Mullistavat akkuteknologiat

@keppi Positiivisuus on tunne jota siis ei sinun mukaasi pitäisi olla analysoitaessa tätä.

Et ehkä ole seurannut mutta CES:issä ja sen jälkeen tilattujen pyörien toimitus on vissiin lipsahtanut ensin huhtikuulle ja sen jälkeen Q4/2026 ja nyt vissiin 2027 puolelle.
Mitä sinun mielestäsi nämä VTT mittaukset todistaa? Suurin osa on sitä mieltä että ei mitään ja jos ne ei todista mitään niin onko ne todisteita?

Se mitä jää jäljelle on lupauksia eikä mitään muuta ja monesta lupauksesta on lipsuttu ja monet vaikuttavat mahdottomilta.

Miten tähän pitäisi siis tunteettoman objektiivisesti suhtautua? Ei siis lähtökohdaltaan positiivisesti koska se on tunne.

Minun mielestäni objektiivinen suhtautuminen on sanoa että "extraordinary claims require extraordinary evidence" ja kun näitä ei näy niin ei ole mitään syytä uskoa.
 
Viimeksi muokattu:
Et ehkä ole seurannut mutta CES:issä ja sen jälkeen tilattujen pyörien toimitus on vissiin lipsahtanut ensin huhtikuulle ja sen jälkeen Q4/2026 ja nyt vissiin 2027 puolelle.

Edelleen (tai ainakin alku viikosta) on lupailtu ensimmäisiä solid state akulla olevia moottoripyöriä Q1/2026. Ellei alihankkijoista tai muista johtuen viivästy, mutta niidenkin takia vain viikkojen myöhästymisestä puhuttiin.

CES:n jälkeisten tilausten pyöriä ei käsittääkseni missään vaiheessa ole luvattu 2026 alkupuoliskolle.

Mutta huijauksissa muista johtuvia myöhästymisiä aina tapahtuu, jostain kumman syystä...
 
Kaikkihan riippuu perspektiivistä. Useimmat ihmiset uskoo vasta kun näkee/kokee asian itse. Tässä keississä monen mielipide henkilöityy Donut Labin kasvoihin, sen sijaan, että kyettäisiin katsomaan asiaa objektiivisesti ilman tunteita. Tässä tapauksessa skeptismi elää vahvana, kun jopa lupaukset kyseenalaistetaan kerta toisensa jälkeen. Kärsimättömyys on käsinkosketeltavaa. On luvattu ekat pyörät Q1 lopulla. On pyydetty todisteita riippumattomalta kolmannelta osapuolelta. Todisteita on toimitettu, pyörä tulee kohta, mutta skeptismi kasvaa.
Ja kun joku pysyy positiivisena, näitä yritetään painaa alas.
- 1GWh tuotanto, muuttunut 0GWh tuotannoksi, mysteeri kennoja jostain
- Kalamerketti ilmeisesti edelleen tyhjänä, viimeisiä tietoja aitauksesta ei ole osunut silmiin.
- Liitettyä tutkia sanonut ettei tiedä mitää, eikä ainakaan ole hänen tutkimusten tulosta
- Todisteita julkaistaan viimeviikon perjantaina, eikun tämän viikon maanantaina, eikun ensiviikolla. Yhtään ei ole julkaistu.
- Kymmennien miljoonien eurojen rahan kerjuu vuotanut julkisuuteen.
- Akkulla varustettu pyörä tälläviikolla messuilla Tanskassa, ilmeisesti ei kovin vakuuttavaa demoa tullutkaan
- Akulla varustetun pyrön julkaisua lykättiin, eikun ei lykyttä, eikun, selitys alihankijat ja viranomais luvituksen tahmaaminen. ei tieto koska julkaisu. Tosin jonossa on 500 ennen uutta akkulupausta tilanneet, tammikuussa tai myöhemmin tilanneet saa sitten joskus, jos saa.

Seuraavat sanat ovat ennusteita, odotuksia miten tarina jatkuu.

