RKP:lle luvattu hallitusneuvotteluissa porkkanoita, jotka ovat vieläkin tärkeämpiä kuin rasismista irtisanoutuminen.RKP:n virallinen tiedote on kyllä niin pallonheittoa kuin vaan voi olla.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
RKP:lle luvattu hallitusneuvotteluissa porkkanoita, jotka ovat vieläkin tärkeämpiä kuin rasismista irtisanoutuminen.RKP:n virallinen tiedote on kyllä niin pallonheittoa kuin vaan voi olla.
Vain hallitukseen, hallituspolitiikkaan kokonaisuudessaan tai pääministeriin kohdistuva luottamuslause (mikäli PM saa epäluottamuksen) hajottaa hallituksen.Ne tahot, jotka sitä äänestystä vaativat.
Vain hallitukseenhallituspolitiikkaan kokonaisuudessaan tai sen pääministeriin kohdistuva luottamuslause (mikäli PM saa epäluottamuksen) hajottaa hallituksen.
Mihin tahansa muuhun ministeriin kohdistuva epäluottamus tarkoittaa vain ja ainoastaan sen ministerin eroa.
Se ei ole mikään Purran uhkaus, vaan nimenomaan sitä äänestystä vaativien uhkaus. He uhkaavat kaataa hallituksen osoittamalla epäluottamusta Purraa kohtaan. Purra ei varmasti itse missään vaiheessa ole uhannut hallitusta kaataa.
Okei, joten edelleen ihmettelen, että missä ihmeessä Purra on mielestäsi sitten uhannut henkilökohtaisesti kaataa koko hallituksen?
Mites esim ihan tuossa naapurissa Virossa? ”Kovat otteet” kun eivät kirjaimellisesti ole sellaisia, että ammutaan tai vähintään hakataan kadulle kaikki vähänkin eriväriset.Kovat otteet eivät ole missään toimineet. mitä konkreettisia toimia edes haluaisit nähtävän?
Integraatio varmasti onnistuu pehmeillä keinoilla, jos sille annetaan todellinen mahdollisuus. Erityisesti päivähoitoon ja peruskouluun tarvitaan ihan eri tavalla resursseja kuin minkä kanssa on nyt neppailtu. Resursseja niin paljon että pisatuloksissa saavutetaan uudet ennätykset. Maksaa rahaa juu, mutta ruotsin tieltähän piti välttyä kaikin keinoin.
No kun ei ole. Jos olet yhtään seurannut uutisia, niin ymmärtäisit että koulut nimenomaan ovat resurssien suhteen pulassa nykytilanteessa.Eiköhän tuo lisää rahaa ja resursseja ole jo katsottu kortti.
Ei liene sille kotoutuvalle muksulle väliä että mitä sukupuolta hoitajansa ovat. Tärkeää olisi että sinne on pakko mennä. Kotihoidontuki veke ja pakollinen ilmainen päivähoito ens alkuun.Noissa aloitetaankin jo hyvin kotoutuminen, exä oli päiväkodissa töissä ja tuli käskyjä, että miehet eivät saa hoitaa lapsia ja asiat järjestettiin sitten niin.
Harmi että uusi hallituksemme vain aikoo kusta resursointia vielä paskemmaksi.On toki selvää, että muiden toimien ohella myös nuo on oltava kondiksessa
Kerro lisää. En ole tutustunut riittävällä tarkkuudella aiheeseen jotta voisin moista nolla-alustusta kommentoida.Mites esim ihan tuossa naapurissa Virossa?
Sä olet täysin väärässä. Eduskunta äänesti Junnilan luottamuksesta, ei hallituksen. Muta Purra päätti nostaa panoksia ja uhata KOKO hallituksen kaatamisella. Purra yksin siis laittoi panokseksi koko hallituksen vaikka eduskunta ei siitä äänestänyt. Sama toistui Purran kohun kohdalla.
Tämä on kerrottu ja lähteistetty jo vaikka kuinka monta kertaa. Nyt sulla on joku iso väärinkäsitys tässä asiassa.
Jos sinulle tulee mieleen jotain aiheeseen lisättävää ja olet edelleen viimeinen postaaja, voit ihan hyvin muokata sitä viestiäsi ja kirjoittaa siihen.
