välein... eli myönnän olevani jossain määrin "sotkuinen" " = että pitäisikö opetella siivoamaan useammin ja joku robotti-imuri nyt on maailman parhain keksintö muutenkin. En sanonut että pitää joka päivä imuroida.
Yleensä näissä tapauksissa (omasta kokemuksesta) kun sanotaan että on laiska siivoamaan niin asunnossa on lattioilla likaisia vaatteita ja muuta tavaraa ja jopa ihan silkkaa roskaa, pölyä ja pölypalloja, eikä niitä vuodevaatteita ole kuukausiin vaihdettu, niin on kyllä itselle ehdoton ei.
Toinen asia on nämä jotka sanoo että eivät osaa tehdä ruokaa tai eivät vain tee sitä kotona niin ehdoton ei. Todella rasittavaa jos kotona asuu ihminen kuka ei tee koskaan ruokaa, edes itselleen, mutta olettaa että toinen tekee aina molemmille.
En myöskään käsitä miksi heittää likaisia vaatteita lattialle, kun ihan samalla vaivalla ne heivaa pyykkikoriin.
Mikäli oikeasti ei kelpaisi yhtään kenellekään, vaikka yrittäisi kuinka, niin silloin arvo, eli todennäköisyys löytää seuraa on 0%. Ei onneksi tule hirveän monta mieleen, jolla tilanne olisi näin synkkä. Lähellä nollaa toki voi olla, jolloin voi kysyä onko mielekästä edes yrittää etsiä kumppania, kun tarjolla on lähinnä pettymyksiä ja osumia itsetuntoon.Jos ei kelpaa kenellekään niin markkina-arvo on nolla. Markkinoilla kysyntä ja tarjonta määräävät arvon.
Tämä ei nyt ihan mene näin, mutta hypergamian nimissä voidaan ajatella toki näinkin.Jos kelpaa kympin miehelle niin on silloin itsekin korkealla riippumatta mitä täällä väitetään.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.