Tästä huolimatta uskon että Verge moottoripyörä uudella akulla esitellään rajatulle joukolle, sitä pääsee kokeileen rajattu joukko ulkopuolisia. En pidä hengitystä, mutta ehkä jo ensi kuussa.

Mysteeriakun uusien VTT testien julkaisu jatkuu.

En usko että todisteita väitetystä akusta saadaan, odotan että jotain lupauksia pakitellaan, Nanopasta kpne kuviosta vuotaa jotain uutta kevään aikana.

Uusia nimiä avaa suunsa ja sanoutuu irti touhusta.


Loppu huomautus.

Jos VTT mysteeriakku olisi väitteiden mukainen, niin olisivat julkkaisseet sitä tukevat testit. Mielikuvitus ei keksi syytä miksi tahallisesti rahoituskierroksen aikana romutetaan kaikki se noste mikä messuilta saatiin.
 
@napsa CES jälkeinen nettitilaussivu pyörille lupasi toimituksen Q1/26 ja CES banderollit sanoi isoilla kirjaimilla että akku available today.

Voidaan hyvin olettaa että ennen CES tehdyt tilaukset on sisäpiiriläisille jotka eivät avaa pyörää näyttääkseen mitä akkuja siellä on koska 2025 toimitettiin hyvin vähän pyöriä eli oikeitten asiakkaitten tilauskirja oli ennen CESsiä tyhjä.
 
Ja kun joku pysyy positiivisena, näitä yritetään painaa alas.
Tässä voi kyllä itsekin miettiä, miten ajattelee ja mihin analyysit perustuu. Ja kuinka skeptinen kannattaa olla. Positiivisen vai negatiivisen kautta? Tosin enhän ole mitään sijoittamassa tai menettämässä itse, jos mikään ei toteutuisikaan. Voisi siis olla jopa varovaisen toiveikkaalla mielellä, jos vaikka on toimiva ja massavalmistuskin onnistuisi.

Johtajien ja Donutin aiemmista tekemisistä ja väitteistä voi ehkä päätellä jotain, mutta tuskin kaikkea (pyörä ja Appgyver on olemassa, tekoäly kuulostaa hurjalta). Start up -pöhinäkulttuuri ja puhetapa tuli jossain viesteissä esille, mutta onhan esim. Musk myös lupaillut kaikkea ilman että teilaavat.

No, saa nähdä. Tai voi unohtaa koko asian ja tarkistaa näkyykö joskus tulevaisuudessa isompaa uutisointia tai akkuja kaupassa, jos toteutuu. Onhan tässä Suomen mittakaavassa uutisarvoa ja lupailtu paljon, kiinnostavaa seurailla keskustelua ja arpoa arvauksia.
 
html img tag linkki

Testeissä käytetään eri kennoja. Eiköhän se ollut siinä.
Tämä ilmeisesti jatkoa sille VTT poimii satunnaisen kennon testiin juttuun. Eli olisko kolme kenno tomitettu testattavaksi ja eri teisteissä käytetään eri kennoa.

Oletan toki että ne kolmekenno on donitsi labrassa laadukkaiksi testaamia kennoja, turha sinne huonoja saati viallisia lähettää.

Tulevista julkaisuista tietämättä oletan että kennoissa ei oleteta olevan isoja eroja keskenään, hyvässä uskossa ainakin vielä.

Uskoni nojaa siihen että testipatteri on sellainen mistä yhdellä tyypillä selvitään.

Mutta arvon mielipidettäsi, hämmentäävää miksi tehdään noin, jos kyse kennosta joka suunniteltu >100 000 sykliin , laajaan käyttölämpötila alueeseen, 11C lataukseen jne, niin käyettyilla turvarajoilla luulis menevän yhdellä kalikka kaikki testit.

No ei se mikään todiste olisi kestävydyestä ole mutta ei kolmen akun toimittaminen ole sen enempää todiste mistään.
 
Tuomitsisin vasta Q1:n jälkeen, jos akkuja ei ala näkymään. Niillä on vielä se kuukausi aikaa todistaa, että akut on olemassa ja että ne toimivat niin hyvin kuin ovat luvanneet. Jos se nyt sattuisi olemaankin totta, niin aika moni "ekspertti" voi vetää aasinhatun päähän.
 
