Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kaikkea nyt ei kannata ottaa tosissaan mitä internetsistä lukee..En nyt kuitenkaan kannustaisi piratoimaan niitä kamoja torrentilla. Siinä on ihan aito riski päätyä maksajaksi kun Hedman Partners on taas aktivoitunut ja kirjeitä lähtee niille, jotka jakavat torrentilla tekijänoikeuden alaista tavaraa:
Jaloillaan ja lompakollaan äänestäminen on tietenkin aina hyvä tapa osoittaa mielipiteensä.
Kaikkea nyt ei kannata ottaa tosissaan mitä internetsistä lukee..![]()
Laitoin varoitukset huumorista alkuperäiseen viestiin jottei mieliä pahoiteta enempää. Kuten itse sanoit "Jokainen toki tekee päätöksen itse" miten tämänkin asian ottaa. Huumorina vai ei..Mitä nyt ei siis pitäisi ottaa tosissaan? Postasit kuvan, jossa epäsuorasti kannustetaan lataamaan sarjoja torrentilla. Mä vain huomautin, että siitä voi seurata Hedman Partnersin tekijänoikeuskirje, jossa vaaditaan luokkaa 600e maksua tai varautumista oikeuskäsittelyyn, jonka kulut sitten lasketaan tuhansissa tai kymppitonneissa jos sinne asti päätyy. Jokainen toki tekee päätöksen itse, mutta itse en moiseen ruljanssiin ryhdy kun vaihtoehtona on 16e/kk laillinen tapa.
Tämä siis ihan riippumatta siitä, aiotko juuri sinä piratoida vai et.
Laitoin varoitukset huumorista alkuperäiseen viestiin jottei mieliä pahoiteta enempää. Kuten itse sanoit "Jokainen toki tekee päätöksen itse" miten tämänkin asian ottaa. Huumorina vai ei..
Tällä foorumilla on kielletty piratismi ja samaan kategoriaan menee aiemmin täällä käsitelty mediatalojen maksumuurien takainen sisältö, ohjeet ja koodit muurin kiertämiseen sekä esim. linkit ulkomaalaisiin piraattistriimeihin joiden lähetysoikeudet eivät ole kunnossa.
Ei nyt kannata niitä lahjakortteja tunkea kun ne kerran ihan yhtälailla niidenkin kanssa tehtyjä tilauksia vaan katkoo, etkä voi mihinkään reklamoida…
No ei saa, ei se hintaero enää edes ole niin suuri, eikös se ton uusimman hinnannoston jälkeen ole jo melkein 10e se turkin kk hinta.Niinpä, mutta toisaalta jos yhden suomen Netflix kuukauden hinnalla saa n. 4-5 kk niin ei suurta menetystä tule.
Dovien sanoi:Niinpä, mutta toisaalta jos yhden suomen Netflix kuukauden hinnalla saa n. 4-5 kk niin ei suurta menetystä tule.
Jos uudet hinnat ~3.6/5.4/6.9€/kk on melkein 10€, niin sitten. Onhan noissa vielä reilusti eroa täkäläiseen Netflixiin, mutta ei tosiaankaan 4-5x hintaeroa.No ei saa, ei se hintaero enää edes ole niin suuri, eikös se ton uusimman hinnannoston jälkeen ole jo melkein 10e se turkin kk hinta.
.Jotenkin huvittavaa, että jengi kikkailee halvempia maksuja käyttöehtojen rajamailla ja sitten kiinni jäädessä alkaa hirveä valitus siitä kuinka palveluntarjoaja kusettaa. Vähän sama kuin varastaisi kaupasta ja alkaisi sitten syyttämään kauppiasta siitä että tämä kehtasi puuttua asiaan portin piipatessa.
Jos uudet hinnat ~3.6/5.4/6.9€/kk on melkein 10€, niin sitten. Onhan noissa vielä reilusti eroa täkäläiseen Netflixiin, mutta ei tosiaankaan 4-5x hintaeroa.
Ongelmahan ei ole se, että katkotaan, vaan kun ei palauteta rahoja. Vähän kuin tilaisit Amazonista jonkun postituspalvelun kautta, ja Amazonista tulee viesti ettei toimiteta ja me muuten pidetään fyrkat.On tämä omituista. Netflix kiihottaa niin kovasti että omaa aikaa käytetään tunteja, jotta saadaan se mahdollisimman halvalla. Sitten kun flixi katkoo huijarit linjoilta niin vihastutaan niin pahasti että "en tilaa enää ikinä!!".
Nämä sopisi tuonne johonkin kitupiikki-lankaan kaikki.
Tämäpä mielenkiintoista tietoa/puuhaa Netflixiltä.
"Netflix wants to cancel Apple subscriptions. Netflix is currently threatening to cancel those who pay for their subscription using their Apple ID. You should change the payment method."
![]()
Netflix will Apple-Abos kündigen: Das musst du jetzt wissen
Netflix droht aktuell denjenigen, die über ihre Apple-ID ihr Abonnement bezahlen, mit der Kündigung. Sie sollen die Zahlungsmethode ändern.hifi.de
![]()
Netflix: Apple users should adjust their payment method
Do you pay your Netflix subscriptions using your Apple ID? Then you should change your payment method quickly.basic-tutorials.com
Itsehän perseilit jonkun viiden euron säästön takia ja nalli napsahti. Buhuu.Ongelmahan ei ole se, että katkotaan, vaan kun ei palauteta rahoja. Vähän kuin tilaisit Amazonista jonkun postituspalvelun kautta, ja Amazonista tulee viesti ettei toimiteta ja me muuten pidetään fyrkat.
Ei sulla tule yhtään sen enempää säästöä. Maksamasi tilauksen hinta vertautuu suoraan vastaavaan Suomi-flixin tilaukseen.Ei varmasti sinulla tulekaan, mutta itselläni onnistuu suurempi säästö kuten aiemmin hieman laskelmaa laitoin.
Osaavalle ihan yhtä nopeaa tilata Netflix Turkista.On tämä omituista. Netflix kiihottaa niin kovasti että omaa aikaa käytetään tunteja, jotta saadaan se mahdollisimman halvalla. Sitten kun flixi katkoo huijarit linjoilta niin vihastutaan niin pahasti että "en tilaa enää ikinä!!".
Nämä sopisi tuonne johonkin kitupiikki-lankaan kaikki.
Jos keskustelun taso on tuota luokkaa, eikä ole mitään muuta annettavaa, niin voi jättää kirjoittamatta. Vaihtoehtoisesti voi mennä sinne "Mikä tänään vituttaa" -lankaan purkamaan oloaan.Itsehän perseilit jonkun viiden euron säästön takia ja nalli napsahti. Buhuu.
Miksiköhän se noin temppuilee, vai ootko mobiililaajakaistalla jossa vaihtelua?Tuli katottua Code 8 2019 ja Code 8 Part 2 2024. Eka näytti hyvältä ja tuli 4K laatuna, mutta Part 2 tuli 4K HDR laatuna vain puoliväliin asti ja sitten 1080p HDR. En kyllä uusi premium tilausta kun koko kuukauden ollut tälläistä temppuilua.
kiinteä laajakaista ja esim youtube 1440p 13000 kbps toimii aina ilma puskurointia tai twitch 1080p 8000kbps vodit, mutta netflix alkaa parin tunnin katselun jälkeen tiputtamaan laatua. TIlaus menee umpeen viikon päästä niin ei enään tarvitse harmitella.Miksiköhän se noin temppuilee, vai ootko mobiililaajakaistalla jossa vaihtelua?
kiinteä laajakaista ja esim youtube 1440p 13000 kbps toimii aina ilma puskurointia tai twitch 1080p 8000kbps vodit, mutta netflix alkaa parin tunnin katselun jälkeen tiputtamaan laatua. TIlaus menee umpeen viikon päästä niin ei enään tarvitse harmitella.
oisko tämä ollut 70M/10M liittymä mutta testi näyttää 79Mbps. Kyllä tällä useampi katselisi 4k netfliksiä samaan aikaan. Nyt heti testin jälkeen Code 8 Part 2 tarjoiltiin taas 4K laatuna. Part 2 ei itseä kiinnostanut niin paljoa että viitsisi katsoa uudestaan. Ekan leffan vois katsoa uudestaan joku kerta.Mitä nopeuksia tuo Netflixin www-selaimessa toimiva nopeusmittari antaa?
![]()
Nettiyhteyden nopeustesti
Miten nopeasti tiedostosi latautuvat? FAST.comin helppo nopeustesti mittaa palveluntarjoajasi yhteysnopeuden sekunneissa.fast.com
Mä en kyllä nyt yhtään usko että nämä sun ongelmat johtuu netflixistä, vaan sun laitteista tai netistä.oisko tämä ollut 70M/10M liittymä mutta testi näyttää 79Mbps. Kyllä tällä useampi katselisi 4k netfliksiä samaan aikaan. Nyt heti testin jälkeen Code 8 Part 2 tarjoiltiin taas 4K laatuna. Part 2 ei itseä kiinnostanut niin paljoa että viitsisi katsoa uudestaan. Ekan leffan vois katsoa uudestaan joku kerta.
nyt heitti bluescreeniä " Video Scheduler Internal Error" kun yrittin aloitta ohjelman katselunMä en kyllä nyt yhtään usko että nämä sun ongelmat johtuu netflixistä, vaan sun laitteista tai netistä.
Kyllähän näitä raportteja täällä olisi paljon enemmän jos nf ei pystyisi noita striimejään ylläpitämään...
Ota selaimesta hardware acceleration pois päältä (ellet ole jo ottanut). Mikäli käytät MS Storen Netflix appia, niin kokeile tuota (auttanut monelle ko. ongelmaan) "go into properties on your audio device in control panel and disable support for DTS and Dolby Digital"nyt heitti bluescreeniä " Video Scheduler Internal Error" kun yrittin aloitta ohjelman katseluntää on ihan naurettavaa touhua kun yrittää koneen kautta katsella ohjelmia.
täytyy kokeilla jos tuota tapahtuu useammin. Eka kerta tässä kuukauden aikana niin vielä jaksaa nauraa.Ota selaimesta hardware acceleration pois päältä (ellet ole jo ottanut). Mikäli käytät MS Storen Netflix appia, niin kokeile tuota (auttanut monelle ko. ongelmaan) "go into properties on your audio device in control panel and disable support for DTS and Dolby Digital"
Tämä ei taas liity yhtään noihin sun ongelmiin vaan noi on niitä ns korona rajoituksia.täytyy kokeilla jos tuota tapahtuu useammin. Eka kerta tässä kuukauden aikana niin vielä jaksaa nauraa.
Ainakin tämän artikkelin perusteella netflix olisi jarrutellut joidenkin asiakkaiden kaistankäyttöä jo vuodesta 2020 Netflix streaming quality 'still throttled', even for premium users
selvä. ei kai tässä muuta voi kuin odotella jospa netflix päivittelisi palveluaan. Aina se tuntuu olevan tälläistä tappelua kun on liian hienot laitteet ja muut palvelut/ominaisuudet tulevat perässä kun kaikkia laitteita ei pystytä tukemaan samantien. Nopealla googletuksella joillain omppulaiteilla on ollut samaa vikaa että laatu tippuu, 4K leimaa ei näy vaikka 4K laatua tarjotaan ynmTämä ei taas liity yhtään noihin sun ongelmiin vaan noi on niitä ns korona rajoituksia.
Ei niissä resoluutioon ole koskettu vaan bitrateen.
Mikä juttu tää on? Herjaillut semmoiset reilu kuukauden ajan kodin laiteissa. Laitteet kytkettyinä samaan wifi tunnuksen alle.
Oma tunnus on. Lapset käyttävät myös samassa asunnossa. Läppärillä toimii hyvin mutta muissa laiteissa satunnaisestiOnko kyseessä oma tunnuksesi, jota kukaan muu ei käytä vai käytätkö jonkun muun tunnusta ja se joku muu asuu jossain muualla?
Mulla on sellainen muistikuva että Netflix ei toimi 4K:lla Chromen kanssa. Edgellä toimii.Jos jollain muulla on samallaista ongelmaa 4K toiston kanssa niin tässä olisi tarkistuslista mitä itse olen jo käynyt läpi.
OS: Windows 11 Pro 23H2 koontiversio 22631.3155 Uusin versio mitä Update antaa.
TPM 2.0: Päällä tai pois ei ollut vaikutusta. Netflix vaihtaa softan ja hw välillä jos tarpeen ja laitehallinassa täytyy näkyä Suojauslaitteet kohdassa TPM moduuli jos chipset ajurit on asennettu.
DP 1.4 "testattu" johto
GPU + Näyttö tukevat HDCP:tä
GPU ajurit päivitetty uusimpaan versioon 551.61
Chrome ajantasalla 122.0.6261.95
Kaikki ylimääräiset omat taustaohjelmat suljettu
Shift + Ctrl + Alt + D saa tietoruudun näkyviin netfliksissä josta näkee esim
KeySystem: Secure_All
KeyStatus: Usable
kun DRM on käytössä ja toimii
Throughput: 41632
Playing Bitrate (a/v) 128/11777 (3840x2160)
CurrentCDN: myös näkee että varmasti on nykyisen sijainnin serverin josta media tulee.
Netflixin käyttäjäasetuksista näkyy Premium Ultra HD tilaus ja Profiilia klikatessa aukeaa alavalikko Suoratoista asetukset Datankäyttö Korkea HD 3GB per tunti tai 7 GB per tunti Ultra HD
Mulla on sellainen muistikuva että Netflix ei toimi 4K:lla Chromen kanssa. Edgellä toimii.
![]()
Which Browser Is Best for Watching Netflix?
While you may assume Netflix looks the same on all browser, the reality is that some look better. Here, we'll look at which browser is best.www.makeuseof.com
Ei tuo koske ilmoituksen mukaan kuin Edgeä ja todennäköisesti sitäkin jollakin ihan muulla tavalla, kuin mitä olet ongelmaksi kuvaillut."[Netflix] Display issues for videos when using Edge browser. Recommend using Windows Netflix application as workaround. [4388454]"
Kai nämä omat ongelmat voi laittaa nvidian piikkiin. Jos mentäis sitten tuolla Netflix sovelluksella jatkossa.
Mikä juttu tää on? Herjaillut semmoiset reilu kuukauden ajan kodin laiteissa. Laitteet kytkettyinä samaan wifi tunnuksen alle.
Muoks.kuvan yhteystiedot sutattu pois
Itte myös suosin mobiilidataa mutta nyt taloudessa kaikki laitteet ovat sen yhden wifin alla. 100M liittymällä huomaa kyllä kun yhteys kiukutteleeNetflix on ilmeisesti entisestään kiristänyt tätä jakamisjuttua, koska nyt kuukauden sisällä netistä löytyy tosi paljon viestejä, jossa tätä herjaa tulee ihan sama wifissä olevilla laitteilla. Meilläkin alkoi nyt herjata entisestä enemmän tällaisia, osa laitteista ei ole wifissä vaan mobiilidatassa. Minä äänestän lompakollani, ja peruutin Netflixin. Taisi olla yhtäjaksoisesti tähän päivään asti jostain sieltä vuodesta 2012 asti minulla.
Itte myös suosin mobiilidataa mutta nyt taloudessa kaikki laitteet ovat sen yhden wifin alla. 100M liittymällä huomaa kyllä kun yhteys kiukuttelee
Omasta puolestani lopettaisin kyllä ton netflix asiakkuuden mutta tytär on niin kova korealaisten tv sarjojen fani..
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.