Kulttuurin rikastuminen

Tila
Keskustelu on suljettu.
Yle: Postiluukkuihin jaettu outo kirja pelästytti Helsingissä

Turkkilaisen kreationistin kirjaa on jaettu ihmisten postiluukkuihin Helsingin Arabiassa ja Toukolassa, kertoo Yle. Kirjat ovat aiheuttaneet hämmennystä ja pelästyttäneetkin alueen asukkaita.

Turkkilainen Adnan Oktar pohjaa maailmankatsomuksensa islamilaiseen luomiskertomukseen. Helsinkiläisille jaetun evoluutiokriittisen The Profound darkness of the hypocrite -kirjan kansi kuvaa niin sanottua profeetta Muhammadin sinettisormusta. Logoa käyttää Ylen mukaan myös terroristijärjestö Isis, mikä on aiheuttanut huolta ääri-islamistien roolista kirjan jakamisessa.

– Kirja oli todella tiukan linjan fundamentalistinen islamilainen opus. Kaikki muut kuin muslimit tuomitaan siinä harhaoppisiksi ja tekopyhiksi. Oli helpottavaa kuulla, ettei kirja ollut kohdistettu pelkästään minuun, vaan että muutkin alueella olivat saaneet sen, sanoo eräs kirjan pyytämättä saanut.

Ylen mukaan myös Espoossa on jaettu saman kirjailijan kirjaa. Takavuosina Adnan Oktarin teoksia on jaettu myös tieteentekijöille Yhdysvalloissa.
3 kappaletta tuollaisia oli jaettu sukulaiselle (postitse). Sisältö aikasmoista kuraa.
 
Cambridgellä on ongelma, kun enemmistö oppilaista on valkoisia :facepalm: Eiköhän se korjata hyvin nopeaan kiintiöneekereillä ja paskotaan senkin yliopiston taso.

Analysis | Cambridge has a problem with diversity. These black men just illustrated it perfectly.

Tämä sama regressiivinen kehitys on käynnissä jo monella yhteiskunnan osa-alueella. Enää ei välttämättä ratkaise se oletko paras tai sopivin, muut asiat ovat tärkeämpiä valintakriteerejä (ihonväri, sukupuoli).

Pitkällä tähtäimellä aiheuttaa varmasti todella negatiivisen kierteen, joka johtaa pahaan korruptioon.
 
jatketaan tällä tahilla 150 vuotta niin ei ole enään valkoisia missään ja euroopan ÄÖ keskiarvo laksenut ~100sta alle 10:een
 
Cambridgellä on ongelma, kun enemmistö oppilaista on valkoisia :facepalm: Eiköhän se korjata hyvin nopeaan kiintiöneekereillä ja paskotaan senkin yliopiston taso.

Analysis | Cambridge has a problem with diversity. These black men just illustrated it perfectly.
On se vaan jännä miten nämä diversiteetti"ongelmat" menee vain yhteen suuntaan. Ei kukaan ole valittamassa, jos Nigerian pääkaupunki on liian musta tai Pjonjang liian korealainen. Mutta jos joku on liian valkoinen, niin se on muka helvetin iso ongelma.
 
Katsoin tuon Päivärinnan tekemän haastattelun. Kovastihan tuo vieras vaikutti olevan vaatimaton ja toisaalta hymyilevä kohdissa, joissa itse en hymyilisi. Tuossa haastattelussa oli vähän outo viba, enkä nyt tarkoita Päivärinnan normaalia töksähtelevää tyyliä ja siitä usein seuraavaa vaivaantuneisuutta. En usko sanaakaan tuon papin suusta, kun jututkin ovat tällä tasolla:

"No mä ajattelen niin että mun valtioni on päättänyt, että jotkut ihmiset voidaan tappaa, koska niin vain on."
 
Viimeksi muokattu:
Islamsharia.jpg

Pahkasika kopio
 
Irakilaisilla hyvä edustus myös Suomen vankiloissa.

Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa räjähti 10 vuodessa – vankien kansallisuuksien top-5
Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa räjähti 10 vuodessa – vankien kansallisuuksien top-5
80dc2ffb7f514694bc1749e750bb6cd5.jpg

Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut kymmenessä vuodessa peräti 75 prosenttia.(KUVA: Vesa Moilanen)

Julkaistu: 4.5. 21:05

SUOMEN VANKILAT
Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa on kasvanut rajusti kymmenessä vuodessa.
Ulkomaalaisia istuu Suomen vankiloissa enemmän kuin koskaan. Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut kymmenessä vuodessa peräti 75 prosenttia, ja heitä on kaikista vangeista nyt jo noin joka kuudes.

Ulkomaalaisten runsas määrä on vaikuttanut myös siihen, että keskimääräinen vankiluku kääntyi Suomessa viime vuonna pitkästä aikaa nousuun.

– Suomessa on edelleen suhteellisen hyvä tilanne kansainvälisesti katsottuna. Monissa Länsi-Euroopan maissa ulkomaalaisvankien osuudet ovat paljon suurempia, jopa 30 prosenttia tai yli, sanoo Rikosseuraamuslaitoksen pääjohtaja Esa Vesterbacka.

Ulkomaalaisten vankien määrän kasvuun on vaikuttanut pitkässä juoksussa muun muassa lisääntynyt kanssakäyminen sekä vapaa liikkuvuus. Ne ovat vauhdittaneet laillisten liike- ja muiden toimien ohella myös rajat ylittävää rikollisuutta. Lyhyellä aikavälillä ulkomaalaisten osuutta on nostanut lisäksi turvapaikanhakijoiden saapuminen isommalla joukolla Suomeen.

Huumetuomioita paljon

Suurin osa Suomen vankiloissa istuvista ulkomaalaisista on virolaisia. Heitä oli viime vuonna noin neljännes kaikista muista kuin suomalaisista vangeista. Kun aiemmin kakkospaikkaa pitivät venäläiset, nyt edelle ovat kiilanneet irakilaiset 10 prosentin osuudella. Viiden kärkeen mahtuvat myös liettualaiset ja romanialaiset.

Näitä ulkomaiden kansalaisia Suomen vankiloissa on eniten (top-5):
  1. virolaisia
  2. irakilaisia
  3. venäläisiä
  4. liettualaisia
  5. romanialaisia
Ulkomaalaiset tehtailevat tilastojen perusteella huomattavan paljon huumausainerikoksia. Esimerkiksi viime vuonna puolet ulkomaalaisista vangeista oli tuomittu näistä. Myös varkauksista ja henkirikoksista jaetaan suhteellisen paljon tuomioita, tosin luvut ovat aivan eri luokkaa kuin huumerikoksissa.

Yhteinen kieli voi puuttua

Ulkomaalaisten vankien määrän lisääntyminen näkyy vankiloissa erilaisina arjen haasteina. Jotkut vangit saattavat esimerkiksi puhua pelkkää arabiaa tai muuta omaa äidinkieltään, mikä rajaa heidän mahdollisuuksiaan opiskella ja osallistua muihin toimintoihin.

– Jos ei ole yhteistä kieltä, käytetään tarpeen mukaan Google-kääntäjää, elekieltä ja toisia vankeja tulkkeina. Ja jos on jostain virallisesta asiakirjasta tai asiasta kyse, sitten hankitaan erillinen tulkki, Vesterbacka kertoo.

Myös esimerkiksi uskonnon harjoittaminen voi vaatia erityisjärjestelyjä. Esimerkiksi Ramadan-paastokuukauden aikana muslimit syövät tyypillisesti vain auringonlaskun ja -nousun välisenä aikana.

– Vangeille voidaan antaa mahdollisuuksien mukaan oikeus laittaa ruokaa osastolla ilta- ja yöaikaan tai heidän voidaan antaa ottaa ruokaa selliin, Vesterbacka sanoo.
STT
 
"Turvapaikkahakemuksen voi tehdä vaikka joka päivä"

Pirkanmaan käräjäoikeus päätti huhtikuun viimeisellä viikolla jatkaa useammasta rikoksesta epäillyn turvapaikanhakijan vangitsemista. Oheisessa jutussa poliisi kommentoi, millaisella todennäköisyydellä mies voidaan Suomesta karkoittaa.

Johanna Erjonsalo

PAKOLAISUUS Ulkomaalainen voi olla kielteisen turvapaikkapäätöksen jälkeen Suomessa useammankin vuoden ajan, kertoo Sisä-Suomen poliisin rikoskomisario Ari Luoto.
Edes ehdoton vankeusrangaistus tai kielteinen turvapaikkapäätös ei estä turvapaikanhakijaa rötöstelemästä. Joissain tapauksissa näiden yhdistelmäkään ei riitä. Sisä-Suomen poliisin ulkomaalaisyksikön tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Ari Luoto kuitenkin huomauttaa, ettei asioita ja tapauksia kannata niputtaa.

– Hakemuksiahan voi jättää miten paljon tahansa, vaikka joka päivä. Kielteisen päätöksen jälkeen voi jättää ensimmäisen uusintahakemuksen, ja sitten toisen. Jos asioita käytetään korkeimman hallinto-oikeuden kautta, yhteen käsittelyyn voi helposti mennä vuosikin.

– Jokainen tapaus on kuitenkin erilainen – lähtömaan tilanne on saattanut käsittelyn aikana muuttua. Sitten on maita, jotka eivät ota henkilöä vastaan mikäli täsmälleen tietynlaisia asiakirjoja ei ole osoittaa, Luoto kuvaa.

Palautuksia tehdään Luodon mukaan koko ajan.

– Joka viikko lähtee väkeä, hän kuvaa tilannetta.

Tamperelainen esittelee keskiviikon printtilehdessä kaksi täkäläistä referenssitapausta aiheeseen liittyen.
 
"Edes ehdoton vankeusrangaistus tai kielteinen turvapaikkapäätös ei estä turvapaikanhakijaa rötöstelemästä"

Öööö...eikö niitä edes laiteta rikoksista vankilaan, "koska ihmisoikeudet" tms? Vai onko ne jotain suomalaisia "avovankiloita" joista ollaan lomalla suurimman osan ajasta.
 
Sitä voi tietenkin laskeskella, että kumpi tulee kalliimmaksi, jotkut sakot vai asiakkaiden katoaminen.

Kyllä kai edelleenkin tunnetun rähinöitsijän voi poistaa, ei vaan saa laittaa ovelle kylttiä, että neekereiltä pääsy kielletty.

Tosin ellen ihan väärin muista, niin joku kauppa hävisi oikeudessa sen, että se oli antanut myymälävarkaalle porttikiellon. Oikeuden mielestä myymälävarkaallakin on oikeus käydä ostoksilla eikä se että on jäänyt lukuisia kertoja kiinni varkaudesta ole mikään syy antaan sen vapaasti yrittää seuraavaakin varkautta.

Eli vähän niin kuin paitsiosääntö käänteisenä. Vaikkapa jalkapallossa hyökkääjä ei saa aavistaa, vaan täytyy odottaa kunnes syöttö on annettu. Kauppiaspelissä kauppias ei saa estää tunnettuja varkaita tulemasta kauppaan, vaan saa ryhtyä toimiin vasta kun huomaa varkauden tapahtuvan. Aika reilua lainsäätäjältä.
Nojaa en oikein usko asiakkaiden katoavan parin varkaan takia. Ihmiset tuppaa valitsemaan kauppansa lähinnä sijainnin perusteella.
 
Irakilaisilla hyvä edustus myös Suomen vankiloissa.

Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa räjähti 10 vuodessa – vankien kansallisuuksien top-5
Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa räjähti 10 vuodessa – vankien kansallisuuksien top-5
80dc2ffb7f514694bc1749e750bb6cd5.jpg

Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut kymmenessä vuodessa peräti 75 prosenttia.(KUVA: Vesa Moilanen)

Julkaistu: 4.5. 21:05

SUOMEN VANKILAT
Ulkomaalaisten määrä Suomen vankiloissa on kasvanut rajusti kymmenessä vuodessa.
Ulkomaalaisia istuu Suomen vankiloissa enemmän kuin koskaan. Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut kymmenessä vuodessa peräti 75 prosenttia, ja heitä on kaikista vangeista nyt jo noin joka kuudes.

Ulkomaalaisten runsas määrä on vaikuttanut myös siihen, että keskimääräinen vankiluku kääntyi Suomessa viime vuonna pitkästä aikaa nousuun.

– Suomessa on edelleen suhteellisen hyvä tilanne kansainvälisesti katsottuna. Monissa Länsi-Euroopan maissa ulkomaalaisvankien osuudet ovat paljon suurempia, jopa 30 prosenttia tai yli, sanoo Rikosseuraamuslaitoksen pääjohtaja Esa Vesterbacka.

Ulkomaalaisten vankien määrän kasvuun on vaikuttanut pitkässä juoksussa muun muassa lisääntynyt kanssakäyminen sekä vapaa liikkuvuus. Ne ovat vauhdittaneet laillisten liike- ja muiden toimien ohella myös rajat ylittävää rikollisuutta. Lyhyellä aikavälillä ulkomaalaisten osuutta on nostanut lisäksi turvapaikanhakijoiden saapuminen isommalla joukolla Suomeen.

Huumetuomioita paljon

Suurin osa Suomen vankiloissa istuvista ulkomaalaisista on virolaisia. Heitä oli viime vuonna noin neljännes kaikista muista kuin suomalaisista vangeista. Kun aiemmin kakkospaikkaa pitivät venäläiset, nyt edelle ovat kiilanneet irakilaiset 10 prosentin osuudella. Viiden kärkeen mahtuvat myös liettualaiset ja romanialaiset.

Näitä ulkomaiden kansalaisia Suomen vankiloissa on eniten (top-5):
  1. virolaisia
  2. irakilaisia
  3. venäläisiä
  4. liettualaisia
  5. romanialaisia
Ulkomaalaiset tehtailevat tilastojen perusteella huomattavan paljon huumausainerikoksia. Esimerkiksi viime vuonna puolet ulkomaalaisista vangeista oli tuomittu näistä. Myös varkauksista ja henkirikoksista jaetaan suhteellisen paljon tuomioita, tosin luvut ovat aivan eri luokkaa kuin huumerikoksissa.

Yhteinen kieli voi puuttua

Ulkomaalaisten vankien määrän lisääntyminen näkyy vankiloissa erilaisina arjen haasteina. Jotkut vangit saattavat esimerkiksi puhua pelkkää arabiaa tai muuta omaa äidinkieltään, mikä rajaa heidän mahdollisuuksiaan opiskella ja osallistua muihin toimintoihin.

– Jos ei ole yhteistä kieltä, käytetään tarpeen mukaan Google-kääntäjää, elekieltä ja toisia vankeja tulkkeina. Ja jos on jostain virallisesta asiakirjasta tai asiasta kyse, sitten hankitaan erillinen tulkki, Vesterbacka kertoo.

Myös esimerkiksi uskonnon harjoittaminen voi vaatia erityisjärjestelyjä. Esimerkiksi Ramadan-paastokuukauden aikana muslimit syövät tyypillisesti vain auringonlaskun ja -nousun välisenä aikana.

– Vangeille voidaan antaa mahdollisuuksien mukaan oikeus laittaa ruokaa osastolla ilta- ja yöaikaan tai heidän voidaan antaa ottaa ruokaa selliin, Vesterbacka sanoo.
STT

Tuli aikanaan myös ihmeteltyä tuota suurta baltian maiden ja venäjän edustusta suljetussa vankilassa. Suurelta osin siellä tosiaan istuu edellämainittujen maiden rekkakuskeja huumeiden salakuljetuksesta. Rekkakuskit taitaa lähtökohtaisesti salakuljetella sen verran suuria määriä, että siitä linnareissu napsahtaa vähän kuin automaattisesti jos kärähtää.
 
On se vaan jännä miten nämä diversiteetti"ongelmat" menee vain yhteen suuntaan. Ei kukaan ole valittamassa, jos Nigerian pääkaupunki on liian musta tai Pjonjang liian korealainen. Mutta jos joku on liian valkoinen, niin se on muka helvetin iso ongelma.
Koripallossakin on liian vähän valkoisia. Asialle on tehtävä jotakin! Jos älykkyydestä/opiskelusta/jne. tehtäisiin viihdettä niin kukaan ei olisi kiinnostunut diversiteetistä.
 
86-vuotiaan puukottaja oli syyntakeeton – passitettiin pakkohoitoon

86-vuotiaan puukottaja oli syyntakeeton – passitettiin pakkohoitoon
RIKOS JULKAISTU 05.05.2017 15:16


Veriteko tapahtui Puotilan kappelin puistossa Helsingissä sunnuntai-iltana 31. heinäkuuta 2016. Oikeus antoi päätöksen jutussa reilu kuukausi sitten.Lehtikuva


Helsingin käräjäoikeus on todennut Puotilassa viime kesänä 86-vuotiaan miehen puukottaneen 25-vuotiaan miehen syyntakeettomaksi.

Teko tapahtui 31. heinäkuuta 2016 Puotilan kappelin puistossa. Tekijä löi uhria teräosaltaan noin 21 cm mittaisella keittiöveitsellä pään, kasvojen ja rintakehän alueelle yhteensä ainakin 20 kertaa.

Veitsen katkennut kärki löytyi uhrin kallosta.


Arabitaustainen tekijä ja uhri eivät tunteneet toisiaan. Teon motiivi ei oikeudessa selvinnyt.

Marraskuussa käräjäoikeus passitti miehen mielentilatutkimukseen, jossa hänet todettiin syyntakeettomaksi.

Oikeus oli miehen tilasta samaa mieltä ja passitti hänet tahdonvastaiseen mielenterveyshoitoon.

25-vuotias määrättiin maksamaan uhrin hautauskuluja 10700 euroa ja omaisten oikeudenkäyntikuluja 5300 euroa.


MTV Uutiset ei julkaise tekijän nimeä, koska hänet todettiin syyntakeettomaksi.

Ai vittu että on mukava maksella veroja tälläsissä tapauksissa. Miks ei suoraan vaan karkoteta pois täältä?

Meneeköhän genreen "ängen itseni maahan missä mua ei haluta ja sitten tapan jonkun, että niiden on pakko elättää mut"?
 
"MTV Uutiset ei julkaise tekijän nimeä, koska hänet todettiin syyntakeettomaksi."
Eiköhän tuon tiedä kertomattakin, kaikki ne kuulostaa samalta.

"25-vuotias määrättiin maksamaan uhrin hautauskuluja 10700 euroa ja omaisten oikeudenkäyntikuluja 5300 euroa."
Laskun voi osoittaa suoraan Sipilälle.
 
86-vuotiaan puukottaja oli syyntakeeton – passitettiin pakkohoitoon

Ai vittu että on mukava maksella veroja tälläsissä tapauksissa. Miks ei suoraan vaan karkoteta pois täältä?

Syyntakeettomuuden saaminen suomessa ei sitten todellakaan ole mikään läpihuutojuttu, se on aivan hemmetillinen syynäys yötä päivää.

Kannattaa toki muistaa, että tekijä määrättiin pakkohoitoon, joka lainmukaan tarkoittaa sitä, että hän pääsee avohoitoon tai muuhun vastaavaan heti kun pakkohoito ei ole täysin välttämätöntä. Ajallisesti pakkohoidon kesto siis voi olla vuorokaudesta vuosiin.

Se nyt on asia erikseen, mitä järkeä näitä on hoitaa täällä.
 
"MTV Uutiset ei julkaise tekijän nimeä, koska hänet todettiin syyntakeettomaksi."
Eiköhän tuon tiedä kertomattakin, kaikki ne kuulostaa samalta.

"25-vuotias määrättiin maksamaan uhrin hautauskuluja 10700 euroa ja omaisten oikeudenkäyntikuluja 5300 euroa."
Laskun voi osoittaa suoraan Sipilälle.
Tuota 16000 euron laskua onkin sitten kiva maksella. Muutamia vuosia saa niska limassa painaa töitä ja tuskin mahdollisista ylitöistäkään kannattaa kieltäytyä.
 
Ei sitä voitu tuomita murhaajana, koska olisi näytänyt huonolta suuren Antifa-profeetan kannalta. Nyt 'syyntakeettomana' olikin vain viaton mies lurkkimassa siellä taustajoukoissa. Problem solved. On ne nokkelia.



Palefacen videolla esiintyy henkirikoksesta epäilty mies: "Tosi ikävä, valitettava ja surullinen asia
Lauantai 8.10.2016 klo 21.09

Räppäri Palefacen Emme suostu pelkäämään -musiikkivideolla on huomattu esiintyvän henkirikoksesta epäilty nuorimies.




    • Helsingin käräjäoikeus on lokakuussa vanginnut vuonna 1991 syntyneen miehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.
    • Epäilty esiintyi räppäri Palefacen musiikkivideolla joukkokohtauksessa.
    • Paleface kertoo, että ei edes tiennyt keikoillaan pyörineen miehen kokonimeä.
(MERJA OJALA)">
Räppäri Paleface korostaa tuomitsevansa kaiken väkivallan. (MERJA OJALA)

Poliisi Puotilan väkivaltaisesta henkirikoksesta: Uhri valikoitui sattumanvaraisesti

Arhinmäki musiikkivideossa henkirikoksesta epäillyn kanssa - "Vastenmielisiä yhdistämisiä leimaamistarkoituksella"

- Rakkaat ystävät, on käynyt ilmi, että Emme Suostu Pelkäämään -videolla esiintyy henkilö, jota epäillään henkirikoksesta. Kuten tiedätte, tuomitsen yksiselitteisesti kaiken väkivallan. Oikeuslaitoksen tehtävänä on tutkia ja tuomita mahdollinen rikoksentekijä. Peace and love. Pitäkää huolta toisistanne, Paleface julkaisi virallisella Facebook-sivullaan lauantaina.