Tuomitsisin vasta Q1:n jälkeen, jos akkuja ei ala näkymään.
Tyyppihyväksyntää ei ole kuulemma vieläkään saatu. Siitäkään ei ole faktaa, että onko sitä oikeasti vielä edes haettu, vai pelaavatko vaan aikaa. Sitten kun se on "saatu" ja ensimmäiset prätkät "toimitettu", niin niistä ei todennäköisesti kuulu mitään. Joko ostajat ei halua astua julkisuuteen, tai sitten oikeasti ei toimitettu mitään. Ja taas pelataan aikaa.
 
Tuomitsisin vasta Q1:n jälkeen, jos akkuja ei ala näkymään. Niillä on vielä se kuukausi aikaa todistaa, että akut on olemassa ja että ne toimivat niin hyvin kuin ovat luvanneet. Jos se nyt sattuisi olemaankin totta, niin aika moni "ekspertti" voi vetää aasinhatun päähän.
Oikein mielelläni vedän aasinhatun päähän, jos ovat keksineet Kalevalan sampoon vertautuvan laitteen ja sitä jossain nyt hiki hatussa tuotetaan ilman että kukaan tietää mitään. Haluaisitko kenties ostaa sillan tai muistomerkin, mulla olisi halvalla myynnissä.
 
Jos se nyt sattuisi olemaankin totta, niin aika moni "ekspertti" voi vetää aasinhatun päähän.

Uskoisitko että aika moni wincapitaan tai Nigeriaan sijoittanut teki sen ainoastaan siksi että ajatteli että jos tämä olikin totta niin minun pitää vetää aasinhattu päähän.

Yksikään oikea sijoittaja esim pörssiosakkeisiin ei ajattele näin tai muuten joutuu vetämään 1000 aasinhattua päähän joka päivä.

Oikea sijoittaminen on rationaalista todennäköisyyksien laskemista ja jokainen epäonnistuu jatkuvasti ja sen pelkääminen on sellainen että jos näin ajattelee niin häviää kaikki rahansa.
 
Tuomitsisin vasta Q1:n jälkeen, jos akkuja ei ala näkymään. Niillä on vielä se kuukausi aikaa todistaa, että akut on olemassa ja että ne toimivat niin hyvin kuin ovat luvanneet. Jos se nyt sattuisi olemaankin totta, niin aika moni "ekspertti" voi vetää aasinhatun päähän.
Tämä olisi muuten ihan ok linja, mutta sijoitushuijaus on käynnissä. Sijoitushuijaukseen kuuluu ajanpeluu, jonka aikana kerätään rahaa. Itseäni ärsyttää rahojen huijaaminen ,vaikkei kyse olekkaan omista rahoistani.
 
Kenno valitaan sen mukaan mitä testataan.
Tarkoitatko siis, että Donut Lab aikoisi "todistaa" VTT:n testeissä kaikki väitteet siten, että jokaiseen testiin on rakennettu kenno joka on optimoitu juuri siinä kyseisessä testissä testattavaa ominaisuutta maksimoiden? Niin että Donut Lab voi todistaa yksittäisissä testeissä kaikki esittämänsä väitteet, vaikka ei ole olemassa yksittäistä akkua joka samaan aikaan tarjoaisi nämä kaikki ominaisuudet?
 
Tarkoitatko siis, että Donut Lab aikoisi "todistaa" VTT:n testeissä kaikki väitteet siten, että jokaiseen testiin on rakennettu kenno joka on optimoitu juuri siinä kyseisessä testissä testattavaa ominaisuutta maksimoiden? Niin että Donut Lab voi todistaa yksittäisissä testeissä kaikki esittämänsä väitteet, vaikka ei ole olemassa yksittäistä akkua joka samaan aikaan tarjoaisi nämä kaikki ominaisuudet?
Muuten oikein mutta eivät ole rakentaneet mitään, vaan on tilattu esim. Alibabasta eri kennoja.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
301 549
Viestejä
5 136 635
Jäsenet
81 998
Uusin jäsen
kkaloine

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom