Toki yksilöllisiä eroja on elimistön toiminnassa ja kuormitustilanteissa, mutta noihin mainitsemiisin seikkoihin voi yleensä ainakin jollakin tasolla vaikuttaa. Jos ei tee mitään, tilanne todennäköisesti vain pahenee.
Ja koska energia ei tule tyhjästä, niin kyllä kalorivaje toimii silloinkin kun aineenvaihdunnassa on ongelmia, mutta se ei vaan ole välttämättä yhtä tehokasta. Jos kroppa kerää esim. nestettä, niin sittenpähän kerää, mutta se ei ole sen rasvan palamisen suhteen erityisen olennaista. Silloin muutosta positiiviseen on myös vaikeampi havaita, kun kroppa tuntuu ja näyttää pöhöttyneeltä ja puntarikin näyttää ikäviä tuloksia.
Juuri näin. Minulla ei ole paino pudonnut viimeiseen puoleen vuoteen kuin ehkä 500g. Joskus kroppa heittää voltin ihan puskista, ja puntari näyttää parin päivän erolla pahimmillaan 3kg plussaa, mutta se on selvää että kyse on silloin puhtaasti nesteestä (päässä?).
Ei sillä, että yrittäisin enää painoa pudottaakaan, mutta pakko senkin on vähän hivuttautua alaspäin, kun ei lihasta kuitenkaan voi kerryttää kalorivajeessa samaa tahtia kuin mitä rasvaa on mahdollista polttaa. Elimistö vaan haluaa pitää kiinni varsinkin keskivartalon rasvoista sitä kovempaa, mitä vähemmäksi rasvamassa käy. Olennaista kuitenkin on että pitkässä juoksussa näkee peilissä muutoksen lihasten kasvuna ja parempana erottuvuutena. Se on vaan aina muistettava toitotella heikkoina hetkinä itselleen, että "trust the process".
Jos ja kun rasva ei meinaa palaa jossakin vaiheessa prosessia, niin tässä on loistava Renaissance Periodization -kanavan 17min pitkä video, jossa käydään läpi eri syitä ja korjaustoimia. En referoi sisältöä tähän sen tarkemmin, mutta kannattaa vilkaista, jos on tuollaisessa tilanteessa ja/tai aihe muuten kiinnostaa.
Tuo videon heppu on koulutukseltaan lääkäri ja erikoistunut nimenomaan liikuntatieteisiin.