Vuonna 1991 syntynyttä miestä epäillään vuonna 1930 syntyneen miehen veitsellä surmaamisesta sunnuntaisena iltapäivänä heinäkuun lopussa. Helsingin Puotilassa tapahtuneen henkirikoksen syy oli elokuun alussa edelleen hämärän peitossa.


--
Paleface lyriikoissaan vetoaa aina vastakkainasetteluun, ja on henkilökohtasesti valinnut puolensa; seisoo murhaajien, raiskaajien ja rikollisten puolella.
 
Viimeksi muokattu:
"Katsokaa tarkkaan, sillä näytän tämän vain kerran!" :D

Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa
Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa

Torstai 4.5.2017 klo 18.06


Terroristijärjestö Isis menetti räjähdyksessä yhden avainhenkilöistään.


Isis on jäämässä Irakissa alakynteen. Kuvassa Irakin armeijan sotilaita taistelemassa terroristeja vastaan Al Tarabissa. (ZUMAWIRE.COM / MVPHOTOS)

Syyrialainen Abu Yusuf al-Halab sekä kolme hänen oppilastaan ovat kuolleet räjähdyksessä Irakissa lähellä Tal Afarin kaupunkia.

Al-Halab oli parhaillaan virittämässä räjähdettä autoon työpajassaan ja opastamassa kolmea oppilastaan, kun pommi räjähti ennen aikojaan.

Tapauksesta kertoneiden irakilaisten tiedotusvälineiden mukaan al-Halabin menetys on jälleen uusi takaisku Isisille, jonka yksi korkea-arvoinen komentaja kuoli tarkka-ampujan luotiin samalla alueella viime vuoden lopulla.

Tal Afar on yksi viimeisiä Isisin hallussa olevia kaupunkeja Irakissa.

Irakin hallituksen joukot ovat jo yli puolen vuoden ajan taistelleet Mosulin kaupungin vapauttamisesta Isisin terroristeista. Kun Mosul on jälleen Irakin joukkojen hallinnassa, sotilaat suuntaavat seuraavaksi juuri Tal Afariin.

JUHO RISSANEN
juho.rissanen@iltalehti.fi
 
"Katsokaa tarkkaan, sillä näytän tämän vain kerran!" :D

Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa
Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa

Torstai 4.5.2017 klo 18.06


Terroristijärjestö Isis menetti räjähdyksessä yhden avainhenkilöistään.


Isis on jäämässä Irakissa alakynteen. Kuvassa Irakin armeijan sotilaita taistelemassa terroristeja vastaan Al Tarabissa. (ZUMAWIRE.COM / MVPHOTOS)

Syyrialainen Abu Yusuf al-Halab sekä kolme hänen oppilastaan ovat kuolleet räjähdyksessä Irakissa lähellä Tal Afarin kaupunkia.

Al-Halab oli parhaillaan virittämässä räjähdettä autoon työpajassaan ja opastamassa kolmea oppilastaan, kun pommi räjähti ennen aikojaan.

Tapauksesta kertoneiden irakilaisten tiedotusvälineiden mukaan al-Halabin menetys on jälleen uusi takaisku Isisille, jonka yksi korkea-arvoinen komentaja kuoli tarkka-ampujan luotiin samalla alueella viime vuoden lopulla.

Tal Afar on yksi viimeisiä Isisin hallussa olevia kaupunkeja Irakissa.

Irakin hallituksen joukot ovat jo yli puolen vuoden ajan taistelleet Mosulin kaupungin vapauttamisesta Isisin terroristeista. Kun Mosul on jälleen Irakin joukkojen hallinnassa, sotilaat suuntaavat seuraavaksi juuri Tal Afariin.

JUHO RISSANEN
juho.rissanen@iltalehti.fi
Taas. :D Olikos se joku Al-Qaidan jannu, kun joku vuosi takaperin räjäytti koko joukon oppilaitaan samanlaisella mokalla?

No, ei noita penaalin terävimpinä kyninä ole kukaan pitänytkään.
 
"- Jihad tarkoittaa taistelua hyvän puolesta, ”tsemppiä”, Jihad kertoo nimestään."

"Hänen mukaansa Suomeen tulleet irakilaiset kunnioittavat Suomen lakia ja poliisia sekä suomalaisia, jotka auttavat turvapaikanhakijoita."


Vainottu Irakissa, uhkailtu Suomessa - Irakissa Jihadin perässä on militiaryhmä, Suomessa rasistit
Vainottu Irakissa, uhkailtu Suomessa - Irakissa Jihadin perässä on militiaryhmä, Suomessa rasistit

Perjantai 5.5.2017 klo 12.50


Turvapaikanhakijana Suomeen tullut Jihad on leimattu terroristiksi nimensä vuoksi.



