Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Mikä haastattelu kyseessä? Jos aiemmin linkatusta A-talkista puhut niin siinä ei puhuttu siitä miten media kampittaa persuja vaan muut puolueet.Ja kuten täällä aiemmin linkatussa haastattelussa on todettu, media on aiemminkin selkeästi ja tietoisesti yrittänyt kampittaa persuja...
![]()
Far-right Finnish leader Riikka Purra sorry in racist posts uproar
Riikka Purra admits making the comments in 2008, while the PM vows no tolerance of racism.www.bbc.com
BBC on luokitellut Purran äärioikeistolaiseksi (far-right). Marinin parantama maakuva romuttui kunnolla. Hyvä puoli on että eiköhän meidän maakuva parane taas kunhan persut heitetään hallituksesta ulos. Eri asia milloin se tapahtuu, meneekö vaaleihin vai jo aiemmin.
BBC on jo todella vakavasti otettava media.

Voisiko se kenties kertoa jotain Purran kirjoituksien poikkeuksellisesta graaviudesta ja niihin liittyvien sammutustöiden ala-arvoisuudesta?
No käyttämällä omaa muotoiluasi: Tuleeko mieleen ainuttakaan eurooppalaista poliitikkoa, joka olisi fantasioinut lasten tappamisesta, oli asiassa rasistista yhteyttä tai ei?En usko. Parin kuukauden päästä niitä ei muista kukaan, paitsi suomalainen vasemmisto, joka jatkaa niiden rummuttamista seuraavat neljä vuotta. Mihinkään sammutustöihin ei alunperinkään olisi pitänyt lähteä, vaan suhtautua asiaan kuten turhasta itkevään lapseen ja jättää se ilman mitään huomioita. Nyt se sai huomiota ja tajusi, että kannattaa itkeä lisää.
Hyvä tilaisuus pyytää uudestaan kommentoimaan niitä junaläppiä omien linssiesi läpi. NiissäMissä se fantasioi lasten tappamisella?
Politiikan ristiriitoja Suomessa selittää aika paljon ihmiskeskeisen ja mekanistisen maailmankäsityksen törmäys. Siis yksille ihmisyys on keskiössä, talous ja hallinto on väline ihmisiä varten. Ja toisille talous ja hallintamekanismit on keskiössä, ihmiset taloutta varten.
Tämä on tietysti kärjistys, eikä sellaisena koko kuva asiasta. Mutta mielipiteeni kanssa en ole ihan yksin, sillä asiasta on huomauttanut jo vuosia sitten esim. edesmennyt tunnettu vasemmistotaustainen yhteiskuntatieteilijä prof. Antti Eskola, mutta myös vaikkapa Perussuomalaisten Suomen Uutisten päätoimittaja Matias Turkkila pari päivää sitten, siis ihan vaan kaksi ääripäätä mainitakseni.
Vielä hallitusneuvotteluiden aikaan STM lausui STT:n mukaan hallitusneuvottelijoille, ettei ministeriö näe vaihtoehtona lain voimaantulon siirtämistä tai lain sisällön muuttamista.
Nyt siis kuitenkin sekä voimaantuloa että lain sisältöä ollaan muuttamassa säästösyistä. Uusi hallitus haluaa lain voimaantuloa siirtämällä ja lakia muuttamalla rajata uudistuksen kustannuksia.
HALLITUS aikoo muuttaa myös lastensuojelulakia nopealla aikataululla. Lastensuojelun jälkihuollon ikärajaa ollaan laskemassa 25 vuodesta 23 vuoteen.
Hallitusohjelmassa jälkihuollon ikärajan laskemisella tavoitellaan 24 miljoonan euron säästöjä. Hallituksen on määrä antaa esitys lakimuutoksesta vielä tänä vuonna.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen määritelmän mukaan jälkihuollolla tarkoitetaan ”sijaishuollon tai pitkän avohuollon sijoituksen päättymisen jälkeen tarjottavaa kokonaisvaltaista tukea lapselle tai nuorelle”.