Enkä nyt puhu mistään tapaus Junnilasta, vaan ihan tästä Riikan omasta kohusta. Missä ja milloin hän on uhannut henkilökohtaisesti kaataa hallituksen tämän kohun johdosta?
Älä siirtele maalitolppia. Sä kysyit lähteitä, missä Purra on uhkaillut hallituksen hajottamisella ja kerroit ettet ole törmännyt. Ja ne kaksi kertaa on sulle tänne monta kertaa nyt postattu. Toinen oli Junnilan tapaus, toinen oli Purran tapaus. Ja sulla on selvä väärinkäsitys asiasta, kun vänkäät vastaan. Voisit vain todeta, että ok, on se näköjään pari kertaa uhkaillut ja siirtyä eteenpäin. Tässä vielä lisää:
Riikka Purra: Hallitus kaatuu, jos Rkp ei tue perussuomalaisia ministereitä
![]()
Riikka Purra: Hallitus kaatuu, jos Rkp ei tue perussuomalaisia ministereitä
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra (ps) sanoi perjantaisessa tiedotustilaisuudessa, ettei ole harkinnut eroa valtiovarainministerin tehtävästä.www.is.fi
– Mikäli hallituspuolueella ei ole luottamusta toiseksi suurimman hallituspuolueen puheenjohtajaan tai muihin ministereihin tai yleiseen poliittiseen linjaamme, niin silloin hallituksella ei ole edellytyksiä toimia.
Purran ymmärrys on se, että Rkp:llä on yhä luottamusta perussuomalaisiin ja Purraan itseensä.
– Rkp:n ryhmällä luonnollisesti täysi oikeus ja mahdollisuudet keskustella keskenään kaikenlaisista ongelmista. Jos minulla on heille jotain terveisiä, niin pystyn välittämään ne muuta kautta, Purra sanoi.
PURRA otti kantaa hänelle osoitettuihin erovaatimuksiin.
– En ole harkinnut eroa ministerin tehtävästä.
– Tällaiset jatkuvat ongelmat, joita hallituksella työssään on, se vaikeuttaa totta kai hallituksen toimintaa ja työskentelyä. Toivon, että näistä päästään eteenpäin.
En edelleenkään ymmärrä missä se Purra on uhkaillut kaatavansa hallituksen?
En edelleenkään ymmärrä missä se Purra on uhkaillut kaatavansa hallituksen?
Korjataan toi linkki kun YLE poisti Purran tiedotustilaisuuden kirjoittaessa ja siirsi areenaaanTossa linkki
(-Kuuluu lopussa vain vasemassa kanavassa)![]()
RKP:n varapuheenjohtaja: ”Asia ei ole meidän osaltamme vielä loppuun käsitelty”
RKP:n eduskuntaryhmä haluaa, että Petteri Orpo käy "vakavan keskustelun" hallituspuolueiden puheenjohtajien kanssa.yle.fi
tänään käytyyn Valtionvarainministeri Purran tiedotustilaisuuteen. Hän oli tuolla Talous ja rahoitusasioiden neuvosto Ekofinissä ja ed. (torstai) päivänä euroryhmässä.
Valtiovarainmisisterien kokous.
Toimittajat saivat esittää kysymyksiä yhteensä 17 kpl ja vain yksi niistä käsitteli kokousta!
-Ei mm. kysytty digirahasta
Purra näytti aidosti hämmästyneeltä siitä yhdestäkin, tuli sen verran lopussa.
Hyvin kesti "painostamisen" eikä sekoillut sanoissaan. Jään mielenkiinnolla seuraamaan miten hän ja Persut toimii hallituksessa. Ei ole helppo pesti tuo.
Noista "mustat säkit" oli 11:26.....
RKP on itse syyllistynyt suuren mittaluokan rasismiin jakaessaan vielä 2010-luvulla "Axel Olof Freudenthal" -mitallia ansioituneiksi katsotuille henkilölle. Freudenthal oli RKP:n edeltäjän, Ruotsalaisen puolueen, johtohahmoja. Hän piti suomalaisia alempirotuisina.
Freudenthal on todennut mm. seuraavasti:
”Älyllisessä suhteessa suomalaiset eivät vielä vetäneet vertoja muille kansoille.”
”Ruotsalaisen talonpojan mielestä suomalainen ammattitoveri on alempi olento, erämaiden pölkkypää, joka kaikissa suhteissa on hänestä jäljessä.”
"Suomalaiset eivät olleet voineet, rotunsa jäsenkansaa kun olivat, luoda ennen ruotsalaisten valloitusta mitään omintakeista kulttuuria”
![]()
Rkp:n ja Ruotsidemokraattien juuret on rotuopeissa | Uusi Suomi Puheenvuoro
Axel Olof Freudenthal oli keskeinen henkilö Ruotsalaisessa puolueessa, joka toimi 1870–1906. Tuon puolueen perillinen on Ruotsalainen kansanpuolue. Kustaa Adolfin päivänä marraskuun kuudentena maamme…puheenvuoro.uusisuomi.fi
Ulos ne jotka ovat työttömänä yli 3kk. Hallitusohjelmassakait tuo ihan selkeästi on.Näitä ihmisiä kuitenkin on jo täällä kymmeniätuhansia ja vähemmistö tosiaan kasvaa jo ilman maahanmuuttoakin. Asiaa todellakin pitää hoitaa ja heidän parempaa integroitumistaan pitäisi edistää kaikin keksittävin keinoin. Jos persujen leimaaminen ei auta asiaa, niin eivät auta myöskään persujen ristiriitoja kärjistävä nimittelevä puheenparsi tai puolueen vitsimiesten lakkaamaton, trollaileva homma-sisäpiirihuumori. Ne eivät auta integraatiota yhtään, eivätkä saa tätäkään vähemmistöä katoamaan. Maahanmuuttopolitiikan muutoksia varten pitäisi saada lakeja säädettyä ja sekin tulee olemaan kovin vaikeaa nuorallatanssia, kun aiemmat ulostulot ovat mitä ovat. Missä ovat ne persujen vakavastiotettavat ei-huumorihemmot? Niille olisi nyt tarvetta.
Ei sitä suomalaisista noin vaan eroon pääse. Pysyvä oleskelulupa myös on mallia ”pysyvä”, eikä tuo 3kk jolla ilmeisesti on tarkoitus kiusata kaikki oikeasti työtä tekevät ulos maasta.Ulos ne jotka ovat työttömänä yli 3kk.
Tuossa onkin hyvä esimerkki Purralle ja muille persuille kuinka irtisanoutua vanhasta ajattelusta.Ai vähän niin kuin tämä?
![]()
Ei mutta hei, sehän onkin Iiris Suomela. Vasemmistoa ja täten parempaa huumoria. Hehheh, onpas hauskat mustat makkarat. Tässä on muuten ne Riikka Purran jätesäkitkin otettu kuvaan?
Ulos ne jotka ovat työttömänä yli 3kk. Hallitusohjelmassakait tuo ihan selkeästi on.
Sekö kenkää puristaa?
Totta, että ne joiden tuomasta taloudellisesta taakasta ei voida päästä karkotuksella eroon, on jotenkin saatava integroitumaan ja siihen panostetut eurot varmasti tulevat moninkertaisena takaisin yhteiskunnalle.
Purralta mielestäni omalle puolueelleen edullisia ulostuloja. Onkohan otettu Ellun Kanat apuun?
En olisi ikinä uskonut, että näin voisi ikinä kukaan koskaan sanoa. Sanos nyt ihan rehellisesti, että onko jossain maassa edes mitään viitteitää puoltamaan väittämääsi? En pyydä edes faktoja. Yksittäisten henkilöiden kokemuksia ja ihania kokkaushetkiä ei lasketa, vaan puhutaan kansakunnan tasolla ja ihan tässä reaalimaailmassa.Integraatio varmasti onnistuu pehmeillä keinoilla, jos sille annetaan todellinen mahdollisuus.
Menee samaan sarjaan kuin ”meillä on unelma” ja ”monikulttuurisuus on rikkaus, ei mulla muuta”. Legendaarisia lausahduksia, jotka elävät ikuisesti.En olisi ikinä uskonut, että näin voisi ikinä kukaan koskaan sanoa. Sanos nyt ihan rehellisesti, että onko jossain maassa edes mitään viitteitää puoltamaan väittämääsi? En pyydä edes faktoja. Yksittäisten henkilöiden kokemuksia ja ihania kokkaushetkiä ei lasketa, vaan puhutaan kansakunnan tasolla ja ihan tässä reaalimaailmassa.
Tätä parempaa meemiä on jo vaikea keksiä. Screenshotin arvoinen postaus!