    • Irakista tullutta turvapaikanhakijaa uhkaillaan hänen nimensä vuoksi.
    • Irakissa miestä vainoaa militia, Suomessa ääriryhmät.
    • Hän on tehnyt rikosilmoituksen Suomessa tapahtuneista uhkailuista.


Jihad on osallistunut aktiivisesti turvapaikanhakijoiden järjestämiin mielenosoituksiin Helsingissä. (LUKIJAN KUVA)


Ensimmäinen väärinymmärrys tai tahallinen väärinymmärrys tapahtui noin vuosi sitten. Turvapaikanhakijana Irakista Suomeen syksyllä 2015 tullut Jihad osallistui Kansalaistorilla Helsingissä rauhanomaiseen mielenosoitukseen viime kesänä. Samassa yhteydessä hän kertoi tukevansa nälkälakkoon ryhtynyttä irakilaismiestä.

Verkkojulkaisu MV-lehti tarttui tähän ja julkaisi kirjoituksen otsikolla ”Jälleen nälkälakkoilija Suomessa - Jihad Baghdadi on hänen nimensä”. Ja jatkoi kirjoittamalla ”Johan on torakalle nimi annettu…”

Tieto on haettu Jihadin Facebook-postauksesta, johon hän on lainannut tuttavansa tekstiä. Itse hän ei ollut nälkälakossa.

Toinen välikohtaus tapahtui myös viime kesänä. Jihad oli ystävänsä kanssa Helsingin keskustassa, kun joku tönäisi häntä.

- Sun nimi on Jihad, sä olet terroristi jihadisti, mene kotimaahasi, Jihadia tönäissyt mies huusi.

”Mahdollinen terroristihavainto”

Samalla teemalla väitteet jatkuivat myös murha.info -keskustelupalstalla. Siellä Jihadista keskustellaan ”mahdollisena terroristihavaintona”.

Ketju aloitetaan spekulaatiolla ”Al Baghdadi taistelijanimellä viitataan ISIS:in johtohahmoon. Etunimenä Jihad merkitsee pyhää sotaa jota muslimimaailma käy erityisesti Länsimaita vastaan. Mies on selkeästi tekeytynyt humaaniksi pakolaiseksi, mutta taustalla piilee usko Jihadismiin ja oikeutukseen tehdä terroriteko Suomessa?”



Hän jatkaa, ettei nimellä ole mitään tekemistä jihadismin, ääri-islamismin kanssa.


AAH-militiaryhmän uhkauskirjeen Jihad sai muutama viikko sitten. (KUVAKAAPPAUS)

Kunnoittaa suomalaisia

Viimeisin episodi tapahtui vajaa kuukausi sitten. Jihad astui illalla raitiovaunusta ulos ja alkoi kävellä kotiaan kohti.

- Ryhmä tummiin vaatteisiin pukeutuneita miehiä alkoi huutaa perääni. En jäänyt katsomaan, mitä tapahtuu, vaan juoksin kotiin, Jihad kertaa illan tapahtumia.

Hän sanoo, että on paennut Irakista väkivaltaa ja vainoa.

- Haen täältä turvapaikkaa. En halua ongelmia kenenkään kanssa, Jihad toteaa.

Hänen mukaansa Suomeen tulleet irakilaiset kunnioittavat Suomen lakia ja poliisia sekä suomalaisia, jotka auttavat turvapaikanhakijoita.

- On täällä myös rasisteja, mutta paljon hyviä ihmisiä, jotka haluavat auttaa, Jihad kiittää.

Hän korostaa, ettei halua tapella suomalaisten ääriryhmien kanssa, mutta ei suostu pelkäämäänkään niitä.

- En pelkää heitä. Irakissa militiat ovat pahoja, joku Soldiers of Odin ei ole mitään niihin verrattuna, Jihad toteaa.

Väärää tietoa

Väärän tiedon jakaminen ei lopu tähän. Huhtikuun alussa kuluvaa vuotta MV-lehti julkaisi kirjoituksen ”Jihad al Bagdadin video: Väkivaltaa Pasilan poliisitalolla”.

- Sain videon tutuilta, mutta en ollut itse paikalla enkä jakanut sitä, Jihad hymähtää.

Hän hämmästyi kotonaan, kun huomasi kirjoituksen. Samalla tavoin myös muut MV-lehden julkaisut ovat tulleet niin sanotusti puskista. Hän näyttää Messengerissä saamiaan viestejä, joissa on linkkejä valheellisiin MV-lehden julkaisuihin.

Näiden lisäksi viesteissä solvataan ja uhkaillaan. Yhdessä viestissä on kuva sioista, toisessa vinkataan, että kannattaisi olla varovainen. Osa viesteistä vaikuttaa kasvottomalta, valeprofiilien takaa huutelulta.

Jihad on tehnyt rikosilmoituksen uhkailuista.


Jihad on sotkettu muun muassa MV-lehdessä asioihin, joihin hän ei ole osallistunut. (KUVAKAAPPAUS)

Tappolistalla

Viime aikoina Irakissa ja sieltä käsin toimivat militiaryhmät ovat aktivoituneet. Jihadin tapaus ei ole ainoa, jossa uhkailu on alkanut uudelleen. Uhkailu yltää Suomeen saakka.

Jihad näyttää Asa’ib Ahl al-Haq -militiaryhmältä (AAH) lähtöisin olevaa listaa, jolla on 34 nimeä. Lista on tullut Irakista myös Jihadille. AAH on yksi pahamaineisimmasta shiiamilitiaryhmistä. Kyseessä on tappolista.