”Jälkihuollon tarkoituksena on tukea lapsen kotiutumista sijaishuollosta tai auttaa nuorta saavuttamaan valmiudet itsenäisen elämän aloittamiselle”, THL:n lastensuojelun käsikirjassa todetaan.
Sanoinko mitään vihasta? Voin toki kysyä neljännen kerran: miten sinä tulkit(si)sit kyseisen kommentin junatarinasta? Esitin omani pari sivua sitten kommenttina muistaakseni juuri sinulleMinulla ei ole vihalaseja päässä ja en saa siitä oikein mitenkään väännettyä lasten murhaamisella fantasiointia tai kuten osa väittää, joukkomurhalla fantasiointia.
Nuo ovat täysin vääriä päätöksiä. Leikata pitää mutta ei noista.Jos vaihteeksi sitten vähän lainsäädännön valmistelustakin kommenttia. Siellä taustalla on kokoomus jo hääräämässä: STM:ssä vauhti päällä: Useita kritisoituja lakihankkeita pantu jo vireille – oppositiosta rajuja moitteita
Edellisen hallituksen vammaislakia ollaan lykkäämässä ja muuttamassa säästösyistä:
Ja samalla sitten leikataan lastensuojelusta:
Näin omaan korvaan ei kuulosta kovin järkevältä leikkauskohteelta. Käsittääkseni lastensuojelu on jo pitkään muutenkin ollut kroonisesti alirahoitettu ja luulisi että tuo jälkihuolto on aika kriittistä siltä kannalta, että lastensuojelussa kasvanut nuori pääsee yhteiskuntaan kiinni eikä syrjäydy tai päädy laittomuuksiin.
Jos uskoisi salaliittoihin, niin tuossahan voisi tietenkin nähdä sellaisen tavoitteen, että tarkoituksena on lisätä pitkällä tähtäimellä yhteiskunnan pahoinvointia, jotta rikollisuuden kasvusta huolestuneet kansalaiset jatkossakin äänestävät oikeita puolueita.
Jotain Keski-Eurooppalaista korruptiopoliitikkoa ei kiinnosta vittuakaan, jos täällä joku on joskus kirjoittanut nettiin sanan neekeri. Etelässä päin on tapana hukuttaa maahanpyrkivät Välimereen eikä sekään maakuva kiinnosta ketään.
Käy lue se vieraskirja läpi, siinähän oli linkit mistä pääsee alkuun. Ctrl+f riikka ja Pirjo ja heidän viestit löytyy. Tämähän menee mielenkiintoiseksi, jutun Twitteriin levittänyt sanoo itsekin näin:
Onko taso oikeasti näin alhainen? En tiedä kun en noita juuri koskaan katso.![]()
Petteri Orpo: Selkeä anteeksipyyntö oli ”oikea lopputulema”
Pääministeri Petteri Orpo (kok) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) pitivät tiedotustilaisuuden ”ajankohtaisista asioista”. Iltalehti seurasi tiedotustilaisuutta tässä jutussa.www.iltalehti.fi
Orpon ja Purran lehtistötilaisuus meni meikän silmään hyvin, ehkä jopa erittäin hyvin.
Marinhan käytti tämän kyseisen tunne-elementin 110 prosenttisesti, oliko kolmeen vai neljään kertaan.Silti kriitikkojen mielestä oli väärin joku asia. Mutta useimmin se sai kohut sillä erää laantumaan.Tämän luettua tuli olo, että tämä touhu ei ole enää terveellä tasolla. Voisi varmaan kontallaan kyynelehtiä ja silti olisi väärin joku asia.
Käy lue se vieraskirja läpi, siinähän oli linkit mistä pääsee alkuun. Ctrl+f riikka ja Pirjo ja heidän viestit löytyy. Tämähän menee mielenkiintoiseksi, jutun Twitteriin levittänyt sanoo itsekin näin:
Täh?! Mulla meni kyllä nuo mixed messaget ja kehon kieli täysin ohi. Puhe oli vakuuttavaa ja lopussa konkreettista kun Purra otti kysyttäessä puheeksi mesimäyrät ja salaliittoteoriat, jotka kummatkin ovat minun korvaan utopistisia syytteitä.Kun tuota Orpon ja Purran tiedotustilaisuutta seurasin (loppui juuri), niin ei tämä varmaan tässä vielä ole. En tiedä, onko Purrralla käytössään kriisiviestintäkonsulttia, mutta tilaisuuden perusteella vaikuttaisi siltä, että ei ole.
Jos laitetaan politiikka sikseen ja keskitytään viestintään, niin Purran osalta koko tilaisuus oli täynnä sellaista mixed messagea, missä sanat ja kehon kieli ei kohdanneet sekä missä anteeksipyyntö ja taisteluhuuto kietoutui yhteen ja samaan. Ja erityisesti se, että anteeksipyynnön kohdalla sävyssä ei ollut ainakaan minun korviini ja silmiini tunnetta toisin kuin taisteluhuudoissa, joissa ääni ja kehonkieli selvästi muuttui.
Kyllä paikalla olleet kymmenet toimittajat sen varmasti myös aistivat kun se jopa tv-lähetyksen läpi välittyi.
Kulmunin tapauksesta tiedämme, että valtioneuvoston asioihin saa käyttää valtioneuvoston kilpailutuksen voittaneen sopimuskumppanin (Ellun Kanat) asiantuntemusta harjoitellakseen kiperiä paikkoja varten (ja vastaavasti tiedämme, että puolueen puheenjohtajakisaa varten ei). Jatkossa Purran ja muidenkin ministerien kyllä kannattaisi tämä mahdollisuus hyödyntää ja tällaisia avainhetkiä varten vetää aamupäivä treeniä ammattilaisen kanssa.
Voi tietysti olla, että onkin treenannut, mutta ei vaan onnistunut.
Toinen, aivan mahdollinen tapa tulkita on, että nämä itse puheeksi otetut median haastamiset olivat vastahyökkäys. Minusta se oli amatöörimäinen moka.Täh?! Mulla meni kyllä nuo mixed messaget ja kehon kieli täysin ohi. Puhe oli vakuuttavaa ja lopussa konkreettista kun Purra otti kysyttäessä puheeksi mesimäyrät ja salaliittoteoriat, jotka kummatkin ovat minun korvaan utopistisia syytteitä.
Omasta mielestäni voitaisiin jo keskittyä oikeisiin ongelmiin ja ajankohtaisiin asioihin, Suomella on sen verran vakavammat ajat NYT ja tulevaisuudessa edessä mitä tulee talouteemme.
Aikuiset ihmiset pyytää anteeksi, anteeksi voitaisiin myös antaa ja jatkaa työn tekemistä.
Nuhteettomia ja taustaltaan täydellisiä historialtaan ei aina hommiin saada, mutta jos työ hoituu, sen on joskus riitettävä.
Jos vaihteeksi sitten vähän lainsäädännön valmistelustakin kommenttia. Siellä taustalla on kokoomus jo hääräämässä: STM:ssä vauhti päällä: Useita kritisoituja lakihankkeita pantu jo vireille – oppositiosta rajuja moitteita
Edellisen hallituksen vammaislakia ollaan lykkäämässä ja muuttamassa säästösyistä:
Ja samalla sitten leikataan lastensuojelusta:
Näin omaan korvaan ei kuulosta kovin järkevältä leikkauskohteelta. Käsittääkseni lastensuojelu on jo pitkään muutenkin ollut kroonisesti alirahoitettu ja luulisi että tuo jälkihuolto on aika kriittistä siltä kannalta, että lastensuojelussa kasvanut nuori pääsee yhteiskuntaan kiinni eikä syrjäydy tai päädy laittomuuksiin.
Jos uskoisi salaliittoihin, niin tuossahan voisi tietenkin nähdä sellaisen tavoitteen, että tarkoituksena on lisätä pitkällä tähtäimellä yhteiskunnan pahoinvointia, jotta rikollisuuden kasvusta huolestuneet kansalaiset jatkossakin äänestävät oikeita puolueita.
Toinen, aivan mahdollinen tapa tulkita on, että nämä itse puheeksi otetut median haastamiset olivat vastahyökkäys. Minusta se oli amatöörimäinen moka.
Nimittäin jos heität haasteen, siihen usein myös vastataan.

Keräsit kaikki buzzwordit samaan viestiin? Bingo!Silakkaosastolle tämä ei sovi vaan tervaa ja höyneniä heitetään tyypin päälle joka ei ollut politiikassa mukana edes silloin.
Tämä koko touhua paisutellaan vasemmiston toimesta vain sen takia että toivotaan että hallitus kaatuisi. Ideologisesti työttömät haluavat vetää toimeentulotukea loppuun asti, alkoholistiduunarit saikuttaa dokausperjantait työnantajan piikkiin jne.
Riikka Purra on joo ollut rasisti ja on ehkä vieläkin mutta joku raja tälle riehuvalla punikkilaumalle pitää vetää. Mitkään anteeksipyynnöt eivät kommunisteillle kelpaa vaan Purran tapaiset henkilöt tulee poliittisesti teloittaa NKVD:n toimesta. Vassarit voisivat mennä töihin yksityiselle tai perustaa firman sen sijaan että käyttäytyisivät kuin aikuiset vauvat.
Ainiin, mutta vastuunkanto omasta elämästä on aivan mahdoton asia. Täysin ylitsepääsemätöntä.
Marin ei käyttänyt Tekiriä, kuten Kulmuni ja muut keskustalaiset. Käsittääkseni demarit käyttää yleensä BCW:ta, mutta valtioneuvoston sopimuskumppani on Ellun Kanat. En tiedä kumpaa Marin noista käytti, mutta ei Tekiriä.Tekirin (kriisiviestintätoimisto) vaikutuksen huomasi kyllä Marinissa, olihan se täysin läpinäkyvää, mutta hyvin toimi. Siinä olet aivan oikeassa, että nykyhallituksellakin kannattaisi noita enemmän hyödyntää.
Keräsit kaikki buzzwordit samaan viestiin? Bingo!
itselleni ainakin on väliä onko hallituksen kakkosministeri sitoutunut hallitusohjelmaan vai ei
En sanonut noin. Sanoin että toivoisin kakkosministerin sitoutuvan hallitusohjelmaan. Voin vielä vääntää rautalangasta että Purran anteeksipyyntö kelpaa itselleniJos teet virheen menneisyydessä, kuten sanot sopimattomasti tai loukkaat jotakuta, et voi koskaan saada sitä anteeksi?
Lisää buzzwordeja. Pitääkö tällä kierroksella saada koko lomake?Hieno lähtökohta noin niinku elämään. Miksei vaan teloiteta kaikkia jotka ovat elämässään epäonnistuneet? Kulttilauman johtajat päättävät ketkä ovat riittävän puhtaita elämään ja loput viedään gulakille tai kiinalaisille uudelleenkoulutusleireille?
![]()
Tervetuloa vaan kaikki rasistit tänne näin!
Kulmunin jälkeen kukaan ei uskaltanut tehdä Saukkomaan kanssa enää sopimuksia. Lintilä ei edes silloin, kun oli pahasti myrskyn silmässä. Ja se kyllä näkyi.En tiedä itsekään, mutta Marin bailasi Tekirin varatoimitusjohtajan kanssa, joten siitä voinee jotain oletuksia vetää.
Riikka Purra on joo ollut rasisti ja on ehkä vieläkin mutta joku raja tälle riehuvalla punikkilaumalle pitää vetää. Mitkään anteeksipyynnöt eivät kommunisteillle kelpaa vaan Purran tapaiset henkilöt tulee poliittisesti teloittaa NKVD:n toimesta. Vassarit voisivat mennä töihin yksityiselle tai perustaa firman sen sijaan että käyttäytyisivät kuin aikuiset vauvat.
