Mitå mahtavat olla "nämä läppärit"? Tuntuisi kummalta mikäli tuotemerkkiä ei ole merkattu.Ei ole näissä läppäreissä merkittynä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitå mahtavat olla "nämä läppärit"? Tuntuisi kummalta mikäli tuotemerkkiä ei ole merkattu.Ei ole näissä läppäreissä merkittynä.
Jos käytössä Windows, niin Device Manager -> System Devices ja katso näkyykö tuon alla Thunderbolt Controller -nimellä olevaa laitetta. Biosista voi myös kurkata näkyykö siellä mitään TB:n viittaavaa asetusta.Ei ole näissä läppäreissä merkittynä.
Tuo Intel i5-11400H tästä juurikin löytyy. Mutta ajattelin, pystyykö sitä jotenkin varmistamaan?
Mitå mahtavat olla "nämä läppärit"? Tuntuisi kummalta mikäli tuotemerkkiä ei ole merkattu.
Eipä ole ainakaan näkemissäni peliläppäreissä laitettu mitään näkyvää logoa tuohon kanteen.
Voisitko esim. mainita läppärin tyyppikilvessä olevan mallinumeron (tai ottaa siitä kuvan), niin kysymykseesi voisi joku antaa eksaktin vastauksen. En ymmärrä miksi tällaista arvauskilpailua pitää järjestää, missä niinkin oleellinen tieto kuin läppärin merkki ja malli jätetään kertomatta.
Mallinumerolla googlettamalla löytyy luultavasti ensimmäisten hakutulosten joukossa mallin speksit, joista vastaus ilmenee.
Jos käytössä Windows, niin Device Manager -> System Devices ja katso näkyykö tuon alla Thunderbolt Controller -nimellä olevaa laitetta. Biosista voi myös kurkata näkyykö siellä mitään TB:n viittaavaa asetusta.
Mikä läppäri tarkalta malliltaan?
...koska se on kyljessä tietenkin.Eipä ole ainakaan näkemissäni peliläppäreissä laitettu mitään näkyvää logoa tuohon kanteen.
Tarkista vielä varmuuden vuoksi näkyykö Device Managerissa mitään TB:n viittavaa USB-ohjaimien (Universal Serial Bus controllers) alla. Tälläkin voi kurkata löytääkö mitään: Thunderbolt Control Center – Lataa ja asenna maksutta Windowsissa | Microsoft StoreKoitin tuolta kattella, mutten löytänyt sieltä taikka bioksesta mitään siihen liittyvää. Eli ei taida tässä mallissa sitä olla.
Tottahan tosiaan, unohdin että kyljessähän ne oli.. Siinä ei mitään logoa näkynyt siinä kohilla....koska se on kyljessä tietenkin.
Tässä kuva ASUS ROG Strix SCAR 18:n kyljestä, jossa vasemmanpuoleisessa USB-C-portissa näkyy TB-logo.
![]()
Tarkista vielä varmuuden vuoksi näkyykö Device Managerissa mitään TB:n viittavaa USB-ohjaimien (Universal Serial Bus controllers) alla. Tälläkin voi kurkata löytääkö mitään: Thunderbolt Control Center – Lataa ja asenna maksutta Windowsissa | Microsoft Store
Muuten sitten näyttäisi, että ei ole Thunderbolttia tuossa mallissa.
Kyllä voi.Voiko ikkunoista tuleva auringonvalo tärvellä LCD telkkarin, jos valo paistaa voimakkaasti näyttöä tai takapaneelia kohden?
Helpoin on varmasti päivittää ne ajurit joko emolevyn valmistajalta tai suoraan kortin valmistajan sivuilta. Windows updaten valinnaisissa latauksissa on usein myös jotain ajureita, mut itsellä se ei ainakaan tarjoa uusimpia lähes koskaan. Päivityksen jälkeen tutkii tarkemmin kortin (ja reitittimen) asetuksia jos tarvetta, ja tietenkin varmistaa että piuha on kunnossa.Pöytäkoneen ajureissa varmaan syy, helpoin lähtiä selvittelemää?
Kaitpa se tukevoittaa muuten heikkoa muovi kuorta ja lienee vähän tärähdyksiä ottaa vastaan.![]()
Mitäs ihmeen vaahtomuovia mun vesurissa oli?
Ajoi kyllä vitosen vesuriksi työtunneissa hintansa, mutta olisin tuntenut itseni huijatuksi Tokmannin täydellä hinnalla (n. 18e).Ostos oli viime syksynä poistomyynnissä ja se petti nyt, kun paksumpaa pajukko tarvitsi niittää.
Mites nämä nyt menevät, kun tuosta pre-covidista on jo tovi..
Tasopisteitä ei ilmeisesti saa American Airlinesin lennosta, joka on kuitenkin Finnairin operoima? Lippu ostettu AA:na.
Luokan korotukset onnistuu kuitenkin Finnairin kautta, vai kannattaako jotenkin hoitaa suoraan AA:n kautta Avioksilla?
Ihan sama kuin halvoissa puukoissa,terän kara ei jatku varren/kahvan koko matkaa vaan on lyhyt tynkä.![]()
Mitäs ihmeen vaahtomuovia mun vesurissa oli?
Ajoi kyllä vitosen vesuriksi työtunneissa hintansa, mutta olisin tuntenut itseni huijatuksi Tokmannin täydellä hinnalla (n. 18e).Ostos oli viime syksynä poistomyynnissä ja se petti nyt, kun paksumpaa pajukko tarvitsi niittää.
Jos tarkoitat U-lukolla sellaista ihan kunnollista fillarin lukkoa niin tuskin millään lukkopihdeillä aukeaa/hajoaa, joku 10mm tai paksumpi sanka kun ei ole moksiskaan käsivoimin jollakin työkalulla vääntelystä. Rälläkällä tai jollakin hydraulisilla voimapihdeillä varmaan saa sangan katkaistua. Tai tietty jos kyseisessä lukossa on joku "valmistusvirhe/aivopieru" niin esimerkiksi LPL:n youtube-kanavalta voisi löytyä keinoja avata se: LockPickingLawyerNyt en löydä mitenkään omia viestejä tästä ketjusta, oletettavasti marraskuu --> ja vuodelta 2023. Juttu oli fillarin U lukon murtaminen. Silloin löysin vahingossa avaimen joten sillä ratkesi.
Nyt pitäisi oikeasti murtaa toinen lukko, siis U lukko. Oliko niin että periaatteessa lukkopihdellä olisi mahdollista vääntää lukko auki. Tilaa tuossa operaatiossa ei todellakaan ole paljoa.
Jos tarkoitat U-lukolla sellaista ihan kunnollista fillarin lukkoa niin tuskin millään lukkopihdeillä aukeaa/hajoaa, joku 10mm tai paksumpi sanka kun ei ole moksiskaan käsivoimin jollakin työkalulla vääntelystä. Rälläkällä tai jollakin hydraulisilla voimapihdeillä varmaan saa sangan katkaistua. Tai tietty jos kyseisessä lukossa on joku "valmistusvirhe/aivopieru" niin esimerkiksi LPL:n youtube-kanavalta voisi löytyä keinoja avata se: LockPickingLawyer
Jotain pieniä riippulukkojahan nyt vääntelee vaikka parilla kiintoavaimella paskaksi mutta paljoa järeämpiä ei ihan noin vain hajoitetakaan.
Sekoitat nyt lukkopihdit ja pulttisakset. Lukkopihdeillä lukitaan pihtien ote, mutta lukkojen murtamiseen ne eivät nimestään huolimatta sovellu lainkaan. Metrisillä pulttisaksilla voi onnistua, jos habaa/maata vasten massaa riittää, eikä U-lukko ole liian järeä malli. Unohtaisin pulttisakset, koska sanoit lukon olevan laadukas. Ja muutenkin.Nyt en löydä mitenkään omia viestejä tästä ketjusta, oletettavasti marraskuu --> ja vuodelta 2023. Juttu oli fillarin U lukon murtaminen. Silloin löysin vahingossa avaimen joten sillä ratkesi.
Nyt pitäisi oikeasti murtaa toinen lukko, siis U lukko. Oliko niin että periaatteessa lukkopihdellä olisi mahdollista vääntää lukko auki. Tilaa tuossa operaatiossa ei todellakaan ole paljoa.
Sekoitat nyt lukkopihdit ja pulttisakset. Lukkopihdeillä lukitaan pihtien ote, mutta lukkojen murtamiseen ne eivät nimestään huolimatta sovellu lainkaan. Metrisillä pulttisaksilla voi onnistua, jos habaa/maata vasten massaa riittää, eikä U-lukko ole liian järeä malli. Unohtaisin pulttisakset, koska sanoit lukon olevan laadukas. Ja muutenkin.
Pyörivä kiekko katkaisee lukon kipinöiden ja mekkalan kera. Jos on muutakin tarvetta rälläkälle, osta sopiva kulmahiomakone parilla tai muutamalla kympillä. Jos askartelut ovat enemmän oma juttu, ostaisin verkkovirralla tai akulla toimivan monitoimityökalun/monitoimihiomakoneen/minihiomakoneen, jossa tulee mukana kapea pyöreä kiekko. Maksanee 20 - 40 €. Näin koneelle tulee muutakin hyötykäyttöä, toisin kuin metrisille pulttisaksille.
Jotenkin ajattelen että tuollainen voisi olla hyvinkin nopeasti saatavilla jos halua on, ellei jotain tuollaista löydy jo?Tuli tuota Expanse TV-sarjan ketjun kirjojen suomentamuutta kommentoidessa mieleen että:
Miksei ole sattia esim: BookForYou tai meille näkyisi KirjaSinulle nimellä, jossa olisi kaikki maailman kirjat ja sieltä vain valitsisit kirjan, jonka AI suomentaa/englanintaa sinulle ladattavaksi jollekin lukulaitteelle?
Kuinka kauan luulette, että tuohon menee? Varmasti on tulevaisuudessa jossain vaiheessa edessä (ja ehkä kirja liittyy vinyylien, CD:en ja Bluray:den joukkoon, että vain harrastajat ostaa)
Vai tuleeko tästä kirjastakin 7 eri suoratoistopalvelua, joista pitää maksaa kuukausimaksua tai kierrättää?
Oikeuksistahan tuossakin on kyse. Ja tietenkin menee suoratoiston kaltaisiin palveluihin, niinhän ne jo ovat useamman vuoden menneet ja kirjastotoimikin menee siihen suuntaan.Tuli tuota Expanse TV-sarjan ketjun kirjojen suomentamuutta kommentoidessa mieleen että:
Miksei ole sattia esim: BookForYou tai meille näkyisi KirjaSinulle nimellä, jossa olisi kaikki maailman kirjat ja sieltä vain valitsisit kirjan, jonka AI suomentaa/englanintaa sinulle ladattavaksi jollekin lukulaitteelle?
Kuinka kauan luulette, että tuohon menee? Varmasti on tulevaisuudessa jossain vaiheessa edessä (ja ehkä kirja liittyy vinyylien, CD:en ja Bluray:den joukkoon, että vain harrastajat ostaa)
Vai tuleeko tästä kirjastakin 7 eri suoratoistopalvelua, joista pitää maksaa kuukausimaksua tai kierrättää?
Jep, ei sitä nyt voi vaa ottaa kirjaa ja alkaa myymään sitä eri kielille. Mietipä omalle kohdallesi (siis @KiLLPaTRiCK )Oikeuksistahan tuossakin on kyse. Ja tietenkin menee suoratoiston kaltaisiin palveluihin, niinhän ne jo ovat useamman vuoden menneet ja kirjastotoimikin menee siihen suuntaan.
Rautasaha tai tunkki toimii hyvin.Nyt en löydä mitenkään omia viestejä tästä ketjusta, oletettavasti marraskuu --> ja vuodelta 2023. Juttu oli fillarin U lukon murtaminen. Silloin löysin vahingossa avaimen joten sillä ratkesi.
Nyt pitäisi oikeasti murtaa toinen lukko, siis U lukko. Oliko niin että periaatteessa lukkopihdellä olisi mahdollista vääntää lukko auki. Tilaa tuossa operaatiossa ei todellakaan ole paljoa.
Kannattaa kattoa että on tulityöluvat kunnossa jos sisätiloissa meinasit rälläköidäNiin sekoitin kun en löytänyt vanhoja keskustelujaLukkopihdit jäi mieleen jotka on, mutta en tarvinnut enää silloin kun avaimen löysin vahingossa. No pulttisakset voi unohtaa kun ei tarvi varmaan ties koska. Enkä ala muiden vehkeisiin omia työkaluja ostamaan. Rälläkän johdon kanssa saan kyllä lainaan jostain. En nyt vaan tullut katsoneeksi oliko tuossa kellarissa edes töpselin paikkaa, metelistä en välitä. Pitää nyt katsoa miten toimia. Käyn huomenna fillariliikkeessä kysymässä mitä homma maksaisi, seuraava ongelma ettei ko. pyörä mahdu auton paksiin purkamatta sitä...
Mutta kun ei oma pyörä, niin ei mun ongelma, vaikka kaveria yritän auttaakin sen minkä osaan tai pystyn.
Meinaat, että pitäisi olla?Kannattaa kattoa että on tulityöluvat kunnossa jos sisätiloissa meinasit rälläköidä
Meinaan että sen kipinäsuihkun kanssa mahdollisesti osaamattomat henkilöt ei ois kivoja ainakaan mun omistamassa kämpässäMeinaat, että pitäisi olla?
pitäisi, käytä puukkosahaa ja karbiditerää niin ei ole tulityötä.Meinaat, että pitäisi olla?
Kannattaa kattoa että on tulityöluvat kunnossa jos sisätiloissa meinasit rälläköidä
pitäisi, käytä puukkosahaa ja karbiditerää niin ei ole tulityötä.
Kannattaa myös tsekata lähialuiden kirjastojen työkalutarjonta, luultavasti ei juuri tähän tarpeeseen, mutta ei maksa mitään vilkasta.Ei ole tuollaisia ikinä ollutkaan, eipä edes tullut mieleen. Vaan eipä siellä mitään muuta herkästi syttyvää ole. Vain fillareita, jos sais akkukoneen lainaan joltain mutta eipä taida löytyä - niin vois pihalla rällätä.
Eipä ole tuollaistakaan lainattavissa saati omana. Muutenhan tuo olisi just sellainen kone millä helpoimmalla selviäisi, hyvä vinkki.
Onneks oon sanonut että voin ehkä auttaa tai sitten en.
Kannattaa myös tsekata lähialuiden kirjastojen työkalutarjonta, luultavasti ei juuri tähän tarpeeseen, mutta ei maksa mitään vilkasta.
Riippuu missä päin oot. Voimapihdit, tosin vaan puolen metrin löytyy.Ei löytynyt, läppäreitä näköjään löytyy lainaan, mikä tuli yllätyksenä kyllä.
Kyllä,kaikki työ missä tulee kipinöitä tai suurempaa kuumuutta,kuumailmapuhalinkin voi vaatia luvat,riippuu lämpötilasta.Meinaat, että pitäisi olla?
Mistä saan tietää mitä tontille aiotaan rakentaa? Esimerkkinä tontti Vantaalta näkyy tässä harmaana osoitteessa Viisaritie 23b. Tulkitsen sen niin että siihen tulee jotain muuta kuin asuinrakennus koska ne tontit on kaikki (tyhjätkin) oransseja. Luulisi että tuollaisesta olisi joku kaupungin päätös, mutta en osaa sellaista etsiä.
Vantaan karttapalvelu
Vantaan internet paikkatietopalvelu. Palvelussa julkaistaan sekä kaupungin eri hallintokuntien ylläpitämiä että ulkopuolisia aineistoja.kartta.vantaa.fi
Alkuperäinen viesti näyttää kadonneen (mielestäni huono käytäntö editoida kysymys pois sen jälkeen kun saa vastauksen, ikävä muiden lukea keskustelua). Mutta tuossa nimenomaisessa tontissa on sellainen hauska piirre, että se on merkitty liito-oravan elinympäristöksi ja liito-oravan toimivaksi ylitysalueeksi pääväylillä sekä tontilla sijaitsee liito-oravan pesäpuu (jota turvaa luonnonsuojelulain hävittämis- ja heikentämiskielto). Lienee siis mahdotonta, että siihen tulisi mitään, koska liito-orava?Koulut, päiväkodit ja muut julkiset palvelut ovat näköjään samalla värillä. Maanmittauslaitoksen kartasta kiinteistötunnus esille. Tuossa kartassa se ei ole oikein. Sillä saa selville omistajan.
Pelkkä tontin kaavoitus tarkoitusta varten ei merkitse, että sihen koskaan rakennetaan mitään tai etteikö kaavoitusta voisi muuttaa.
Oikeuksistahan tuossakin on kyse. Ja tietenkin menee suoratoiston kaltaisiin palveluihin, niinhän ne jo ovat useamman vuoden menneet ja kirjastotoimikin menee siihen suuntaan.
Jep, ei sitä nyt voi vaa ottaa kirjaa ja alkaa myymään sitä eri kielille. Mietipä omalle kohdallesi (siis @KiLLPaTRiCK )Käännöksen julkaisusta pitänee sopia ensin ja voi olla sekin, että käännös pitää hyväksyäkin, että ei kirjan nimellä myydä iha mitä sattuun (iha mutu)?
Onhan tossa sinänsä bisnesideaa, että saa se kääntäjäki oman prosenttinsa tekijänoikeuksista. Oma juttunsa valvoa, että näin tapahtuu. En kyl tiiä miten noi kirjojen kans menee.. kirjoittaja, julkaisija, kääntäjä.. ketä kaikkia siihen liittyy ja kuka tilittää rahat tekijänoikeuksista? Kustantaja?
'Paljon isoja virheitä' on ehkä vähän liioittelua. Mutta epäilemättä ai-käännöksiä tullaan varmasti käyttämään apuna käännöstyössä. Hyvä käännös on kyllä oma taiteenlajinsa, ja epäilen vahvasti, että ensimmäiset konekäännöskirjat tulee olemaan aika kehnoja.Mutta kuka hyväksyy sen ihmisen käännöksen? Käsittääkseni niissäkin on paljon isoja virheitä. Miksei AI:n tekemässä? Ainakin sen voisi lukea Suomeksi. Varmasti AI kehittyy paremmaksi, mutta palkkio kääntämisestä taas pienemmäksi, joten ihmisen vaikea kilpailla.
Mihin kohta tarvitaan kustantajaa?
Mutta kuka hyväksyy sen ihmisen käännöksen?
Tekstin korjausluku
Kun kustantamo (ja mahdollisesti myös asiantuntijatarkastaja) on lukenut käännöksen läpi ja tehnyt siihen tarvittavia korjausehdotuksia, kääntäjä saa tekstin uudelleen eteensä. Kääntäjän tehtävänä on nyt käydä korjausehdotukset läpi ja hyväksyä tai hylätä ne.
Riippuu missä päin oot. Voimapihdit, tosin vaan puolen metrin löytyy.
Rälläkkää myös on jos tarvetta. Ei akkukäyttöstä, mutta vittu ei pitäs olla tossa käytössä väliä.
Kyllähä se varmaan varmuuden vuoksi kantsii kosteusmitata joka tapauksessa, vaikka luultavasti kuiva on. Onpaha dokumentaatiota kans sit, jos joskus myyntiin menee talo.2018 vuoden omk johon ollaan vaihtamasa vinyyli laminaatin tilalle. Laminaatin alla betoni. Pitääkö vinyylin alle asentaa höyrysulkumuovia? Vai koskeeko vain ns tuoreita betonilattioita?
"Tarkistimme päivitykset 47 striimauspalvelusta 1. maaliskuuta 2025 klo 4.05.31."Onko justwatch.com todellakin huonosti ajan tasalla vai näyttääkö oletuksena tarjonnan *kaikissa* maissa? Siis kun etusivulla suodatat striimauspalveluiden mukaan ja ryhdyt selaamaan.
Leffa nimeltä "A Man Called Otto" piti olla Netflixissä, mutta sitä ei löytynytkään Suomen tarjonnasta, kun ajattelin ryhtyä katsomaan. Höh.
Saitti tunnistaa kielen suomeksi ja vaihtoehdoissa on myös esim. Yle Areena, joten perin outoa, jos ei näytä ainoastaan Suomen tarjontaa.
Onko justwatch.com todellakin huonosti ajan tasalla vai näyttääkö oletuksena tarjonnan *kaikissa* maissa? Siis kun etusivulla suodatat striimauspalveluiden mukaan ja ryhdyt selaamaan.
Leffa nimeltä "A Man Called Otto" piti olla Netflixissä, mutta sitä ei löytynytkään Suomen tarjonnasta, kun ajattelin ryhtyä katsomaan. Höh.
Saitti tunnistaa kielen suomeksi ja vaihtoehdoissa on myös esim. Yle Areena, joten perin outoa, jos ei näytä ainoastaan Suomen tarjontaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.