^ melkein samat setit, +40v vanha-ykä ja yllättäen peliura alkoi C64, Amiga 500, 386-40Mhz jne. Parikymppisenä ei oikein jaksanut pelailla, kolmen peen häiriöt (pimps, piljardi ja pilsneri) vei enemmän aikaa, toki urheilu myös eri muodoissa.
PS3 tuli kuitenkin hommattua heti kun niitä sai, samoin PS4. Rinnalla 2011 sitten pitkästä aikaa pönttö-PC kuvan mukaisella varustuksella.
Pari vuotta jaksoi mennä pöytäkoneella ja Windowsilla, sitten siirtyminen Apple -puolelle koska kaikki vain toimi ja pelaaminen hoidettiin konsoleilla + Civ -sarjaa sai Steamista mäkillekin. Jokavuotiset NHL:t, Assassin’s Creedit ja GTA:t tuli hommattua ja pelattua.
Nyt olisi hinku rakentaa kunnon pelikone, mutta sitten lopulta ei ole tarvetta eikä oikein aikaakaan. Pelaamisen hoitaa PS4:lla ja köykäisellä peliläppärillä (Lenovo Legion Y530). PS5 tulee kyllä heti hommattua kun vain saa.
Ehkä kesällä voisi harkita pienikokoisen koneen kasaamista jos vaikka innostuisi. On vain niin tykästynyt läppärien, iPadin ja iPhonen käyttöön, että ehkä ei ihan heti taivu enää staattiseen ’työpisteeseen’.