@aeinola, viittisitkö valaista meille muille tyhmille mitä tämä hukkaenergia on jota louhimiseen käytetään?
En nyt ihan sanoisi että mennään OT:lle, kun liittyyhän tämä kriittisesti tuohon bitcoiniin kun kerran puhutaan että louhimiseen käytetään energiaa, kun bitcoin uskovaiset ovat lukeneet omaa kuplaa tukevia sivustoilta asiasta, mutta eivät ymmärrä miten se on lähes mahdotonta.
Jos tuotantoa on liikaa niin ensimmäiseksi tuotanto leikataan uusiutivista, eli ne propellit ei pyöri tai aurinkoenergian paneelit otetaan irti verkosta.Tätähän se hukkaenergia on, mutta saatan tietää mitä aeinolakin tarkoitti omalla käsityksellään hukkaenergiasta; esimerkiksi Saksassa massiivisen uusiutuvan energian kapasiteetin takia tulee nykyään usein tilanteita, että erittäin tuulisena yönä tai aurinkoisena päivänä joudutaan rajoittamaan tuotantoa tuotantopiikkien aikaan konventionaalisilla voimalaitoksilla ja jopa ydinvoimalaitoksilla. Tuollaiset vanhemmat ydinvoimalaitokset ovat ylipäätään ihan viimeinen keino säätää sähköntuotantoa, mutta pakon edessä joutuvat siihenkin turvautumaan tässä uusiutuvien murroksessa. Noissa tuotantopiikeissä olisi siis mahdollista ajaa energiaa isossakin määrässä vaikka louhintaan, tosin silloin louhinnan tulisi olla jotenkin organisoitua ja säänneltyä, jotta louhinta voitaisiin ajoittaa juuri oikeisiin hetkiin.
Totta. Tällä hetkellähän tuota asiaa tosin pyritään ratkomaan niin, että näistä uusiutuvista tuleva hetkittäinen ylijäämäenergia voitaisiin jotenkin säilöä alhaisemman tuotannon hetkiä varten. Toimivia ratkaisuja ei tosin taida oikein vielä olla.
Mutta nyt aletaan mennä OT:n puolelle.
En nyt ihan sanoisi että mennään OT:lle, kun liittyyhän tämä kriittisesti tuohon bitcoiniin kun kerran puhutaan että louhimiseen käytetään energiaa, kun bitcoin uskovaiset ovat lukeneet omaa kuplaa tukevia sivustoilta asiasta, mutta eivät ymmärrä miten se on lähes mahdotonta.
