Strateginen kysymys "palkkaneuvotteluista". Headhunter soitteli toisesta firmasta. En ole vielä käynyt haastattelussa. Nykyisestä firmasta pitkä kokemus. Käsittääkseni tällainen tilanne tarkoittaa väkisinkin parempaa palkkaa jos kortit pelaa oikein, joko nykyiseltä firmalta tai sitten uudelta, jos sinne siirtyy. Mutta kummin päin kannattaisi edetä:
1. Käyn haastattelussa ja onkimassa palkkaa. Jos se ei kuitenkaan miellytä, niin firman vaihtoa ei tule ja palkka jää siten ennalleen. Tässä vaihtoehdossa ei enää voi nykyiseen firmaan mennä sanomaan, että saisinko lisää liksaa, kun melkein jo lähdin.
2. Ilmoitan nykyiselle pomolle, että uusi työpaikkatarjous tuli ja katson miten siihen vastataan (oletettavasti siis tarjotaan lisää). Tämän jälkeen voi käydä sitten headhunterilla haastattelussa kysymässä mitä siellä tarjotaan. Edelleen, jos tarjous ei ole miellyttävä, niin palkka kuitenkin nykyisessä siis hieman nousee. Tässä sitten vain hieman polttaa maata jalkojensa alta ja hieman jää elimen maku suuhun hommasta.
On varmaan muitakin vaihtoehtoja, joten vinkkejä otetaan vastaan.