Jihadin kohdalla asian tekee mutkikkaaksi se, että hän on uskonnolliselta taustaltaan itsekin shiiamuslimi.

- Sukulaismies on yksi militian johtajista. Hän yritti värvätä minut ja nyt uhkailee perhettäni, Jihad kertoo seurauksista, koska ei suostunut liittymään väkivaltaiseen ryhmään.

Sukulaismies esimerkiksi yrittää etsiä Jihadin tytärtä käsiinsä ja kiristää tämän avulla Jihadin Irakiin takaisin.

Jihad kertoo, että sukulaismies ja tämän militiajoukko on pahoinpidellyt Jihadin isän ja veljen. Jihadin siskon 4-vuotias poika loukkaantui pahoin, kun auto töytäisi poikaa. Jihad näyttää puhelimestaan kuvia pahoinpidellyistä sukulaisista.

- Minut he tappavat, jos palaan, Jihad sanoo.

Tappolista vaikuttaa aidolta. Siinä on AAH:n virallinen pohja, leima, ote Koraanista ja tekstissä peräänkuulutetaan eri puolilla maailmaa olevia, listalla mainittuja henkilöitä. Tekstissä kehotetaan ilmiantamaan henkilöt, jotka ovat listalla ja asuvat muualla kuin Irakissa.

Jihad sai listan käsiinsä sukulaisensa kautta.

- En voi ymmärtää, ettei Migri (Maahanmuuttovirasto) usko, että minut tapetaan, jos palaan Irakiin, Jihad ihmettelee.

Hän on saanut yhden kielteisen turvapaikkapäätöksen, josta on valittanut hallinto-oikeuteen.

Jihad työskenteli Irakissa amerikkalaiselle turvallisuusyritykselle, mikä jo sinällään aiheuttaa ongelmia maan hallinnon rinnalla toimivien militiaryhmien kanssa.

- Työskentelyn amerikkalaisille pitäisi jo yksistään oikeuttaa kansainväliseen suojeluun, hän vielä toteaa.


Murha.info-keskustelupalstalla Jihad on leimattu terroristiksi, ja kuvaksi on kaapattu hänen tuolloinen Facebook-profiilikuvansa. (KUVAKAAPPAUS)

Muun muassa MV-lehden sivuilla toivotaan Jihadin tappavan itsensä. (KUVAKAAPPAUS)


NINA LEINONEN
nina.leinonen@iltalehti.fi
 
jihad tarkoittaa pyhää sotaa jos tarkkoja ollaan ... moderaattimuslimit viittaa itsensä kanssa käytävään ... extreemit muita vastaan käytävään ...kyllä se aika jihadia on kun terroritekoja suoritetaan, näiden tekojen tekijät kun käyvät pyhää sotaa vääräuskoisia vastaan ... lisäksi, mistä migri tietää että muslimi ei tapa täällä ketään jos sen annetaan jäädä ... liikaa alkaa oleen tapausesimerkkejä (muistakaa kanssa että vääräuskoisen naisen raiskaaminen ei ole raiskaus näille jihadisteille):)
 
Syyntakeettomuuden saaminen suomessa ei sitten todellakaan ole mikään läpihuutojuttu, se on aivan hemmetillinen syynäys yötä päivää.
Tai siis ei ole valkoiselle suomalaiselle.

Aika vitun vaikea uskoa että oikeasti pipopää olisi selvinnyt tänne asti. Toisaalta taas yleinen olettamus vaikuttaa olevan kohtelusta päätellen että 30v itämaalaista pidetään 5 vuotiaan tasolla.
 
Parhaista parhain nukkeanimaatio sen jo tiesi: "mohammed jihad, derka derka".
Heh, olin unohtanut tämän kokonaan. Ahahhah. :D Kiitos.

Eipä enää uskallettaisi tehdä moista pilaa, kun jo vedettäisiin kaksin valkoisinkin käsin herneitä nenään. Mennyt ihan persiilleen tämän suvaitsevaisuusjeesustelun kanssa tämä maailma.
 
Päivän Karjalaisen jutusta:

"Sote-palvelujen vähäinen käyttö voi johtua siitäkin, että laittomasti maahan jäävät ovat useimmiten hyväkuntoisia nuoria miehiä, joilla ei yksinkertaisesti ole ollut sosiaali- tai teveyspalvelujen tarvetta."

 
"Katsokaa tarkkaan, sillä näytän tämän vain kerran!" :D

Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa
Isis-järjestön räjähde-ekspertti räjäytti vahingossa itsensä ja kolme oppilastaan Irakissa

Torstai 4.5.2017 klo 18.06


Terroristijärjestö Isis menetti räjähdyksessä yhden avainhenkilöistään.


Isis on jäämässä Irakissa alakynteen. Kuvassa Irakin armeijan sotilaita taistelemassa terroristeja vastaan Al Tarabissa. (ZUMAWIRE.COM / MVPHOTOS)

Syyrialainen Abu Yusuf al-Halab sekä kolme hänen oppilastaan ovat kuolleet räjähdyksessä Irakissa lähellä Tal Afarin kaupunkia.

Al-Halab oli parhaillaan virittämässä räjähdettä autoon työpajassaan ja opastamassa kolmea oppilastaan, kun pommi räjähti ennen aikojaan.

Tapauksesta kertoneiden irakilaisten tiedotusvälineiden mukaan al-Halabin menetys on jälleen uusi takaisku Isisille, jonka yksi korkea-arvoinen komentaja kuoli tarkka-ampujan luotiin samalla alueella viime vuoden lopulla.

