Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jees, tuijottakoot.Koodausuran alkupuolella piti jokaista korotusta tingata ja vaatia. Kerran uhkasin eroamisella, kun oli parempi tarjous takataskussa. Siitä jäi niin paska maku suuhun, että päätin etten toista kertaa tuota korttia käytä. Pitkään esimies tuijotteli kulmien alta, kun joutui nostamaan liksaa pakolla. Sama suoraan vaihtaa työnantajaa, jos wanha työnantaja ei arvosta. Jossain kohtaa jotain muuttui joko työnantajien käytännöissa tai oman työpanoksen merkityksessä.
Tätä en ymmärrä. Eli sulla muutetaan työnkuvaa/vaatimustasoa mutta palkkaa ei tarkisteta? Itsellä on tästä kokemuksia parista talosta ja aina kun asioista on keskusteltu olen vihjannut tai suoraan kysynyt palkan tarkistuksesta (jos asiat esittävä taso on "unohtanut" asian). Tuo on mun mielestä ihan normaalia, toimenkuva jos muuttuu tai sellaista esitetään/mietitään niin pitäähän asiasta keskustella? Vai onko @dropadrop tapauksessa asia ollut esillä ja korotukseen ei vaan ole rahaa?Kyllä mä ymmärrän ton että palkankorotuksen vaatiminen ärsyttää. Esim. mun tapauksessa viimesimmästä on vuosia, ja samaan aikaan joka kehareissa tulee kehuja, ja työn vaativuusluokka nousee.
Palkkaerot ovat myös Suomessa tosi pienet jos jätetään joku eniten ansaitseva pari prosenttia pois laskuista. Ja insinöörityö länsimaisittain todella halpaa. Oma tuntipalkkani parinkymmenen vuoden työkokemuksella on aika tarkkaan kaksinkertainen verrattuna ensimmäisessä työpaikassan olevaan esikoiseeni, jolla on taskussa yo-paperit.
Yksityisen sektorin alkupalkkasuositus vuodelle 2021 on 3450 – 3700 euroa kuukaudessa koulutusta vastaavissa, vakituisissa ei-esimiestehtävissä, kun opiskeluajalta ei ole pitkäaikaista työkokemusta.
Itse kun ihmisiä toisinaan tulee palkattua, arvostaa kyllä sitä rehellisyyttä kaikessa.Mitenkäs nämä palkkapyynnöt työnhaussa nykyään toimivat? Kannattaako laittaa reilusti yläkanttiin, palkkahaarukkaa vai rehellinen toive?
Haluaisin ainakin ~30% lisää liksaa, muuten ei vaihto kiinnosta.
Mitenkäs nämä palkkapyynnöt työnhaussa nykyään toimivat? Kannattaako laittaa reilusti yläkanttiin, palkkahaarukkaa vai rehellinen toive?
Haluaisin ainakin ~30% lisää liksaa, muuten ei vaihto kiinnosta.
Lisäksi kannattaa huomioida että jos oma toive on 6000/kk ja varmuudeksi paikan saamiseksi pyytää vain 4500/kk, niin oletko sitten tyytyväinen? Tai pyydät ja saat 7000/kk niin on se työnantajan odotus tekemisellekin erilainen. Itse kyllä,ajattelen, että keskeistä om se työm sisältö. Vaikka olisi kuinka hyvä palkka niin ei sitä kulin hommia jaksa tehdä kauaa.Jos mahdollista niin käyt verotoimistossa asiakaspäätteellä kattelemassa ko. firmassa vastaavissa positioissa olevien palkkoja, ja esim. tulevan esihenkilösi palkan. Antaa jotain osviittaa siitä, että mikä on ko. firman kohdalla realistinen taso.
Jos pyytää liian vähän, niin varmasti saa liian vähän. Oma fiilis on että aika harvoin itseään saa uloshinnoiteltuakaan jos nyt yhtään on kiinni alan normaalissa palkkahaitarissa.
Lisäksi kannattaa huomioida että jos oma toive on 6000/kk ja varmuudeksi paikan saamiseksi pyytää vain 4500/kk, niin oletko sitten tyytyväinen? Tai pyydät ja saat 7000/kk niin on se työnantajan odotus tekemisellekin erilainen. Itse kyllä,ajattelen, että keskeistä om se työm sisältö. Vaikka olisi kuinka hyvä palkka niin ei sitä kulin hommia jaksa tehdä kauaa.
Juurikin näin. Olen siis hakemassa ihan kiinnostavaa positiota, mutta ei kuitenkaan niin kiinnostavaa, että kannattaisi ihan ilmaiseksi lähteä. Oman firman sisälläkin on mielenkiintoisia projekteja, mutta palkkaus ei seuraa työn/vastuiden määrää. Eikä tämä tietenkään mitään hyväntekeväisyyttä osaltani oleTottakai keskeistä on työn sisältö. Oletuksena itsellä toki se että ylipäätään ollaan hakemassa paikkoihin mitkä itseä kiinnostaa, eikä ihan mitä vaan eteen tulee. Toki tää voi joillain aloilla olla haastavampaa kuin vaikka IT-puolella.
Verotietojen stalkkaus olikin uusi idea,tekeekö ihmiset tätä paljonkin?
Juurikin näin. Olen siis hakemassa ihan kiinnostavaa positiota, mutta ei kuitenkaan niin kiinnostavaa, että kannattaisi ihan ilmaiseksi lähteä. Oman firman sisälläkin on mielenkiintoisia projekteja, mutta palkkaus ei seuraa työn/vastuiden määrää. Eikä tämä tietenkään mitään hyväntekeväisyyttä osaltani ole.
Lisäksi kannattaa huomioida että jos oma toive on 6000/kk ja varmuudeksi paikan saamiseksi pyytää vain 4500/kk, niin oletko sitten tyytyväinen? Tai pyydät ja saat 7000/kk niin on se työnantajan odotus tekemisellekin erilainen. Itse kyllä,ajattelen, että keskeistä om se työm sisältö. Vaikka olisi kuinka hyvä palkka niin ei sitä kulin hommia jaksa tehdä kauaa.
Verotietojen stalkkaus olikin uusi idea,tekeekö ihmiset tätä paljonkin?
Vaikka toisaalta ei se koulutus mitään takaa. Vetämässäni projektissa työskentelee säännöllisesti kymmenkunta henkilöä levyseppä-hitsarista/ajoneuvoasentajasta TkT/FT-tasolle. Jos pitäisi oma firma perustaa ja valita mukaan viisi tekijämiestä, niin nuo kaksi amistaustaista lähtisivät ensiksi ja yhtä tohtoria en ottaisi mukaan vaikka lupaisi tehdä töitä ilmaiseksi.Aika huonosti Suomessa arvostetaan koulutusta palkkauksen suhteen jos tätä ketjua lukee. Samoja tai korkeampia saa kouluttamaton etenemällä talon sisällä. Toki jos hakee toiseen yritykseen, niin paperittomuus saattaa jonkin verran vaikuttaa.
Paperit ei tee kenestäkään hyvää työntekijää. Väittäisin, että samaan positioon päästäkseen sen paperittoman pitää tehdä keskimäärin parempaa duunia, kuin paperillisen. Ja tämä ketju ei kyllä anna oikeaa kuvaa suomen työmarkkinoista, muuten mediaaniliksa olisi luokkaa 5000 € ja tämä ilman alan koulutusta.Aika huonosti Suomessa arvostetaan koulutusta palkkauksen suhteen jos tätä ketjua lukee. Samoja tai korkeampia saa kouluttamaton etenemällä talon sisällä. Toki jos hakee toiseen yritykseen, niin paperittomuus saattaa jonkin verran vaikuttaa.
Aika huonosti Suomessa arvostetaan koulutusta palkkauksen suhteen jos tätä ketjua lukee. Samoja tai korkeampia saa kouluttamaton etenemällä talon sisällä. Toki jos hakee toiseen yritykseen, niin paperittomuus saattaa jonkin verran vaikuttaa.
Aika huonosti Suomessa arvostetaan koulutusta palkkauksen suhteen jos tätä ketjua lukee. Samoja tai korkeampia saa kouluttamaton etenemällä talon sisällä. Toki jos hakee toiseen yritykseen, niin paperittomuus saattaa jonkin verran vaikuttaa.
Onko täällä vastavalmistuneita ekonomeita? Liitto suosittelee:
Mutta ei varmaan ihan toteudu, varsinkaan pk seudun ulkopuolella.
Ei takaa, mutta selvästi korreloi työntekijän hyvyyden kanssa. Jokaista paperitonta uraohjusta kohti on tusinoittain kiukuttelevia duunarijääriä.Vaikka toisaalta ei se koulutus mitään takaa. Vetämässäni projektissa työskentelee säännöllisesti kymmenkunta henkilöä levyseppä-hitsarista/ajoneuvoasentajasta TkT/FT-tasolle. Jos pitäisi oma firma perustaa ja valita mukaan viisi tekijämiestä, niin nuo kaksi amistaustaista lähtisivät ensiksi ja yhtä tohtoria en ottaisi mukaan vaikka lupaisi tehdä töitä ilmaiseksi.
Ei välttämättä kovin oikeudenmukaiselta kuulosta, että joku "rasvanäppiamis" tienaa saman verran kuin yliopistossa tohtorin tutkinnon suorittanut. Toinen on opiskellut peruskoulun jälkeen 2,5 vuotta ja toinen 10 vuotta. Kyllä koulutuksen olisi syytä jollain tavalla korreloida palkan kanssa.Koulutuksella ei palkan kanssa pitäisikään olla mitään tekemistä. Työntekijälle pitää maksaa tuloksesta - ei jostain kaapissa homehtuvasta paperista, vaikka itsellänikin sellaisia papereita on.
No oha rasvanapit aina tienanneet paremmin kuin humanisten alojen ihmiset? On siina Kirjaston tyontekijoilla nieleskelemista kun kovan koulutuksen jalkeen taxikuskit saavat reilusti enemman.Ei välttämättä kovin oikeudenmukaiselta kuulosta, että joku rasvanäppiamis tienaa saman kuin yliopistossa tohtorin tutkinnon suorittanut. Toinen on opiskellut peruskoulun jälkeen 2,5 vuotta ja toinen 10 vuotta. Kyllä koulutuksen olisi syytä jollain tavalla korreloida palkan kanssa.
No miksi? Maksaisitko itse jollekkin tohtorille isoa palkkaa joka tienaa sun firmalle todella vähän? Vaiko mieluummin rasvanäpille enemmän joka tekee sinun firmalle isoa tiliä?Ei välttämättä kovin oikeudenmukaiselta kuulosta, että joku "rasvanäppiamis" tienaa saman verran kuin yliopistossa tohtorin tutkinnon suorittanut. Toinen on opiskellut peruskoulun jälkeen 2,5 vuotta ja toinen 10 vuotta. Kyllä koulutuksen olisi syytä jollain tavalla korreloida palkan kanssa.
Iso ero onkin siinä, että kouluttautumalla pääsee haluamiinsa työtehtäviin. Se pajassa työskentelevä rasvanäppiamis saa haaveilla siististä toimistotyöstä, kotoa tehtävästä etätyöstä jne.Ei välttämättä kovin oikeudenmukaiselta kuulosta, että joku "rasvanäppiamis" tienaa saman verran kuin yliopistossa tohtorin tutkinnon suorittanut. Toinen on opiskellut peruskoulun jälkeen 2,5 vuotta ja toinen 10 vuotta. Kyllä koulutuksen olisi syytä jollain tavalla korreloida palkan kanssa.
Enhän minä sanonutkaan, että sen tulisi olla merkittävin määräävä tekijä. Olisi vaan hienoa, jos palkka korreloisi jollain tavalla koulutuksen vaativuuden/pituuden kanssa. Esim. lääkäreillä näin on, toisin kuin luonnontieteellisen alan tutkijalla (filosofian tohtori).No miksi? Maksaisitko itse jollekkin tohtorille isoa palkkaa joka tienaa sun firmalle todella vähän? Vaiko mieluummin rasvanäpille enemmän joka tekee sinun firmalle isoa tiliä?
Ei mikään koulutus pitäisi olla mikään palkan määräävä tekijä vaan tuloksen tekeminen. Tai varmaan oikeammin joku arvontuotto firmalle tms. kun kaikista tehtävistä ei välttämättä tule rahaa suoraan, mutta välillisesti toki tai hommaa ei kannattaisi tehdä ollenkaan.
Jotenkin tuntuu aina välillä kuinka työntekijät ovat jotenkin irtaantuneet todellisuudesta ja varmaan isoissa firmoissa näin helposti käykin. Jos siis ajattelisi vaan että jos itsellä olisi firma ja pitäisi omista rahoistaan maksella palkkoja niin varmaan aika lailla erilainen näkemys olisi asioihin kun jos vaan itse on joku megakorporaation tyhjäntoimittaja.
Ok, mielestäni aika erikoinen näkemys. Lääkäritkin saavat kovaa palkkaa vain koska lääkärit voivat laskuttaa nii kovia summia, joka tosin johtuu osittain siitä että koulutus on pitkä. Muutenhan kuka vaan voisi olla lääkäri viikon kirjekurssin jälkeen niin palkatkin romahtaisi.Enhän minä sanonutkaan, että sen tulisi olla merkittävin määräävä tekijä. Olisi vaan hienoa, jos palkka korreloisi jollain tavalla koulutuksen vaativuuden/pituuden kanssa. Esim. lääkäreillä näin on, toisin kuin luonnontieteellisen alan tutkijalla (filosofian tohtori).
Eikö ne duunarihommat opi jo muutamassa vuodessa?Toisaalta ne rasvanäppit ovat siinä vaiheessa painaneet 10 vuotta hommia ja oppineet jatkuvalla syötöllä kun filosofian tohtori on ulkona. Eli palkan pitäisi olla aika vastaava. Oikeastaan kovempi jopa koska oikeatyökokemus > teoria...
Onko täällä vastavalmistuneita ekonomeita? Liitto suosittelee:
Mutta ei varmaan ihan toteudu, varsinkaan pk seudun ulkopuolella.
Se duunari maksaa sen tohtorin koulutuksen. Ja jos sitä tohtoria niin kovasti harmittaa, niin varmaan voisi tehdä niitä duunarin hommia? Ei todistuksen pidä olla mikään automaatio yhtään mihinkään. Ei varsinkaan, kun nykyään oikein keksimällä keksitään mitä kummallisempia tutkintoja, joista aivan taatusti valmistuu työttömäksi. Monet pitkään kouluja käyneet ovat täysin vieraantuneita työelämästä ja niille pitäisi maksaa pelkästä paperista?Eikö ne duunarihommat opi jo muutamassa vuodessa?
Tää sais kyllä lukea isolla headerissa tässä ketjussa.Ja tämä ketju ei kyllä anna oikeaa kuvaa suomen työmarkkinoista, muuten mediaaniliksa olisi luokkaa 5000 € ja tämä ilman alan koulutusta.
Tää on tietty ihan totta. Tarkotus oli vaan vähän korostaa, että asioissa on aika paljon harmaan sävyjä ja asiat ei ole niin mustavalkoista kuin täällä huokuva asenne tuppaa olemaan.Samaa mieltä, tosin totta on sekin että jos ei aktiivisesti koita tehdä asioille jotain niin ei niille kukaan muukaan mitään tee.
Eniten ihmetyttää, miten kirjoittajat peilaavat työmarkkinoita oman(IT) alansa mukaan. Rakenne on aika simppeli esimerkiksi teollisuuteen verrattuna, niin ei olisi varaa kapeakatseisuuteen, vaan pitäisi pinnistää ja katsoa yhteiskuntaa huomattavasti laajemmin. En tarkoita pelkkää palkkaa, vaan eri työtehtävien määrää ja portaita. Mustavalkoinen jako duunari- ja insinööritöihin tuntuu todella vieraalta kun pienehkössäkin yrityksessä voi olla kymmenen eri työtehtävää viidellä eri portaalla.Tää sais kyllä lukea isolla headerissa tässä ketjussa.
Vähän kuplautunutta tunnelmaa tuntuu olevan läpi ketjun, joka toisaalta on ymmärrettävää tekkimiäs-pohjaselle foorumille, mutta silti välillä "vähän" perspektiivittömyys huvituttaa.
Tuntuu, että oli kellä tahansa mitä vaan ongelmaa tai minkä vaan tason epätyytymättömyyttä duunissaan, niin 60-120k+ vuosituloiset työhönsä headhuntatut tyypit on heittämässä "minä vaihtaisin työpaikkaa" tai sitten kehotetaan vaan uudelleenkouluttautumaan ja etsimään uusi duuni, ikään kuin moinen sormia napsauttamalla tapahtuisi minkä ikäselle tai minkä alan tyypille vaan.
Ei niitä töitä ole ihan joka alalla joka ikisen nurkan takana tarjolla, vaikka olisitkin kuinka hyvä tekijä. Ja joillain aloilla monet "käsittämättömältä" tuntuvat epämukavuudet voi olla ikävä kyllä suht kauttaaltaan vakiintuneita standardeja.
t. Paskapalkkainen, työstään tykkäävä, mutta mielestään alipalkattu, joka työskentelee puoliduunaritasolla erittäin kapeassa sektorissa, jossa alan firmoja on alle yhden käden sormin laskettava määrä.
Käytännön alalla työskennellessä ja 2v sisään 10 rekryä tehneenä voin sanoa samaa, paras veto on ollut luottaa kaveriin peruskoulutaustalla ja lupauksella hoitaa hommat. Tänään kaveri työnjohtajana eikä kaduta hetkeäkään palkkaaminen.Vaikka toisaalta ei se koulutus mitään takaa. Vetämässäni projektissa työskentelee säännöllisesti kymmenkunta henkilöä levyseppä-hitsarista/ajoneuvoasentajasta TkT/FT-tasolle. Jos pitäisi oma firma perustaa ja valita mukaan viisi tekijämiestä, niin nuo kaksi amistaustaista lähtisivät ensiksi ja yhtä tohtoria en ottaisi mukaan vaikka lupaisi tehdä töitä ilmaiseksi.
Ei välttämättä kovin oikeudenmukaiselta kuulosta, että joku "rasvanäppiamis" tienaa saman verran kuin yliopistossa tohtorin tutkinnon suorittanut. Toinen on opiskellut peruskoulun jälkeen 2,5 vuotta ja toinen 10 vuotta. Kyllä koulutuksen olisi syytä jollain tavalla korreloida palkan kanssa.
Osaako joku antaa arviota siitä millaista palkkaa aloitteleville (todennäköisesti Trainee/Junior tason) BI-, liiketoiminta- ja data-analyytikoille sekä järjestelmäasiantuntijoille maksetaan pääkaupunkiseudulla? Olen itse koulutukseltani tekniikan kandidaatti ja etsinnässä on ensimmäinen vakituisempi työpaikka sekä samalla dippapaikka, jotta saisi nuo DI-opinnot pakettiin. Varsinaista työkokemusta mainituilta aloilta ei ole vielä kertynyt mutta opintojen kautta on kertynyt mielestäni hyvät pohjatiedot noita analytiikan ja tietojärjestelmäpuolen Trainee-tehtäviä ajatellen. Aiempi työkokemukseni on osto- ja myyntityöstä, joten se ei kaikista relevanteinta kokemusta ole tilannetta ajatellen mutta tietysti parempi kuin ei mitään ja on noissakin hommissa oppinut tärkeitä asioita liiketoiminnasta.
Olen siis hieman miettinyt itsekin tuota samaa kuin mitä täälläkin hetki sitten sivuttiin, eli koittaakko saada itselleen sen tärkeän ensimmäisen oman alan työpaikan hieman halvemmalla vai pitäisikö yrittää tavoitella suoraan korkeampaa palkkaa. Varmaan hyvä vaihtoehto tietysti jossain tuolla välimaastossa mutta millainenkohan tuo realistinen palkkataso voisi olla tällaisessa tilanteessa?
Olen tehnyt TJT tutkinnon ohessa pari vuotta hommia ja kuin hain PK-seudulta junior-tason hommia (vielä maisterivaiheessa) niin 3000€ oli aikalailla semmonen mitä tarjottiin. luulisin että se 3000€-3400€ olisi hyvä aloituskohta, jos relevanttia kokemusta ei ole. Itsellä oli järjestelmäasiantuntijaa ajatellen kuitenkin jo 1-2. tason kokemusta service deskistä.
Ps. Huomasin työelämässä, että ne opiskellut asiat on aika kaukana siitä mitä töissä oikeasti tehdään. Itse yritys ja järjestelmät monesti määrittää sen miten asiat tehdään. Opiskelu auttaa ymmärtämään asioita, mutta en sanoisi että se on "osaamista". Ajattelin toki samoin ennen kuin tein ns. "oikeita töitä". Yliopistossa ja sidosryhmissä tuli kaikenlaisia hypejuttuja, mutta ne itse työt on tosi työantajariippuvaisia.
En kovin helposti allekirjoittaisi noin pitkää sopimusta ilman irtisanoutumismahdollisuutta, eli kyllä tarjouksen pitäisi muilta osin olla poikkeuksellisen houkutteleva.Vaikuttaako teidän mielestä pitkä 2-2,5 vuoden määräaikainen sopimus palkkapyyntöön vs. haettu positio olisi vakituinen? Tehdään tässä oletus että sopimukseen ei ole määritelty irtisanomisehtoa.