- Liittynyt
- 25.04.2017
- Viestejä
- 2 509
Heitänpä oman lusikkani soppaan muutamalla hurjalla väittämällä:
1. Kaikki vapaana oleva crypto louhitaan jos se on taloudellisesti kannattavaa, piste.
2. Kun cryptoa louhitaan kannattavuus pääsääntöisesti laskee vaikeusasteen nousun myötä.
3. Kun vaikeusaste nousee vähenevät louhijat globaalisti louhinnan kannattamattomuuden takia.
Ensimmäiseksi toivoisin että cryptokriitikot kieltäisivät edes yhden ylläolevista 3 kohdasta.
Koska näin ei luultavasti ole ja voidaan kysyä kriitikoilta seuraava kysymys:
Koska cryptoja louhitaan niin pitkään kuin se on kannattavaa onko parempi että louhinta tehdään Kiinassa jossa 60% louhinnasta tehdään todistetusti hiilellä ja jopa lisäjäähdytyksellä vai esimerkiksi Suomessa tai muissa pohjoisissa maissa joissa hiilellä tuotettua energiaa ei voi edes ostaa + korkea sähkönhinta ohjaa lämmittämään hukkalämmöllä kiinteistöt sekä ajamaan kesät rigejä aurinkosähköllä.
Vaihtoehtoa: parempi että ei louhita ei ole kuin hitihatimaailmassa jossa moraalinen kilpi kiiltää välittämättä siitä millaiset globaalit vaikutukset toiminnalla on: "poissa silmistä poissa mielestä" ja halpaa hiilivoimaa käyttävät saastuttajat nauravat matkalla pankkiin.
Edit. Piti vielä sanomani että mielestäni Suomessa louhiminen on yksi suurimmista ekoteoista mitä yksityinen ihminen voi globaalin ilmaston eteen tehdä.
1,2,3 --> Miksi nämä kohdat pitäisi kieltää? Kysymys näissä kohdin on se, että mitä sitten. Totta kai resurssit valuvat sinne, missä niitä on tehokkain taloudelliselta näkökannalta käyttää.
Sehän on itse POW-menetelmään sisäänrakennettu virhe, että nykyisen kaltainen louhinta on kannattavaa käytännössä vain paskaisimmissa kehitysmaissa mahdollisimman saastuttavilla mutta samalla halvimmilla energiamuodoilla.
Jatkokysymykseesi --> Siitä vaan sitten kehittelemään kryptolouhintalämmityssysteemejä. Samalla toivotan onnea luomaan Suomessa riittävän tehokkaasti toimivan sekä teho/hintasuhteeltaan järkevän aurinkosähköjärjestelmän louhimolle, jota voi käyttää parhaimmillaankin vain puolet vuodesta.
Luuletko, ettei näin jo laajamittaisesti tehtäisi, jos siinä olisi taloudellisesti järjen hiventäkään?
Viimeksi muokattu:
