- Liittynyt
- 15.11.2021
- Viestejä
- 1 082
En oikein itse tiedä, että onko nämä sähköpotkulaudat ja -pyörät sekä kaikenlaiset ruuan kotiinkuljetuspalvelut lopulta mikään kovin positiivinen kehityssuunta. Sekin vähäinen liikunta mikä tulisi vaikka kaupassa käynnistä, tai kävellen tai pyörällä paikasta toiseen liikkumisesta, alkaa pikkuhiljaa hävitä. Porukka kulkee jotain alle parin kilsan matkoja noilla sähköpotkulaudoilla, harvalla ihmisellä on oikeasti niin kiire että vaikka joku vartin kävely olisi liikaa. Näillä lähinnä varmistetaan ettei vahingossakaan ihmisten kunto pääse paranemaan ja paino tippumaan.Ei tätä asiaa kyllä tarvitse ihmetellä. Moni syö päivittäin ties mitä höttöpaskaa ja pienimmätkin matkat tehdään sähköpotkulaudalla, ettei vaan tule hiki tai hengästy. Sitten aina hirveät selittelyt miksi en vaan laihdu. Hyvin harvalla kyseessä on mikään muu kuin laiskuus, ihan oikeasti sairaat sitten eri juttu.
Ja myös lapsille syötetään höttöä, lyödään älypuhelin kouraan ja liikkumiseen ostetaan joku sähköinen turhake. Tervetuloa diabetes ja muu hauskuus.
Tietenkin sitten, jos se näillä vimpaimilla ja palveluilla säästetty aika käytettäisiin muuhun liikuntaan niin ongelmaa ei ehkä olisi, mutta kuinka monen ihmisen kohdalla asia sitten kuitenkaan on näin? Ja liikunta ei tietenkään pelasta lihavuudelta jos ruokavalio on pahasti pielessä, mutta kyllä se silti auttaa.
Tässä on ehkä tämän nykyaikaisen yltäkylläisen elämän yksi kääntöpuoli. Eläminen on tehty niin helpoksi että se alkaa aiheuttaa kaikenlaisia elintasosairauksia ja yleistä ihmisten passivoitumista. Kuten tuossa @Raskolnikov sanoi niin tämä tulee aiheuttamaan yhä suurempia ongelmia ihan globaalilla tasolla. Sama ilmiö on nähtävissä melkein kaikissa rikastuvissa maissa.


