- Liittynyt
- 26.06.2017
- Viestejä
- 2 281
Mielestäni tytöttely ei anna ihmisestä kovin aikuismaista ja fiksua kuvaa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Työsuhde-etu voidaan maksaa palkan päälle, ja sähköpyörän verovapaa kustannus on 1200€ vuodessa. Jos sähköfillarin hinta on (työnantajalle) sen satasen kuussa (+alv?) ei työntekijälle synny lisää tuloverotettavaa. En ihan allekirjoita tuota veroalennuskommenttiasi, sillä mitään veroja ei makseta myöskään tilanteessa jossa polkupyöräetua ei ole käytössä. Ilman sopivaa verotonta arvoa en usko työsuhdepolkupyöriä olevan käytössä juurikaan.
Nimittelyn, kiusaamisen ja epäkunnioittavan käytöksen toivoisi kyllä loppuvan.
Vasemmistoliiton Li Andersson nimitteli jo 2019 persuja mersupersuiksi.Olisi toki hauska tutkia että ne Marinin hallituksen tytöttelijät (puolueaktiivit somessa), pojitteleeko esimerkiksi Ville Taviota joka on PS ryhmyri ja about saman ikäinen. Loogistahan se olisi että niin tekevät.
Olisi toki hauska tutkia että ne Marinin hallituksen tytöttelijät (puolueaktiivit somessa), pojitteleeko esimerkiksi Ville Taviota joka on PS ryhmyri ja about saman ikäinen. Loogistahan se olisi että niin tekevät.
Vihreissä ja vasemmistoliitossa ainakin setämies loukkaavana terminä käytössä vanhemmista miehistä mutta sehän onkin sitä parempaa iän ja sukupuolen perusteella haukkumista.
Siis kollegoista eduskunnassa?
Eiköhän kohta joku tule tännekin puhumaan mustan valkoiseksi. Uskomatonta tämä suunta kohti sensuuria ja kieltämispolitiikkaa.HU: Lihan, lentämisen, autoilun ja monen muun tuotteen sekä palvelun ulkomainonta halutaan kieltää Helsingissä
Helsingin kaupunginvaltuuston vihervasemmisto haluaa kieltää ulkomainonnan "ilmastohaitallisten tuotteiden ja palveluiden osalta" Helsingissä. Mitähän seuraavaksi?
Aprillipäiväkin meni jo, lyö aika sanattomaksi.Eiköhän kohta joku tule tännekin puhumaan mustan valkoiseksi. Uskomatonta tämä suunta kohti sensuuria ja kieltämispolitiikkaa.
Eipä siinä kauaa mennyt.Eiköhän kohta joku tule tännekin puhumaan mustan valkoiseksi. Uskomatonta tämä suunta kohti sensuuria ja kieltämispolitiikkaa.
Jotkut ei halua että jossain kohteessa mainostetaan vaikka tupakkaa, toiset ulvoo ympäri foorumeita ja laittaa firmoja boikottiin jos jossain tv sarjassa tai mainoksessa on musta mies, kun se saattaa olla siellä vaikka kiintiömustana.
Ei tuo niin pöyristyttävää ole jos jostain mainospaikoista otetaan pois saastuttavien tuotteiden mainokset. Tai ehkä joku erityisherkkä voi menettää yöunensa tästäkin.
Mitä väliä sillä on? Kai mainostilan omistaja saa päättää kelle se paikan vuokraa ja millä ehdoilla?Kuka määrittelee saastuttavat tuotteet? Missä menee raja, että mikä on saastuttavaa ja mikä ei?
Lukeutuuko vaikkapa vihreiden suosimat kangaskassit saastuttaviksi tuotteiksi, kun kuitenkin ovat saastuttavampia kuin muovipussit, joita kovasti halutaan kieltää.
Otetaanko nämäkin tulojen menetykset veronkorotuksilla? Miksi ei samalla poisteta mainospaikkoja kokonaan.Jotkut ei halua että jossain kohteessa mainostetaan vaikka tupakkaa, toiset ulvoo ympäri foorumeita ja laittaa firmoja boikottiin jos jossain tv sarjassa tai mainoksessa on musta mies, kun se saattaa olla siellä vaikka kiintiömustana.
Ei tuo niin pöyristyttävää ole jos jostain mainospaikoista otetaan pois saastuttavien tuotteiden mainokset. Tai ehkä joku erityisherkkä voi menettää yöunensa tästäkin.
Liha ei edes ole mikään saastuttava tuote. Jotkut lihatuotteet voivat olla. Meillä on vaikka kuinka paljon lihatuotteita jotka saastuttavat vähemmän kuin vaikka kuinka moni kasvituote. Mikään kasvituote ei taida edes päästä riistan hiilijalanjäljen alle. Liha halutaan gategorisesti kieltää ideologisista syistä koska viherpiipertäjiä harmittaa kun viattomia eläimiä pidetään telkien takana ja syödään ihmisten suihin.
No jos tuota muutettaisiin niin että riistan mainostaminen ok niin sitten et vastustaisi ideaa?
Niin kai saa, enkä toisin kai ole väittänytkään?Mitä väliä sillä on? Kai mainostilan omistaja saa päättää kelle se paikan vuokraa ja millä ehdoilla?
Höpö höpö hommia. Veronmaksajat maksavat kuitenkin noiden mainospaikkojen ylläpidon ja hyötyvät tuotoista. Nyt pieni piiri tosiaan kaventaa markkinaa oman ideologian perusteella.HU: Lihan, lentämisen, autoilun ja monen muun tuotteen sekä palvelun ulkomainonta halutaan kieltää Helsingissä
Helsingin kaupunginvaltuuston vihervasemmisto haluaa kieltää ulkomainonnan "ilmastohaitallisten tuotteiden ja palveluiden osalta" Helsingissä. Mitähän seuraavaksi?
Siis mitä hemmettiä, miksi ei voi kirjoittaa että Lea Stranius korjattu Leo Straniukseksi klo 12.30. Miksi tuo sukupuolihöpinä tuossakin mainittu?Lea Stranius korjattu oletus-sukupuolta vaihtaen Leo Straniukseksi klo 12.30.
Jos minulta tuota kysyt niin vastaus on ettei kiinnosta pätkääkään. Ne jotka tämmöisistä herkistyy saa itkeä itsensä uneen ihan omassa rauhassaan.Eipä siinä kauaa mennyt.
Kuka määrittelee saastuttavat tuotteet? Missä menee raja, että mikä on saastuttavaa ja mikä ei?
Lukeutuuko vaikkapa vihreiden suosimat kangaskassit saastuttaviksi tuotteiksi, kun kuitenkin ovat saastuttavampia kuin muovipussit, joita kovasti halutaan kieltää.
Onko pakko herkistyä ja itkeä itsensä uneen? Eikö voi muuten vain olla jotain mieltä asiasta?Jos minulta tuota kysyt niin vastaus on ettei kiinnosta pätkääkään. Ne jotka tämmöisistä herkistyy saa itkeä itsensä uneen ihan omassa rauhassaan.
Nyt on kyllä niin todellisuudesta irtautunutta tekstiä, että hiljaiseksi vetää. Ihan äkkiä ei tule mieleen, että millaiset ja kuinka paksut lasit pitää olla, että tämmöiseen päätelmään päätyy.Oikeasti ne ysärin kukkahattutäditkin oli miehekkäämpiä kuin nykyiset kommenttipalstojen kaikestavalittajat. Kai se on sitä sananvapautta sitten, mutta ymmärrän kyllä että monesti uutisten yhteydessä ollut kommentointiosio on päätetty jättää lukkoon kun tiedetään varmasti että konservatiivioikeiston itkupartio triggeröityy.
Miten näin täysin merkityksettömästä asiasta voi saada aikaan kauhisteluvyöryn politiikasta puhumiseksi naamioituna?
Tee mitä tykkäät. Ei ole tarvetta jatkokysymyksille koska aihe ei tosiaankaan kiinnosta.
Tee mitä tykkäät. Ei ole tarvetta jatkokysymyksille koska aihe ei tosiaankaan kiinnosta.Onko pakko herkistyä ja itkeä itsensä uneen? Eikö voi muuten vain olla jotain mieltä asiasta?
Jos minulta tuota kysyt niin vastaus on ettei kiinnosta pätkääkään. Ne jotka tämmöisistä herkistyy saa itkeä itsensä uneen ihan omassa rauhassaan.
Oikeasti ne ysärin kukkahattutäditkin oli miehekkäämpiä kuin nykyiset kommenttipalstojen kaikestavalittajat. Kai se on sitä sananvapautta sitten, mutta ymmärrän kyllä että monesti uutisten yhteydessä ollut kommentointiosio on päätetty jättää lukkoon kun tiedetään varmasti että konservatiivioikeiston itkupartio triggeröityy.
