Niin siis miten AVI on niihin puuttunut?Ei makseta meillä ainakaan vaan häviää bittiavaruuteen. Tähän on myös AVI työsuojelutarkastuksessaan puuttunut.
Ilmeisesti työntekijän pitäisi huolehtia että ei tule ylityksiä ja jos saldot alkaa paukkua niin ilmoittaa että nyt jos haluatte että hommat jatkuu (yli normaalityöajan) niin täytyy tehdä ylitöinä. No kai toikin sitten on yksi keino motivoida että ne vaan katoaa, jos ei muista huolehtia. Luulisi että kaikkien kannalta (työntekijä saa palkkansa, ja työnantajalla menee vähemmän aikaa byrokratiaan) olisi maksaa ne leikatut ylitöinä, koska lopputulos on kuitenkin sama.
Tietenkin sitten jos työnantaja ei suostu ylitöihin, niin ei auta kuin tiputtaa hanskat jos näyttää siltä että saldot menee yli (ellei sitten ole ihan 100% varma että saa ne käytettyä ennen tarkistusta)