Resursointikysymys vain. Esim. islannissa onnistunut ymmärtääkseni hyvin.En olisi ikinä uskonut, että näin voisi ikinä kukaan koskaan sanoa. Sanos nyt ihan rehellisesti, että onko jossain maassa edes mitään viitteitää puoltamaan väittämääsi? En pyydä edes faktoja. Yksittäisten henkilöiden kokemuksia ja ihania kokkaushetkiä ei lasketa, vaan puhutaan kansakunnan tasolla ja ihan tässä reaalimaailmassa.
Mikä tässä oli konteksti? Stubbin lasten isä on kaksikielinen ja äiti puhuu äidinkielenään kolmatta, sekä lapset kasvoivat maassa joka ei ole kummankaan kotimaa. Luulen että saivat tästä neljän kielen kylvystä selvää etua”monikulttuurisuus on rikkaus, ei mulla muuta”.
Nuo ovat siinä hyviä että auttaisivat nykytilanteessakin riippumatta tuleeko tänne lisää vai ei.Resursointikysymys vain. Esim. islannissa onnistunut ymmärtääkseni hyvin.
Suomessa homma ratkeaisi noin 10 vuodessa tällä:
•Päivähoito pakolliseksi nuorelta iältä asti, tai pehmeillä keinoilla kotihoidontuki poistamalla -> oppivat kielen hyvin jo päiväkoti-ikäisinä. Luonnollisesti tehdään siitä ilmaista myös.
•Tiukat rajat S2 oppilaiden määrälle per koululuokka (esim. 30%). Siirretään kauempiin kouluihin rajan ylittyessä.
•Tiputetaan luokkakokoja merkittävästi
•Palautetaan erityisluokat
•Tehdään kouluavustajien palkkaamisesta budjetin ulkopuolista ja asetetaan se opettajien tekemän tarveharkinnan alle.
•Tukiopetuksesta pakollista jos oppimistulokset jäävät viiteryhmästä jälkeen riittävästi.
•tukiopetuksen laatuun merkittävää panostusta.
Hinta koko paskalle luokkaa miljardi. Voidaan ottaa vaikka yritystuista, mallia liberaalipuolue.
Nykyiset integroimatta jääneet aikuiset saisi yhteiskuntaan luultavasti parhaiten poistamalla tukiloukut täysin, esim. jonkin sortin perustulomallilla tai vastaavalla. Raha heitäkin kiinnostaa.
Miten @Kaaaapo itse yrittäisit integroida nuoret ja vanhemmat paremmin yhteiskuntaamme? Ilmeisesti jollain ”kovilla keinoilla”, kerran pehmeät on mielestäsi korkeintaan aihe naureskelulle. Hallitusohjelmassa ei ole yhtäkään toimea joka tehtävässä auttaisi, joten ehkä ei persutkaan tiedä että mitä asialle tulisi tehdä, kovasta vaaliuhosta huolimatta.
Eikä edelleenkään tule mitään lähteitä sille, että missä Purra on uhannut kaataa hallituksen nyt tässä tuoreimmassa tapauksessa?
Toki ymmärrän, että vasemmiston antifat haluavat kaiken pitää pinnalla mahdollismman pitkään.
Oisko tämä.Mikä tässä oli konteksti? Stubbin lasten isä on kaksikielinen ja äiti puhuu äidinkielenään kolmatta, sekä lapset kasvoivat maassa joka ei ole kummankaan kotimaa. Luulen että saivat tästä neljän kielen kylvystä selvää etua
Eikös tuon vaatteen nimenomainen tarkoitus ole peittää iho ja ihmismäiset piirteet, kuten vartalon muodot? Jos se päällä seisoo liikkumatta, on mahdoton sanoa, onko sen alla ihminen vai heinäseiväs. Heinäseiväs ei liiku ja vedä lasta perässään, joten silloin sen voi päätellä ihmiseksi.
Säkki on putkimainen, jossa toinen pää kiinni. Säkkiä tuo lähinnä muistuttaa enemmän kuin meidän tuntemia vaatekappaleita.
Saksassa on se ilmeisesti ihan oikea hörhöpuolue AfD, suosio vain jatkaa kasvuaan vaikka leimattu kaikilla mahdollisilla tavoilla.
Onkohan tässäkin kriisissä kyse jonkinasteisesta uussuomettuneisuudesta?
"Vuoden 1958 yöpakkaskriisin jälkeen Neuvostoliitolla oli vuosikymmenien ajan viimeinen sana Suomen hallitusratkaisuihin ja sitä kautta ote koko yhteiskunnan kehitykseen.[17] Neuvostoliitto nimitti tietyt suomalaiset puolueet ja poliitikot ”neuvostovastaisiksi”. Näitä puolueita ja poliitikkoja ei siten päästetty johtaviin asemiin vaalituloksesta riippumatta. Suomettuminen johti siihen, että moni porvarillinenkin poliitikko pyrki ”neuvostoystävälliseksi” eli luottamuksellisiin suhteisiin Neuvostoliiton kanssa."Suomettuminen – Wikipedia
fi.wikipedia.org
Vertaa:
Vuoden 2023 hallituskriisin jälkeen medialla oli vuosikymmenien ajan viimeinen sana Suomen hallitusratkaisuihin ja sitä kautta ote koko yhteiskunnan kehitykseen. Media nimitti tietyt suomalaiset puolueet ja poliitikot ”rasistisiksi”. Näitä puolueita ja poliitikkoja ei siten päästetty johtaviin asemiin vaalituloksesta riippumatta. Suomettuminen johti siihen, että moni porvarillinenkin poliitikko pyrki ”antirasistiksi” eli luottamuksellisiin suhteisiin median kanssa.
Kovastippa kuulostaa tutulta.
Siinä mielessä tutulta että tuolloin media oli hallituksen hyppysissä ja nyt persut halyavat median olevan heidän hyppysissään. Kuten tuolla aiemmin sanottiin media on aina hyökännyt hallituksen kimppuun kun puhutaan vapaasta ajasta.
RKP:n virallinen tiedote on kyllä niin pallonheittoa kuin vaan voi olla.
![]()
Ruotsalaisen eduskuntaryhmän ja RKP:n kannanotto tämänhetkisestä poliittisesta tilanteesta - sfp.fi
Ruotsalainen eduskuntaryhmä on tänään ryhmäkokouksessaan keskustellut Suomen poliittisesta ja hallituksen sisäisestä tilanteesta. Eduskuntaryhmä suhtautuu tämänhetkiseen tilanteeseen äärimmäisen vakavasti.sfp.fi
![]()
jokainen hallituksen ministeri ja hänen edustamansa puolue yksiselitteisesti irtisanoutuvat rasismista. Minkäänlaisille tulkinnanvaraisuuksille tai vihjailuille ei ole sijaa.
Itiksessä asuneena sanon että ei se mikään huono paikka ollut. Rauhallisempi kuin Malmi taikka Tapulikaupunki saati Sörnäinen.Oisko tämä.
"
– En tiedä, miten hyvin te voitte liikkua, mutta Itäkeskukseen kun menee, se on kuin Somalia. Se on hieno paikka, Stubb kertoi äidille tulkin välityksellä.
– Olen käynyt siellä ja kyllä tuntui ihan siltä, että olen kotona, äiti vastasi hymyillen."
"Tilanne alkaa olla kestämätön" - Helsinki haastaa muut kunnat turvapaikkatalkoisiin | Verkkouutiset "
”Kokoomus selvästi haluaa päästä toteuttamaan talouspoliittista agendaansa, ja siihen tarvitaan perussuomalaisia ja koossa pysyvä hallitus. Eli ne arvokysymykset perussuomalaisten suhteen, joista Orpo on aiemmin puhunut, ovat saaneet väistyä, koska kokoomuksen ajamat poliittiset tavoitteet ovat heille niin tärkeitä”, Poutanen sanoo.
”Perussuomalaiset tai heidän arvonsa eivät ole tässä välissä muuttuneet.”
Joo, Stubin mielestä Somalian tasoa. Hieno mies haha.Itiksessä asuneena sanon että ei se mikään huono paikka ollut. Rauhallisempi kuin Malmi taikka Tapulikaupunki saati Sörnäinen.
En ole ikinä käynyt Somaliassa mutta veikkaan että se häviää itikselle reilusti. Stub taitaa olla aikamoinen huuliveikko.Joo, Stubin mielestä Somalian tasoa. Hieno mies haha.
