- Liittynyt
- 24.05.2017
- Viestejä
- 222
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitokset vielä teikäläiselle siitä Gaming Z -biossista. Sillä menee itelläkin nyt ns. "vakiona" eli ilman mitään muita tweakkauksia tuo Heaven +3500pisteeseen. Varmasti saisi lisääkin jos haluaisi, mutta nyt kyllä pyörii mukavan viileänä ja lisäksi voin vaikka poistaa Afterburnerin niin säädöt pysyy samana.Sanonpa vain sen verta että periaatteessa sama kortti tämä x ja z malli.. Z mallissa vain korkeammat taajuudet core/memory mutta tuo power limit kasvaa aika rankalla kädellä verrattuna tuohon x malliin.. meinasin itse tehä modi biossin mutta löysin netin syövereistä juttua että jotku ovat laittaneet tuon Z mallin biossin tähän X malliin ja kokeilinpa itekki sitten ja hyvin toimii.. Mutta nämä on minun höpinöitä joita ei kannata kuunnella
![]()
Niinhän siinä kävi, että Black Friday diilin myötä vanha Asus GTX 780 DCU II on päivittymässä Asus Cerberus GTX 1070 Ti:hin. Mitäs tässä on odotettavissa? FullHD resolla 60fps pelaan eikä pitkään aikaan ole voinut laittaa kaikkia asetuksia tappiin peleissä. Pääsenkö siihen, että kaikki asetukset vaan huoletta tappiin ja game on?
Joo nyt menee ihan kaikki tappiiNiinhän siinä kävi, että Black Friday diilin myötä vanha Asus GTX 780 DCU II on päivittymässä Asus Cerberus GTX 1070 Ti:hin. Mitäs tässä on odotettavissa? FullHD resolla 60fps pelaan eikä pitkään aikaan ole voinut laittaa kaikkia asetuksia tappiin peleissä. Pääsenkö siihen, että kaikki asetukset vaan huoletta tappiin ja game on?
Niinhän siinä kävi, että Black Friday diilin myötä vanha Asus GTX 780 DCU II on päivittymässä Asus Cerberus GTX 1070 Ti:hin. Mitäs tässä on odotettavissa? FullHD resolla 60fps pelaan eikä pitkään aikaan ole voinut laittaa kaikkia asetuksia tappiin peleissä. Pääsenkö siihen, että kaikki asetukset vaan huoletta tappiin ja game on?
Sama kortti tuli tilattua. Toivottavasti riittää 60fps pelailuun myös 1440p resoluutiolle. No, oletettavasti kyllä ainakin jonkin aikaa.
Onko kukaan nestejäähdyttänyt näitä?
Itsellä Asus Cerberus 1070 Ti A ja kellot muisteissa 8900mhz ja GPU 2080mhz.
Lämmöt pysyy noin 65-70c, mutta tuulettimien nopeus on silloin 90-100%.
Mihinköhän asti tuo venyisi, jos laittaisi nestejäähdytyksen ja bios modi niin, että saa corelle voltteja kunnolla?
Ootko kattonu tuleeko ensin powerlimit vastaan kuin voltit? Todennäköisesti jo pelkästään powerlimitin nostolla saa vielä enemmän. Omassa 1080 buustaa 2075mhz, mutta sit paukkuu power limit ja tippuu 2025...Onko kukaan nestejäähdyttänyt näitä?
Itsellä Asus Cerberus 1070 Ti A ja kellot muisteissa 8900mhz ja GPU 2080mhz.
Lämmöt pysyy noin 65-70c, mutta tuulettimien nopeus on silloin 90-100%.
Mihinköhän asti tuo venyisi, jos laittaisi nestejäähdytyksen ja bios modi niin, että saa corelle voltteja kunnolla?
Ootko kattonu tuleeko ensin powerlimit vastaan kuin voltit? Todennäköisesti jo pelkästään powerlimitin nostolla saa vielä enemmän. Omassa 1080 buustaa 2075mhz, mutta sit paukkuu power limit ja tippuu 2025...
Jollain korkeamman limitin bioksella voi nostaa, mutta ei tossa virransyötössä ole kuin reilu +10W löysää.Milläs powerlimit otetaan pois? Gpu tweakissa se on nyt tapissa.
Kyllä tuo rokkaa hyvin. shadow of tomb raiderissa joutui muutamaa asetusta pykälän pudottamaan niin ei fps tipounut alle 60 missään kohdassaNiinhän siinä kävi, että Black Friday diilin myötä vanha Asus GTX 780 DCU II on päivittymässä Asus Cerberus GTX 1070 Ti:hin. Mitäs tässä on odotettavissa? FullHD resolla 60fps pelaan eikä pitkään aikaan ole voinut laittaa kaikkia asetuksia tappiin peleissä. Pääsenkö siihen, että kaikki asetukset vaan huoletta tappiin ja game on?
Onko kellään 3440 x 1440 resolla pelailusta kokemusta 1070ti:lla?
Black Fridayn uhrina pitää nyt hakea jotain positiivista tästä huonoksi haukutusta MSI:n 1070 ti Armorista. Eikös tuo yli 11k graphics score 1070ti:lle jo ihan ok Firestrike Extremessä?http://www.3dmark.com/fs/17248581
2560x1440 resolla tullut tässä pelailtua, mutta nyt sitten rupesin jo katselemaan jotain ultra wideä tämän 27" Dellin kaveriksi. Onko kellään 3440 x 1440 resolla pelailusta kokemusta 1070ti:lla?
Hienosti vastattu. Vasen jalka ja vuonna 1976.1080:lla on. Ja hyvin pyörii.
Hienosti vastattu. Vasen jalka ja vuonna 1976.
Vastasin suurinpiirtein sillä tarkkuudella kuin kysymyskin oli esitetty.![]()
Siispä lähden itseäni sivistämään, minkäkaltaisia detaljeja kysymyksessä pitäisi ilmetä, jotta voisi olettaa saavansa kysymäänsä asiaan vastauksen?
Black Fridayn uhrina pitää nyt hakea jotain positiivista tästä huonoksi haukutusta MSI:n 1070 ti Armorista. Eikös tuo yli 11k graphics score 1070ti:lle jo ihan ok Firestrike Extremessä?http://www.3dmark.com/fs/17248581
2560x1440 resolla tullut tässä pelailtua, mutta nyt sitten rupesin jo katselemaan jotain ultra wideä tämän 27" Dellin kaveriksi. Onko kellään 3440 x 1440 resolla pelailusta kokemusta 1070ti:lla?
Laskemalla kaikkien näyttöjen virkistystaajuuden 60 hertsiin.Miten kun 1070ti kytken yhden 144hz näytön display porttiin ja toisen 60hz näytön hdmi:hin, idle kellot on ok.
Mutta jos kytken kolmannen 60hz näytön display porttiin adapterilla tai dvi porttiin, idle muistikellot on koko ajan max ja corekin vähän kohollaan.
Saako mitenkään kolmea näyttö niin, että etenkään muistikellot ei olisi aina maximi arvossa?
Löysin toisen ratkaisun. Nvidia Inspector ja sieltä Multi Display Power saver ja full 3D threshold 50%. Nyt toimii idle kolmella monitorilla.Laskemalla kaikkien näyttöjen virkistystaajuuden 60 hertsiin.
Jos kysytään miten 1070 ti pärjää tolla jollain resolla, niin jotkut ehkä odotteli kyseisellä resolla ajettuja testejä tms?
