- Liittynyt
- 30.10.2016
- Viestejä
- 1 043
Olikos nää nyt jotain sukua HE400S:lle, uudelleen tuunattu HE400i, vai ihan uudet elementit?Hifiman HE400se löytyy nyt myös Suomesta myynnistä, vain Hifitalolla ja Jimm'sillä. Onko joku jo ostanut?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Olikos nää nyt jotain sukua HE400S:lle, uudelleen tuunattu HE400i, vai ihan uudet elementit?Hifiman HE400se löytyy nyt myös Suomesta myynnistä, vain Hifitalolla ja Jimm'sillä. Onko joku jo ostanut?
Tuskin tuo alabasson korostuma on ongelma. Se on tosiaan tuolla ihan alemmilla taajuuksilla eikä keskibassossa joten tuskin kauheasti kumisee tai vuotaa keskiääniin. Näin ainakin olettaisin, en tosin ole k371 kuullut koskaan.Olisi tarkoitus hankkia pienellä budjetilla kuulokkeet, AKG K361 tai K371 on käynyt mielessä. Ei taida äänen puolesta löytyä samaan hintaan vastaavaa? Hintaero ei tosiaan ratkaise noiden kohdalla (81€ vs 118€), mutta rimpula rakenne hieman mietityttää. K371:llä ilmeisesti korostusta alabassolla, mutta onko liikaa, molempia on kehuttu...
Harmi kun en enää asu siellä päin, olisin toki Utopiat testiin antanut. Muutin tänne korpeen Turusta 2018.Utopiat kiinnostaa aina vaan enemmän, ei varmaan olis ihan mun makuun mutta olis tosi hieno joskus kuulla. Tuntuu siltä, että ne voisi olla mullekin ns "vau" luurit.
Se että häiritseekö stagen koko taitaa riippua aika paljon siitä, että millainen se presentaatio on. Vaikka esim. just HD800 kuulostaa tosi isolta, niin siinä on mun mielestä jotain epäluonnollista - stage ei ole samalla tavalla iso kuin vaikka Edition X:n tai HE1000se:n kanssa.
Liekkö noissa jotain isompia eroja 2020 malliin? Hmm.. alkuperäinen he400 julkaistiin kai 2012. Sen jälkeen on tullu ainakinHifiman HE400se löytyy nyt myös Suomesta myynnistä, vain Hifitalolla ja Jimm'sillä. Onko joku jo ostanut?
Vissiin hopeiset he400i 2020, miksi tuota mustaa versiota ei saa suomesta yleisesti mutta tuota sitten saaOlikos nää nyt jotain sukua HE400S:lle, uudelleen tuunattu HE400i, vai ihan uudet elementit?

Eli ylempi kuva voisi olla nyt vaikka se HD800
Olikos nää nyt jotain sukua HE400S:lle, uudelleen tuunattu HE400i, vai ihan uudet elementit?
Liekkö noissa jotain isompia eroja 2020 malliin? Hmm.. alkuperäinen he400 julkaistiin kai 2012. Sen jälkeen on tullu ainakin
-he400i
-he400s
-he4xx
-he400i 2020
-he400se
Aikamoista![]()
Vissiin hopeiset he400i 2020, miksi tuota mustaa versiota ei saa suomesta yleisesti mutta tuota sitten saa![]()
Kiitos - oon troolannut Hifisharkia, head-fi:tä, ebayta yms, mutta se vie sitä vähää energiaa mitä tässä on jäljellä. Aika vähän noita Atticuksia näkyy olevan liikkeellä ja Aeoluksien hintataso näkyy olevan sellanen, että pitäisi löytyä just sopiva pari EU-alueelta, tai sitten tosi edullinen B-stock muualta, minkä todennäköisyys on aika pieni. Muuten tuo 850€ on aika snadisti. Muutenkin Atticus on muuttunut tässä enemmän kiinnostavaksi, vaikka Aeolus onkin vanha suosikki. Pidin Atticusta ennen Aeoluksen selvästi heikompana pikkuveljenä, mutta myönnän kyllä ihan auliisti, että olin väärässä.Aika paljon tulee noita myynti-ilmoituksia selattua niin ilmottelen jos osuu silmään jossain sopuhintaista ZMF:ää![]()
"Hifiman HE-400 kuulokkeiden neljäs versio HE-400se on vihdoinkin saapunut ammattilaisten ja kotikäyttäjien saataville... Neljännessä HE-400se versiossa muutokset ovat kosmeettisia verrattuna HE-400i 2020 malliin."
Mitä luin kommentteja, niin pitäisi olla tarjolla samaa saundia kuin 400i, mutta halvemmalla hintalapulla ja toivottavasti laadukkaammalla rakenteella.
Tuo 400i 2020 oli myös 199€ ja ilmeisesti rakenteeltaan sama, ainakin pannan osalta. Miksiköhän ne muutti tuon värin ja nimen jos sisuskalut on samat. Herää heti epäilys jostain epäilyttävästä kun kyseessä on Hifiman.
Perus Hifiman meininkiä, kukaan ei ole varma mitä luurit on syöny ja eri mantereilla luureilla on eri sisuskalut mutta sama nimi.Netissä puhutaan eri myyntiversioista Aasiaan ja muualle maailmaan. Eipä noista tiedä. Ehkä 400i 2020 mallissa oli joku valuvika, jonka korjasivat.

Jep, kasataan ylijäämäkamoista tai niistä mitä satutaan saamaan erä ja keksitään sille uusi nimi. Onneksi noi arvokkaammat mallit sentään taitaa tulla samoilla spekseillä kaikki...Perus Hifiman meininkiä, kukaan ei ole varma mitä luurit on syöny ja eri mantereilla luureilla on eri sisuskalut mutta sama nimi.![]()
Itellä sundarat jonka sisuskalut rätisevät kun kuppeja ensiksi painaa ja sitten päästää irti, ei vissiin ihan normaalia mutta en tiedä voiko viedä takuuseen/valmistusvirheeseen ehkä? Aryat himottaisi että toivottavasti ei ole yhtä maanantai kappaleita
Ei musiikkia kuunellessa, mutta jopa silloinkin kun avaa suutansa/kääntää päätänsä, vissiin sitten kalvo? mutta vähän ärsyttävä "ominaisuus"Siis kuuluu rutinaa kun painaa sisä- vai ulkopuolelta? Ilmeisesti ei musiikkia kuunnellessa? En hirveesti tökkisi kun magneetit ja kalvo ei ole kovin järeitä. Se voi kuulua siitä kalvosta, mikä voi olla ihan normaalia planaarien kanssa. Vaikea sanoa kun en ole ihan varma mitä tarkoitat.
Ahaa, eli kuuluisa planar crinkle. Kuuluu siis siitä kalvosta. Yleensä se on ongelma nahkapadien kanssa kun ne sulkee niin tiiviisti mikä luo sitten alipainetta mikä liikuttaa kalvoa. Tuo oli LCD-2C:llä orkkispadien kanssa vittumainen ongelma. Sundaran hybridipadien kanssa sen ei pitäisi olla ongelma - jos se kuuluu ihan päätä liikuttaessa niin voit yrittää saada niitä takuuseen. En tiedä meneekö läpi kun luurit kuitenkin toimii, mutta onhan tuo vittumaisen kuuloista. En ole ikinä törmännyt tuohon Hifimanien kanssa. Ihmettelen, että miten se pitää noin herkästi ääntä vaikka ei ole edes nahkapadeja. Miten/milloin se alkoi, vai oliko alusta asti? Toivottavasti et ensin tökkinyt ja sen jälkeen alkoi - suosittelen, että et sorki planaarikuulokkeiden varsinkaan sisäpuolta. Niitä on yllättävän helppo vahingoittaa turhaan sormeilemalla.Ei musiikkia kuullessa, mutta jopa silloinkin kun avaa suutansa/kääntää päätänsä, vissiin sitten kalvo? mutta vähän ärsyttävä "ominaisuus"