Ehkä se pointti nyt oli tässä että ainakaan mielestäni ei olla Helsingissä onnistuttu segregaation estämisessä (tietenkään, ei se onnistu missään, koskaan, mitenkään) kun jokin paikka vaikuttaa ensisijaisesti Somalialta, kuin Suomelta.Itiksessä asuneena sanon että ei se mikään huono paikka ollut. Rauhallisempi kuin Malmi taikka Tapulikaupunki saati Sörnäinen.
Ei ole. Twiitti on aiempi kuin tuo juttuOisko tämä.
"
– En tiedä, miten hyvin te voitte liikkua, mutta Itäkeskukseen kun menee, se on kuin Somalia. Se on hieno paikka, Stubb kertoi äidille tulkin välityksellä.
– Olen käynyt siellä ja kyllä tuntui ihan siltä, että olen kotona, äiti vastasi hymyillen."
"Tilanne alkaa olla kestämätön" - Helsinki haastaa muut kunnat turvapaikkatalkoisiin | Verkkouutiset "
Nyt en voinut ymmärtää oikein. Se että sitoutuu rasistittomuuteen ilman vihjailuja on myönnytys ja sitoo poliittisen toiminnan?RKP tulee käyttämään tuollaisia myönnytyksiä persuja vastaan kun on aika ryhtyä keskustelusta tekoihin. Ei riitä että kielenkäytöstä tehdään sisäsiistiä, joihinkin ongelmiin on yksinkertaisesti mahdoton puuttua ilman sitä riskiä että "blokki-neutraali" RKP opposition tuella muistuttaisi mihin PS ja KOK ovat sitoutuneet.
Ei ole. Twiitti on aiempi kuin tuo juttu
Eli siis about tuo minkä kuvasin. Stubb on myös vastustanut kaksoiskansalaisten rajoituksia puolustusvoimissa koska oma poika on ojassa![]()
Stubb asettui Immosta vastaan lyhyellä viestillä
Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) ilmoitti kannattavansa monikulttuurisuutta.www.is.fi
"Kansanedustaja Olli Immosen (ps) perjantai-iltainen ulostulo monikulttuurisuutta vastaan herätti raivoisaa väittelyä sosiaalisessa mediassa.
Kommentissaan Immonen kertoi ”haaveilevansa vahvasta valtiosta, joka voittaisi tämän painajaisen nimeltä monikulttuurisuus”. Teksti julkaistiin englannin kielellä ja se päätyi myös Suomen Sisu -järjestön sivulle.
Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) kommentoi asiaa lyhyesti Twitter-tilillään lauantai-iltana kymmeneltä. Stubb mainitsi yksinkertaisesti, että monikulttuurisuus on hänen mielestään rikkaus."
RKP on itse syyllistynyt suuren mittaluokan rasismiin jakaessaan vielä 2010-luvulla "Axel Olof Freudenthal" -mitallia ansioituneiksi katsotuille henkilölle. Freudenthal oli RKP:n edeltäjän, Ruotsalaisen puolueen, johtohahmoja. Hän piti suomalaisia alempirotuisina.
Vaadin RKPtä irtisanoutumaan kaikenlaisesta rasismista ja fasismista ja orjatyövoiman hyväksikäytöstä.
Jussi Niinistö kuulostaa asialliselta ei-rasistilta? Miksei hän ole ministeri? Eiku..RKP lopetti mitallin jakamisen, koska persujen Jussi Niinistö kyseenalaisti rasistin nimellä jaettavan mitallin.
Tämän olisi voinut mainita samalla, kun asiaa on kaivettu.
Tuossa onkin hyvä esimerkki Purralle ja muille persuille kuinka irtisanoutua vanhasta ajattelusta.
Jos malttaisi olla edes puoli vuotta putkeen asiallisesti, alkuun vaikka pelkät ministerit, niin katsotaan sen jälkeen yhdessä sitä ajojahtia ja sano minne barrikadeille voin tulla tukemaan tarvittaessaHeh. Meinaatkos ihan oikeasti että riittäisi?![]()
Puoli vuotta...? Tässähän on nyt puitu 15 vuotta vanhoja juttuja.Jos malttaisi olla edes puoli vuotta putkeen asiallisesti, alkuun vaikka pelkät ministerit, niin katsotaan sen jälkeen yhdessä sitä ajojahtia ja sano minne barrikadeille voin tulla tukemaan tarvittaessa
Joo. Ja kolmen päivän sisään tuli twiitti että fuck the police, puhun jätesäkeistä miten haluanPuoli vuotta...? Tässähän on nyt puitu 15 vuotta vanhoja juttuja.
Jos ei sen jälkeen sekoile niin kyllä.Heh. Meinaatkos ihan oikeasti että riittäisi?![]()
Ei voida. Jokaisen RKP:n edustajan pitää pyytää kirjallisesti anteeksi jokaista jaettua mitallia.. Se on nykyinen käytäntö. Silti asiasta pitää jauhaa vähintään 2 viikkoa kaikissa tiedotusvälineissä. Asia tulee ottaa ehdottomasti myös esiin, jos ulkomailla on haastattelu aivan mistä tahansa aiheesta.RKP lopetti mitallin jakamisen, koska persujen Jussi Niinistö kyseenalaisti rasistin nimellä jaettavan mitallin.
Tämän olisi voinut mainita samalla, kun asiaa on kaivettu.
Ei voi kommunikoida pelkillä olkiukoilla ja silti hämmästellä miksei pyydetä aikuisten pöytään. Tai voi mutta..Ei voida. Jokaisen RKP:n edustajan pitää pyytää kirjallisesti anteeksi jokaista jaettua mitallia.. Se on nykyinen käytäntö. Silti asiasta pitää jauhaa vähintään 2 viikkoa kaikissa tiedotusvälineissä. Asia tulee ottaa ehdottomasti myös esiin, jos ulkomailla on haastattelu aivan mistä tahansa aiheesta.
Kulttuurit ja ksnsat vaistomaisesti hakeutuvat ulkomaillakin omiensa pariin ja muodostavat siellä yhteisöjä. Miten sitä voisi muka estää ja pitäisikö edes? Maailma on täynnä little Italyja, Irakeja, mogadishuja ja Chinatowneja. Suomalaisyhteisöjäkin löytyy minesta maasta.Ehkä se pointti nyt oli tässä että ainakaan mielestäni ei olla Helsingissä onnistuttu segregaation estämisessä (tietenkään, ei se onnistu missään, koskaan, mitenkään) kun jokin paikka vaikuttaa ensisijaisesti Somalialta, kuin Suomelta.
Turvallisuuteen tässä ei niinkään kantaa otettu, onhan steissin ympäristö paljon rauhattomampaa
Lindtman vielä korosti, että kirjoitukset ovat tapahtuneet ennen hänen edustajakauttaan.
Tässä on hyvä huomata, että asia on täysin eri silloin, kun kysymys on ministeristä eikä vain kansanedustajasta.Aikoinaan kun Hussein al-Taee jäi kiinni hyvin kyseenalaisista väkivaltaa ihannoivista ja mm. juutalaisia herjaavista viesteistä, hän ensin valehteli ettei ole niitä kirjoittanut ja syytti vastustajiaan mustamaalauksesta. Kun todisteet olivat niin selviä, oli hänen pakko myöntää että hän on ne kirjoittanut. Noh, hän pyysi anteeksi, lupasi parantaa tapansa ym. ihan kuten Junnila tai Purrakin nyt.
Pölhökustaa Lindtman (kts. viestini sdp-ketjuun) kommentoi tuolloin:![]()
SDP:n ryhmä ei rankaissut kansanedustaja Hussein al-Taeeta, antoi ”ohjeistusta siitä, miten kansanedustajan on toimittava”
SDP:n eduskuntaryhmä keskusteli tänään kansanedustaja Hussein al-Taeen tilanteesta. Al-Taeelle ei tullut seuraamuksia, häntä ainoastaan ohjeistettiin, miten kansanedustajan pitää jatkossa toimia.www.iltalehti.fi
Jos oikeistopuolueen edustaja töppää niin se on aina elämää suurempi asia. Jos vasemmistopuolueen edustaja töppää niin sen voi kuitata että se tapahtui ennen hänen edustajakauttaan tai että se on ihan eri asia kuten Lindtman lausui persujen kesän 2020 vaatimuksesta kutsua eduskunta koolle Marinin omin luvin valtion laskuun tekemän seitsemän miljardin maksusitoumuksen takia.
Ja sitten on vielä se (ääri)vasemmistoliiton hehkuttama vasemmistolainen väkivalta joka sekin on erilaista ja hyväksyttävämpää kuin oikeistolainen vastineensa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.