Tal Afar on yksi viimeisiä Isisin hallussa olevia kaupunkeja Irakissa.

Irakin hallituksen joukot ovat jo yli puolen vuoden ajan taistelleet Mosulin kaupungin vapauttamisesta Isisin terroristeista. Kun Mosul on jälleen Irakin joukkojen hallinnassa, sotilaat suuntaavat seuraavaksi juuri Tal Afariin.

JUHO RISSANEN
juho.rissanen@iltalehti.fi
Nyt en ymmärrä.. Maassa on siis armeija joka taistelee ISISiä vastaan. Sitten tänne valtaosa luikkii pakolaisena ja kaikki ymmärtää. Suomessa eroat reservistä ja uutisia myöten haukutaan lähes sotilaskarkuriksi?! Miksi noita Irakilaisia ei vaadita taistelemaan loppuja terroristeja vastaan?
 
Tuo Team Americahan osui täysin naulan kantaan, rättipäät Pariisissa räiskimässä kalashnikoveilla ympäriinsä. Ei huono ennustus.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Ironisesti myös tosielämän Team America esti yhden terroristi-iskun Ranskassa: Off-Duty U.S. Troops Stop a Terrorist in France

Bonjour everyone!
 
Mitens kansallisten armeijoiden rooli eu maissa matutulvan vuoksi?
Porukat pysyy kasarmeissa niin kauan kun palkka juoksee?
Esmeks Kreikassa ei oo sotilasvallankaapausta tapahtunut nyt.
Ruotsin 'armeija' on kuohittu ajat sitten, sen tiätää kaikki uutisia seuraavat.

Puuttuuko kansalliset armeijat poliitikkojen peliin jonkun kynnyksen ylittyessä?
 
Viimeksi muokattu:
Vaikka armeijan puuttuminen politiikkaan tulisi parantamaan sitä järjellisille tasolle siitä huolimatta se ei ole vaihtoehto. Demokratia on oikeus ampua itseänsä haulikolla päähän jos siltä tuntuu. Näiden perusarvojen mukana mennään vaikka päin päin helvettiä kuten nyt mutta kaikesta huolimatta se on ainoa vaihtoehto. Tällä mennään, vaihtoehto on verinen.
 
Tällä kertaa se on kuitenkin valkoinen väestö. Muslimit vyöryvät ylitse pelkällä syntyvyydellä, olkoonkin että syntyvyys vähenee hieman kun pääsevät länsimaihin. Silti valkonaamoja nähtäneen hamassa tulevaisuudessa eläinmuseoissa ja wanhoissa elokuvissa yms.

Mutta sitä saa mitä tilaa.
 
Tällä kertaa se on kuitenkin valkoinen väestö. Muslimit vyöryvät ylitse pelkällä syntyvyydellä, olkoonkin että syntyvyys vähenee hieman kun pääsevät länsimaihin. Silti valkonaamoja nähtäneen hamassa tulevaisuudessa eläinmuseoissa ja wanhoissa elokuvissa yms.

Mutta sitä saa mitä tilaa.

Joo...Muslimit onkin kuuluisia siitä, että ne kunnioittaa ja arvostaa muita kulttuureja niin, että jättäisivät niitä museoihin yms. :bored:
Muslimit kun saavat lain itselleen, jokainen kirkko kyllä tullaan hävittämään.
 
Tässä muslimi invaasiossa on vaan se puoli jota olen miettinyt. Vaikka tuottavat valtavat määrät lapsia niin onko näillä ihmisillä mitään valtaa missään? Ja vaikka niillä olisi jotain, ne rikkoo sen.

Niitä saattaa tulla paljon, mutta niiden rahat menee niiden lapsien syöttämiseen. Kaikki potentiaali menee rikki, kun kaikki hajotetaan eivätkä tule toimeen muiden kanssa. Eivät voi toimia kansainvälisesti eikä ole kehitystä, kun ei voida (tai saada) harjoittaa esimerkiksi kunnollista koulutusta? yms.

Onko muiden mielestä tämmöinen skenaario mahdollinen? Muslimeita saattaa olla valtava määrä, mutta valtaa niillä ei ole juuri yhtään?
 
Niin mikä on valtaa sitten. Se että valkoinen kyllä edistää tiedettä, kustantaa järjettömillä veroilla näitä ihmiskunnankruunuja, eli pyörittää muslimien vihaamalla länsimaisella kulttuurilla heille elintasoa. Kuin orjat. Ja mehän emme ole nähneet vielä sitä lopputulosta mihin islamisaatio pyrkii. Kyllä se sitten selviää.
 
Eii ole laitonta prostituutio, mutta seksiluola voi olla paritusta. Aikamoista jos tämmöinen vanha kunnon panoluola löytyy Helsingistä.
 
nyt olisi poliisilla tosin tuhannen taalan paikka hakea osoite kys toimittajalta ja kerätä paperittomat mukaan, samalla rikottaisiin ihmiskauppa ja paritusrinki (suomessa seksin ostaminen sekä myyminen on laitonta)
 
Kaveri kyselee, että jos tekisi vähän mieli irakilaista, niin mistähän kannattaisi käydä kyselemässä?
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Statistiikka

Viestiketjuista
284 031
Viestejä
4 875 996
Jäsenet
78 757
Uusin jäsen
latel4

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom