Baldur's Gate 3 ei pyörinyt kuten halusin, niin pyysin kaveria tuomaan Saksan reissulta 4090:n.
Loppusuoralle pääsi kaksi korttia. Kotelo on Meshilicous joten taitaa olla olemassa tasan kaksi, jotka sinne sopii. 4090 FE meni hylkyyn, koska toinen nurjan puolen tuuletin olisi kiinni sandwhich seinässä. Ei hyvä.
Jäljelle jäi siis MSI Ventus 3x 4090. Purkamalla kotelon raudoituksen ylhäältä ja kasaamalla sen paikallaan olevan näytönohjaimen ympärille saa MSI:n tuohon koteloon.
Lämpötestit ja kaikki tekemättä. 12-pin convertteri on aion toisessa tuulettimeasa eikä koteloa voi laittaa kiinni.
Coilwhineen tällä pääsi kyllä tutustumaan jos ajelee BG3 max fps. Mutta luulen tässä vaiheessa että se on PSU joka huutaa.
Oliko se nyt joku jännite-kellocombo jolla nämä kaikki toimii? Tai offsetti koko curveen?
Voisi heittää pienen alivoltin ja tunkata kuhan saa joskus 90-asteen 12pin liittimen powerin oman ja radituuletin sopii pyörimään.
Edit: Ilman sivupaneelia 3dmarkin testeissä TS, TSe ja SW näyttää olevan aika tarkkaan max lämmöt 70 ja 80 hotspot. Ventus-reviewejä ja juttuja on maailmalla vähän mallisesti niin ei oikein tiennyt edes mitä odottaa.