Ei tuon kanssa auta hötkyillä, Tässä pitää muistaa, että vaikka meillä olisi mitä kalustoa, niin jenkit voivat halutessaan estää niiden käyttämisen mm. juuri Venäjää vastaan jollakin tavalla, vaikka sitten uhkailemalla/kiristämällä jollakin muulla.
Olisi vähän helpompi olla, jos voisi luottaa siihen, että Trump/Musk ovat vaan rahanahneita, moraalittomia paskoja ja että kaikki hoituu, kun vaan maksaa laskut mukisematta, mutta tosiaan tällä hetkellä on vähän liikaa viitteitä siihen, että siellä taustalla on Venäjä vaikuttamassa tavalla tai toisella. NATO-keskusteluidenkin osalta jotenkin vielä ymmärrän painostuksen Euroopan maiden oman rahoituksen lisäämiseksi, mutta nämä kaikki suorat uhkailut yhteistyön purkamisesta ja koko puolustusliitosta eroamisesta ovat liikaa.
Se aiemmin mainittu huhu yhteisten harjoitteluiden purkamisesta ei onneksi ollut muuten totta ainakaan vielä tässä vaiheessa, mutta ei näytä hyvältä siltikään. Tuo viimeistään olisi toteutuessaa suora indikaattori Putinille, että USA ei ole enää Euroopan tukena.
Ruotsalaislehti Expressen uutisoi perjantaina, että Yhdysvallat olisi aikeissa vetäytyä Euroopassa järjestettävien sotaharjoitusten suunnittelusta.
www.hs.fi