Vitun Hjallis. Menis töihin ni tietäis mistä raha tuleePunaviherkommunistiselle rasmus-takku-silakalle Hjallis Harkimolle mikään ei riitä ja haluaa äänestyttää eduskuntaa Purran luottamuksesta, luonnollisesti itse äänestäen epäluottamuksen puolesta.
Riippuu varmaan siitä, saavutatko luottamuksen tänä päivänä. Purran toiminta omaan silmään tällä viikolla on aiheuttanut aika ison loven sen suhteen. En voi enää luottaa siihen, etteikö hän edelleen ajattelisi näin. Anteeksipyyntelyt ja tiedotustilaisuudet eivät ole tulleet proaktiivisesti.Jos teet virheen menneisyydessä, kuten sanot sopimattomasti tai loukkaat jotakuta, et voi koskaan saada sitä anteeksi?
Hieno lähtökohta noin niinku elämään. Miksei vaan teloiteta kaikkia jotka ovat elämässään epäonnistuneet? Kulttilauman johtajat päättävät ketkä ovat riittävän puhtaita elämään ja loput viedään gulakille tai kiinalaisille uudelleenkoulutusleireille?
![]()
Tervetuloa vaan kaikki rasistit tänne näin!
Suomessa vuosina 2003–2009 miesten keskimääräinen rangaistus taposta oli yhdeksän vuotta ja viisi kuukautta ehdotonta vankeutta, naisten kahdeksan vuotta ja kahdeksan kuukautta.[2] Suomen lainsäädännön mukaan tappo vanhenee rikoksena 20 vuodessa
Minusta se oli amatöörimäinen moka.
Miksei Hjallis lähtenyt hallitukseen mukaan? Luulis että oikeistohallitus hänelle kelpais, taitaa vaan olla että kokomuslaiset ei halunut Hjallista mukaan?Punaviherkommunistiselle rasmus-takku-silakalle Hjallis Harkimolle mikään ei riitä ja haluaa äänestyttää eduskuntaa Purran luottamuksesta, luonnollisesti itse äänestäen epäluottamuksen puolesta.
Miksi yhden edustajan puolue otettaisiin? Joka vääntö olisi monimutkaistunut entisestään siksi että enemmistö oppositioon kasvaa ei-merkityksellisestiMiksei Hjallis lähtenyt hallitukseen mukaan? Luulis että oikeistohallitus hänelle kelpais, taitaa vaan olla että kokomuslaiset ei halunut Hjallista mukaan?
Minkä Hjallis itsekin pointtasi jo huhtikuussa.Miksi yhden edustajan puolue otettaisiin? Joka vääntö olisi monimutkaistunut entisestään siksi että enemmistö oppositioon kasvaa ei-merkityksellisesti
Onhan tämä vitun paskaa kun politiikan sijaan keskustellaan kuka sanoi mitä siviilinä ollessaan.On se saatanan jännä homma että kun persujen omia kirjoituksia nostetaan esiin niin kyse on vasemmiston ajojahdista, onko vittu mitään mistä halla-aho ja muut persut ottavat itse vastuun, ei vittu taida olla.
Ehkä tässä on on tavoite saada itse ajattelevat äänestäjät vittuun, koska olen itse lähellä hylkäämässä politiikan, miksi minä jaksaisin tämmöistä vitun paskaa.
Sotilaitako ne nyt sit on, vai mitä ihmettä siviilillä tarkoitat?Onhan tämä vitun paskaa kun politiikan sijaan keskustellaan kuka sanoi mitä siviilinä ollessaan.
Hirveitä uutisia Suomelle:
Hienoa, että muutkin havahtuu selkärangan puutteeseen, olen jo pitkään halveksunut kokkareita ja heidän "arvopohjaa", mikä muuttuu aina nykyisen tavoitteen mukaan.

Onhan tämä vitun paskaa kun politiikan sijaan keskustellaan kuka sanoi mitä siviilinä ollessaan.
Onhan tämä vitun paskaa kun politiikan sijaan keskustellaan kuka sanoi mitä siviilinä ollessaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.