Miten näin täysin merkityksettömästä asiasta voi saada aikaan kauhisteluvyöryn politiikasta puhumiseksi naamioituna?
Taitaa nyt pilkka osua omaan nilkkaan.Tee mitä tykkäät. Ei ole tarvetta jatkokysymyksille koska aihe ei tosiaankaan kiinnosta.
www.verkkouutiset.fi

Ettei tarvitse lukea tuota epäolennaisuuksien pötkälettä, olennainen lopussa:![]()
Sisäministeriö määritteli maalittamisen | Verkkouutiset
Sisäministeriö määritteli maalittamisen | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Sisäministeriö yrittää kovaa vauhtia rajoittaa sananvapautta. Ei varmaan haittaa yhtään että itse maalittamisen määritys sisältää useita hyvin tulkinnanvaraisia termejä.
Pian aletaan olla lainsäädännön taholta tilanteessa että tarvittaessa lähes mikä tahansa toiminta tai arvostelu voidaan katsoa lain rikkomiseksi.
”Maalittaminen on toimintaa, jossa yksittäinen henkilö omin toimin tai muita mobilisoimalla käynnistää tai kannustaa yhteen kohteeseen kohdistuvan järjestäytyneen häirinnän, joka voi olla suoraa tai epäsuoraa. Keinoja ovat muun muassa mustamaalaaminen, yksityisluontoisten tietojen levittäminen tai uhkaaminen. Maalittaminen voi kohdistua myös henkilöön hänen läheistensä kautta. Maalittamisen tavoitteena on vaikuttaa ihmisiin tai yhteiskunnan rakenteisiin ja instituutioihin sekä erityisesti niitä kohtaan tunnettuun luottamukseen.”

Nimeonmaan. Poliittisien päätösten takana on aina joku ja jos menet arvostelemaan päätöksen laatua tai taustoja, syyllistyt todella herkästi maalittamiseen. Hienoksi menee sananvapausJos esimerkiksi oppositiopoliitikko postaa someen negatiiviseen sävyyn kritisoiden vaikka EU:n koronaelvytyspakettia ja sen sopineita ministereitä niin sehän on selkeästi mustamaalausta. Sillä oppositiopoliitikolla saattaa myös olla tavoiteena vaikuttaa ministereitä kohtaan tunnettuun luottamukseen. Äkkiä tämä nyt lakiin niin saadaan moinen huliganismi kitkettyä Suomesta.
Jos esimerkiksi oppositiopoliitikko postaa someen negatiiviseen sävyyn kritisoiden vaikka EU:n koronaelvytyspakettia ja sen sopineita ministereitä niin sehän on selkeästi mustamaalausta. Sillä oppositiopoliitikolla saattaa myös olla tavoiteena vaikuttaa ministereitä kohtaan tunnettuun luottamukseen. Äkkiä tämä nyt lakiin niin saadaan moinen huliganismi kitkettyä Suomesta.
Ehkä meidän määritelmät sanoille on eri mutta en mä ainakaan asiallista kritiikkiä laske mitenkään mustamaalaukseksi.
Se mikä on asiallista ja ei, on aika lailla yhtä tulkinnanvaraista mikä on mustamaalaamista.
Sitte tulee lisää tapauksia valtakunnansyyttäjä, joka mielivaltaisesti roiskii tuomioita väärinajattelijoille.Joo mutta mitä sitten? Valtaosa kaikista meidän yhteiskunnan säännöistä ja laeista on tulkinnanvaraisia joten en nyt näe miksi tuo olisi tässä tapauksessa niin suuri ongelma.
Joo mutta mitä sitten? Valtaosa kaikista meidän yhteiskunnan säännöistä ja laeista on tulkinnanvaraisia joten en nyt näe miksi tuo olisi tässä tapauksessa niin suuri ongelma.
Sitte tulee lisää tapauksia valtakunnansyyttäjä, joka mielivaltaisesti roiskii tuomioita väärinajattelijoille.
Tuo on 100x enemmän tulkinnanvarainen kuin muut asiat ja se on vähän niinkuin helvetin suuri ongelma jos kritiikkiä poliittisista päätöksistä poliittiseille päättäjille ja muille vaiennetaan.
Ei ole mitään rakettitiedettä miksi tuo on ihan helvetin ongelmallinen määritelmä jos se menee lakiin.
Ensinnäkin valtakunnansyyttäjä ei roiski tuomioita kenellekään.
Mutta koska meillä on ne tulkinnanvaraiset lait niin sen takia meillä on ne tuomarit jotka sitten tekevät niitä tulkintoja niistä laeista.
Taikasana tuossa on "muun muassa", mikä voi todellisuudessa tarkoittaa mitä tahansa. Tämä taas johtaa siihen, että tapaus jää harkinnan varaiseksi, mikä johtaa taas siihen, että kukaan ei voi koskaan tietää etukäteen aiheuttaako kommentointi maalittamista.
Jos tuossa ei näe jotain perustavan laatuista ongelmaa sananvapauden kanssa niin johan on kumma.
Kyse ei ole laista ainakaan vielä. Kyllä tälläisistä tutkimuksista, varsinkin sisäministeriön tekemänä vähän haiskahtaa, että tätä voitaisiin myöhemmin käyttää argumenttina lakia tehdessä. Nähtäväksi jää, miten tämä asia etenee, mutta pitkälti vaikuttaa sille, että varsinkin nyky hallituksella olisi kova hinku tuota ajaa eteenpäin.Tuossa ei ole ongelmaa sananvapauden kanssa koska kyse ei ole laista. Tuon pohjalta ei tulla ketään tuomitsemaan.
Mutta kuten tuossa jo tuli todettua, jos vilkaiset Suomen lakeja niin sieltä löytyy vastaavankaltaisia muotoiluja. Tosin ei yleensä sanoilla "muun muassa" vaan enemmän muotoja kuten "tai jollain muulla vastaavalla tavalla"
Kyse ei ole laista ainakaan vielä. Kyllä tälläisistä tutkimuksista, varsinkin sisäministeriön tekemänä vähän haiskahtaa, että tätä voitaisiin myöhemmin käyttää argumenttina lakia tehdessä. Nähtäväksi jää, miten tämä asia etenee, mutta pitkälti vaikuttaa sille, että varsinkin nyky hallituksella olisi kova hinku tuota ajaa eteenpäin.
Vaikka tällä hetkellä vastaavia muotoiluja laista löytyisikin, niin ei niitä sinne tarvitse tietentahtoen alkaa lisää tekemään. Tuollaisista sanamuodoista jää aivan liian paljon tilaa tulkinnalle.
1930-luku soitti ja muistutti, että toivottavasti mikään puolue ei nyt kaksituhattaluvulla sentään katso järjestelmällistä häirintää, järjestelmällistä mustamaalaamista, järjestelmällistä yksityistietojen levittämistä tai järjestelmällistä uhkailua kenenkään perusoikeudeksi.No se on hyvä, että kaikkien perusoikeuksien rajauksien ei tarvitse olla tarkkarajaisia.
1930-luku soitti ja muistutti, että toivottavasti mikään puolue ei nyt kaksituhattaluvulla sentään katso järjestelmällistä häirintää, järjestelmällistä mustamaalaamista, järjestelmällistä yksityistietojen levittämistä tai järjestelmällistä uhkailua kenenkään perusoikeudeksi.
Edit. Mutta vakavasti ottaen, kyllähän raporteissa ja tutkimuksissa on tapana määritellä käsitteet. Ei tässä nyt sentään sen kummemmasta asiasta ole kysymys.
Ei taida näistä asioista monikaan olla nykylainsäädännön mukaan sallittua.1930-luku soitti ja muistutti, että toivottavasti mikään puolue ei nyt kaksituhattaluvulla sentään katso järjestelmällistä häirintää, järjestelmällistä mustamaalaamista, järjestelmällistä yksityistietojen levittämistä tai järjestelmällistä uhkailua kenenkään perusoikeudeksi.![]()
Tää on puolueen äänestäjille tärkeä asia. Ei sitä muuten oltais julkaistu.SDP:n valtuusto vaatii pikaista tukea tapahtuma-alalle
Lisää kummelia, kuka kertoisi puoluevaltuustolle, että pääministeri löytyy kyseisestä puolueesta.![]()
Sen sijaan mustamaalaaminen mitä sillä sitten tarkoitetaankaan ei ole kriminalisoitu eikä pidäkkään olla ellei sitten ole kunnianloukkauksesta kyse.
No jos luet kunnianloukkauksen määritelmän niin sanoisin että "mustamaalaus" kuvaa aika hyvin sitä toimintaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.