Nämä alkaa olla kyllä vakuuttavia lukuja, kun skaalaa autoakkuun. Alkaa tulla ongelmaksi jopa, ettei noin tehokkaita latureita löydy.
Miten niin ongelmaksi? Eilisessä Xpeng G9:n latauksessahan "olosuhteet oli optimaaliset", kun latausaseman maksimi oli 600 A (600 A * 1000 V / 1000 = 600 kW).
Kirjoitit eilen:
"Itse pidän annettuja specsejä optimituloksina.
Sehän on kuin muillakin valmistajilla annetaan vaikka WLTP. Ei se koskaan käytännössä ole sitä luokkaa se matka. Eilen täällä linkattiin videota esim tuosta Xpeng G9:stä. Videolla tubettaja yritti itse saavuttaa sen lataustehon mitä autolle oli kerrottu. Hän harmitteli videolla sitä, ettei saavuttanut sitä vaikka olosuhteet oli optimaaliset.
Että sitä omaa vaatimustasoa voi itse kukin tarkastella. Odotatteko muiltakin valmistajilta, että teorian luvut toteutuu käytännössä? Ja jos ette, miksi Donut Lab on poikkeus?".
Xpeng olisi tarvinnut latausasemalta ~694A, jotta 756 voltilla lataustehoksi olisi tullut auton maksimi, 525 kW (694 A * 756 V / 1000). Tubettajan käyttämän latausaseman virtaraja esti auton täyden latausnopeuden kokeilun. Silloin ei auta vaikka akun lämpötila ja varaus olisivat ihanteelliset, vaan latausasema rajoittaa (virta ei riitä). Liitekuvassa auton alapuolella lukee 451,8 kW, 756,0 V ja 597,6 A. Tulkitsen tuon virran olevan niin lähellä latausaseman maksimia (600 A), että se oli pullonkaulana. Tosiaan 525 kW ei olisi ollut mahdollista vaikka asema olisi puristanut vielä 2 A lisää tuohon 598 A:iin ollakseen täydet 600 A.
Tuosta huolimatta auto latasi 10-80 % ajassa 11:40, mikä alittaa Xpengin Suomi-sivuilla G9:lle mainostetun 12 minuuttia. Ehkä ovat ottaneet aikalupauksessaan huomioon sen, että Euroopassa ei toistaiseksi juuri löydy yli 600 A yhdellä CCS-kaapelilla tarjoavia asemia (alunperin CCS kaavailtu 500 A). Kiinassa painetaan eri liittimellä/kahdella kaapelilla parhaimmillaan 1,0-1,5 kA, niin siellä Xpeng G9 lataisi täydellä 525 kW:lla.
Suomeen asennetaan tänä vuonna 50 kpl BYD Flash Charging -latausasemia, joiden huippunopeus perustuu akkuihin, eli kiinteistön liittymältä ei vaadita mahdottomia. Asemat tulevat tarjoamaan yhdellä CCS-kaapelilla 1 kA ja 1 kV, eli jopa 1 MW. Tuosta riittää Xpeng G9:llekin sen mitä tarvitsee.
Kiinalaisen sähköautojätti BYD:n varatoimitusjohtaja ja Euroopan toimintojen pääjohtaja Stella Li kertoo haastattelussa, että merkki aikoo rakentaa megawattiluokan latausverkoston Suomeen.
www.iltalehti.fi
Toisaalta siinä vaiheessa on jo nopeampiakin lataajia, kuten 8.4.2026 Eurooppaan julkaistava Denza Z9 GT ja mahdollisesti joitakin BYD:n uudella Blade 2.0 LMFP-akulla varustettuja malleja (Seal 07 (2026 -), Sealion 06 (2026 -), Atto 3 jne.).
Latausnopeudet tuolla akulla:
10-70 % ~5 min
10-97 % ~9 min
20-97 %@-30 C ~12 min (vuorokauden seisottuaan@ -30 C)
Maailman suurin sähköautovalmistaja BYD tuo markkinoille toisen sukupolven Blade-akun, joka lyhentää latausajat jo hyvin lähelle Donut Labin lukemia.
www.iltalehti.fi
SHENZHEN, China — March 5, 2026 —BYD unveiled the 2nd Generation Blade Battery and FLASH Charging Technology, directly addressing two of the most persistent obstacles for electric vehicles: slow charging speeds and poor low-temperature charging performance.
www.byd.com
Speksit BYD Blade 2.0:lle ovat melkein kuin donitsiakun, paitsi että luvataan vain 4 500 sykliä (donitsi 100 000 sykliä) ja energiatiheys short-versiolle (tuo nopeammin lataava) olikohan 160-180 Wh/kg (donitsi 400 Wh/kg).
2:25 syklit ja muuta
6:10 30 asteen pakkanen
Linkki: https://youtu.be/9qo-HI80hqg?is=1rfy7wmbfrlN4yxL