Uskoisin, että laitteen laatuvaikutelmalla on huomattava merkitys. Tuossa Huaweissa on kevyt ja jämäkkä alumiinirunko, kapeat näytön reunukset, kohtuullisen hyvä touchpad/näppis ja näyttö on ihan kelvollinen IPS. Riippuu toki ihmisestä, mutta nykypäivänä "täti-ihmiset" ovat suhteellisen tiedostavia tällaisissa asiossa ja kokemusta on erilaisista läppäreistä, joten vertailupintaa löytyy juuri sen visuaalisen ilmeen ja käyttökokemuksen suhteen, vaikkei laitteen speksit niin tuttuja olisikaan. Tuossa Huaweissa on myös kirkkaampi näyttö, kuin linkkaamassasi (n. 300nit) vaikka toki optimitilanteessa tulisi olla vähintään 400nit. 10 ja 11 sukupolven inteleillä on ihan huomattava tehoero.
Juu toki minäkin voin olla väärässä ja täti on hakkerikrakkeri, mutta annetut speksit oli aika selvät, mahdollisimman halpa,300- max 400€, mielellään halvempi, käyttötarkoitus koneelle tosi kevyttä käyttöä. En näe syytä alkaa silloin suosittelemaan melkein 500€ konetta. Näistä tulee väkisinkin aina mielen Gigantin vanhuksille myytävät kalliit laitteet ja palvelut, kun ei he oikeasti sellaisia tarvitse.
P.S. Powerin sivujen mukaan linkkaamani koneen näytön suurin kirkkaus on 230 ja sinun 250nit. Tälläkään en usko jotenkin olevan mitään käytännön merkitystä tällä käyttäjälle.