Ollut mielestäni alusta alkaen, tökin hieman vasta ongelman havaitsemisen jälkeen mutta se ei tuntunut ongelmalta, tosiaan jos pureskelen jotain niin kuuluu aina välillä rätinää oikeasta välillä vasemmasta, jos kupit painaa korviin kiinni ja päästää irti niin kuuluu selvästi. Kun tein ABC vertailua Audiokaupassa arya/ananda/sundara niin kokeilin huvikseni heidän sundaroita samalla painamisella eikä niissä ollut tätä vikaaAhaa, eli kuuluisa planar crinkle. Kuuluu siis siitä kalvosta. Yleensä se on ongelma nahkapadien kanssa kun ne sulkee niin tiiviisti mikä luo sitten alipainetta mikä liikuttaa kalvoa. Tuo oli LCD-2C:llä orkkispadien kanssa vittumainen ongelma. Sundaran hybridipadien kanssa sen ei pitäisi olla ongelma - jos se kuuluu ihan päätä liikuttaessa niin voit yrittää saada niitä takuuseen. En tiedä meneekö läpi kun luurit kuitenkin toimii, mutta onhan tuo vittumaisen kuuloista. En ole ikinä törmännyt tuohon Hifimanien kanssa. Ihmettelen, että miten se pitää noin herkästi ääntä vaikka ei ole edes nahkapadeja. Miten/milloin se alkoi, vai oliko alusta asti? Toivottavasti et ensin tökkinyt ja sen jälkeen alkoi - suosittelen, että et sorki planaarikuulokkeiden varsinkaan sisäpuolta. Niitä on yllättävän helppo vahingoittaa turhaan sormeilemalla.
Ollut mielestäni alusta alkaen, tökin hieman vasta ongelman havaitsemisen jälkeen mutta se ei tuntunut ongelmalta, tosiaan jos pureskelen jotain niin kuuluu aina välillä rätinää oikeasta välillä vasemmasta, jos kupit painaa korviin kiinni ja päästää irti niin kuuluu selvästi. Kun tein ABC vertailua Audiokaupassa arya/ananda/sundara niin kokeilin huvikseni heidän sundaroita samalla painamisella eikä niissä ollut tätä vikaa
Siis jep pitää koittaa katsoo mitä hifitalo sanoo, kummiskin jo jonkin verran on sundaroillakin hintaa niin se että kuulen silloin tällöin tuon rätinän kyllä mielenrauhan pilaa. Katsoo jos jaksan laittaa s-postia, kiitos vinkeistäYritä saada takuuseen jos se häiritsee. Muistaakseni ainakin Audeze väitti ettei sen pitäisi olla ongelma elementtien kestävyydelle, mutta voit yrittää valittaa, että se rutina häiritsee kuuntelua. Se, että meneekö se läpi on sitten toinen juttu. Se on tyypillinen planaarien ongelma kun sieltä löytyy se iso, ohut kalvo ja ilman liike/paine saa sen liikkumaan. Se on ihan tuuria, että sattuuko se kohdalle vai ei. Hifimanien kanssa sen pitäisi olla harvinaista, joten yrittäisin saada tilalle uuden parin. Tiedän ainakin yhden keissin missä ns planar crinkle riitti takuuvaihtoon, ja koska sun kohdalla tuota kuuluu myös kun et paina kuppeja käsillä, niin sen voisi olettaa menevän läpi.
Onko mitään iloa vastamelukuulokkeista vaimentamaan esim. radion tuottamaa melua? Työkaveri kuuntelee Radio Novaa, ja se vituttaa erinomaisen paljon.
Saisko vastamelukuulokkeet päässä häivytettyä sitä melua? Ilman että kuuntelee edes välttämätä mitään musiikkia. Pelkkä hiljaisuuskin kelpaisi. Vai auttaako edes peltorit tuohon.
Entä auttaako ne työkaverin tuottamaan puheen vaimentamiseen? Se tykkää jutella myös ihan saatanasti työaikana puhelimessa. En oikeastaan halua kuulla mitään ei-työasioihin liittyvää hänen suunnaltaan.
Minusta K371 on ihan laadukkaasti tehty ja paljon tulee rompettakin matkaan hinta huomioiden.Olisi tarkoitus hankkia pienellä budjetilla kuulokkeet, AKG K361 tai K371 on käynyt mielessä. Ei taida äänen puolesta löytyä samaan hintaan vastaavaa? Hintaero ei tosiaan ratkaise noiden kohdalla (81€ vs 118€), mutta rimpula rakenne hieman mietityttää. K371:llä ilmeisesti korostusta alabassolla, mutta onko liikaa, molempia on kehuttu...
Musiikin kuuntelen yleensä kajareilla, vaikka kyllä nekin on neutraalit. Kuulokkeet tulee yleiskäyttöön, riittää että tarkuutta löytyy ja musiikkikin sujuu tarvittaessa.Minusta K371 on ihan laadukkaasti tehty ja paljon tulee rompettakin matkaan hinta huomioiden.
Ääni on neutraali. Keskialue (kitarat yms.) tuli muistaakseni eniten pintaan. Bassoissa ihan pientä lämpöä siellä pohjalla, mutta ei todellakaan mitkään yläbassohumppaluurit. Eli ei kumise, niin kuin todettiinkin jo.
Studiohommiin ja vastaaviin todnäk mainiot. Ja varmaan heillekin, jotka näillä kylmän neutraaleilla luureilla tykkää musansa kuunnella. Itelleni en ostais uudestaan musan kuunteluun![]()
Kokemuksesta voin sanoa että ainakaan K361 ei ole mistään kotoisin verrattuna esim. K612prohon jolla hintaa sen 30 euroa enemmän, kuulostaa paljon muovisemmalta. K361 on vielä neutraalimpi kuin K371, mutta henkilökohtaisesti en ostaisi kumpaakaan, kun tiedän että melkein samaan hintaan saa parempaakin.Musiikin kuuntelen yleensä kajareilla, vaikka kyllä nekin on neutraalit. Kuulokkeet tulee yleiskäyttöön, riittää että tarkuutta löytyy ja musiikkikin sujuu tarvittaessa.
Kiitos, rakenne tuossa kuvien perusteella hieman arvelutti.
Kokemuksesta voin sanoa että ainakaan K361 ei ole mistään kotoisin verrattuna esim. K612prohon jolla hintaa sen 30 euroa enemmän, kuulostaa paljon muovisemmalta. K361 on vielä neutraalimpi kuin K371, mutta henkilökohtaisesti en ostaisi kumpaakaan, kun tiedän että melkein samaan hintaan saa parempaakin.
No jos kuuntelee muutenkin musiikkia pääosin kaiuttimilla niin eikö avoimilla pääse lähemmäksi kaiuttimien soundstagea. En ottanut selvää että onko hankkimassa pelkästään suljettuja kuulokkeita, vaikka mainittiin vain suljetut vaihtoehdot. Tosiaan tuo K612pro on saman hintainen kuin K371, unohdin mainita AKG K612 Pro kuulokkeetTässä hyvä muistaa avoin vs. suljettu.
"Oli puhetta noista Hifimaneista ja laadusta niin laitetaas omakin kokemus. HE400i 2020 viikon about kerkes olla käytössä ja kävi näin.
Hifimestaan yhteydessä ja sanovat et maahantuojalle viestiä. No huomenna on viikko kun laitoin kuvat sinne (Turpex) ja sanovat et laittaa ne tehtaalle. Ei oo vielä kuulunu mitään.
Täytyy varmaan huomenna kysellä et mikä tilanne.. Vähä paskamaku kieltämättä jäi ku 200€ kuitenki hintaa ja heti lahos.
Suletut oli hakusessa, suurin osa ajasta niillä menee tietokoneen äärellä. Nyttenkin joku tekee hieman remppaa niin vaimennus on välillä ihan hyvä bonus. Miulla on pari 49kg kajaria, joten kuulokkeilla en koita edes siihen päästä, vaikka neutraalit ovat niin on niissä pari kasituumaista bassoa molemmissa.No jos kuuntelee muutenkin musiikkia pääosin kaiuttimilla niin eikö avoimilla pääse lähemmäksi kaiuttimien soundstagea. En ottanut selvää että onko hankkimassa pelkästään suljettuja kuulokkeita, vaikka mainittiin vain suljetut vaihtoehdot. Tosiaan tuo K612pro on saman hintainen kuin K371, unohdin mainita AKG K612 Pro kuulokkeet
Suletut oli hakusessa, suurin osa ajasta niillä menee tietokoneen äärellä. Nyttenkin joku tekee hieman remppaa niin vaimennus on välillä ihan hyvä bonus. Miulla on pari 49kg kajaria, joten kuulokkeilla en koita edes siihen päästä, vaikka neutraalit ovat niin on niissä pari kasituumaista bassoa molemmissa.
En tosiaan maininnut tarkempia kriteerejä, mutta onhan hyvä, että asioita tuodaan esille.
Näkyisi muuten olevan Brainwavz hm5 tarjouksessa 61€.
![]()
HM5 Studio Monitor Headphones
Brainwavz HM5 are high-performance Studio Monitors that won't color your music, but reproduce it just the way it sounded in the studio. The HM5 are for those that really want to hear everything, that demand accuracy and perfection in their music. Perfect for the home studio enthusiast or...www.brainwavzaudio.com
Postit on ilmaiset mutta alv varmaan tulee päälle. Silti väitän kyllä että tuohon hintaan saa kissojen ja koirien kanssa etsiä parempia kuulokkeita, etenkin kun ottaa huomioon että mukaan tulee kaksi johtoa, varapehmusteet ja kotelo. Pitikin ihan kaivaa vanhat digitech rebrandit kaapista mitattavaksi. Hyvältä nuo kuulostaa vielä melkein kymmenen vuoden jälkeenkin
![]()
![]()
Mitattuna Beyr DT770 verrokiksi
![]()
Sen verran vielä noista K371 -luureista, että mulla ne tuppas vähän hiostamaan korvia ja muutenkin puristivat hiukkasen enemmän, mitä pidin mukavana. K712 pro oli monta kertaa miellyttävämpi päässä, mutta on tuplat kalliimpikin.



Hifiman aryaa saisi aika "halvalla" "open box" mallisena heidän omilta sivuiltaan (1254$ kun käyttää koodia clearance79), mikä sitten verojen kanssa menisi n. luokkaan 1280€, JOS ne sieltä lähettäisi aryat vaikka tuotesivulla lukee punaisella "Canda and U.S. only", mutta silti voi toimitusosoitteeksi laittaa suomen niin ehkä saatan itse kokeilla tuota.Onko täällä käyny vastaavaa; mun vanhat Sony XM2:t yhdisti ittensä ilmeisesti mun telkkarin sijasta seinänaapurin töllöön? Yllätys oli tässä melkoinen kun änäriselostuksen sijasta luureista kuului keekkiä.
Mun päähän K361 ja K371 oli molemmat hiostavia ja ylipäätään epämukavia. K712 oli siinä ja äänessä kieltämättä ihan ylivertainen, mutta toisaalta ne on sitten avoimet luurit ja suljettuja vissiin etsittiin. AKG:ltä on tainnut pitkälti lähteä se jengi joka oli vastuussa noiden parhaimpien mallien suunnittelusta. Tosin mahtuu sinne joukkoon myös huteja, mm. K872 & K812.
Oli pirun lähellä ZMF- diili Ausseihin, mutta tuo kaatui loppusuoralla siihen kun omistaja vaati DHL:n käyttämistä ja hintaa sille olisi tullut lähes $500 paikallista dollaria, yhdestä helvetin lootasta. Yritin sitten ebaysta napata Aryaa, mutta myyjä ilmeisesti paskan englannin kielen taidon vuoksi ymmärsi tarjousviestin väärin, ja blokkasi meikäläisen kokonaan tarjoamasta. Ihan mysteeri, että mikä sille yhtäkkiä tuli, kamalan vihainen se oli, että oon loukannu sitä hirveen pahasti.
Kyllä tässä olisi ilman huumoria aika tukalat oltavat. Uutena oireena oikealla kädellä on kaksi moodia 24/7; puutunut ja voimaton sormenpäistä kyynärtaipeeseen, tai tuntuu siltä, että käsi olisi dipattu bensaan ja tuikattu tuleen. Hoitsun sanoin, "no ainakaan sulla ei ole palovammoja, ne vasta oliskin perseestä".![]()
Budjetti on 850€ niin ei noita voi uusina katsella. Tuo oli siis käytetty pari. Se oli myös vähän herätejuttu, reagoin hyvään tarjoukseen. ZMF Atticus / Aeolus on edelleen se mitä tässä haetaan, niitä ei vaan oikeen ole tarjolla.Hifiman aryaa saisi aika "halvalla" "open box" mallisena heidän omilta sivuiltaan (1254$ kun käyttää koodia clearance79), mikä sitten verojen kanssa menisi n. luokkaan 1280€, JOS ne sieltä lähettäisi aryat vaikka tuotesivulla lukee punaisella "Canda and U.S. only", mutta silti voi toimitusosoitteeksi laittaa suomen niin ehkä saatan itse kokeilla tuota.
AKG:n vanha ydinporukka pisti käsittääkseni tän lafkan pystyyn, kun kypsyivät Harmanin touhuun: Hi-X55 - Austrian.AudioMun päähän K361 ja K371 oli molemmat hiostavia ja ylipäätään epämukavia. K712 oli siinä ja äänessä kieltämättä ihan ylivertainen, mutta toisaalta ne on sitten avoimet luurit ja suljettuja vissiin etsittiin. AKG:ltä on tainnut pitkälti lähteä se jengi joka oli vastuussa noiden parhaimpien mallien suunnittelusta. Tosin mahtuu sinne joukkoon myös huteja, mm. K872 & K812.![]()
Ollut todella tyytyväinen Microsoft Surface Headphones 2 vastamelukuulokkeisiin ja niin on ollut poikakin. Sain opiskelijan huoltajana alempaan hintaan Microsoftin kaupasta suoraan Esittelyssä Surface Headphones 2 – Älykkäämpi tapa kuunnella – Microsoft Surface Eri laitteiden välillä yhdistäminen TV, Läppäri ja iPhone toimii kun unelma niin vaivattoman nopeasti kun olla ja voi. Ääänenlaatu, vastamelu ja akkukesto on itselleni todellakin riittävät.
Ei ole muista kuin Sonyn XM3 vastamelusta kokemusta ja hieman sitä laimeampi on mutta itselle siis ainakin aivan riittävä. Tuo mainitsemasi "13 vastamelutasoa" tarkoittaa sitä että näissä voi valita sen vastamelutason voimakkuuden joka on hyvä ominaisuus ettei ole joko vain päällä tai pois. Kokonaisuutena nämä peittoaa kyllä XM3:set. Mistä ihmeestä 190€ löytyy näitä laillisesti suomesta? Vai onko joku vain listannut jonnekkin ja oikeasti ei ole saatavilla ja sitten hinta muuttuu kun jos joskus sitten saa?Onko mitään kokemusta kilpailevista vastamelukuulokkeista, että osaisit verrata? Sony, Apple, Valco tms.? Näjemmä nyt 190€ hujakoilla netissä. Mainostaa että ”13 vastamelutasoa”, toivottavasti ei tarvitse käsin valita, olisi kyllä aika perinteistä Microsoftia..![]()
Mistähän jäi mieleen semmoinen juttu noista open box tuotteista että jos joku eurooppalainen ym. tilaa, niin eivät lähetä. Jossain oli ihan varoitustekstikin muistaakseni asiasta että rahojenkin kanssa voi käydä niin ja näin että joutuu odottelemaan aivan tolkuttoman kauan palautusta.Hifiman aryaa saisi aika "halvalla" "open box" mallisena heidän omilta sivuiltaan (1254$ kun käyttää koodia clearance79), mikä sitten verojen kanssa menisi n. luokkaan 1280€, JOS ne sieltä lähettäisi aryat vaikka tuotesivulla lukee punaisella "Canda and U.S. only", mutta silti voi toimitusosoitteeksi laittaa suomen niin ehkä saatan itse kokeilla tuota.
Ai onko näin? No sit pitää kyllä varoa, hitto kun eivät toimita eurooppaan, tuo 1300€ takuulla aryoista ei olisi huono hinta...Mistähän jäi mieleen semmoinen juttu noista open box tuotteista että jos joku eurooppalainen ym. tilaa, niin eivät lähetä. Jossain oli ihan varoitustekstikin muistaakseni asiasta että rahojenkin kanssa voi käydä niin ja näin että joutuu odottelemaan aivan tolkuttoman kauan palautusta.
Ja kuulostaa olevan melkoinen villi länsi luurien ostaminen ulkomailta käytettynä. Sellaisen kuvan on kyllä saanut Head-fi:tä lukemallakin, mitä porukka on kirjoitellut kaupoistaan. Mut toivottavasti tosiaan natsaa. Ei näitä Atticuksia / Aeoluksia Suomessa käytettyinä oikein näe. Oon varmaan nähnyt ostamieni lisäksi yhden ilmoituksen joitain vuosia sitten, milloin en vielä ZMF:n luureista mitään ymmärtänytkään.
Ei ole muista kuin Sonyn XM3 vastamelusta kokemusta ja hieman sitä laimeampi on mutta itselle siis ainakin aivan riittävä. Tuo mainitsemasi "13 vastamelutasoa" tarkoittaa sitä että näissä voi valita sen vastamelutason voimakkuuden joka on hyvä ominaisuus ettei ole joko vain päällä tai pois. Kokonaisuutena nämä peittoaa kyllä XM3:set. Mistä ihmeestä 190€ löytyy näitä laillisesti suomesta? Vai onko joku vain listannut jonnekkin ja oikeasti ei ole saatavilla ja sitten hinta muuttuu kun jos joskus sitten saa?
..
Mitä tarkoitat käsin valitsemisella?
Onko täällä käyny vastaavaa; mun vanhat Sony XM2:t yhdisti ittensä ilmeisesti mun telkkarin sijasta seinänaapurin töllöön? Yllätys oli tässä melkoinen kun änäriselostuksen sijasta luureista kuului keekkiä.
Ei ole muista kuin Sonyn XM3 vastamelusta kokemusta ja hieman sitä laimeampi on mutta itselle siis ainakin aivan riittävä.
Tuli tuosta äänen muokkaamisesta mieleen, että käyttääkö joku muukin Eqfyta kännykällä? Näiden omien köykäisten kuulokkeiden equttamiseen (saliluurit ja muut langattomat elämänhelpottamisromppeet) oikein passeli softa, joka nyt toki ei ole mikään loistelias tai ongelmaton, mutta toimii. Muita vastaavia suosituksia kännykän eqksi/äänensäätöön vastaanotetaan.
Androidille myös Wavelet. Löytyy valmiit AutoEq-profiilit yli parille tuhannelle eri kuulokkeille.Tuli tuosta äänen muokkaamisesta mieleen, että käyttääkö joku muukin Eqfyta kännykällä? Näiden omien köykäisten kuulokkeiden equttamiseen (saliluurit ja muut langattomat elämänhelpottamisromppeet) oikein passeli softa, joka nyt toki ei ole mikään loistelias tai ongelmaton, mutta toimii. Muita vastaavia suosituksia kännykän eqksi/äänensäätöön vastaanotetaan.
Mites noin muuten työpöytäkäytössä, jokin fyysinen masiina pöydälle, jossa nappulat, vahvari, jossa on equ vai koneelle softa?
Tässä aikani kuluks laitoin Sasheihin noi suljetut kupit kiinni. Tuossa tuli mukana iso nippu vaimennusmatskua ja kokeilin ensialkuun pistää vain pari vanutyynyä jostain kymmenestä ja täytyy sanoa että ei ihan vakuuttanut.. Keskiäänet meni jotenkin vinkuralle verrattuna avoimeen konfiguraatioon, bassot parani vähän ja diskantit on nyt terävämmät. Jouduin monessa biisissä pudottamaan volaa ihan huolella kun esim jousisoittimet ottaa niin pahasti korvaan. Täytyy ottaa uudelleen auki, lisätä vähän vaimennusta ja kattoa että miten vaikuttaa.
Mites @Roderick ja muut Sashien omistajat, ootteko kerenneet leikkiä noilla vanulapuilla kuinka paljon?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.