- Liittynyt
- 26.10.2016
- Viestejä
- 3 499
Eli haluat Venäjälle jättää mahdollisuuden vaikuttaa meidän asioihin? Ruotsin kanssa liittoutuminen on juuri tuota. Meidän uskottava puolustus rakentuu niin, että me toivomme Venäjän olevan sodassa myös muiden kanssa, jos me siihen joudumme. Yksin emme kestä ja sen PV sanookin. Ruotsi ei tuohon palettiin paljoa lisää tuo. Vai mitä meinasit Ruotsin lisäävän tuohon?Venäjä ei näe Natoa puolustusliittona, siksi haluavat rajoittaa sen laajentumista. Noihin Venäjän ehtoihin ei missään nimessä tule suostua. Jokaisella itsenäisellä valtiolla pitää olla vapaus itse päättää omasta puolustuksestaan ja yleisesti omasta sekä sisä- että ulkopolitiikastaan.
Edelleen mielestäni meille riittää, että meillä on uskottava puolustus ja Ruotsin kanssa se on mahdollista saavuttaa ilman Natojäsenyyttäkin. Natojäsenyys olisi mielestäni tässä kohtaa provosointia ja Venäjän peliin osallistumista. Pitäisin silti ehdottomasti hyvät keskusteluvälit ja yhteistyön Naton kanssa jatkossakin.
NATOa vastaan Venäjällä ei ole resursseja, mutta pienempiä ja yksinäisiä naapureitaan vastaan on. Usealla rintamalla se ei myöskään kykene sotimaan.
edit: Ja se, ettei Venäjä näe sitä puolustusliittona, on sen oma ongelma. Se on puolustusliitto. Se vain on suunnattu sitä vastaan, ettei pääse kiusaamaan pienempiään. Nyt ilmeisesti osa väestä haluaa jättää tämän mahdollisuuden, koska "ei saa ärsyttää". Tuossa siis siirretään päätäntävalta Venäjälle. Missäs muussa seuraavaksi siirretään?

Suomi NATO:on vauhdilla ja Putin voi vetää vaikka vitun päähänsä, kun asia ei sille apinalle kuulu sitten yhtään.