Säädä tuuletin profiili käsin, laita temp limit ja power limit täysille. Katso miten silloin buustaa. En tiedä tarviiko tän näyttiksen muisteja edes kellottaa kun ovat valmiiksi jo nopeammat (11gbps). Oma paskempi strix (ei oc malli) kellotettu tämmösiin ja silti ylin kortti ei kauheana lämpeneMSI GTX 1080 GAMING X+ 11Gbps 8GB näyttiksenä. Tuli hommattua 1440p g-sync näyttö ja pelaan BF V. Vanhaan FHD näyttöön verrattuna alkoi näyttiksen tehon kanssa olla ahtaalla. Ja aloin kellottaa näyttistä Afterburnerista. Kai siinä jotenkin onnistuinkin mutta ihmeen paljon tämä näyttis kehittää lämpöä. Saankin nauttia 100% tuulettimien huudosta pelin ollessa päällä. Vaikka imuroin tietsikan kotelon suodattimet ja paransin kotelon tuulettimia. En usko että paljon parannettavaa on tuollapuolella. Pelissa lähes kaikki grafiikat low ja en pääse ihan 165fps vaan se jää pyörimään 120-165 välille. Kaippa se on hyvä jo. Tuo g-sync on itselle täysin uusi juttu niin sen harteille joutuu vissiin jättämään homman.
Teenkö kaikki nyt varmasti oikein? Jotain parannettavaa tai jokin toinen näkökulma kellottamiseen? Tässä haetaan varmaan niitä viimeisiä fps nousuja. Ei varmaan montaa tule ja lämpöä saan vaan lisää vai?
Itsellä nyt Afterburnerista:
Core Voltage 0
Power Limit max eli 104% (ärsyttävä rajoite)
Temp Limit nostin hiukan 86 astetta (en tiedä mikä tämän kannattaisi olla)
Core clock +100 (Pelissä antoi 2050mhz)
Mem clock +500
Faneille jouduin tehdä aika agressiivisen kartan. 90% 70 asteessa ja 100% 80 asteessa. Pidemmissä pelisessioissa nousee tuolta 70ast/90% puolelta lopulta 80ast/100% puolelle mutta lämmönnousu pysähtyy onneksi tuohon 77-80asteen tietämiin.
Core clock +150
Mem clock +600
Ei ollut vakaa enää BF V
Vinkkejä mitä kokeilen seuraavaksi? Vaiko ootella 2080ti hintojen laskua ja saatavuuden parantumista? Jotkut on vissiin modannut biossia ja alivoltittanut. En ole niihin syventynyt. VDDC on rasituksessa 1.05v. Tämäkö on isoin lämmön tuottaja?

Säädä tuuletin profiili käsin, laita temp limit ja power limit täysille. Katso miten silloin buustaa. En tiedä tarviiko tän näyttiksen muisteja edes kellottaa kun ovat valmiiksi jo nopeammat (11gbps)
Erikoinen on kyl malli jos käy yli 80C vakio profiilillakin vakiona. Itsellä käy strix maksimissaan näillä asetuksilla 70C (ylempi tietenkin on n. 80C kun vähemmän tilaa hengittää)Niin siis power limit on täysillä. Temppiä voin laittaa lisää mutta eikai sillä oo merkitystä jos se on jo riittävän korkealla. Tuuletinprofiilin säädin käsin. Pyrkii pitämään kortin alle 70 astetta ja estää täysin 80 asteen ylityksen. No joo muistien kirraus taitaa olla hyvä huomio. Jätän korkeintaan tohon +500 ja kokeilen tarvittaessa alentaa.
Erikoinen on kyl malli jos käy yli 80C vakio profiilillakin vakiona. Itsellä käy strix maksimissaan näillä asetuksilla 70C (ylempi tietenkin on n. 80C kun vähemmän tilaa hengittää)
MSI GTX 1080 GAMING X+ 11Gbps 8GB näyttiksenä. Tuli hommattua 1440p g-sync näyttö ja pelaan BF V. Vanhaan FHD näyttöön verrattuna alkoi näyttiksen tehon kanssa olla ahtaalla. Ja aloin kellottaa näyttistä Afterburnerista. Kai siinä jotenkin onnistuinkin mutta ihmeen paljon tämä näyttis kehittää lämpöä. Saankin nauttia 100% tuulettimien huudosta pelin ollessa päällä. Vaikka imuroin tietsikan kotelon suodattimet ja paransin kotelon tuulettimia. En usko että paljon parannettavaa on tuollapuolella. Pelissa lähes kaikki grafiikat low ja en pääse ihan 165fps vaan se jää pyörimään 120-165 välille. Kaippa se on hyvä jo. Tuo g-sync on itselle täysin uusi juttu niin sen harteille joutuu vissiin jättämään homman.
Teenkö kaikki nyt varmasti oikein? Jotain parannettavaa tai jokin toinen näkökulma kellottamiseen? Tässä haetaan varmaan niitä viimeisiä fps nousuja. Ei varmaan montaa tule ja lämpöä saan vaan lisää vai?
Itsellä nyt Afterburnerista:
Core Voltage 0
Power Limit max eli 104% (ärsyttävä rajoite)
Temp Limit nostin hiukan 86 astetta (en tiedä mikä tämän kannattaisi olla)
Core clock +100 (Pelissä antoi 2050mhz)
Mem clock +500
Faneille jouduin tehdä aika agressiivisen kartan. 90% 70 asteessa ja 100% 80 asteessa. Pidemmissä pelisessioissa nousee tuolta 70ast/90% puolelta lopulta 80ast/100% puolelle mutta lämmönnousu pysähtyy onneksi tuohon 77-80asteen tietämiin.
Core clock +150
Mem clock +600
Ei ollut vakaa enää BF V
Vinkkejä mitä kokeilen seuraavaksi? Vaiko ootella 2080ti hintojen laskua ja saatavuuden parantumista? Jotkut on vissiin modannut biossia ja alivoltittanut. En ole niihin syventynyt. VDDC on rasituksessa 1.05v. Tämäkö on isoin lämmön tuottaja?
8700k ja 1080sli ei itellä ainakaan noin pahasti nosta lämpöjä kun kellotettu ilman volttien nostoa tuohon mitä ylemmäs nyt merkkasinkinOnko minkälainen kotelon tuuletinkonfiguraatio? 8700k ja GTX1080 tuottaa melkoisesti lämpöä kotelon sisään.
Jos näytönohjaimen lämpö nousee välittömästi rasituksessa suhteellisen korkeaksi, voisi se viitata huonoon kontaktiin jäähdyttimen ja ytimen välillä. Jos taas ottaa aikaa tuo lämpeäminen, niin epäilisin, ettei kotelon ilmanvaihto ole riittävä.
Tuon mallin pitäisi kuitenkin olla varustettu yhdellä parhaista jäähyistä mitä 1080-kortteihin on pultattu.
Onko minkälainen kotelon tuuletinkonfiguraatio? 8700k ja GTX1080 tuottaa melkoisesti lämpöä kotelon sisään.
Jos näytönohjaimen lämpö nousee välittömästi rasituksessa suhteellisen korkeaksi, voisi se viitata huonoon kontaktiin jäähdyttimen ja ytimen välillä. Jos taas ottaa aikaa tuo lämpeäminen, niin epäilisin, ettei kotelon ilmanvaihto ole riittävä.
Tuon mallin pitäisi kuitenkin olla varustettu yhdellä parhaista jäähyistä mitä 1080-kortteihin on pultattu.
2 kpl 140mm edessä imemässä sisään ja yksi 120mm poistaa takana. Corsair ML pro mallisia. Takatuuletin tosin on aika pienellä nopeudella. Käsisäädin kotelossa. Sisään puhaltavat taitaa olla prossun kartan kanssa laitettuna. Aika viileänä vissiin käy 8700k koska muut tuulettimet aika medium pyörinnällä.
Aika nopeasti nousee pelissä jo menussa näyttis 70 asteeseen. Ja varmaan vartissa, kahdessa sinne 80 asteen tietämille
onko kortti päässyt taipumaan? jos jäähyn kontakti huono. tosi isolta vaikuttaa lämmöt kun oma 1070ti strixi pitää kellotettuna pelatessa lämmöt 65-70c ja tuulettimet 40% nopeudellaLaskin tietokoneen lattialle tuolta pelipöydän alta jossa on koroke. Se on aika nurkkapaikka. FHD näytöllä siellä ei lömpöjen kanssa ollut ongelmia samoilla kelloilla. Varmaan vähempi ollut rasitusta. Nyt laski lattialla pelilämmöt noin 10 astetta eli 70 asteeseen. Ja tuulettimet hieman miellyttävämpi 90%.
Firestrike ja Time Spy silti nosti 76 asteeseen. Kone nurkassa oli 79 astetta.
Asensin uudet Nvidian ajurit. Nyt pelatessa BF V huomasin että fps kävi parikymppää alempana jopa 80. Pysyen yleensä yli 100. En oo tyytyväinen. Oli mukana nykimistäkin aika paljon. Mitä ei oo ollut 30h peliaikana kertaakaan. 1440p kaikki low paitsi mesh ultra. Olikohan huonot ajurit. Pitää vielä kokeilla Directx 11 vs 12. Ja pelin iso päivitys tulossa mikä voi sekin auttaa. Näyttis piikkaili 2065mhz kelloja. En osaa seurata mikä on todellisuus että paljonko ajasta niin korkealla käy. Noi Firestrike ja Time Spy ei nostanut yli 2050mhz.
Kokeilin nostaa vielä
Core clock +100 -> +150
Mem clock pysyi +500
Temp limit 86 -> 92
Power limit se maksimi 104%
Kaatui jo ekalla vedolla Time Spy. Voltteja lisää vai bios modi Z mallin msi jossa isompi powerlimit? Jos vaan tohtiis tumpelona.
EDIT:
Asensin Z mallin biossin jossa kovempi tehtaan oc vakiona ja paljon isompi powerlimit 245w -> 281w (testattu Time Spy penkissä). Kellotin samalla korttia ja nyt pysyi tuossa penkissä 2100mhz, voltit vakio 1,05v, muistit +400, Temp limit 92, power limit +107%. Hyvin kulkee mutta lämmöt nousi 90 asteeseen. Eli työtä on tulossa jäähdytykseen jos tolla haluaa ajaa. Voi olla varaa kirratakkin kelloja. Täytyy vielä pelissä kokeilla.
Tuolla arcticlla saa lämmöt jonnekkin +50c pintaan ja lähes äänetön, eli upgrade sen osalta vaikka olisi hyvä valmistajan jäähy.Joidenkin testien valossa tuo MSI:n gaming-korteissa käyttämä jäähdytin on ihan markkinoiden huipputasoa. Ei ole siis mitään syytä vaihtaa sitä toiseen.
Ootko tahnoja vaihdellu tai harkinnu aftermarket jäähyjä? Tossa ois pari aika hyvää vaihtoehtoa ja hyväksi todettua.
ARCTIC Accelero Xtreme IV -näytönohjainjäähdytin, mm. GTX1080 ja 1070, RTX2080 (Ti) - 59,90€
Raijintek Morpheus II Core Edition, näytönohjaimen jäähdytin - 69,90€
Joidenkin testien valossa tuo MSI:n gaming-korteissa käyttämä jäähdytin on ihan markkinoiden huipputasoa. Ei ole siis mitään syytä vaihtaa sitä toiseen.
@///saMuli kokeilitko jo niitä näytönohjaimen lämpöjä kotelon kylkipaneeli poistettuna/auki?
En ehtinyt. Pelkkä koneen siirto lattialle tiputti pelilämmöt. Kotelon kyljet tuntui viileältä. Mutta sitten olin jo flashäämässä biosta ja uuttakin Z oc mallin menojakin heti kellottelemassa. Aika nopeaa ja rohkeeta tekemisen meininkiä. Mutta tajusin silti heti, vaikka muutoksia tein tiuhaan, ettei lämpöjen käytös ole normaalia. Jokin on pieles.
Sinänsä harmittaa että kun atk rauta ja kevyt itsetekeminen kuuluu harrastukseen ja nautin siitä. Niin just ku uus BF julkaistaan, alkaa koneen purku ja modaus. Se 2080ti tilaaminen on lähellä. Onneksi niitä ei oo hyllyssä juuri missään...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.