Lento-onnettomuudet ja niistä keskustelua

Alustavassa raportissa esitetään ne faktat jotka on saatu siihen mennessä varmaksi.

Jos spekuloidaan että nauhalla kuuluu ähkimistä ja lyöntiääniä niin ovatko ne kamppailua pilottien välillä vaiko kamppailua kytkimien kanssa. Ihan normaalia että alustava raportti ei käy spekuloimaan mitään eikä esitä asioita joille on useita mahdollisia selityksiä. Nämä tulee lopulliseen raporttiin.
 
Alustavassa raportissa esitetään ne faktat jotka on saatu siihen mennessä varmaksi.

Jos spekuloidaan että nauhalla kuuluu ähkimistä ja lyöntiääniä niin ovatko ne kamppailua pilottien välillä vaiko kamppailua kytkimien kanssa. Ihan normaalia että alustava raportti ei käy spekuloimaan mitään eikä esitä asioita joille on useita mahdollisia selityksiä. Nämä tulee lopulliseen raporttiin.

Tarkoitin enemmänkin noiden pilottien välistä keskustelua. Jos toinen alkaa lyömään hanttiin, niin luulisi, että siinä nauhurissa olisi jonkinsorttista riitelyä "What are you doing?" "Stop it!" "Are you crazy?" jne. jne. Tuossa ei tarvisi niinkään spekuloida, vaan lainata suoraan sitä, mitä se nauhuri on nauhoittanut.
Mutta joo, toki on myös mahdollista, että siellä nauhoituksessa kuuluu jotain, mutta se on liian epämääräistä tässä vaiheessa julkaistavaksi.
 
Ei laitettu kerran takaisin päälle vaan kahden vivun kääntämisen välissä oli 4 sekunnin viive. Tämä ei selity millään lamaantumisella. Sensijaan taistelu on mahdollinen selitys 4 sekunnin erolle kahden vivun kääntämisessä.
Laitettiin nimenomaan kerran pois ja kerran takaisin päälle, pois laitettaessa n. sekunnin erolla toisiinsa ja takaisin laitettaessa noin neljän sekunnin erolla toisiinsa.

En noista pienistä eroista päättelisi yhtään mitään. Ne vivut vaatii kahden sormen käyttämistä ja jousivoimaa vastaan haitan yli nostamista, eli ne on pakko tehdä erikseen. Se meneekö tähän sekunti vai neljä nyt voi selittyä ihan erolla toimintanopeudessa, shokilla tai ihan millä vaan. Tai sillä että pois laitettaessa homma on suunniteltu ja päälle laitettaessa se tehdään häkeltyneenä vikaa etsien.

Ja kuten sanottu ei vastaa minusta reaalielämää ollenkaan se ajatus että jokainen itsetuhoisen ihminen on täysin looginen ja valmis fyysisesti taistelemaan saadakseen sen loogisen suunnitelmansa toteutumaan. Ihan yhtä hyvin voi olla luovuttanut meininki sen teon jälkeen (tai vaikka katuva tai tarkoitus voi olla ollut ”hätähuuto” onnettomuuden sijaan.)
 
Terrorismiksi tätä ei tietääkseni kovin moni ole epäillyt.

Eikä itsemurha ole suinkaan ollut ensimmäinen selitys oikein kenelläkään, siitä vaihtoehdosta ei oikeastaan edes keskusteltu ennen kuin paljastui, että polttoaineen syöttö oli sammutettu lentäjien toimesta.
Ja mitä tulee virheisiin, niin kuten jo joskus aiemmin sanoin niin kaikki virheet eivät ole yhtä todennäköisiä. Kahden, useammalla tavalla siltä suojatun kytkimen, jotka eivät ole edes alueella jota tuolloin luonnollisesti sohitaan painaminen vahingossa on hyvin hyvin hyvin epätodennäköistä. Ja samaa mieltä tuntuu olevan myös ammattilentäjät jotka tuota ovat analysoineet. Eikä tietääkseni historia tunne yhtään tapausta jossa näin olisi vahingossa tehty.

Eli voisi pikemminkin sanoa mikä on se mikä tukee teoriaa että kyse oli vahingosta? Tottakai on mahdollista että teon seuraus ei ollut tarkouituksellinen, tai tarkoitettu seuraus ei ollut koneen tuhoutuminen, mutta joku vahingonhuitaisu selityksenä on hyvin kaukaa haettu.

Mutta ehkä sinä olet samaa mieltä tästä ja päinvastaisesta vaikuttava kanta oli kirjoitusvirhe kun huitaisin näppäimistöä, ihmisethän tekevät virheitä.

En tiedä, miten tuo huitaisukommentti minun viestiin liittyy. En minäkään usko, että pilotin kultaketju osui kytkimiin. Uskon siihen, että pilotti käänsi kytkimet, vaikka tarkoitus oli tehdä jotain muuta.

Mä en oikein ymmärrä näitä sun viestejä. Onkohan meillä joku terminologinen väärinkäsitys.

Minä kutsun vahingoksi sellaista mikä ei ole tahallista. Eli jos vedät laipat sisään vaikka aikomuksesi oli nostaa telineet, niin se on vahinko.

mikä tukee teoriaa että kyse oli vahingosta?

Ihmisen alttius tehdä virheitä ja luontainen pyrkimys mieluummin selviytyä kuin kuolla.

Onnettomuuksia on ennenkin sattunut mitä ihmeellisempien mokien takia. Kuitenkin vain harvoissa tapauksissa mokat ovat osoittautuneet tietoiseksi toiminnaksi koneen pudottamiseksi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
282 055
Viestejä
4 844 297
Jäsenet
78 350
Uusin jäsen
Frankenbunny

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom