- Liittynyt
- 21.10.2016
- Viestejä
- 3 813
Itsehän maantiepyöräilen nimenomaan pienemmillä teillä, joissa ei useinkaan mitään kunnon piennarta edes ole, joten kummaksun tota näkemystäsi. Toki jos mökille lähden vanhaa lahdentietä ajelemaan, niin nykyisellään on tollasilla väylillä piennar ihan hyvä. Autoilijan näkökulmasta silti se fillaristin ohitus pitäisi tapahtua turvallisesti ja etäältä.Jos olisin jeesus niin asettaisin säännön että ajokortittomat ei saa ajella fillarilla eikä postailla näihin ketjuihin.
Joo, varmaan on niitä paikkoja missä pientareella ei pääse mutta loppupeleissä aika harvoin. En ole mikään himopyöräilijä mutta muutama tuhat km tulee kuitenkin kippurasarvella fillaroitua ympäriinsä niin kumma että ne ongelmat on aina vaan tietyillä ihmisillä.
Fillariahan käytetään myös ihan liikkumisen välineenä ja tietääkseni yhtä sun toista harrastellaan yleisillä teillä tai yleisillä alueilla, kuten vaikkapa lenkkeilyä ja ajavatpa jotkut harrastuksenomaisesti huvikseen autolla tai prätkälläkin niillä yleisillä teillä...Sitä se on kun pitää harrastaa yleisillä teillä. Vaihtakaa johonkin miesten harrastukseen, niin ei tartte itkeä koko ajan.
tien oikealla puolella on piennar, jolla ajo käy haitatta päinsä, polkupyörää tai muuta moottoritonta ajoneuvoa on kuitenkin ajettava oikeanpuoleisella pientareella.
ja se turvallisuutta vaarantamatta mun mielestä on 0.5 metriä reuna valkosesta viivasta vasemmalle
pökät ja takki 18€ kiinasta